Typy suchého kašle:
Suchý kašel rozdělujeme do 4 základních skupin, jimiž jsou dávivý, dusivý, štěkavý a dráždivý kašel. Přezdívá se mu též neproduktivní kašel, neboť při něm nedochází k vykašlávání hlenu. Suchý dráždivý kašel zapříčiňuje lechtání a škrábání v krku, kvůli čemuž se objevuje záchvatovitý kašel. To je velmi obtěžující a vysilující. Tento typ kašle je vyvolán jak infekčními činiteli, jimiž jsou viry a bakterie, tak mechanickými vlivy dráždícími dýchací sliznici. Řeč je o prachu, kouři, pylu, smogu a chemických látkách.
Příznaky suchého kašle:
Co je suchý kašel? V prvé řadě bychom si měli vysvětlit, jak ho rozeznat od vlhkého. Jakmile je u suchého kašle podrážděna dýchací trubice, začneme kašlat až se dusit a dávit, nemůžeme se pořádně nadechnout. Dalším ukazatelem je už zmiňovaná absence hlenu, jenž není z průdušek vykašláván. U suchého kašle též můžeme zaznamenat škrábání v krku.
Možné příčiny aneb co způsobuje suchý kašel:
Nejčastější příčinou je nachlazení, které je doprovázeno pocitem škrábání v krku. Suchý kašel můžeme zaznamenat rovněž u kuřáků, a to především ráno. Zpozornět bychom měli v případě, kdy se suchý kašel objevuje opakovaně v noci nebo při fyzické námaze. Jelikož může značit srdeční onemocnění nebo astma, neměli bychom odkládat návštěvu lékaře. Stejně tak může být jeho příčinou alergie především na prach a pyl. Dalšími možnými viníky jsou refluxní nemoc či dlouhodobé užívání léků třeba na vysoký krevní tlak.
Léčba:
Pokud se jedná o běžné nachlazení, vystačíme si s přípravky ve formě sirupů, kapek nebo tablet. Na utlumení nočního kašle používáme antitusika. Obecně léky na suchý kašel by měly obsahovat některou z těchto látek – butamirát, dropropizin, levodropropizin a dextromethorfan. Na kašel způsobený zánětem průdušnice se podávají antihistaminika. Pokud v tomto případě zanedbáme léčbu a zánět se dostane až na plíce a průdušky, hovoříme o akutní infekci dýchacích cest. Její nejčastější formou je bronchitida. Rovněž mějte na paměti, že sirup na suchý kašel pro děti nesmí obsahovat kodein.
Babské rady a domácí léčba:
Zaměříme-li se na bylinky, doporučuje se na suchý kašel kombinace čajů a nápojů z bylinných výtažků. Mezi nejúčinnější z nich patří šalvěj, lipový květ a heřmánek. Osvědčily se rovněž islandský lišejník, levandule a divizna velkokvětá. Tradiční babskou radou je cibule, která na suchý kašel opravdu pomáhá. Můžete ji připravit v různých podobách. Uvařit čaj, připravit sirup, posypat cukrem a poté konzumovat vytvořenou cibulovou šťávu.
Prevence:
Jednoznačnou prevencí nejen suchého kašle, ale jakéhokoliv nachlazení je dostatečně silná imunita. Proto bychom měli konzumovat citrusy kvůli vysokému obsahu vitamínu C a mořské ryby bohaté na vitamín D. K tomu je zapotřebí dodržovat zdravou životosprávu, jejíž přirozenou součástí je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Průběh kašle zmírníme klidem a odpočinkem, neboť je zapotřebí dopřát organismu energii na jeho regeneraci. Nezapomeneme na pravidelné větrání za účelem zvlhčení vzduchu v místnosti. Během spánku a odpočinku se doporučuje držet hlavu ve zvýšené poloze, čímž eliminujeme záchvaty dráždivého kašle. Velmi vhodná je aplikace Priessnizova obkladu, případně inhalace eukalyptového a levandulového oleje.