Úvod Magazín Články Neojoblíbenější minerály

16. listopadu 2021 |

Neojoblíbenější minerály

Hořčík

Hořčík je jeden z nejdůležitějších  prvku v našem organismu. Většina hořčíku se vyskytuje v kostech a v játrech. Jeho nedostatek  z hlediska zdraví výrazně zhoršuje průběh každé nemoci. V přírodě je hořčík známý jako důležitá součást chlorofylu, tedy látky, díky které v rostlinách probíhá fotosyntéza.

Účinky hořčíku

Hořčík je jedním z univerzálních minerálů našeho těla. Ubývání hořčíku způsobuje řídnutí kostí. Má vliv na mnoho důležitých funkcí energetickým metabolismem počínaje a prevencí nemocí kardiovaskulárního systému konče. Zajišťuje snížení krevního tlaku, omezuje srdeční arytmii a rozšiřuje tepny. V minulých letech byl zkoumán i jeho pozitivní vliv na diabetes II. stupně, který dokáže uspokojivě zmírňovat. Hořčík také uvolňuje svaly při dlouhodobém zatížení, čehož využívají nejčastěji vrcholoví sportovci. Dále zlepšuje paměť a myšlení, zmírňuje menstruační potíže při menopauze – zejména křeče.

Hořčík se nachází v buňkách i kostech celého těla a jeho působení značně ovlivňuje přítomnost draslíku a vápníku.

Mezi další pozitivní dopady hořčíku na náš organismus patří rozšíření dolních cest dýchacích při léčbě astmatu a bronchitidy, zmírnění příznaků chronické únavy, regulace funkce štítné žlázy, zabránění demineralizaci kostí a zavápnění srdečního aparátu a ledvin (vápenaté ledvinové kameny).

Potřeba hořčíku narůstá u mnoha lidí. Nejvyšší dávky hořčíku potřebují ženy těhotné, užívající hormonální antikoncepci a ženy v menopauze. Vyšší množství potřebují celkově staří a nemocní lidé, diabetici a lidé trpící vylučovacími problémy (silný průjem, časté močení).

Jedním z největších nepřátel hořčíku je alkohol. Uvádí se, že při požití 4 polévkových lžic alkoholu se zvyšuje spotřeba hořčíku cca pětkrát.

Dostatečné množství hořčíku získáme pestrou a pravidelnou stravou. Nejvhodnější jsou banány, mandle, lískové oříšky, sója, semena, tmavá listová zelenina, celozrnné pečivo, pohanka, luštěniny, špenát a brambory. Dostatek tohoto minerálu je i v oblíbených minerálních vodách.

Nedostatek hořčíku

Vzhledem k častému stresu a zelenině, která je díky průmyslovému pěstování a zpracování chudší na hořčík, máme nedostatek hořčíku v těle.

Při nedostatku hořčíku odchází z těla i zásoby vápníku, což násobí možné poškození organismu.

Mezi nejznámější projevy nedostatku řadíme předčasnou ztrátu zubů, jejich křehkost a vyšší kazivost, špatný vývoj kostí, pomalé hojení zlomenin, podrážděnost, únavu, nepravidelný tep, nespavost, svalové křeče a žaludeční vředy, třes rukou a vlivem více aspektů se může vyskytnout i deprese, dezorientace a halucinace.

U dětí se může nedostatek projevit nočním pomočováním a při vážných poškozeních ledvin a zásobení těla minerály se mohou vyskytnout i ledvinové kameny.

Předávkování hořčíkem

Při běžném užívání předávkování hořčíkem nevzniká. Vyšší množství hořčíku jsou regulovány samotným organismem (při vyšších koncentracích vstřebávání klesá) pomocí ledvin. Projevy silného předávkování se projeví až při konzumaci vyšší dávky koncentrovaného doplňku.

A o jakých projevech že to mluvíme? Převážně se jedná o silný průjem a nevolnost. Pokud organismus nedokáže vyšší dávky zpracovat nebo vyloučit, může se projevit i slabost, letargie, zmatenost a poruchy srdečního rytmu. Při nadbytku hořčíku dochází ke snížení krevního tlaku, což vede ke vzniku závratí.

