Úvod Magazín Články Neobyčejný jablečný ocet

16. listopadu 2021 |

Neobyčejný jablečný ocet

S tím, jak se blíží jaro, roste i naše chuť vyloupnout se ze zimy, osvěžit se, očistit tělo i duši a cítit se opět lehce a mladě. Však také začal tradiční předvelikonoční půst. K němu vás nenutíme, ale co vyzkoušet báječný jablečný ocet? Jako lék a pochutina se užívá už po staletí, poslouží i v kosmetice. A hlavně – spolu s medem je jedním z lidových prostředků pro mládí a dlouhověkost.

Jablečný ocet

Svého času byl jablečný ocet označován jako všelék, ale zatím neexistují studie, které by to potvrdily. Jeho složení však leccos napovídá.

Obsahuje jablečný pektin, probiotika, řadu vitamínů skupiny B, a to B1, B2, B6, niacin (B3), kyselinu pantotenovou (B5) a biotin (B7), který má vliv na lepší kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Dále vitamín C, draslík, železo, hořčík, fosfor, což je kombinace, která zlepšuje uvolňování vápníku z potravy. Vytváří v organismu zásadité prostředí.

Draslík pozitivně působí na činnost srdce a cév, hořčík zrychluje látkovou výměnu a odstraňuje křeče nohou, železo působí proti únavě. Jablečný ocet patří mezi antioxidanty, což znamená, že zabraňuje poškozování buněk v těle.

Používejte ho do jídel i salátů, ale pozor, při léčebné kúře ho vždy raději smíchejte s vodou! Ideální je jedna lžička octa na sklenici vody nebo čaje. Vhodné je přidávat i lžičku medu. S ozdravnou kúrou začínejte pozvolna a v případě nepříjemných příznaků proceduru přerušte.

Pro vlasy a pokožku

Pokud máte matné vlasy nebo trpíte lupy, oplachy roztokem jablečného octa pokožku prokrví a dostanou ji do kondice. Na lupy stačí octová kúra dvakrát týdně.

Roztok 1:3 (jeden díl octa a tři díly vody) můžete použít jako pleťovou vodu při akné a mastné pleti.

Skvěle maceruje

Pomocí octa si můžete uchovat řadu bylin, které začínáme sbírat právě na jaře. Působí jako konzervant, ve kterém se uchovají potřebné účinné látky bylinek a v kombinaci s blahodárnými účinky octa získá macerát na síle.

Zpravidla se užívá poměr jeden díl čerstvých bylin a tři díly octa. Doba louhování je nejméně dva týdny a maximálně měsíc. Nakrájené nebo nadrcené bylinky musí být vždy ponořené v tekutině, aby nevznikaly plísně.

Jednou za dva dny nebo i častěji macerát protřepejte, proces tak urychlíte a zamezíte ulpívání rostlinky na stěnách lahve.

Co se maceruje v octu?

Bazalka na podporu trávení – užívejte kávovou lžičku macerátu půl hodiny před jídlem.

Saturejka podpoří metabolismus – macerátem se saturejkou získáte nejen skvělý ocet na saláty, ale i účinný prostředek proti hmyzímu bodnutí a štípancům, vstřebá otok a předejde svědění. Je také výborný na podporu metabolismu.

Kopřiva na povzbuzení a pročištění těla – vnitřně vám macerát povzbudí metabolismus, pomůže proti bolestem kloubů, bronchitidám, působí protizánětlivě, proti chudokrevnosti, akné, urychlí hojení ran, pročišťuje játra, žlučník, ledviny i pleť od akné. Doporučuje se i cukrovkářům.

Z čerstvých nakrájených listů kopřivy naložených v octu získáte velmi účinnou vlasovou vodu pro podporu jejich růstu a zlepšení stavu pokožky hlavy.

Lichořeřišnice proti bakteriím – jde o vysoce antibakteriální přípravek, takové přírodní antibiotikum, které příznivě působí na močové ustrojí.

A pokud trpíte na záněty močového měchýře, je to výborný prostředek na doléčení po dobrání antibiotik nebo pro prevenci, aby se nemoc neopakovala. Pomáhá také při zánětech průdušek.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Ekzém.

Marcela

Dobrý den,prosím o radu co by pomohlo na ekzém?Začalo to na rukou a nyní se rozšířil na předloktí,kůže je rudá jako opařená.Děkuji Marcela

Dobrý den Marcelko,

miliony lidí trpí příznaky spojenými s ekzémem. Ekzém je chronické kožní onemocnění, které se projevuje zánětem, svěděním, puchýři a suchostí pokožky. Jeho příčiny jsou často vnitřní, spojené s oslabením imunitního systému a narušením rovnováhy v organismu. Kůže, jako největší orgán našeho těla, reaguje na problémy uvnitř těla.

Přesná příčina ekzému stále není známa.

Na vnitřní očistu pokožky je vhodné začít s detoxikačními bylinnými tinkturami. Skvělé účinky mají například tinktury z černého rybízu, dubu, měsíčku lékařského nebo penízovky, které pomáhají s detoxikací, zklidněním pokožky a posílením imunity. Důležité je také zaměřit se na očistu jater a střev, které jsou při ekzémech často zanedbávány. K tomu nám může pomoci například tinktura z ostropestřce nebo pupalky. Podporují regeneraci jater a zlepšují celkovou funkci organismu. Vyčistěte krev mladými kopřivami ( udělejte si čaj a popíjejte).

Výraznou úlevou mohou být zinkové masti při atopickém ekzému, kde podporují léčbu a mírní nepříjemné příznaky v podobě svědění, což v konečném důsledku pozitivně ovlivňuje i kvalitu spánku. Ošetřit postižené místa můžete i heřmánkovou  vodou. Dále je ideální i Bio Aloe vera gel pro zklidnění podrážděné pokožky postižené ekzémem. Šťáva z aloe vera společně s meduňkovou a heřmánkovou vodou přináší okamžitou úlevu od svědění a zarudnutí. Extrakt z fermentovaných ředkviček navíc působí antimikrobiálně, což pomáhá předcházet dalšímu podráždění.

Přeji brzké uzdravení a trpělivost.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800