Možná příčina knedlíku v krku
Jak již bylo řečeno výše, pocit knedlíku v krku může vyvolávat celá řada chorob. Někdy se nejedná o kdovíjak závažné nemoci, jindy může jít o těžký zdravotní stav vyžadující akutní lékařské vyšetření.
Mezi nejčastější příčiny knedlíku v krku patří různá zánětlivá onemocní hrtanu, potažmo hltanu. Běžně se tak projevuje například zánět nosohltanu, začínající angína, případně se může jednat o alergii.
Obdobným způsobem je možné rozpoznat kupříkladu refluxní chorobu jícnu.
Pomyslný knedlík v krku zde tvoří hlavně kyselinové šťávy, které se do hrdla dostávají skrze povolený jícnový svěrač.
Vnitřek krku není vybaven dostatečně silnou výstelkou, která by byla schopna dlouhodobě odolávat žaludečním kyselinám, kvůli čemuž dochází k zánětům.
Pacient může knedlík v krku pociťovat i ze stresu.
Mnohem častěji se však tento jev objevuje u lidí trpících různými rozvinutými duševními chorobami, jako jsou úzkosti, deprese a jiné. Někdy může být naopak pocit knedlíku v krku hlavním spouštěčem duševního trápení. Zvláště to platí v případech neefektivní dlouhotrvající léčby.
I onemocnění štítné žlázy se mimo jiné projevuje jako knedlík v krku. Mnoha lidem pomohlo odstranění štítné žlázy, avšak nejedná se o metodu se stoprocentní úspěšností. Celá řada pacientů si i po úspěšně provedeném vyoperování štítné žlázy stěžovala, že jejich problémy přetrvávají.
Na knedlíku v krku se mohou podílet i některé krční nádory. Jedná se však o velice vzácné útvary, a proto se příčina nalezne obvykle někde jinde.
Existují studie, které spojují potíže s krkem třeba s problémy s klouby, případně svaly. Zatím jsou tyto studie ovšem v plenkách a nepříliš významné, nicméně to neznamená, že by je bylo nutné zatracovat.
Dalším potenciálním viník je krční páteř. O té je známo, že způsobuje mnoho špatného, je-li nepřirozeně namáhána.
Diagnostika knedlíku v krku
Lékař samozřejmě prohlédne nejprve krk, jestli se v něm doopravdy něco neskrývá, například zbytky potravy či nějaký nádor. Pak už se jen postupně vylučuje jedna nemoc za druhou, dokud není stanovena ta správná diagnóza.
Často to pro pacienta znamená nutnost podstoupit i celou řadu nepříjemných vyšetření, hlavně tedy při podezření na reflux jícnu. Někdy nakonec pacient skončí s krkem na rentgenu či na CT. Obvykle se příčina najde. Existují ovšem i případy, kdy byla na pocit knedlíku v krku krátká i moderní věda.
Léčba knedlíku v krku
Vzhledem k tomu, jak velké množství možností existuje, léčba knedlíku v krku může mít celou řadu podob. Jedná-li se o nachlazení, stačí pít horké čaje a vyležet se. Na angínu se předepisují antibiotika a případné nádory se řeší chirurgicky.
Jedná-li se o reflux jícnu, je potřeba začít s dietou a většina pacientů navíc dostane léky na snížení kyselosti žaludečních šťáv. V případně potíží s páteří se přistupuje k adekvátním rehabilitačním cvikům.
Babské rady ohledně knedlíku v krku
Knedlík v krku se dá v případě nachlazení vyřešit vhodnými bylinkovými čaji a odpočinkem. I reflux je možné zkrotit bez léků, avšak chce to nasadit správnou dietu, jejíž součástí by nemělo být čerstvé pečivo, případně kyselé a pálivé potraviny.
Prevence knedlíku v krku
Prevence knedlíku v krku je hodně složitá, jelikož tento druh potíží má celou řadu příčin. Zdravý životní styl včetně otužování rozhodně člověka neoslabí, právě naopak. Tak se dá vyhnout celkem efektivně třeba nachlazení i angínám.
Umírněnost v jídle i pití alkoholu, respektive kouření, zase pozitivním způsobem přispěje k fungování jícnového svěrače, což je ta nejlepší prevence proti rozvoji refluxní choroby jícnu.