Možné příčiny vzniku urémie
Příčiny urémie úzce souvisí s poškozením ledvin, často žel trvalým. U ledvin dochází k takovému poškození hlavně vlivem chronických neléčených onemocnění. To vede k nemožnosti ledvin vylučovat odpadní látky močí. Místo toho se tyto zplodiny hromadí v krevním řečišti, což může v konečném důsledku vést k poškození různých orgánů.
Nejčastěji jsou na vině vysoký krevní tlak, polycystická choroba ledvin, oba typu diabetu, záněty ledvin, ledvinové kameny, případně může urémie vznikat i vlivem některých druhů rakovin.
Urémie se běžně dělí na dva typy, a sice renální a extrarenální. Prvně jmenovaný typ úzce souvisí s onemocněním ledvin, zatímco druhý může vzniknout v jiných orgánech a následně ledviny poškodit.
Příznaky a projevy urémie
Příznaky urémie nemusí pacient v prvopočátku vůbec zaregistrovat. Tento stav je na začátku zcela bezpříznakový.
Postupem času však mohou přijít občasné nevolnosti, bolení hlavy, případně svědění kůže. Běžná je i velká únava, nechutenství, případně časté zvracení. Pacienti si také stěžují na nemožnost soustředit se. Dostavit se mohou i křeče a bolesti dolních končetin.
Rizikové faktory urémie
Mezi hlavní rizikové faktory se řadí neléčený vysoký krevní tlak. Vzhledem k tomu, že se jedná o nebolestivé onemocnění, mnoho lidí nemá ani ponětí, že mají se zvýšeným krevním tlakem potíže.
I proto se doporučuje koupit si domů tlakoměr a občas se změřit, případně chodit na pravidelné preventivní prohlídky, jejichž součástí je i měření krevního tlaku.
Během těchto prohlídek je možné případně zjistit i diabetes, kterýžto rovněž způsobuje potíže s ledvinami a v konečném důsledku i urémii.
Diagnostika urémie
Diagnostika urémie je záležitostí odborného lékaře – nefrologa. Vyšetření krve je to první, co na pacienta u nefrologa čeká. V krvi se sleduje hlavně sérová močovina, respektive sérový kreatin. Rovněž se vyšetřuje moč. Ta totiž může obsahovat krev a bílkoviny. Tyto výsledky mohou naznačovat možné selhání ledvin.
Mimo jiné lze při hledání příčin použít i různé druhy zobrazovacích metod, nejčastěji ve formě ultrazvuku nebo CT. Pomoci může i rentgen.
Léčba urémie
Obvykle je urémie diagnostikována až v době, kdy jsou ledviny již dosti těžce poškozeny, takže léčba spočívá hlavně v dialýze. S její pomocí je totiž možné dostat odpadní látky z těla ven.
Standardně se používají dvě metody dialýzy, a sice hemodialýza a peritoneální dialýza. V prvním případě musí pacienti chodit párkrát za týden do nemocnice, kde jsou připojeni na příslušný přístroj.
Kouzlo peritoneální dialýzy spočívá v tom, že pacient nemusí chodit do nemocnice tak často, ale krev se mu efektivně čistí doma.
Existuje zde i možnost nahrazení poškozené ledviny zdravým orgánem. Vzhledem k tomu, že jedna ledvina člověku k plnohodnotnému životu stačí, není potřeba spoléhat na potenciální dárce.
Babské rady ohledně urémie
Jelikož urémie nastává nejčastěji při těžkém poškození ledvin, babské rady zde příliš nepomohou. Tyto stavy musí řešit lékaři. V rámci prevence je však dobré pít například čaje mající pozitivní vliv na vysoké hodnoty krevního tlaku.
Prevence urémie
Jako u mnoha jiných nemocí, i v tomto případě v podstatě stačí žít zdravě. Nejíst mnoho tučného ani sladkého, nepopíjet alkoholické nápoje, nekouřit a je vhodné i pravidelně sportovat.
Takto se člověk může vyhnout rozvoji vysokého krevního tlaku i jiných chronických onemocnění, které vedou k poškození ledvin a tím i vzniku urémie.