Úvod Magazín Články Neobyčejný jablečný ocet

16. listopadu 2021 |

Neobyčejný jablečný ocet

S tím, jak se blíží jaro, roste i naše chuť vyloupnout se ze zimy, osvěžit se, očistit tělo i duši a cítit se opět lehce a mladě. Však také začal tradiční předvelikonoční půst. K němu vás nenutíme, ale co vyzkoušet báječný jablečný ocet? Jako lék a pochutina se užívá už po staletí, poslouží i v kosmetice. A hlavně – spolu s medem je jedním z lidových prostředků pro mládí a dlouhověkost.

Jablečný ocet

Svého času byl jablečný ocet označován jako všelék, ale zatím neexistují studie, které by to potvrdily. Jeho složení však leccos napovídá.

Obsahuje jablečný pektin, probiotika, řadu vitamínů skupiny B, a to B1, B2, B6, niacin (B3), kyselinu pantotenovou (B5) a biotin (B7), který má vliv na lepší kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Dále vitamín C, draslík, železo, hořčík, fosfor, což je kombinace, která zlepšuje uvolňování vápníku z potravy. Vytváří v organismu zásadité prostředí.

Draslík pozitivně působí na činnost srdce a cév, hořčík zrychluje látkovou výměnu a odstraňuje křeče nohou, železo působí proti únavě. Jablečný ocet patří mezi antioxidanty, což znamená, že zabraňuje poškozování buněk v těle.

Používejte ho do jídel i salátů, ale pozor, při léčebné kúře ho vždy raději smíchejte s vodou! Ideální je jedna lžička octa na sklenici vody nebo čaje. Vhodné je přidávat i lžičku medu. S ozdravnou kúrou začínejte pozvolna a v případě nepříjemných příznaků proceduru přerušte.

Pro vlasy a pokožku

Pokud máte matné vlasy nebo trpíte lupy, oplachy roztokem jablečného octa pokožku prokrví a dostanou ji do kondice. Na lupy stačí octová kúra dvakrát týdně.

Roztok 1:3 (jeden díl octa a tři díly vody) můžete použít jako pleťovou vodu při akné a mastné pleti.

Skvěle maceruje

Pomocí octa si můžete uchovat řadu bylin, které začínáme sbírat právě na jaře. Působí jako konzervant, ve kterém se uchovají potřebné účinné látky bylinek a v kombinaci s blahodárnými účinky octa získá macerát na síle.

Zpravidla se užívá poměr jeden díl čerstvých bylin a tři díly octa. Doba louhování je nejméně dva týdny a maximálně měsíc. Nakrájené nebo nadrcené bylinky musí být vždy ponořené v tekutině, aby nevznikaly plísně.

Jednou za dva dny nebo i častěji macerát protřepejte, proces tak urychlíte a zamezíte ulpívání rostlinky na stěnách lahve.

Co se maceruje v octu?

Bazalka na podporu trávení – užívejte kávovou lžičku macerátu půl hodiny před jídlem.

Saturejka podpoří metabolismus – macerátem se saturejkou získáte nejen skvělý ocet na saláty, ale i účinný prostředek proti hmyzímu bodnutí a štípancům, vstřebá otok a předejde svědění. Je také výborný na podporu metabolismu.

Kopřiva na povzbuzení a pročištění těla – vnitřně vám macerát povzbudí metabolismus, pomůže proti bolestem kloubů, bronchitidám, působí protizánětlivě, proti chudokrevnosti, akné, urychlí hojení ran, pročišťuje játra, žlučník, ledviny i pleť od akné. Doporučuje se i cukrovkářům.

Z čerstvých nakrájených listů kopřivy naložených v octu získáte velmi účinnou vlasovou vodu pro podporu jejich růstu a zlepšení stavu pokožky hlavy.

Lichořeřišnice proti bakteriím – jde o vysoce antibakteriální přípravek, takové přírodní antibiotikum, které příznivě působí na močové ustrojí.

A pokud trpíte na záněty močového měchýře, je to výborný prostředek na doléčení po dobrání antibiotik nebo pro prevenci, aby se nemoc neopakovala. Pomáhá také při zánětech průdušek.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět varlete

Michal

Dobrý den. Chytl jsem od přítelkyně příušnice a po týdnu se mi objevil zánět pravého varlete (přikládám foto zprávy). Nasadili mi antibiotika Doxybene, jelikož jsme následkem příušnic přišli o miminko (přítelkyně byla těhotná), chci udělat maximum pro doplnění antibiotické léčby.
Děkuji, Michal.

Dobrý den Michale,

záněty varlat jsou běžně léčitelné antibiotiky. Léčení záleží od rozsahu zánětu a celkového zdravotního stavu. Doporučuji klid na lůžku.

Zánětu se můžeme zbavit změnou jídelníčku. Z jídelníčku vyřaďte mléčné výrobky, kávu, cukr, lepek, ztužené tuky. Vyhýbejte se  zpracovaným potravinám, které přirozené živiny ztrácejí, a naopak jsou nabušené konzervanty, barvivy, aromaty a dalšími nežádoucími látkami.

Doporučit do jídelníčku:

  •  Zelenina by měla tvořit větší část vašeho protizánětlivého jídelníčku. Vše co nejméně zpracované a ideálně čerstvé.
  • ovoce, hlavně bobuloviny. Ovoce jezte méně než zeleniny kvůli nadbytku fruktózy.
  • zdravé, co nejméně zpracované tuky
  • tučné mořské ryby
  • ořechy
  • koření zázvor, kurkuma
  • kvalitní čaje

Proti zánětu je výborný vitamín C. Ochraňuje buňky, podporuje imunitní systém, který je důležitý při obraně těla proti infekcím. Silná imunita – je proto pro vznik zánětu prvořadá.

Na zánět můžu doporučit bylinky ( tinktury) – heřmánek, kočičí dráb, vrbovka, ostropestřec, řepík, černý bez, šalvěj s levandulí, bobkový list, brusinky…

Michale, vyzkoušejte některé rady a věřím, že zdravotní problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800