Úvod Magazín Články Paradentóza a jak na ni!

16. listopadu 2021 |

Paradentóza a jak na ni!

Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění dásní a tkání, postihující závěsný aparát zubu. Ten je tvořen systémem vazivových vláken, která kotví zub k dásni.  Tento systém vláken je důležitý jak pro samotnou pevnost zubu, tak pro zabránění bakteriím proniknout k povrchu zubu pod dásní.

Velmi častou otázkou je ,,jak vlastně paradentóza vzniká?“ Na vině je tzv. zubní plak- bakterie produkující toxiny, které se společně vyskytují na povrchu zubů, dásní a také v mezizubních prostorách. Pokud tento plak není kvalitně odstraněn, usazují se v něm minerální látky a tím vzniká zubní kámen. Ten je navíc ideálním povrchem pro další vrstvy plaku. Nevčasným odstranění zubního kamene vzniká v jeho okolí zánět, který způsobují právě bakterie rozkládající pojivou tkáň a je prvním příznakem vznikající paradentózy.

Proto trpíte-li zubním kamenem, nepodceňujte ho a vyhledejte profesionální pomoc u dentálních hygienistů.

Příznaky paradentózy

Hlavními příznaky paradontózy jsou:

  • Krvácení dásní: Krvácení dásní se může projevovat během jídla nebo čištění zubů.
  • Zápach z úst: Zápach způsobují bakterie rozkládající zbytky potravy.
  • Zánět dásní: Zánět dásní poznáte tak, že dásně nemají přirozenou růžovou barvu, ale jsou intenzivně rudé. Dalším projevem může být zduření dásní a jejich otok.
  • Obnažení zubních krčků a kořenů: Nastává ústup dásní, čímž vznikají mezery mezi zuby, v kterých se usazuje zubní plak.
  • Změna postavení zubů: Změnu postavení zubů má na svědomí uvolňování vazivových vláken.

Stádia paradentózy

První stádium (lehký zánět dásně) se vyznačuje zanícením dásní, doprovázející krvácení při konzumaci potravin a čištění zubů. Dásně jsou zarudlé a mohou být i mírně oteklé.

Druhé stadium (silný zánět dásně a závěsného aparátu) představuje zánět v pokročilém stádiu. Zubní krčky se obnažují, dásně jsou zarudlé a oteklé. Můžete pociťovat tlak a při kontaktu s dásní bolestivost. Intenzivní krvácení dásní  doprovází zápach z úst.

Třetí stádium (masivní zánět a úbytek kosti) je již kritický stav. Při kterém ubývá závěsného aparátu, kost ustupuje, zub se uvolňuje a může dojít k jeho vypadnutí. Tento stav bývá doprovázen dalšími zdravotními komplikacemi, díky postupu bakterií dál do těla.

Nejdůležitějším krokem je ovšem pravidelná ústní hygiena. Jen správným odstraněním zubního plaku z mezizubních prostor můžete předejít vzniku zubního kamene a tím i možnosti onemocnění. Vhodné je také žvýkání žvýkaček bez cukru. Prokrvujeme tím dásně, čímž zvyšujeme jejich odolnost.

Bylinková masáž

Prokrvení dásní je v boji s paradentózou účinným pomocníkem. Při použití správné techniky čištění dochází k odstranění plaku a tudíž bakterií z krčkové oblasti. Můžete použít kartáčky s jemnými štětinami. Často se doporučuje masáž podpořit, některými bylinkami.

Citronová šťáva:

Masírujte dásně šťávou z čerstvě vymačkaného citronu. Samotný citrón je sám o sobě skvělý prostředek pro čištění zubů. Šťávou zastavíte krvácení a zpevníte dásně. Důležité je upozornit na fakt, že kyselina citronová oslabuje zubní sklovinu. Proto po procesu s citrónem počkejte minimálně 30 minut, než budete zuby namáhat (i čištěním).

Tymián:

Využijte léčebných účinků tymiánu. V ¼ litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu, který po té nechte louhovat dalších 15 minut. Tento vytvořený nálev přeceďte a za přijatelné teploty kloktejte. Potom dásně opět promasírujte.