Hořčík má také blahodárný vliv na naše duševní zdraví. Pokud se tedy cítíte často bezdůvodně podráždění, přepracovaní, unavení a celkově přetažení, projevuje se u vás možná nedostatek hořčíku. Pokud budete v dostatečné míře konzumovat potraviny bohaté na hořčík, nemělo by vás v budoucnu nic rozhodit.

Proč užívat čistý hořčík?

Protože farmacii vyráběný v tabletách obsahuje nosiče a škroby, které na sebe hořčík váží a proto je pro tělo těžce vstřebatelný. Informace, že k vstřebání hořčíku tělem je potřeba vápník je obchodní trik a pitomost zároveň. To každému potvrdí osobní zkušenost po užívání čistého chloridu hořečnatého.

Alternativně se používá chlorid hořečnatý pro doplnění hořčíku. Pro tyto účely se rozpustí 20g chloridu hořečnatého v 1 l vody. Toto množství vydrží cca 1 měsíc při preventivním užívání. Při akutním nedostatku doporučuji zdvojnásobit dávku 40g na 1 l vody. Užívá se 1 malá štamprle s 2 deci vody 1-3x denně.

Důležité upozornění: Chlorid hořečnatý je velice hygroskopický. Ponecháme-li jej na vzduchu, do několika minut na sebe naváže vzdušnou vlhkost a ztekutí. Plastový obal, ve kterém chlorid hořečnatý dodáváme, není dostatečnou ochranou proti vzdušné vlhkosti pro dlouhodobé uskladnění – během několika měsíců chlorid hořečnatý nasaje vzdušnou vlhkost i přes těsný obal, který je však do určité míry porézní.

Proto doporučujeme převést chlorid hořečnatý, který okamžitě nespotřebujeme, co nejdříve do vodního prostředí – jedno 20g balení třeba jen do 100ml vody, tento roztok potom v případě potřeby naředit na požadovaný 1 litr roztoku. Takto připravený koncentrát je časově stabilní a vydrží takto neomezeně dlouhou dobu.

Akutní doplnění hořčíku

Co nejrychlejší doplnění hořčíku je žádoucí především u dlouhodobě nemocných a rekonvalescentů.

Artrózy, osteoporózy, osteofyty (výrůstky) na páteři: 30ml 2x denně. Hořčík v této koncentraci a dávkách dokáže kalcium v těle přemisťovat z míst, kde přebývá do míst, kde se nedostává. Po odeznění potíží lze po následujícím krátkém setrvání na této dávce přejít na dávku preventivní.

Ledvinové (pouze oxalátové) kameny: 30ml  3x denně. Hořčík v této koncentraci a dávkách dokáže oxalátové kameny rozpustit a kalcium z nich dále distribuovat. Po odeznění potíží lze po následujícím krátkém setrvání na této dávce přejít na dávku preventivní.

Chrom – Cr (Chromium)

Chrom je důležitý stopový prvek v našem organismu.

Účinky chromu

Cukry a hubnutí

Chrom je asi nejznámější svým působením v léčebných kůrách spojených s hubnutím. Díky svým vlastnostem a biochemickému působení snižuje chuť na sladké a zároveň zajišťuje a podporuje funkci inzulínu – napomáhá tedy vstřebávání cukru buňkami, což má za následek optimální hladinu cukru v krvi. Mezi jeho další důležité úlohy řadíme vliv na metabolismus cukrů a tuků, stimulaci syntézy mastných kyselin a urychlení transportu aminokyselin do buněk. Chrom také zmírňuje bolesti hlavy, má pozitivní vliv na podrážděnost a ostatní příznaky spojené se snížením hladiny krevního cukru (hypoglykemie). Diabetikům tak pomáhá kontrolovat hladinu krevního cukru.

Pokud využíváte chrom jako pomocníka při hubnutí, je důležité mít na paměti, že z počátku můžete pociťovat i vyšší chuť na sladké, než před zahájením hubnoucí kůry. Tento jev je spojen s hladinou cukru v krvi, která zpočátku mírně kolísá a teprve za cca týden až dva se ustálí na nové hladině.

