Příznaky
S běžnými příznaky, jež signalizují krátkodobé utlačení nervu, se setkal někdy v životě prakticky každý. Špendlíky nebo mravenci v noze se dají popsat jako lehké mravenčení či slabý elektrický proud, který nám znemožňuje postiženou končetinu používat, jak jsme zvyklí.
Mezi další příznaky patří necitlivost v dané oblasti a mnohdy též brnění a pálení končetin. Jedná-li se o krátkodobé utlačení nervu znamená to, že jste si končetinu přeleželi nebo přesedí a jde o stav, který sám odezní.
Možná příčina bolesti
Příčiny brnění může způsobovat onemocnění periferní neuropatie. Periferní neuropatie je spojená s řadou různých nemocí, včetně diabetu.
1. Skřípnutý (utlačený nerv), většinou je to způsobeno skřípnutým míšním nervem v páteři. Tento stav může vzniknout při poranění páteře, při zánětu, nádorových onemocněních a syndrom karpálního tunelu – kde dochází ke stlačení nervu v zápěstním kanálu.
Možnosti léčby skřípnutého nervu:
- Odpočinek
- Užívání léku
- Rehabilitace
- Pokud žádná z možnosti nepomáhá je nutná Operace
2. Cukrovka (typu 1.a typu 2.), cukrovka se podepisuje na nervech těla, které jsou vyživované malými cévami, které se u cukrovky uzavírají a poškozují. A projevuji se právě brněním konců prstů, bolestí a poruchou citlivosti. Tento stav se nazývá diabetická neuropatie.
Mezi příznaky diabetu patří:
- Nadměrná žízeň
- Nadměrné močení
- Únava
- Pocit hladu
- Špatné vidění
- Úbytek na váze
- Pomalé hojení ran
Léčba diabetu zahrnuje užívání léku na snížení hladiny glukózy v krvi a podporu funkce slinivky břišní (perorální antidiabetika, inzulin)
3. Alkoholizmus – pokud člověk dlouhodobě užívá alkohol ve velkém a pravidelném množství, dojde k poškození nervů a k polyneuropatii. Objevuji se poruchy citlivosti, poškození mozku i změny osobnosti, brnění končetin.
Léčba je podávání vitaminu, nejlépe vitamin B.
4. Nedostatek vitamínu – E, B1, B6, B12 nebo niacin.Nedostatek těchto vitamínu způsobuje brnění i mravenčení. Jsou totiž důležité pro výživu a funkci nervů.
Při nedostatku vitamínu dochází – k dušnosti, únavě, zažívacím potížím, bolesti na hrudi, nevolnosti a závratím, k zvětšení jater (hepatomegalie).
5. Roztroušená skleróza – je to závažné onemocnění, které postihuje mozek a míchu. Brnění končetin je jedním z mnoha příznaků této autoimunitní nemoci. Řada lidí pociťuje brnění už před určením nemoci (roztroušená skleróza).
Mezi další příznaky roztroušené sklerózy patří:
- Poruchy zraku
- Bolesti
- Křeče (spazmy)
- Únava
- Poruchy rovnováhy
- Potíže s měchýřem (inkontinence, hyperaktivní močový měchýř)
- Poruchy sexuální funkce
- Poruchy paměti
Pokud máte podezření na roztroušenou sklerózu dle příznaků, ihned navštivte lékaře.
Brnění nebo mravenčení nohou i rukou je také častým nežádoucím účinkem některých léků, (léky v léčbě rakoviny, AIDS, epilepsie,, onemocnění srdce, a oběhové soustavy nebo vysokého tlaku.)
6. Infekční onemocnění – některé infekční onemocnění může způsobit zánět nervu, které se projevuji brněním nebo mravenčením končetin.
Mezi infekční onemocnění může patřit:
- AIDS
- Hepatitida (žloutenka) typu A a C
- Lepra
- Pasový opar
- Lymská borelióza
Léčba závisí na konkrétním infekčním onemocnění.
7. Selhání ledvin – u selhání ledvin může být příznak brnění i mravenčení končetin. Mezi vysoké riziko poškození ledvin má diabetes a vysoký krevní tlak.
Mezi příznaky selhání ledvin patří: křeče, svalová slabost, škubavé pohyby svalů.
8. Nádorová onemocnění – i při nádorových onemocněních se objevují brnění a mravenčení končetin. Jedná se o paraneoplastický příznak.
Mezi příznaky patří – noční pocení a ztráta na váze.
