Příznaky nespavosti:
Říká se, že nespavostí trpí zhruba třetina obyvatel. Jak už bylo zmíněno výše, mezi projevy nespavosti řadíme problém s usínáním, kdy se nám nedaří usnout do 30 minut. Dalším příznakem je opakované noční buzení. V neposlední řadě je to vzbuzení ve velmi časných ranních hodinách, po němž se nám nepodaří znovu usnout. Rozpoznání nespavosti souvisí s četností těchto obtíží. Pokud se objevují min. 3× týdně a déle než 1 měsíc, můžou se podepsat na našem zdraví. Jsme více unavení, méně výkonní, nedokážeme se soustředit, máme výpadky paměti, objevují se bolesti hlavy.
Možné příčiny:
Nespavost můžeme rozdělit na akutní a chronickou. V prvním případě mohou být jejími viníky stresová zátěž, nachlazení, změna prostředí atd. Příčinou chronické nespavosti je nesprávný životní styl, pro něhož jsou charakteristické nadměrná konzumace krávy a energetických nápojů, nedostatek pohybových aktivit, značné pracovní zatížení, duševní problémy atd. Nespavost též mohou způsobovat nejrůznější onemocnění. Jsou to neurózy, deprese, psychózy a úzkosti, které nám nedopřejí spát. Neurologické příčiny nespavosti jsou Parkinsonova choroba, epilepsie či syndrom neklidných nohou. Potíže se spánkem též mohou souviset se srdečními vadami, jimiž jsou arytmie, vysoký krevní tlak a bušení srdce. Nespavost zhoršují chronické bolesti, ekzémy, alergie, menopauza a cukrovka.
Léčba nespavosti:
Léky na nespavost by měly být až krajním řešením. V prvé řadě bychom se měli zaměřit na odstranění příčiny spánku a správnou spánkovou hygienu. Usínáme v důkladně vyvětrané místnosti, před spaním se nepřejídáme, nekouříme ani neholdujeme alkoholu a kávě. Vyhneme se též surfování na internetu, a to jak na počítači, tak v mobilu. Pokud je přeci jen nutné sáhnout po lécích, můžeme nejprve vyzkoušet přípravky s melatoninem neboli hormonem navozujícím spánek. Pomáhá též psychoterapie a akupunktura. Těžká nespavost pak vyžaduje medikaci v podobě hypnotik a anxiolytik, které předepisuje lékař. Odborníci se však shodují na tom, že bychom se měli snažit nespavost zvládnout bez léků. Za prvé na nich lehce vzniká závislost, za druhé chemicky navozený spánek není stejně kvalitní jako ten přirozený.
Babské rady:
Nechceme-li se ihned uchylovat k odborné léčbě nespavosti, můžeme pro začátek vyzkoušet čajové směsi. V nich by neměly chybět lípa, citronová šťáva, ibišek, jablko, meduňka, chmel, mučenka a kozlík lékařský. Dobrou službu odvedou též doplňky stravy s melatoninem, jenž příznivě ovlivňuje spánek a usínání. Kromě toho snižuje vyčerpání a únavu, napomáhá nervové a psychické pohodě. Osvědčenou babskou radou je též vypití teplého mléka oslazeného medem těsně před spaním.
Prevence:
Nejlepší je dodržovat body týkající se spánkové hygieny, a to všechny naráz. Chodíme spát a vstáváme pravidelně ve stejný čas. Alespoň 6 hodin před ulehnutím nepijeme nápoje obsahující kofein. Večer se vyhneme konzumaci těžkých a tučných jídel. Místo toho bychom si měli dopřát 30minutovou večerní procházku. Pozornost též věnujeme pokoji, v němž spíme. Kromě toho, že bychom ho měli před spaním vyvětrat, by se mělo jednat o tichou místnost vybavenou žaluziemi nebo závěsy pro zastínění. Před spánkem nám přijde vhod příjemná relaxační koupel. Svou roli též hrají matrace a lůžkoviny.