Možné příčiny vzniku anémie
Jak vzniká anémie? Příčin najdete hned několik, protože se vyvíjí z rozličných důvodů. Může jít o chronickou i akutní ztrátu krve, o některé genetické choroby, o maligní novotvary kostní dřeně nebo o Rh konflikt při vyvíjení plodu nebo u novorozence. Nejznámější je nedostatek kyseliny listové a vitamínu B12 v těle.
Projevy a příznaky anémie
Ze začátku se často příznaky anémie vůbec nevypozorují, neboť jsou velmi mírné. Časem se však může stav pacienta zhoršovat. Kůže je bledá až nažloutlá, srdeční rytmus nepravidelný, ruce a nohy studené. Dále se objevuje slabost, únava, bolest na hrudi, závratě a dýchavičnost.
Rizikové faktory anémie
Měli byste zbystřit, pokud se potýkáte s problémy zvyšující riziko vzniku anémie. Menstruace je proces, kdy ubývají červené krvinky. Jestliže trpíte silnou periodou, budete čelit vyššímu riziku. Váš stav ohrozí také diety u nichž chybí potřebné vitamíny, chronická onemocnění, těhotenství bez dostatečných dávek kyseliny listové, střevní poruchy (zejména celiakie a Crohnova choroba). Mezi další faktory patří stáří nad pětašedesát let, dědičná anémie, jisté typy krevních onemocnění, infekcí, autoimunitních poruch a užívání některých léků.
Diagnostika anémie
Anémie většinou nastupuje pozvolna a diagnózu pomáhá přesně určit krevní obraz. Pacienti vypadají hodně bledě, cítí únavu, slabost a trpí sníženou výkonností, tachykardií, špatně se koncentrují, bolí je hlava, hučí jim v uších, otékají jim končetiny či se u nich projevuje hemolýza.
Léčba anémie
Léčba anémie se odvíjí podle její příčiny. Hlavně se doplňují vitamíny, kyselina listová, železo a vylepší se strava. U hemolytické anémie se upraví podávané léky, lze udělat plazmaferézu nebo krevní transfúzi. Srdeční buněčná anémie se léčí podáváním léků a kyslíku, snižuje se bolest a není vyloučena krevní transfúze, antibiotika a doplňky stravy. Hydroxyurea (Droxia, Hydrea) je lék používaný pro léčení srpkové anémie. Při talasémii se mnohdy přistupuje i k odstranění sleziny, transplantaci kostní dřeně a krevních buněk.
Babské rady
Léčení anémie můžete vyzkoušet i přírodní cestou. Velice důležitá je kopřiva, jelikož se podílí na zvyšování červených krvinek a hemoglobinu v krvi. Zkuste kopřivovou infuzi, čaje a jiné přípravky z této rostliny. Ráno před snídaní si dopřejte zhruba sto gramů mrkve se zakysanou smetanou či s rostlinným olejem. Pomáhají také plody kdoule obsahující hodně železa, dýně, rozinky, datle, sezamová semínka, banány, fíky a červená řepa.
Prevence anémie
Existují druhy anémie, kterým se moc neubráníte, ale výběrem vhodné stravy zabráníte anémiím z nedostatku vitamínů a železa. Co jíst při chudokrevnosti? Volte stravu s vysokým obsahem vitamínů (hlavně C a B12), železa, kyseliny listové. Na škodu nebudou ani pečlivě vybrané doplňky stravy. Objevila se tato nemoc ve vaší rodině? Zajděte se poradit k lékaři, co riskujete s ohledem na genetiku. Komplikace způsobuje malárie, proto se při cestování do míst s touto nemocí zaměřte na preventivní léky, které vám doporučí doktor.