Ani Matka příroda není všemocná. V lidském organismu je sice množství chrómu malé, cca 20 dílů chrómu na 1 miliardu dílů krve, přesto je chrom – jak jsme se dozvěděli výše – pro náš organismus nezbytně nutný. Problém je, že v potravě se část chrómu přípravou pokrmu zničí a samo naše tělo dokáže vstřebat jen několik málo procent zbývajícího chrómu. Proto je vhodné chrom doplňovat potravinovými doplňky. To platí zejména, pokud máte nemocné ledviny, neboť chrom odchází z těla převážně močí. Mezi nejlepší zdroje chrómu patří celozrnná mouka, sýr, máslo, obilné klíčky, (luštěniny), rýže, rybí a drůbeží maso, brambory, švestky, ořechy a pivo. Za opravdu kvalitní zdroj se však uvádí přírodní hnědý cukr a melasa.

Nedostatek chromu

Nedostatek chromu se projevuje především bolestmi hlavy, podrážděností, návaly nevolnosti a s tím související depresí a únavou. Vysoký nedostatek chrómu vyvolává v našem organismu nadbytek cukru v krevním řečišti, čímž jsme ohroženi vznikem diabetes. Za zmínku určitě stojí, že právě stařecký diabetes se dá v mnoha případech léčit či zmírnit úpravou stravy.

Vzhledem k obtížnému získání chrómu není jeho nedostatek až takovou zvláštností. Pokud však budeme dodržovat správné stravovací návyky a budeme mít dostatek pohybu, nemusíme se žádných markantních komplikací obávat.

Předávkování chromem

Vzhledem k obtížnému získání chrómu je předávkování naprosto výjimečné. Chrom může být pro váš organismus nebezpečný, pokud trpíte přecitlivělostí nebo jste obecně citlivý jedinec. Při dodržení doporučených dávek a přiměřené délky užívání se nežádoucí účinky prakticky nevyskytují.

Rada na závěr

Krom přípravy potravy jsou nepřítelem chrómu i rafinační procesy a chemické hnojení. Pokud máte možnost kupovat bio potraviny, poskytujete svému tělu jejich konzumací opravdu čistý a kvalitní zdroj chrómu.

Jód  I (Iodum)

Velmi skloňovaná štítná žláza . Jód je vzácný stopový prvek v našem organismu.

Účinky jódu

Jód je pro lidský organismus životně důležitý, neboť se podílí na tvorbě hormonů štítné žlázy, které mají na svědomí podporu růstu a zabraňují předčasnému stárnutí . Dále je jód účinný v boji proti akné, zvyšuje efektivitu myšlení a dodává energii. Jod jako stopový prvek se účastní tvorby tyroxinu, hormonu odpovědného za řízení látkové výměny v celém těle. Díky jodizovaným solím se také výrazně snížil podíl lidí trpících vážnou formou mentální retardace – kretenismem, která se projevuje právě při nedostatku jódu.

Maminky pozor!

Z tohoto důvodu je dostatečné zásobení jódem důležité hlavně pro děti, těhotné a kojící ženy a pro osoby trpící poruchou štítné žlázy. Mezi nejvhodnější potraviny pro děti patří například obohacené přesnídávky, piškoty, dětské nápoje, pečivo, mléčné a mastné výrobky. Dobrým zdrojem jsou i některé minerální vody, ne však všechny. Pokud za tímto účelem kupujete minerálku, vždy si porovnejte obsah jódu na ni uvedený s jiným výrobkem.

Obecně nalezneme jód, kromě již zmíněné jodizované soli, i v mořských rybách a ostatních darech moře (treska, filé, makrela, tuňák, losos, sardinky, mořské řasy), v zelenině, obilninách, bramborách, mrkvi, hroznech, černém rybízu, hruškách a v řeřiše. Oproti tomu vstřebávání jódu zhoršují burské oříšky, syrová sójová mouka (proto nejsou syrové sójové boby vhodné) a všechna kapustová zelenina.

Nedostatek jódu

Ten se také projeví v dospíváním zvýšeným výskytem akné, snižující se výkonností a únavou. Nedostatek může být dále provázen vznikem anémií, stálým pocitem hladu, zpomaleným tepem, sklonem tloustnout i při malých dávkách kalorií nebo zhrubnutím pokožky a vlasů. Projevuje se i vyšší zapomínání, zácpa.

Jak již bylo uvedeno, zejména v těhotenství bychom měli kontrolovat správný přísun jódu do organismu. Výrazný deficit jódu v období těhotenství může totiž způsobit potrat, vrozené defekty plodu, kretenismus nebo trvalou mentální retardaci.

