Příčiny vzniku tuberkulózy
Příčinou tuberkulózy je bakterie, tzv. Kochův bacil. Jde o vysoce infekční nemoc, u které dochází k přenosu dotykem, přímým stykem s nemocným nebo kapénkami. Stačí se s nemocným bavit, může zakašlat nebo kýchat a jste vystaveni riziku nákazy. Tuberkulóza se přenáší vzduchem. K nakažení ale nestačí krátký kontakt se zdrojem infekce, hovoří se o minimálně čtyřech hodinách.
Projevy, příznaky a možné komplikace tuberkulózy
Tuberkulóza je infekční nemoc, která dost často zasahuje plíce, ledviny, mozkové obaly i kosti. Nejčastěji se setkáváme s tuberkulózou plic, kdy se postižené tkáně rozpadají a místo nich se tvoří dutiny. Organismus je celkově vyčerpaný, protože lymfatické uzliny jsou zduřené. Stav je doprovázen horečkou, dráždivým kašlem, při kterém se vykašlává i krev, která je velmi nebezpečná kvůli obsaženým bakteriím. Při nemoci klesá tělesná hmotnost. Mezi další příznaky náleží vykašlávání hlenu, pocení, malátnost, snížená chuť k jídlu a bolest na hrudi. U některých forem se způsobuje zánět ledvin, mozkových blan či kostí. Tuberkulóza periferních uzlin je druhou nejčastější, dále existují tuberkulózy kůže a podkoží, zánět páteře, střev, urogenitální a miliární tuberkulóza.
Rizikové faktory vzniku tuberkulózy
K rizikům patří setkávání s bezdomovci a narkomany, kteří jsou bacilonosiči až z dvaceti procent. Tuberkulóza se šíří vzduchem, tudíž je rizikem zůstávat v prostředí, kde někdo s aktivní nemocí kýchá, kašle nebo jinak šíří sliny vzduchem. Riziko nákazy se zvyšuje u osob s HIV, u kuřáků, kteří si dopřávají dvacet a více cigaret za den. Až třicetkrát vyšší šanci se nakazit mají lidé se silikózou. Ohroženi jsou i lidé s cukrovkou.
Diagnostika tuberkulózy
Včasná diagnóza je základem pro úspěšné vyléčení. Ke stanovení diagnózy se používají rentgenové snímky hrudníku. Dělají se kožní testy a analyzují se sliny. Rovněž se podstupuje tuberkulinový test, který rozpozná TBC.
Léčba tuberkulózy
Léčba tuberkulózy se dělí na různá stadia a zohledňuje stav pacienta. Záleží také na nemocech, které tuberkulózu doprovází. Začíná se podáváním antibiotik po dobu několika týdnů. Vždy se kombinuje několik antibiotik, aby se zabránilo vzniku odolnosti na tento lék. Léčení je dlouhodobé, jde o minimálně půl až tři čtvrtě roku. Nemocný se musí zbavit co nejvyššího počtu bakterií. Přísně se musí dodržovat pokyny od lékařů, jinak bude léčba neúspěšná. Neléčení se může rovnat smrti. I když se pacient vyléčí, neznamená to, že je chráněn před další nákazou. Pacienti se léčí v izolovaném nemocničním prostředí. Nemocný člověk by se neměl stýkat se zdravými lidmi, a to především během prvních fází nemoci, kdy se nákaza může přenášet.
Babské rady – přírodní léčba tuberkulózy
Záleží na dodržování správné životosprávy, na častém pohybu na čerstvém vzduchu a musí se dodržovat hygienické zásady. Důležitým se stává vyvarování se setkání s nakaženou osobou, což se dá na první pohled těžko poznat, ale alespoň bychom měli zabránit dlouhému setkání s lidmi z rizikových skupin.
Prevence tuberkulózy
Prevencí tuberkulózy je očkování, které už u nás není povinně stanovené zákonem. Podává se vakcína BCG. Očkují se novorozenci a posléze děti okolo dvanácti roků. Očkovací látka se vpichuje do ramene. Úspěšné očkování se projeví otokem v místě bodnutí, a to na dočasnou dobu. Tímto způsobem se zabraňuje smrtelným formám tuberkulózy.