Noční křeče nohou
Uprostřed noci – hnusné probuzení, křeč v noze, bolest, bezmoc. Někomu se to stalo párkrát, jiní se takhle budí pravidelně.
V tomto článku zjistíte:
Příčiny křečí
Nedostatek hořčíku je příčinou velmi obvyklou, magnesium totiž působí na svaly. Roli hraje také skladba našeho jídelníčku. V něm se totiž vyskytuje příliš mnoho potravin bohatých na cukr a tuk. Hořčík je kvůli tomu vázán ve střevech a nemůže se vstřebávat do krve. Navíc jíme málo syrového ovoce a zeleniny. Nepřítelem hořčíku je také káva, alkohol (zejména červené víno, které obsahuje rutin), ale i antikoncepce. „V současném jídelníčku lidí je přítomnost hořčíku na spodní hranici. Je zajímavé, že například v jablkách se dnes nachází o 50 % méně hořčíku než v 50. letech. Velké množství hořčíku se z potravin ztrácí technologickým zpracováním.
Pro výskyt nedostatku hořčíku v těle je věk 45 let, po překročení této věkové hranice se riziko deficitu hořčíku v těle zvyšuje.
Zdroje hořčíku
- minerální voda bohatá na magnesium
- ovocné šťávy a džusy
- listová zelenina, brambory, peckovité ovoce, banány
- celozrnné výrobky
- luštěniny
- ořechy
- mořské ryby
- tmavá čokoláda
Potíže Vám může způsobovat i prostý stres a přepracování. Hořčík užívejte pravidelně 1 měsíc, nalačno před jídlem, ráno a večer. Po 14-ti dnech kombinujte i s vápníkem. Svaly a šlachy protahujte. Prodlužte postupně procházky v dobrých botách – nešetřete- až na 2 hod. denně. Pokud Vám nohy otékají, pak přes den je několikrát dejte na stůl, stačí na minutu. A v případě sklonu k otokům noste často kompresní punčochy. Ještě můžete vykoušet – odříznout kousek citronu potřít chodidla a nechat uschnout a opět zopakovat i 3 krát.
Na křeče pomůže extrakt borovice, citrusové slupky, vitamín E, B6, loupané konopné semínko, dá se konzumovat samostatně . Má vysoký obsah kvalitních bílkovin, železa, omega-3 mastné kyseliny, gama-linolenové kyseliny, vitaminů (A, B, B1, B2, B3, B6, C, E a F) a minerálů (draslík, zinek, hořčík, vápník, ad.)
Mezi zdroje bohaté na magnézium patří třeba mandle, banány, maliny, hrozny, broskve nebo borůvky.
Další příčiny svalových křečí
Příčiny svalových křečí však mohou být i jiné, než jen nedostatek hořčíku. Když zůstaneme u minerální ne/rovnováhy, může jít o špatný poměr hořčík-draslík. „Při nedostatku draslíku jsou tyto poruchy také, navíc nedostatek například draslíku je velmi často spojen s nedostatkem hořčíku. A dokud nedoplníte hořčík, tak můžete dávat draslíku, kolik chcete a v podstatě nedoplníte jeho potřebu v tkáních, ve svalu. Čili to může být sekundární – pacient má nedostatek draslíku, proto má křeče, ale ten nedostatek draslíku je podmíněn nedostatkem hořčíku, a dokud ho nedoplníte, tak je neúčinné doplňování toho draslíku. A obráceně, prakticky musíte doplňovat oba.
Křeče mohou být také projevem cévních potíží, ale rovněž třeba cukrovky. Pokud tedy přetrvávají navzdory všem opatřením, je vhodné vyhledat lékaře. Možná by stálo za to zkontrolovat také hormony štítné žlázy a navštívit neurologii, jestli křeče nemůžou být z útlaku.
Křeče ve stehnech
Při křeči stehenního svalu je nutné zaujmout polohu, při níž se natahuje ten konkrétní sval, který je křečí postihnut. Při křeči na zadní straně stehna je vhodné zaujmout polohu vleže a zvednout nataženou nohu (nejlépe s dopomocí). Při křeči na přední straně stehna je nutné končetinu v koleni pokrčit.
Dále je vhodné stehenní sval jemně, ale pevně masírovat prsty tak dlouho, dokud bolest nepoleví. Po uvolnění křeče se nedoporučuje vracet ke cviku respektive pohybu, který ji vyvolal, protože je téměř jisté, že se pak křeč objeví znovu.
Křeče v chodidlech
Postavte se celou vahou na přední část chodidla dané nohy. Jakmile první křeč poleví, postiženou část chodidla jemně namasírujte.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Zánět mandlí
Dobrý den, roky mě trápí chronický zánět mandlí s čepy. Letos velmi kvalitní stěr z mandlí, Beta he. streptokoky , zaléčeno Penicilinem ,kortikoidy do nosu, po asi měsíci opět pobolívání v krku a vždy mě trochu bolí hlava. Kloktám střídavě Meridol a taky denně užívám Lichořeřišnici v gtt,kloktám x denně Kurkumu s trochou soli ve vlažné vodě. Vzhledem k věku se prý už nedoporučuje odstranění mandlí.
Co bych mohla ještě udělat nebo co vyzkoušet ?
Děkuji.
Hana Hrazdilová
Dobrý den Hanko,
záněty mandlí se nejčastěji vyskytují obvykle v zimě a na jaře, z důvodů větších klimatických změn. Zánět mandlí nevyléčíte tím, že je necháte vytrhnout.
Současně je třeba povzbudit funkci ledvin. Po antibiotikách sice méně odolný streptokok chcípne, ale ten odolnější přece jen v nějakém počtu přežije, a pokud jste současně neléčili prostředí, pak se znovu vykultivuje do plného počtu. Jenže už vzdoruje antibiotikům. Pokud mu pak ty mandle přece jen uštípnete, pak se prostě přestěhuje na kterýkolvek orgán v těle. A máte další problém. Je nutné omezit přísun sacharidů, kterými se ten streptokok nebo zlatý stafylokok a podobní prevíti vyživují.
Je třeba normalizovat funkci jater a slinivky břišní, tím se normalizuje kyselost či zásaditost sliznic a streptokok, či stafylokok nebude mít vhodné prostředí pro svou existenci a sám se z mandlí ztratí.
Játra vyčistí – Kerblík, kořen čekanky, rozmarýn, dobromysl, ostropestřec…..
Slinivku břišní – Kerblík, jetel, šalvěj, svízel sýřišťový…
Na ledviny i močové cesty je skvělá směs – přeslička + svízel + zlatobyl + hluchavka.
Doplňujte Selen a vaše srdce , ledviny, mozek a játra začnou pracovat jako dřív.
Nejlepší a vyzkoušený na zánět mandlí je jablečný ocet.
Doporučila jsem to už spoustu lidem a výsledek je 100% spokojenost.
Vezměte si špejli do uší nebo normální špejli a namotejte na ní vatu. Namočte do jablečného octu a pořádně vytřete mandle. Není to nic příjemného , ale velmi účinné.
Dále doporučuji bylinky – (řepík, tymián, majoránku, diviznu, mateřídoušku, jitrocel, přesličku …)
Přeji vám vše dobré a hodně spokojenosti a radosti.
Darina