Co způsobuje červené oči? Možná příčina
Máte především večer zarudlé oči, které i trochu pálí? Dost pravděpodobně je to z počítače, mobilu nebo jiného zařízení, které vyzařuje například modré světlo. To, že nejde třeba o zánět spojivek či něco jiného, ještě neznamená, že byste se tímto problémem neměli zabývat. Je otázkou času, kdy se dostaví chronická potíž. Kromě únavy se ale může jednat o vážnější záležitost, takto se mimo jiné projevuje alergie.
Očím nesvědčí ani zakouřené prostředí, mráz nebo příliš chlorovaná voda. Červené oči způsobuje i slunce, pokud se dostatečně nechráníte brýlemi. Často jde o důsledek poranění oka či syndrom suchého oka nebo zvýšení nitroočního tlaku. Krvácení pod spojivkou je taktéž problém, který by se měl řešit. Příčinu však nejlépe diagnostikuje lékař, oslovte jej určitě, pokud problém přetrvává.
Diagnostika – Oteklé zarudlé oči
Na náznak potíží závažnějších, než je pouze únava, poukazuje zarudnutí očního bělma. To nadchází ve chvíli, kdy se vlásečnice ve vašem zrakovém orgánu přeplní krví. Dále vám může natéct víčko, objeví se svědění, pálení, někdy i bolest, jako byste měli v oku předmět. Samozřejmě v důsledku tohoto všeho se vám zhorší zrak. Výjimkou není ani velmi rozmazané vidění a pocítíte tlak v očích, bolesti hlavy. Zajde to občas tak daleko, že vám bude až na zvracení.
Léčba – Co pomáhá na červené oči
Jestli problém nezmizí sám, můžete použít volně prodejné kapky a roztoky. Například Visine červené oči klidní. Jestli se vám objevuje potíž sezónně, pak způsobuje červené oči alergie a zde je třeba komplexní léčba, kterou nastaví lékař. Když máte přesušené oko, pomáhají zvlhčující gely. Pokud je potíž závažná a přetrvává, doktor předepíše antibiotika nebo se provede chirurgický zákrok.
Babské rady na unavené červené oči
Pamatujte, že jde o zrakový orgán, takže není radno příliš podrážděné oči zatěžovat něčím, co by je mohlo ještě více unavit Můžete mít alergie na různé přírodní přípravky, proto je vždy lepší znát předem diagnostiku svého zdraví.
Jestli jste ale fit a podráždění očí je povrchní, pak pomůže osvědčený heřmánek, jež má hojivé vlastnosti. Stačí si udělat odvar nebo ponořit dva sáčky s heřmánkovým čajem do horké vody, aby se uvolnily složky heřmánku. Dejte na 20 minut schladit do lednice a poté přiložte na zavřené oči. Nechte působit tak dlouho, dokud chladí. Je to velmi příjemné, heřmánek má navíc protizánětlivé účinky, takže vám splaskne otok.
Proti otokům pomohou i pytlíky černého čaje. Lze si udělat i odvar ze světlíku lékařského, stačí jej vylouhovat dle návodu, nechat zchladit v lednici a poté opět přiložte na oči například látku nebo gázu namočenou v odvaru.
Prevence – červené oči
Jaká je prevence zarudlých očí v dnešní době, kdy se počítačům ani mobilům nevyhneme? Je to dost složité, ale mějte na paměti, že musíte své oči chránit, aby se jejich stav nezhoršoval. Není proto dobré celou osmihodinovou směnu koukat do monitoru. Kupte si brýle, které chrání před modrým světlem nebo si pořiďte kryt na obrazovku, který účinky modrého světla tlumí. Večer pokud možno oči nezatěžujte zářením z počítače a mobilem vůbec.
V rámci rizika úrazů si oči samozřejmě chraňte brýlemi, štíty a jinými pomůckami. Jestli se u vás projeví první náznaky nějaké nemoci, raději ihned vyhledejte lékaře. I zde, jako u kterékoli jiné nemoci, platí, že je lepší ji podchytit včas, než ji pak složitě léčit. Pamatujte, že život se zhoršeným zrakem přináší řadu omezení, a to určitě nechcete.