Příznaky zablokovaného krku
Bolest za krkem a neschopnost se otočit na stranu bez bolesti. Zablokovaný krk vás nechá ve strnulé pozici. Bolesti jsou nejznatelnější ráno a během dne ustupují. Dále lze bolest cítit od krční páteře přes ramena, doslova vystřeluje do horních končetin nebo do hlavy. Nelze vyloučit ani migrénu.
Možná příčina zablokovaného krku
Zablokovaný krk brání v normálním pohybu a dojde k němu poměrně snadno. Stačí prochladnout, postávat u otevřeného okna v zimě, špatně si nastavit klimatizaci, pobývat v průvanu, nesprávně se pohnout. Hodně často se dlouhodobě přetěžuje, hlavně na jednu stranu, a krční páteř se tak udržuje v nevyhovující poloze.
Nevhodné je spaní na břiše, kdy během spánku člověk otáčí hlavu na strany. Dále jsou na vině i vysoké polštáře a měkké matrace, usínání v křesle se zakloněnou hlavou, prudké pohybování hlavou, úrazy. Pokud špatně držíte tělo během chůze a při sezení, zaděláváte si též na blokádu krční páteře. Touto bolestí však tělo reaguje i na psychickou zátěž.
Léčba zablokovaného krku
Od praktického lékaře, ortopeda nebo neurologa vás pošlou na rentgenové vyšetření, kde se odhalí rotace a posunutí jednotlivých obratlů, čímž se potvrdí blokáda krční páteře. Lékař předepisuje tablety, masti a gely, které uvolní svalové napětí, popř. léky na bolest hlavy. Neurolog realizuje opichy postižených míst.
Doporučuje se klid a ambulantní fyzioterapie. Pokud jste se v poslední době zranili nebo přetěžovali, může jít o vážnou blokádu, kdy došlo k poškození měkkých tkání. V tomto případě budete hospitalizováni.
Babské rady na zablokovaný krk
Jak uvolnit zablokovaný krk? Uvědomte si, že úleva přichází postupně, ne okamžitě. Od bolesti uleví teplo. Stačí do ručníku vložit aluminiovou fólii, přeložit, přežehlit a přiložit na krk, horní část hrudníku a ramena. Pomáhají také gelové sáčky ohřáté v mikrovlnce nebo ve vodní lázni. Velmi pomalu a opatrně protahujte šíjové svaly a uvolňujte je na všechny směry. Sedněte si, pomalu rotujte, předklánějte, zaklánějte, uklánějte. Vše s citem a promyšleně, s důrazem na každý pohyb a na soustředěné dýchání a dodýchávání. Uvolňujte v malém rozsahu, později přidávejte, ale nikdy se nesnažte provádět cviky přes bolest.
Při bolesti krční páteře se předepisuje také límec, ve kterém však svaly zatuhnou. Lépe uděláte, když svaly prohřejete, nenecháte je zatuhnout a co nejvíce je rozhýbete. Místo límce zkuste jen šátek, abyste zabránili případnému dalšímu prochladnutí a nedopracovali se až k akutní blokádě. Dalším tipem na odblokování je použití elektrické dečky, u které si ovladačem přizpůsobíte teplotu. Jednoduše se používá a je bezpečná. Snadno ji přiložíte na ramena, šíji a hrudní páteř.
Prevence zablokovaného krku
Vyhněte se prochladnutí a ofouknutí. Dlouhodobé stání a chození absolvujte pouze v kvalitní obuvi, zapomeňte na vysoké podpatky. Nenoste kabelky a těžké batohy přes rameno. Nezapomínejte se pravidelně protahovat a cvičit, zejména když máte sedavé zaměstnání. Zaměřte se na správnou ergonomii pracovního prostředí, kde trávíte většinu svého času. Práce na počítači zkracuje zadní stranu šíje, oslabuje hluboké krční svaly, které mají za úkol vzpřímené držení a zkracují se trapézy. Zdravotně nezávadné sezení vám prokáže skvělou službu.