Úvod Magazín Články Neobyčejný jablečný ocet

16. listopadu 2021 |

Neobyčejný jablečný ocet

S tím, jak se blíží jaro, roste i naše chuť vyloupnout se ze zimy, osvěžit se, očistit tělo i duši a cítit se opět lehce a mladě. Však také začal tradiční předvelikonoční půst. K němu vás nenutíme, ale co vyzkoušet báječný jablečný ocet? Jako lék a pochutina se užívá už po staletí, poslouží i v kosmetice. A hlavně – spolu s medem je jedním z lidových prostředků pro mládí a dlouhověkost.

Jablečný ocet

Svého času byl jablečný ocet označován jako všelék, ale zatím neexistují studie, které by to potvrdily. Jeho složení však leccos napovídá.

Obsahuje jablečný pektin, probiotika, řadu vitamínů skupiny B, a to B1, B2, B6, niacin (B3), kyselinu pantotenovou (B5) a biotin (B7), který má vliv na lepší kvalitu vlasů, nehtů a pleti. Dále vitamín C, draslík, železo, hořčík, fosfor, což je kombinace, která zlepšuje uvolňování vápníku z potravy. Vytváří v organismu zásadité prostředí.

Draslík pozitivně působí na činnost srdce a cév, hořčík zrychluje látkovou výměnu a odstraňuje křeče nohou, železo působí proti únavě. Jablečný ocet patří mezi antioxidanty, což znamená, že zabraňuje poškozování buněk v těle.

Používejte ho do jídel i salátů, ale pozor, při léčebné kúře ho vždy raději smíchejte s vodou! Ideální je jedna lžička octa na sklenici vody nebo čaje. Vhodné je přidávat i lžičku medu. S ozdravnou kúrou začínejte pozvolna a v případě nepříjemných příznaků proceduru přerušte.

Pro vlasy a pokožku

Pokud máte matné vlasy nebo trpíte lupy, oplachy roztokem jablečného octa pokožku prokrví a dostanou ji do kondice. Na lupy stačí octová kúra dvakrát týdně.

Roztok 1:3 (jeden díl octa a tři díly vody) můžete použít jako pleťovou vodu při akné a mastné pleti.

Skvěle maceruje

Pomocí octa si můžete uchovat řadu bylin, které začínáme sbírat právě na jaře. Působí jako konzervant, ve kterém se uchovají potřebné účinné látky bylinek a v kombinaci s blahodárnými účinky octa získá macerát na síle.

Zpravidla se užívá poměr jeden díl čerstvých bylin a tři díly octa. Doba louhování je nejméně dva týdny a maximálně měsíc. Nakrájené nebo nadrcené bylinky musí být vždy ponořené v tekutině, aby nevznikaly plísně.

Jednou za dva dny nebo i častěji macerát protřepejte, proces tak urychlíte a zamezíte ulpívání rostlinky na stěnách lahve.

Co se maceruje v octu?

Bazalka na podporu trávení – užívejte kávovou lžičku macerátu půl hodiny před jídlem.

Saturejka podpoří metabolismus – macerátem se saturejkou získáte nejen skvělý ocet na saláty, ale i účinný prostředek proti hmyzímu bodnutí a štípancům, vstřebá otok a předejde svědění. Je také výborný na podporu metabolismu.

Kopřiva na povzbuzení a pročištění těla – vnitřně vám macerát povzbudí metabolismus, pomůže proti bolestem kloubů, bronchitidám, působí protizánětlivě, proti chudokrevnosti, akné, urychlí hojení ran, pročišťuje játra, žlučník, ledviny i pleť od akné. Doporučuje se i cukrovkářům.

Z čerstvých nakrájených listů kopřivy naložených v octu získáte velmi účinnou vlasovou vodu pro podporu jejich růstu a zlepšení stavu pokožky hlavy.

Lichořeřišnice proti bakteriím – jde o vysoce antibakteriální přípravek, takové přírodní antibiotikum, které příznivě působí na močové ustrojí.

A pokud trpíte na záněty močového měchýře, je to výborný prostředek na doléčení po dobrání antibiotik nebo pro prevenci, aby se nemoc neopakovala. Pomáhá také při zánětech průdušek.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Střevní potíže

K.

Zdravím do bylinkové poradny. Před dvěma lety jsem prodělala střevní potíže po konzumaci zkaženého jídla a od té doby se mi střeva nevrátila do normálu. Nějakolik měsíců jsem trpěla stavem, který by se dal nazvat jako chronický průjem (vodnatá stolice několikrát denně). Ale nejsem si jistá, jestli to byl pouze následek střevních potíží. Mohlo to být způsobené i stresem. Z toho, co jsem byla schopná vypozorovat, tak na to neměly potraviny vliv. U lékaře jsem byla, tvrdil, že jsem v pořádku, nenašel žádný zánět ani bakterie, stěr byl v pořádku. Poslal mě na kolonoskopii, ale tam jsem nechtěla jít. Tak mi radil psyllium, ale to moc nepomáhá. Nyní je stav mnohem lepší. Ale přesto mám přibližně jednou za týden tekutou stolici. Léčím se jen se štítnou žlázou, beru Letrox. Jinak jsem zdravá. Chtěla jsem se zeptat, jestli na obnovení rovnováhy ve střevech existuje nějaká bylinná směs. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den paní Adámková,

proti otravě jídlem je nejlepší kořen čekanky nebo Lékořice lysá. Čekanka obsahuje Inulin – podporuje aktivitu metabolismu a tvorbu užitečných střevních bakterií.

Na očistu střev – kořen pampelišky, kořen čekanky a kořen lopuchu.

Sléz – pohlcuje plyny a jedy ze střev.

Lněné semínka – obsahují velké množství vlákniny, bílkovin, manganu, železa, fosforu, selenu, hořčíku a vitamínu B1,B6,  a mají blahodárny vliv na střeva.

Očista střev – čaj z ořechových listů je skvělý na vyčištění střev.

Trnka květ, řepík – pro uchování normální funkce střevního traktu.

Na ozdravení střev – dobromysl.

Pilát lékařský – posiluje žaludek, čistí střeva.

Borůvková nať – podporuji správnou funkci střev.

Heřmánek pravý – napomáhá správné činnosti střev.

Routa vonná – přispívá k normální činnosti střevního traktu, ovlivňuje mikrobiální rovnováhu.

Na pročištění střev nalačno : 2 dcl vody  + čtvrt malé lžičky sody bic. +  čtvrt malé lžičky javorového sirupu.

Vyzkoušejte některé bylinky a věřím , že váš problém se vyřeší.

Darina

 

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800