9. Ischemická choroba dolních končetin -je to onemocnění, při kterém dochází k nedokrvování dolních končetin. Důsledkem je ateroskleróza.
Mezi příznaky patří – bolest při chůzi, brnění končetin, zhoršení hojení ran.
10. Autoimunitní choroby – brnění rukou i nohou může způsobovat i některá autoimunitní onemocnění, při kterém tělo útočí na vlastní buňky a tkáně.
Mezi ně patří – systémový lupus erythematodes (SLE), celiakie, revmatoidní artritida.
11. Cévní mozková příhoda – nepříjemné pocity brnění a mravenčení jsou příznakem i cévní mozkové příhody.
Příznaky přicházejí náhle jako:
- Zmatenost
- Poruchy řeči
- Slabost a ochablost obličeje, rukou nebo nohou ( zejména na jedné polovině těla)
- Poruchy mluveného slova
- Poruchy chůze
- Poruchy vidění
- Závrať
Pokud se u někoho títo příznaky objeví, je nutné okamžitě volat záchranku.
12. Hyperventilace – je to hluboké a rychlé dýchání spojeno s brněním a křeči končetin. Při záchvatu poklesne v krvi obsah oxidu uhličitého a to vede k poklesu koncentrace volného vápniku v krvi. Vápník je pro správnou svalovou činnost velmi důležitý a jeho nedostatek způsobuje brnění končetin nebo křeče.
13. Onemocnění periferních tepen – je choroba oběhové soustavy, při které dochází ke zúžení krevních cév. Tím se zhorší zásobení orgánu a nervů krví, což způsobuje brnění, pálení nebo mravenčení v končetinách.
14. Těhotenství – brnění také často trápí těhotné ženy. Je to tím, že děloha roste s vyvíjejícím se plodem a tlačí na nervy, které inervují dolní končetiny. Tím dochází k brnění nebo mravenčení. Těhotné ženy by měli mít dostatek pohybu, pitný režim, odpočívat s nohama nahoře.
15. Hormonální problémy a poruchy štítné žlázy – onemocnění hormonálního charakteru se může projevovat rovněž brněním prstů. Patří sem zejména poruchy štítné žlázy.
Léčba bolesti
Podle možné příčiny lze implementovat též léčbu. U onemocnění páteře se obtíže brnění nohou léčí potřebnými operačními zákroky a následně individuálně navrženými rehabilitacemi. Chronický alkoholik, u něhož se objevuje časté brnění nohou, musí přestat pít alkohol a tělu pomoci podpůrnými vitamíny, nejlépe pak vitamíny skupiny B a minerály v podobě hořčíku.
Hormonální onemocnění jsou často spojována s poruchy funkce štítné žlázy a přesnou léčbu navrhne endokrinolog, který vezme v potaz váš celkový zdravotní stav a řídí se též výsledky krevního rozboru. U roztroušené sklerózy je nezbytné vyšetření neurologem.
Samotné léčbě brnění nohou předchází detailní rozhovor s lékařem, kdy je zjišťován zdravotní stav a další potřebná diagnostika – například, zda pacient pije alkohol a v jakém množství, zda má nějaké nemoci a užívá léky, popřípadě jaké další doprovodné signály provází brnění nohou.
Často je diagnostika zahájena odběry krve pro přesný krevní obraz, jaterními testy či rentgenem páteře. Vždy v souladu s pacientovými obtížemi. Doporučuje se rovněž provést vyšetření elektromyografie, hladiny cukru v krvi a PCR testování.
Babské rady
Mezi příznaky patří oslabená citlivost, mravenčení, trnutí a bolest prstů rukou, které často bolí v klidovém stavu a hlavně v noci. V dnešní uspěchané době lidé zapomínají na potřebné vitamíny a minerály. Jedná se o hořčík, ale též vitamíny skupiny B. Pomoci může i cvičení.
Bylinky jsou pouze na zklidnění a napětí. Používejte na psychiku levanduli a heřmánek.
Prevence
Dle příčiny brnění nohou lze implementovat preventivní opatření. U cukrovky to znamená hlídání hladiny cukru, v případě alkoholika zahájení protialkoholické léčby. Prevenci lze spatřovat též v eliminaci kouření a stání či sezení v jedné poloze. Proto se nezapomínejte protahovat a svému tělu dopřejte pravidelný pohyb.
Brnění nohou může být zároveň v nejhorším případě signálem mrtvice, která přichází náhle a může být důsledkem poranění hlavy, krku či zad v nedávné době. V takové situaci zpravidla člověk nedokáže ovládat pohyby končetin a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.