Úvod Magazín Články Paradentóza a jak na ni!

16. listopadu 2021 |

Paradentóza a jak na ni!

Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění dásní a tkání, postihující závěsný aparát zubu. Ten je tvořen systémem vazivových vláken, která kotví zub k dásni.  Tento systém vláken je důležitý jak pro samotnou pevnost zubu, tak pro zabránění bakteriím proniknout k povrchu zubu pod dásní.

Velmi častou otázkou je ,,jak vlastně paradentóza vzniká?“ Na vině je tzv. zubní plak- bakterie produkující toxiny, které se společně vyskytují na povrchu zubů, dásní a také v mezizubních prostorách. Pokud tento plak není kvalitně odstraněn, usazují se v něm minerální látky a tím vzniká zubní kámen. Ten je navíc ideálním povrchem pro další vrstvy plaku. Nevčasným odstranění zubního kamene vzniká v jeho okolí zánět, který způsobují právě bakterie rozkládající pojivou tkáň a je prvním příznakem vznikající paradentózy.

Proto trpíte-li zubním kamenem, nepodceňujte ho a vyhledejte profesionální pomoc u dentálních hygienistů.

Příznaky paradentózy

Hlavními příznaky paradontózy jsou:

  • Krvácení dásní: Krvácení dásní se může projevovat během jídla nebo čištění zubů.
  • Zápach z úst: Zápach způsobují bakterie rozkládající zbytky potravy.
  • Zánět dásní: Zánět dásní poznáte tak, že dásně nemají přirozenou růžovou barvu, ale jsou intenzivně rudé. Dalším projevem může být zduření dásní a jejich otok.
  • Obnažení zubních krčků a kořenů: Nastává ústup dásní, čímž vznikají mezery mezi zuby, v kterých se usazuje zubní plak.
  • Změna postavení zubů: Změnu postavení zubů má na svědomí uvolňování vazivových vláken.

Stádia paradentózy

První stádium (lehký zánět dásně) se vyznačuje zanícením dásní, doprovázející krvácení při konzumaci potravin a čištění zubů. Dásně jsou zarudlé a mohou být i mírně oteklé.

Druhé stadium (silný zánět dásně a závěsného aparátu) představuje zánět v pokročilém stádiu. Zubní krčky se obnažují, dásně jsou zarudlé a oteklé. Můžete pociťovat tlak a při kontaktu s dásní bolestivost. Intenzivní krvácení dásní  doprovází zápach z úst.

Třetí stádium (masivní zánět a úbytek kosti) je již kritický stav. Při kterém ubývá závěsného aparátu, kost ustupuje, zub se uvolňuje a může dojít k jeho vypadnutí. Tento stav bývá doprovázen dalšími zdravotními komplikacemi, díky postupu bakterií dál do těla.

Nejdůležitějším krokem je ovšem pravidelná ústní hygiena. Jen správným odstraněním zubního plaku z mezizubních prostor můžete předejít vzniku zubního kamene a tím i možnosti onemocnění. Vhodné je také žvýkání žvýkaček bez cukru. Prokrvujeme tím dásně, čímž zvyšujeme jejich odolnost.

Bylinková masáž

Prokrvení dásní je v boji s paradentózou účinným pomocníkem. Při použití správné techniky čištění dochází k odstranění plaku a tudíž bakterií z krčkové oblasti. Můžete použít kartáčky s jemnými štětinami. Často se doporučuje masáž podpořit, některými bylinkami.

Citronová šťáva:

Masírujte dásně šťávou z čerstvě vymačkaného citronu. Samotný citrón je sám o sobě skvělý prostředek pro čištění zubů. Šťávou zastavíte krvácení a zpevníte dásně. Důležité je upozornit na fakt, že kyselina citronová oslabuje zubní sklovinu. Proto po procesu s citrónem počkejte minimálně 30 minut, než budete zuby namáhat (i čištěním).

Tymián:

Využijte léčebných účinků tymiánu. V ¼ litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu, který po té nechte louhovat dalších 15 minut. Tento vytvořený nálev přeceďte a za přijatelné teploty kloktejte. Potom dásně opět promasírujte.

Hřebíček:

Hřebíček působí nejen jako prevence paradentózy, ale také zubního kazu. Pro léčebné účely, je nejvhodnější připravit tinkturu složenou z hřebíčku, skořice a lihu.

