Úvod Magazín Články Noční křeče nohou
Křeče v nohách

16. listopadu 2021 |

Noční křeče nohou

Uprostřed noci – hnusné probuzení, křeč v noze, bolest, bezmoc. Někomu se to stalo párkrát, jiní se takhle budí pravidelně.

Příčiny křečí

Nedostatek hořčíku je příčinou velmi obvyklou, magnesium totiž působí na svaly. Roli hraje také skladba našeho jídelníčku. V něm se totiž vyskytuje příliš mnoho potravin bohatých na cukr a tuk. Hořčík je kvůli tomu vázán ve střevech a nemůže se vstřebávat do krve. Navíc jíme málo syrového ovoce a zeleniny. Nepřítelem hořčíku je také káva, alkohol (zejména červené víno, které obsahuje rutin), ale i antikoncepce. „V současném jídelníčku lidí je přítomnost hořčíku na spodní hranici. Je zajímavé, že například v jablkách se dnes nachází o 50 % méně hořčíku než v 50. letech. Velké množství hořčíku se z potravin ztrácí technologickým zpracováním.

Pro výskyt nedostatku hořčíku v těle je věk 45 let, po překročení této věkové hranice se riziko deficitu hořčíku v těle zvyšuje.

Zdroje hořčíku

  • minerální voda bohatá na magnesium
  • ovocné šťávy a džusy
  • listová zelenina, brambory, peckovité ovoce, banány
  • celozrnné výrobky
  • luštěniny
  • ořechy
  • mořské ryby
  • tmavá čokoláda

Potíže Vám může způsobovat i prostý stres a přepracování. Hořčík užívejte pravidelně 1 měsíc, nalačno před jídlem, ráno a večer. Po 14-ti dnech kombinujte i s vápníkem. Svaly a šlachy protahujte. Prodlužte postupně procházky v dobrých botách – nešetřete- až na 2 hod. denně. Pokud Vám nohy otékají, pak přes den je několikrát dejte na stůl, stačí na minutu. A v případě sklonu k otokům noste často kompresní punčochy. Ještě můžete vykoušet  – odříznout kousek citronu potřít chodidla a nechat uschnout a opět zopakovat  i 3 krát.

Na křeče pomůže  extrakt borovice, citrusové slupky, vitamín E, B6, loupané konopné semínko, dá se konzumovat samostatně . Má vysoký obsah kvalitních bílkovin, železa, omega-3 mastné kyseliny, gama-linolenové kyseliny, vitaminů (A, B, B1, B2, B3, B6, C, E a F) a minerálů (draslík, zinek, hořčík, vápník, ad.)

Mezi zdroje bohaté na magnézium patří třeba mandle, banány, maliny, hrozny, broskve nebo borůvky.

Další příčiny svalových křečí

Příčiny svalových křečí však mohou být i jiné, než jen nedostatek hořčíku. Když zůstaneme u minerální ne/rovnováhy, může jít o špatný poměr hořčík-draslík. „Při nedostatku draslíku jsou tyto poruchy také, navíc nedostatek například draslíku je velmi často spojen s nedostatkem hořčíku. A dokud nedoplníte hořčík, tak můžete dávat draslíku, kolik chcete a v podstatě nedoplníte jeho potřebu v tkáních, ve svalu. Čili to může být sekundární – pacient má nedostatek draslíku, proto má křeče, ale ten nedostatek draslíku je podmíněn nedostatkem hořčíku, a dokud ho nedoplníte, tak je neúčinné doplňování toho draslíku. A obráceně, prakticky musíte doplňovat oba.

Křeče mohou být také projevem cévních potíží,  ale rovněž třeba cukrovky. Pokud tedy přetrvávají navzdory všem opatřením, je vhodné vyhledat lékaře. Možná by stálo za to zkontrolovat také hormony štítné žlázy a navštívit neurologii, jestli křeče nemůžou být z útlaku.

Křeče ve stehnech

Při křeči stehenního svalu je nutné zaujmout polohu, při níž se natahuje ten konkrétní sval, který je křečí postihnut. Při křeči na zadní straně stehna je vhodné zaujmout polohu vleže a zvednout nataženou nohu (nejlépe s dopomocí). Při křeči na přední straně stehna je nutné končetinu v koleni pokrčit.

Dále je vhodné stehenní sval jemně, ale pevně masírovat prsty tak dlouho, dokud bolest nepoleví. Po uvolnění křeče se nedoporučuje vracet ke cviku respektive pohybu, který ji vyvolal, protože je téměř jisté, že se pak křeč objeví znovu.

Křeče v chodidlech

Postavte se celou vahou na přední část chodidla dané nohy. Jakmile první křeč poleví, postiženou část chodidla jemně namasírujte.

Související produkty

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Mám v ráně na hlavě zlatého stafylokoka. Mam alergii na penicilin a užívala jsem Biseptol 7 dnů. Mast lokalně Fucidin. Hojení je zdlouhavé.

Dobrý den Danuško,

Stafylokoky běžně žijí na kůži člověka, mezi nejznámější a klinicky nejvýznamnější druhy patří zlatý stafylokok.

Stafylokoky se obvykle do organizmu dostanou narušením kožního krytu a riziko infekce roste u osob s poruchou imunity. Vyšší riziko vzniku stafylokokových infekcí mají lidé po otevřených operacích, lidé s proleženinami, popáleninami a narkomani.

Při onemocnění stafylokokem, je důležitá okamžitá léčba, aby se předešlo bakteriím dostat do krevního oběhu a nezpůsobily záněty uvnitř těla. Stafylokok může způsobit – ječné zrno, zánět dutin, zánět průdušek, zánět plic, hnisavé kožní infekce, hnisavá rýma a mnoho dalších onemocnění.

Já nejsem lékař, ale mnoho klientu mi píše, že jim pomohl lék proti zlatému stafylokoku – Prostaphlin [Prostaflin] . Je to lék ze skupiny penicilinových antibiotik , jeho účinná látka je sloučenina oxacilin. Na rozdíl od většiny penicilinů je Prostaphlin účinný proti stafylokokům. Doporučuji se poradit s paní lékařkou.

Důležitá je dostatečná hygiena. Po ošetření rány, ihned oplachujte čistou vodou nebo odvarem z bylin a ránu zakrývejte, aby se nemnožili okolní bakterie v ráně.

Přírodní varianty podporují běžnou léčbu a to je bylinka Lichořeřišnice, Tužebník jilmový , které jsou známe jako rostlinné antibiotikum. Výborná je i česneková tinktura do vody a užívat vnitřně. Šalvěj a heřmánek mají dezinfekční a uklidňující účinky.

Imunitu posílí :

Křen – podporuje imunitu, ochraňuje proti infekcím.

Dýňový olej podporuje obranyschopnost organismu.

Olej z černého kmínu je jedním z nejsilněji působících prostředků na imunitní systém

Černý bez, třezalka, jablečný ocet –  posiluje imunitu.

Věřím, že některé rady vyzkoušíte a váš problém se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800