Typy přítomnosti krve v moči
Přítomnost krve v moči u žen během menstruace či po pohlavním styku je běžná a nejde o nic neobvyklého. V ostatních případech věnujte pozornost především množství krve v moči.
Odborná literatura zná makroskopickou a mikroskopickou hematurii. U makroskopické hematurie má moč růžovou až červenou barvu. U mikroskopické hematurie není krev v moči pouhým okem viditelná a zjistit se dá výhradně laboratorním vyšetřením vzorku moči.
Není správné si myslet, že zdravá moč má mít čirou barvu. Moč v klasickém žlutém odstínu od lehce slámové barvy až po intenzivně žlutou je v pořádku a souvisí s množstvím přijímaných tekutin. Dokonce i lehce červené zabarvení může být způsobeno některými potravinami, například syrovou červenou řepou nebo rebarborou.
Možné příčiny
Medicína popsala mnoho různých příčin výskytu krve v moči. Jednou z nich je infekce orgánů vylučovací soustavy. Hovoříme zde o zánětu močové trubice, močovodů, měchýře i ledvin. Pokud během močení cítíte pálení až ostrou bolest a silný zápach moči, jde pravděpodobně o neléčený zánět močových cest.
Další příčinou mohou být močové kameny v ledvinách, ale stejně tak v močovodu nebo měchýři. Pacient má velké bolesti, neboť kameny se v ústrojí často posouvají a blokují vylučovací cesty. Na vině mohou být i různá další onemocnění ledvin i cukrovka. Zapomenout nesmíme ani na možnost poranění.
Krev v moči u mužů bývá zapříčiněna zvětšenou prostatou. Krev v moči souvisí rovněž s nádorovými chorobami – u mužů především rakovina prostaty. U dalších nádorových nemocí, jako jsou rakovina močového měchýře či ledvin, se moč objevuje bohužel až v pokročilejším stádiu jako vedlejší symptom, takže s včasnou diagnostikou nepomůže.
Krev v moči u malých dětí odkazuje na poruchy vývoje močových cest, eventuálně záněty a infekce a cysty.
Diagnostika a léčba krve v moči
Příčina krve v moči se diagnostikuje několika způsoby. V běžné praxi se využívá odběrů moči, jež se podrobí detailnímu vyšetření. Ať už se objeví krev v moči u dětských či dospělých pacientů, vždy se okamžitě obraťte na svého ošetřujícího lékaře.
Sami se vyšetříte pomocí indikačního papíru, který rozpozná přítomnost krve v moči. Sledujte proto i další případné doprovodné signály, že je něco v nepořádku. Může to urychlit vaši diagnózu, protože váš lékař bude vědět, na jaká další vyšetření se má soustředit. Bolest, změny barvy a zápachu moči je důležité si zaznamenat. Velmi detailní rozbor moči zahrnuje koncentraci kreatininu a močoviny v krevním séru, vyšetření bílkoviny v moči i odhad glomerulární filtrace.
Lékař bude potřebovat váš kompletní krevní obraz i další nelaboratorní vyšetření čítající například cystoskopii, ultrazvuk nebo CT. U dospělých je léčba krve v moči zahájena pomocí antibiotik. Svou léčbu, pokud není stanovena lékařem dle přesné příčiny, můžete podpořit vhodnými doplňky stravy a čajovou směsí z lékárny.
U malých dětí se pak sledují cysty, vyšší hladina minerálů v moči i různé infekce a imunitní záněty. S krví v moči může souviset rovněž zánět močových cest či infekce ledvin, a stejně tak zvětšená prostata. V tomto případě je krev mnohdy v moči mikroskopická a důležité je sledovat vedlejší příznaky. U prostaty se objevuje časté nutkání močit, avšak pouze po malém objemu, u zánětu močových cest jsou doprovodné signály obdobné, navíc se objevuje bolest v zádech a kříži.
Babské rady
Z babských rad na bolestivé močení využijte brusinky. Dají se podávat jako čerstvé plody i speciální doplňky stravy na přírodní bázi. Neváhejte sáhnout také po dračí krvi, kapičkách vyrobených z peruánského stromu. Výhodou je vnější i vnitřní užití. Již staří indiáni používali dračí krev na proti bolestem, k ošetření ran i péči o dutinu ústní. Nic nezkazíte ani zvýšením přísunu potravin bohatých na kyselinu listovou.