Příznaky
V žaludku a střevech se nahromadí plyny, a potom se objevují různé příznaky, jako jsou nadměrné říhání i nadýmání, pocit intenzivního nutkání na stolici a pocit nevolnosti. Proti nadýmání a větrům však existují nejen léky a doplňky stravy, ale i různé bylinky.
Příčiny vzniku nadýmání
Příčiny nadýmání jsou různé. Obvykle se jedná o změny v jídelníčku. Podle jedné teorie platí, že to, co jíte, mění typ bakterií ve střevech, což potom vede k plynatosti. Pocit nadýmání může vyvolat i konzumace velkého množství slaných jídel a sacharidů, dále pak polykání vzduchu při rychlém polykání anebo pití perlivých nápojů.
Pravidelné nadýmání může být způsobeno ještě i dalšími problémy, mezi něž patří například:
- zácpa,
- celiakie,
- potravinová intolerance (na lepek, pšenici a mléko),
- syndrom dráždivého tračníku,
- hormony, včetně těch před menstruací a během menopauzy,
- některé léky,
- přibývání na váze,
- stres.
Léčba
Zřídkakdy nadýmání znamená něco vážnějšího. V případě, že je plynatost opravdu nadměrná, je lepší navštívit lékaře. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat, pokud máte nadýmání i:
- průjem,
- přetrvávající nebo silné bolesti břicha,
- krev ve stolici,
- změny barvy nebo frekvence stolice,
- úbytek hmotnosti,
- ztrátu chuti k jídlu či pocit rychlého nasycení.
Otázkou tedy zůstává, jak se zbavit nadýmání. Obvykle zmizí samo. Stačí většinou upravit jídelníček, tedy omezit slané potraviny, sacharidy a perlivé nápoje. Některým lidem pomůže vyhnout se potravinám obsahující cibuli, česnek, pšenici a žito, výrobkům s laktózou a peckovinám.
V případě, že vás trápí nadýmání ve spojení se zácpou, je dobré zařadit do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vlákniny, zvýšit příjem čisté vody a pravidelně cvičit. Někdy jsou k léčbě zácpy vhodná i projímadla.
U celiaků je nezbytné klást důraz na přísnou dietu, čímž se předejde nadýmání a dalším příznakům. Léčba nadýmání se odvíjí od toho, jaká je příčina. Jakmile správně určíte příčinu, nastavíte i optimální léčbu.
Pokud jde o léky proti nadýmání, užitečná jsou probiotika, neboť obsahují laktobacily a bifidobakterie, které snižují produkci plynů ve střevech.
Babské rady
Pokud vás trápí časté nadýmání a říhání, můžete vyzkoušet i některou z babských rad. Pijte vodu s citronem a konzumujte celer, a to jak syrový, tak i vařený.
Dalším pomocníkem je kurkuma, často označovaná za královnu mezi kořením. Kurkuma se doporučuje v čínské tradiční medicíně kromě jiného i na problémy s trávením. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné a nezapomeňte jíst banány, neboť v sobě mají draslík i vlákninu, a také zázvor, jenž uvolňuje svaly trávicího traktu.
V případě hledání bylinky proti nadýmání sáhněte po anýzu, fenyklu, heřmánku, kmínu, kopřivě, kozlíku lékařském i mátě egyptské.
Prevence nadýmání
Jestliže chcete, aby vám trávicí systém dobře fungoval, dodržujte zdravou stravu. Každý den snězte alespoň 30 gramů vlákniny. Omezte průmyslově zpracované a tučné potraviny, pijte méně alkoholu a zvyšte příjem vody.
V neposlední řadě se nepřejídejte a snažte se jíst pomaleji. Pravidelné stravování pomůže předcházet zažívacím potížím.
Existují i cviky proti nadýmání. Pravidelné cvičení je pro střeva důležité, protože se posilují svaly v břiše a stimuluje se trávicí systém k protlačování potravy.