Předávkování jódem

Jód je ve vyšším množství toxický. Jeho vysoké množství může vést hlavně k nepřirozeně vysoké funkci štítné žlázy, která se projevuje teplou zpocenou pokožkou, vypadáváním vlasů, zvýšenou chronickou únavou, zhubnutím, třasem a úzkostí. Rozšiřte svůj jídelníček o dary moře.

Fosfor P ( Phosphorus )

Pevné zuby. Fosfor je důležitý stopový prvek v našem organismu. Po chemické stránce se jedná o nekovový prvek, který všichni dobře známe. Fosfor má více chemických modifikací a využívá se jak v zubních pastách, tak třeba i v pracích prášcích či samozápalných leteckých pumách. Při biologickém použití se fosfor nenachází volný, ale je vždy vázaný – třeba ve formě fosforečnanů. V lidském organismu se konkrétně nejčastěji nachází ve formě hydroxyapatitu.

Fosfor je nesmírně důležitý, neboť se jedná o základní stavební jednotku molekuly přenašeče energie – molekuly ATP (adenosintrifos­fát). Krom ATP je fosfor součástí i ostatních nukleových kyselin, účastní se metabolismu cukrů, tuků a bílkovin a v neposlední řadě je složkou měkkých tkání a buněčných membrán.

Fosfor je v lidském těle zastoupen jako druhý nejčastější minerál (prvním je vápník). Největší množství je zastoupen v kostech a zubech, kde je cca 80 – 85 % fosforu. Zbytek se nachází v již zmíněných měkkých tkáních, buněčných membránách a v krvi, srdci, mozku a svalech.

Účinky fosforu

A čím že je fosfor dále důležitý? Jelikož je jeho regulace v těle spojena převážně s regulací vápníku (v kostech je poměr vápníku a fosforu 2:1), má fosfor podpůrné vlastnosti vápníku a naopak. Zajišťuje tvorbu a udržování pevných kostí a zdravých zubů, zajišťuje udržení pravidelného tepu srdce a je také potřebný pro mozek a nervovou tkáň celkově.

Mezi další funkce fosforu v těle řadíme jeho protizánětlivý účinek při hnisavých zánětech, pomáhá při bolesti žilního systému, reguluje správnou funkci ledvin a spolu s vitamínem D pomáhá proti rachitidě. Optimální zásobení fosforem rovněž vyvolává vyšší fyzický výkon a bojuje proti únavě. Nejbohatšími potravinami na fosfor jsou obilné klíčky, tmavý chléb, mléčné výrobky, brambory, oříšky, med, vnitřnosti a maso obecně.

Nedostatek fosforu

Pokud se přeci jen objeví projevy z nedostatku, jedná se zejména o stavy slabosti, únavy a nervové poruchy. Při kritickém nedostatku dochází k poruchám metabolismu, zvyšuje se lomivost kostí a zubů, dochází ke ztrátě chuti k jídlu, bolestem a ztuhlosti kloubů. U jedinců postižených nedostatkem fosforu se může také projevit křivice (tzv. rachitis), která je typická u nedostatku vitamínu D.

Nadbytek fosforu

Může vést i k vápenatění měkkých tkání(zejména ledvin), což vede k jejich poškození.

Draslík K ( Kalium )

Účinky draslíku

Draslík řadíme mezi ty nejdůležitější prvky, ze všech alkalických prvků, které lidský organismus obsahuje a využívá. Jeho největší část nalezneme v buňkách – cca celých 86 %. Draslík zajišťuje prakticky veškeré funkce v lidském organismu: podílí se na přesné funkci kardiovaskulárního systému snižuje krevní tlak (při poruchách v zásobování těla draslíkem může dojít až k poruchám srdečního rytmu), zajišťuje svalový tonus, napomáhá celkové stabilitě vnitřního prostředí a v neposlední řadě ovlivňuje náš nervový systém. Nevýhodou draslíku je, že se z těla vylučuje krom moči i potem. Proto je nesmírně důležité draslík doplňovat a to zejména při velké fyzické námaze, nebo v letních měsících. Množství draslíku také  regulují naše ledviny.

