Úvod Magazín Články Paradentóza a jak na ni!

16. listopadu 2021 |

Paradentóza a jak na ni!

Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění dásní a tkání, postihující závěsný aparát zubu. Ten je tvořen systémem vazivových vláken, která kotví zub k dásni.  Tento systém vláken je důležitý jak pro samotnou pevnost zubu, tak pro zabránění bakteriím proniknout k povrchu zubu pod dásní.

Velmi častou otázkou je ,,jak vlastně paradentóza vzniká?“ Na vině je tzv. zubní plak- bakterie produkující toxiny, které se společně vyskytují na povrchu zubů, dásní a také v mezizubních prostorách. Pokud tento plak není kvalitně odstraněn, usazují se v něm minerální látky a tím vzniká zubní kámen. Ten je navíc ideálním povrchem pro další vrstvy plaku. Nevčasným odstranění zubního kamene vzniká v jeho okolí zánět, který způsobují právě bakterie rozkládající pojivou tkáň a je prvním příznakem vznikající paradentózy.

Proto trpíte-li zubním kamenem, nepodceňujte ho a vyhledejte profesionální pomoc u dentálních hygienistů.

Příznaky paradentózy

Hlavními příznaky paradontózy jsou:

 • Krvácení dásní: Krvácení dásní se může projevovat během jídla nebo čištění zubů.
 • Zápach z úst: Zápach způsobují bakterie rozkládající zbytky potravy.
 • Zánět dásní: Zánět dásní poznáte tak, že dásně nemají přirozenou růžovou barvu, ale jsou intenzivně rudé. Dalším projevem může být zduření dásní a jejich otok.
 • Obnažení zubních krčků a kořenů: Nastává ústup dásní, čímž vznikají mezery mezi zuby, v kterých se usazuje zubní plak.
 • Změna postavení zubů: Změnu postavení zubů má na svědomí uvolňování vazivových vláken.

Stádia paradentózy

První stádium (lehký zánět dásně) se vyznačuje zanícením dásní, doprovázející krvácení při konzumaci potravin a čištění zubů. Dásně jsou zarudlé a mohou být i mírně oteklé.

Druhé stadium (silný zánět dásně a závěsného aparátu) představuje zánět v pokročilém stádiu. Zubní krčky se obnažují, dásně jsou zarudlé a oteklé. Můžete pociťovat tlak a při kontaktu s dásní bolestivost. Intenzivní krvácení dásní  doprovází zápach z úst.

Třetí stádium (masivní zánět a úbytek kosti) je již kritický stav. Při kterém ubývá závěsného aparátu, kost ustupuje, zub se uvolňuje a může dojít k jeho vypadnutí. Tento stav bývá doprovázen dalšími zdravotními komplikacemi, díky postupu bakterií dál do těla.

Nejdůležitějším krokem je ovšem pravidelná ústní hygiena. Jen správným odstraněním zubního plaku z mezizubních prostor můžete předejít vzniku zubního kamene a tím i možnosti onemocnění. Vhodné je také žvýkání žvýkaček bez cukru. Prokrvujeme tím dásně, čímž zvyšujeme jejich odolnost.

Bylinková masáž

Prokrvení dásní je v boji s paradentózou účinným pomocníkem. Při použití správné techniky čištění dochází k odstranění plaku a tudíž bakterií z krčkové oblasti. Můžete použít kartáčky s jemnými štětinami. Často se doporučuje masáž podpořit, některými bylinkami.

Citronová šťáva:

Masírujte dásně šťávou z čerstvě vymačkaného citronu. Samotný citrón je sám o sobě skvělý prostředek pro čištění zubů. Šťávou zastavíte krvácení a zpevníte dásně. Důležité je upozornit na fakt, že kyselina citronová oslabuje zubní sklovinu. Proto po procesu s citrónem počkejte minimálně 30 minut, než budete zuby namáhat (i čištěním).

Tymián:

Využijte léčebných účinků tymiánu. V ¼ litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu, který po té nechte louhovat dalších 15 minut. Tento vytvořený nálev přeceďte a za přijatelné teploty kloktejte. Potom dásně opět promasírujte.

Hřebíček:

Hřebíček působí nejen jako prevence paradentózy, ale také zubního kazu. Pro léčebné účely, je nejvhodnější připravit tinkturu složenou z hřebíčku, skořice a lihu.

Bylinný extrakt:

Ve stejném poměru smícháme dubovou kůru, kontryhel, truskavec ptačí, kopr, jitrocel, přeslička a šalvěj. Na ½ horké vody dáme 2 čajové lžičky směsi. Takto vytvořeným ,,čajem“ vyplachujeme ústa několikrát denně a opět proceduru podpoříme masáží.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Produkt Venira sex booster

Adéla

Dobrý den, lze produkt Venira sex booster užívat při brání antikoncepce ? Děkuji Vám za odpověď.

Zdravím Adélko,

Dle popisu: pro všechny, kteří se právě snaží o miminko. Takže si myslím, že antikoncepci není vhodná.

Přírodní doplněk stravy Sex booster je určený pro ženy. Je vyvinutý tak, aby dokázal podpořit dobré sexuální vztahy, napomáhal k prokrvení, přispěl ke zvýšení vytrvalosti, libida a sexuální touhy.

Maca peruánská navíc podporuje plodnost, tudíž je to skvělá cesta pro všechny, kteří se právě snaží o miminko.

 Jaké jsou hlavní výhody těchto kapslí?

 • podporují tvorbu estrogenu
 • pomáhají udržovat kvalitní sexuální život
 • přispívají ke zvýšení vytrvalosti
 • podporují normální plodnost a reprodukci
 • mají pozitivní vliv na prokrvení
 • pomáhá regulovat hormonální aktivitu

Zdraví Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800