Příznaky
S třesem rukou se obvykle setkáváme v pozdějším věku při výkonu nějaké činnosti. Může jít o řízení auta, krájení masa nebo trávení volného času kresbou. Ruce se chvějí ve chvilce, následně třes vymizí. Nelze s přesností určit, jak dlouho bude třes trvat nebo v jaký moment se objeví.
Možná příčina
Příčiny třesu jsou různého charakteru. Například může jít o reakci na chlad. V tomto případě dochází k rychlým svalovým stahům. Významně se na třesení rukou podílí i nedostatek potřebných vitamínů a minerálů. Jedná se v první řadě o B12 a hořčík, proto je důležité dodržovat zásady zdravé stravy, eventuálně si dopomoci vhodnými podpůrnými preparáty.
S tremorem u starších pacientů často souvisí Parkinsonova choroba. Jde o postižení hlubokých struktur v mozku, neboli bazálních ganglií, jež mají klíčovou funkci při vytváření pohybových vzorců. Jedná se o třes viditelný. Příčinu můžeme hledat například i v různých typech úrazů, mozkovém nádoru či krvácení.
Tremor můžeme spojovat též s hypoglykémií. Co způsobuje třes rukou v tomto případě? Kombinuje sníženou hladinu krevního cukru, pocení, poruchy vědomí i nervozitu a křeče.
S třesem rukou se potýkají i alkoholičtí pacienti. Při odepření alkoholu je třes těžším abstinenčním příznakem.
Třes rukou se nevyhýbá ani pacientům se zvýšenou funkcí štítné žlázy. Stejně tak můžeme hledat příčinu v jaterním selhání. Speciální onemocnění představuje esenciální tremor vyvolávající esenciální třes. Ten mizí po požití alkoholu. Příčina této nemoci doposud nebyla objasněna, pravděpodobně jde o genetický podklad.
U stresu, při únavě a rozčilení může dojít k třesu horních končetin. Podle odborníků jde o běžné a jinak neohrožující stav, který odezní. To ovšem neznamená, že není důležité samotný stres či emoční nestabilitu řešit s psychologem či terapeutem. Příčinou tedy může být úzkost, ta je často kromě třesu doprovázena lapáním po dechu a pocity na omdlení, dále pak deprese vyznačující se ztrátou energie.
Léčba
Při léčbě jde především o zjištění přesných příčin třesu rukou. O diagnostiku se v tomto případě stará neurolog. Ten provede neurologické vyšetření, například CT vyšetření či magnetickou rezonanci a udělá krevní rozbory, především pak jaterní testy, ledvinné parametry, zjistí hladinu cukru, zkontroluje hormony štítné žlázy, CRP hladinu nebo hodnoty minerálů. Úspěšná léčba tedy předchází určení přesné příčiny a následné navržení specifického léčebného procesu. Je-li třes rukou dán geneticky, vyléčit nelze, ale můžeme ho úspěšně tlumit.
Babské rady
Vyzkoušejte sílu přírody. Babské rady hovoří o nati s květy prvosenky jarní. Jak si připravit odvar? Je to jednoduché: přelijte dvě čajové lžičky vroucí vodou o obsahu 200 mililitrů, nechejte 10 minut vyluhovat a následně po scezení pijte. Tento bylinný poklad si dopřejte klidně třikrát denně.
U stařeckého třesu rukou, který je typický pro seniorní jedince, využijte nať z třezalky tečkované, levanduli a tymián. Tato kombinace je ideální rovněž při stresových situacích. A kdo se potřebuje duševně zklidnit, nepohrdne zajisté čajem z meduňky nebo kozlíku lékařského. Všechny tyto bylinky koupíte v lékárně, eventuálně u dobrého bylinkáře. Doma můžete ještě vyzkoušet smíchat mletý muškátový oříšek s troškou cukru a špetku této kombinace žvýkat. Podle babských rad byste k tomu měli přidat ještě kousek kořene puškvorce obecného, který pochází z Asie.
Prevence
Prevence třesu rukou je velmi jednoduchá, pokud víte, co za jejím vznikem stojí. Jde-li o alkoholismus, zahajte neprodleně léčbu. Abstinenční příznaky budou postupně ustupovat a s nimi i třes rukou. Pokud se potřebujete emočně zklidnit, vyhýbejte se nadměrnému stresu a obecně stresovým situacím. Prevenci může představovat i speciální užívání hořčíku, ať už ve formě tablet či rozpustného prášku. Objeví-li se u vás třesení rukou bez jakéhokoliv předchozího varování, doporučujeme obrátit se na praktického lékaře a nechat se vyšetřit dalšími podrobnými testy pro odhalení pravé příčiny.