Příčiny
Pokud jste nedávno utrpěli úraz či nehodu, zdroj bolesti varlat je zřejmý, ovšem v ostatních případech nemusí být jasné, proč se bolesti dostavují. Příčinami tedy mohou být:
- Poranění a úraz. K poranění varlat často dochází při sportu, cvičení či nehodách.
- Orchitida. Zánět (otok a pocit pálení) jednoho nebo obou varlat bývá způsoben bakteriální, respektive virovou infekcí. Bolest varlete u dětí může způsobovat i virus příušnic.
- Tříselná kýla. Když se část střeva protlačí slabou částí břišních svalů v blízkosti třísel, dochází k takzvané tříselné kýle, která obvykle není nebezpečná, ovšem bývá bolestivá.
- Zánět nadvarlete. Nadvarle je skupina pevně stočených tenkých trubiček, jejichž úkolem je přenášet spermie z varlat do semenovodu a ven z těla. Zánět nadvarlete se projevuje bolestmi. Šourek může být oteklý a na dotek i horký, což může přetrvávat i několik dní až týdnů.
- Spermatokéla. Uvnitř nadvarlete v blízkosti varlete se může vytvořit prostor vyplněný tekutinou, jemuž se říká spermatokéla. Cysty nejsou rakovinné a obvykle ani bolestivé, nicméně někdy narůstají do velkých rozměrů, a potom jsou nepříjemné.
- Hydrokéla. Když se okolo varlat nahromadí tekutina, pak jde o hydrokélu, která je běžná a někdy způsobuje bolest varlat na dotek.
- Varikokéla. V okamžiku, kdy se v blízkosti varlat vyskytují abnormálně velké žíly, jedná se o varikokélu. Varlata pak mohou bolet.
- Torze varlete. Občas dochází ke zkroucení přívodu krve do varlete, což je silně bolestivé. Torze varlete může nastat kdykoliv. Stav vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.
- Ledvinové kameny. Vyskytují se zejména při dehydrataci. Kameny mohou uvíznout v močovodech a způsobit bolest varlete a třísla, stejně tak i břicha.
Rakovina varlat. Nádorové onemocnění postihuje muže ve věku od 15 do 35 let. Někdy se objeví tupá bolest v tříslech či varlatech, zduření varlat i bolest v podbřišku či šourku. K vyšetření se používají různé zobrazovací metody.
Diagnostika
Lékař vás vyšetří vleže i vestoje. Zeptá se vás na to, kdy bolest varlat začala, jak dlouho ji máte, jak moc je silná a kde přesně se objevuje. Stejně tak se bude zajímat o vaši sexuální, lékařskou a chirurgickou anamnézu. Důležité je, abyste lékaři přesně bolest popsali, například řekli, jestli se zhoršuje nebo zlepšuje při chození na záchod, cvičení, sexuální aktivitě, sezení a podobně.
Vyšetření krve nebo moči vyloučí infekci jako možnou příčinu. V případě, že se ve varleti objeví bulka, podstoupíte ultrazvukové vyšetření, jež prověří, zda se nejedná o rakovinu. Pokud ultrazvukové vyšetření prokáže známky rakoviny, budete odeslání k urologovi. Včasně diagnostikovaná rakovina má velmi vysokou míru vyléčení.
Léčba
Existují léky proti bolesti, které se na bolest varlete a podbřišku doporučují. Úleva se dostaví po paracetamolu a nesteroidních protizánětlivých lécích (aspirin, ibuprofen a naproxen). Často se zmíněné medikamenty předepisují v případě poranění, úrazu či orchitidy.
Antibiotika a protiinfekční léky jsou žádoucí při orchitidě a dalších bakteriálních infekcích. Vždy je tedy nezbytné najít správnou příčinu, aby byla nastavena optimální léčba.
Babské rady
Jak řešit bolest varlat v domácím prostředí? Určitě vyzkoušejte některou z následujících rad, která vám pomůže alespoň na chvíli od bolesti:
- Přiložte si na bolestivou oblast led.
- Pokud ležíte, položte si pod šourek srolovaný ručník.
- Dávejte si teplé koupele.
- Vyzkoušejte léky proti bolesti, které nejsou nad předpis.
V případě, že však výše zmíněné rady nijak nezabírají, návštěvě lékaře se jednoznačně nevyhnete. Čím dříve, tím lépe.
Prevence
Nezapomínejte na pravidelné prohlídky a při sportu používejte suspenzor, čímž předejdete poranění varlat. Jestliže máte nebezpečnou práci, tak noste ochranný oděv, abyste také zabránili zranění choulostivých míst.