Hřebíček:

Hřebíček působí nejen jako prevence paradentózy, ale také zubního kazu. Pro léčebné účely, je nejvhodnější připravit tinkturu složenou z hřebíčku, skořice a lihu.

Bylinný extrakt:

Ve stejném poměru smícháme dubovou kůru, kontryhel, truskavec ptačí, kopr, jitrocel, přeslička a šalvěj. Na ½ horké vody dáme 2 čajové lžičky směsi. Takto vytvořeným ,,čajem“ vyplachujeme ústa několikrát denně a opět proceduru podpoříme masáží.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

DOBRÝ DEN PROSÍM O RADU LEČIM SE ŠTÍTNÁ ŽLÁZA, ARITMIE . UŽ DLOUHO MĚ BRNÍ JAZYK A DÁSNĚ PROŠLA JSEM NĚKOLIKA LÉKAŘI ALE NIKDO NEVĚDĚL CO TO MUŘE BÝT. DĚKUJI ZA RADU. HUDECOVÁ

Dobrý den Drahuško,

arytmie, je porucha srdečního rytmu a jedna z nejčastějších srdečních nemocí. Jedná se o nepříjemný pocit, kdy srdce pracuje pomaleji nebo naopak má zrychlené bušení srdce. Arytmii vyvolává střes, úzkost, deprese, strach, srdeční vady, fyzická námaha, hypertenze……je nutné odborné lékařské vyšetření.

Nadledvinky samozřejmě významně ovlivňují nervy, které vyživují srdce. A jsou-li nadledvinky oslabené a acidóze nestojí nic v cestě, dochází k usazování cholesterolu. Srdce má nedostatečné prokrvování a selhává, člověk je unavený, trpí otoky nohou, dušností, bolest na prsou, pocit tíhy na horní částí hrudníku…

Tento nenahraditelný svalový orgán může být  postižen řadou problému, většinou z důsledku nezdravého životního stylu.

Výborné tonikum pro srdce je ptačinec, ostropestřec, kozlík lékařský, kořen čekanky…

Kurkuma – funguje jako účinná „čistička“ cév – odstraňuje nahromaděný plak a cholesterol, čímž předchází kardiovaskulárním onemocněním.

Uklidňující účinky na srdce, silné bušení, tlumí napětí – hloh (listy, květy plod), svízel vonný, tinktura z Šišáku.

Rozchodnice růžová, žen šen – prospívá dlouhověkosti, podporuje srdce, cévní systém, podporuje okysličování krve.

Dále – šípky,  černucha setá (olej), pomáhá udržovat čisté cévy bez tukových usazenin a usnadňuje průtok krve.

Pozor ! arytmie může vyvolávat česnek medvědí.

Dobrá je procházka nebo krátký spánek. Není dobré jej zatěžovat velkým množstvím potravy.

Brnění jazyka je běžný příznak nedostatečné činnosti štítné žlázy. Dále to může způsobovat nedostatek vitamínů B12 nebo nedostatek vápníku a zvýšení draslíku. Další může být porucha jazykových nervů nebo brnění způsobuje krční páteř.

Těch zdravotních problému, které brnění vyvolává je spoustu. Pokud se léčíte se štítnou žlázou , je pravděpodobné, že problém bude ve snížení funkce štítný žlázy.

Doporučuji jíst každý den lžičku máku. Můžu doporučit extrakty na zvýšení (hyperfunkci) činnosti štítné žlázy – svízel syřišťový, aronie, rozchodnice růžová, jmelí bílé, levanduli, meduňku, Lapacho….

Drahuško, věřím, že některé rady využijete a váš zdravotní stav se zlepší. Chce to trpělivost.

Přeji vám hodně energie a vše dobré.

Darina

Doporučím skvělé produkty Salvia Paradise Kozlík lékařský kapsle 120 ks, Salvia Paradise Čekanka kořen 250 g,….

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Podpořte poradnu dobrovolným příspěvkem na účet: 1436785173/0800