Draslík se nachází ve většině potravy a je v ní zastoupen v potřebném množství. Například v banánu, nebo ve vařených loupaných bramborách. Mezi další potraviny bohatě obsahující draslík řadíme datle, houby, zeleninu obecně (čerstvý hrášek, kapustu), jablka, jogurt, kuřata, lososa, sledě, vejce, sýry, mléko, játra, ledvinky, hrozny, obilné klíčky a šťávu z rajčat.

Zvýšený příjem draslíku potřebujete zejména pokud tedy hodně solíte, či trpíte průjmem či častým močením, kdy odchází z těla minerály rozpuštěné v moči. Vyšší spotřebu pocítí také především vrcholoví sportovci a fyzicky pracující lidé, kteří se při svém výkonu hodně potí.

Nedostatek draslíku

Nedostatek draslíku je paradoxně poměrně běžný a to od roku 1910, kdy byl vynalezen stroj na vymílání mouky. Jednou z příčin je totiž právě nahrazení celozrnné mouky moukou bílou, které chybí vitamín E, hořčík a draslík.

Nedostatek může způsobit nadměrnou únavu, netečnost, nespavost, nízkou hladinu cukru v krvi, svalovou ochablost a bolestivé větry. Při nedostatku draslíku se také zvyšuje krevní tlak, který může ve svém důsledku poškozovat srdce. Srdeční mrtvice u osob mladších 50-ti let často není zapříčiněna krevní sraženinou, ale právě nedostatkem draslíku.

Bylinky, které obsahuji draslík a vápník – (jitrocel kopinatý nebo širokolistý, islandský mech, popenec, divizna a koprník štětinolistý vše dohromady v horké vodě vyluhovat 10 minut).

 

související produkty

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět dvanácterníku

Věrka

dobrý den, maminku trápí již několik měsíců zánět dvanácterníku, je jí 90let, mudr nechce zatěžovat ATB, protože mimo to bere spousty prášků na srdce, žaludek, ředění krve, tlak, cukrovku...
Je možné doporučit nějaké byliny? má silné bolesti břicha, v nemocnici byla týden, ale k ničemu, jen určili původce bolestí.
Děkuji.

Dobrý den Věrko,

dvanácterník je první částí tenkého střeva navazující na žaludek. Kromě žaludku do něj ústí vývod žlučníku z jater a vývody slinivky břišní. V této 12 cm dlouhé trubici ( z toho důvodů název dvanácterník ) dochází především k odstranění vysoké kyselosti tráveniny vypuzení ze žaludku. Ústí sem vývod z jater a ze slinivky.

Dvanácterník je místem, kde dochází rozklad a přeměny potravy zvané emulgace tuků. Tento proces je nesmírně důležitý, neboť jak je známo, tuky se nerozpouštějí ve vodě. Veškeré enzymy, působící na tuky a zajišťující jejich rozklad, jsou aktivní ve vodném prostředí. Proto je z jater vylučovaná žluč, která umožní vznik emulze. V této formě se stávají tuky pro enzymy dostupné a ve dvanáctníku je tak nastartován proces jejich rozkladu a přeměny.

Věrko, pro vysvětlení jsem popsala v krátkosti, jak je důležitý dvanácterník v našem těle. Tím, že vaše maminka bere tolik prášku, není se čemu divit, že má takové bolesti žaludku.

Já bych doporučovala, hlavně na zklidnění heřmánek, řepík, jitrocel, ostropestřec, šalvěj, kořen čekanky. Můžu doporučit i extrakt z Kalisie – je výborný proti zánětu žaludku, slinivky, dvanácterníku i sleziny. Při bolesti žaludku pomáhá 2 dcl vody a jedna lžička jablečného octa. Můžete i na špic lžičky sodu bicarbonu s vodou. Pít ráno nebo po jídle.

Je důležité, aby lékařka schválila této byliny i další mé rady , při užívání tolik léku.

V maximální míře je třeba odlehčit omezením smažených a tučných jídel, cukru a sladkostí, alkoholu a dalších jedů. Doslova sebevražedná je potravinová kombinace  tuk + rafinovaný cukr + tvrdý alkohol.

Ještě vyzkoušejte –  kápnete 4 kapky kokosového oleje na pupík a masírujeme do 4 cm kolem pupíku. Bolesti by měli ustoupit.

Věrko, přeji vám hodně trpělivosti a mamince úlevu od bolestí.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800