Bylinný extrakt:

Ve stejném poměru smícháme dubovou kůru, kontryhel, truskavec ptačí, kopr, jitrocel, přeslička a šalvěj. Na ½ horké vody dáme 2 čajové lžičky směsi. Takto vytvořeným ,,čajem“ vyplachujeme ústa několikrát denně a opět proceduru podpoříme masáží.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Revmatoidní artritida

Silvia

Dobrý deň. Pred pár rokmi som dostala silný zápal mandlí - angínu. Nepreliečili ma penicilínom ale iba odhadom nasadili antibiotiká. Po 2 rokoch som začala opúchať/ lýtka a tvár/ a zadýchavala som sa. No lekári nič nenašli. Po roku som dostala silné bolesti klbov. Diagnostikovali mi seropozitívnu reumatoidnú artritídu. Mala som 40 rokov. Napriek liečbe mi nič nezaberalo a bolelo ma neraz aj 40 klbov, horúčky 38.5 stavy keď 2 dni nemôžete chodiť. Bolesť strašná. Nielen kĺbov ale aj koníkov a celých chodidiel. Mala som zapálené všetky kosti na chodidlách. Nikto z lekárov si nevšimol ASLO cez 800. Preliečili ma Pendeponom / injekcne penicilín / asi rok. Kleslo na 200 a zase po 6 mesiacoch ide hore. Môj odhad je, že za všetkým sa skrýva práve streptokok ktorý mi v tele koluje asi 6 rokov . Napriek biologickej liečbe ma bolia klby stále. Lekári nechápu prečo nezaberá. Keď je streptokok premnožený vraj sa ukladá do klbov. To viem od bylinkárov. Zároveň dostávam kŕče do svalstva, hlavne dolných končatín . Poraďte prosím ako ho dostať z tela keď už je v kĺboch. Ďakujem veľmi pekne. Už som zúfala.

Dobrý den Silvie,

je dobře, že jste se nedala očkovat. Většinou  klienti, kteří mi píšou , že mají šílené bolesti kloubů a svalstva, jim bolesti začali právě po očkování.

Artritida může postihovat osoby všech věkových skupin, může být důsledkem opotřebení, infekce nebo autoimunitního onemocnění. Artritida je zánětlivá nemoc kloubů, při které jsou šílené bolesti, otoky a ztuhlost kloubů, že se nemůžete ani pohnout. Řešením může být symptomatická léčba pomocí pulzní magnetoterapie, která je zaměřena na projevy a příznaky, jako jsou bolesti, otoky a záněty. Taková léčba pomáhá tlumit bolest, působí proti zánětům a tlumí otoky. Pomůže zlepšit kvalitu života.

Příčina – onemocnění může vzniknout z dříve prodělané infekční choroby. A to vy píšete, že jste prodělala.

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně v oblasti kloubů a poškozuje je. Artritidu kloubů nelze kompletně vyléčit, proto se léčba soustředí na zmírnění bolesti a zánětu a podporu funkce kloubu.

Krátkodobou úlevu a „odpočinek“ pro kloub může přinést ortéza. Suché teplo ve formě obkladů ulevuje od revmatické bolesti kloubů. Naopak chladné obklady zmenšují otok. Dále pomůžou masáže, cvičení, plávání, chůze, protahovací cviky nebo akupunktura. Pravidelné cvičení dokáže zmírnit bolest při artritidě a zlepšuje hybnost kloubů. Zdravá a vyvážená strava je při artritidě důležitá kvůli přísunu všech potřebných živin a udržování správné hmotnosti.

Silvie, pokud si myslíte, že příčinou je streptokok, tak to jsou bakterie, které způsobují zánětlivé onemocnění. Streptokoka můžete zničit kloktaním silného odvaru (kus zázvoru velikosti palce nastrouhejte a zalijte litrem vroucí vody, možno přidat šťávu z jednoho citronu). Čerstvý lze nastrouhat přímo do jídla nebo horkého či studeného nápoje. Ovšem pozor na předávkování! Denní příjem čerstvého zázvoru by neměl překročit čtyři gramy. Smícháním mletého zázvoru s kurkumou a sádlem vznikne zahřívací mast na klouby, která tiší chronický zánět. Dále z přírodních antibiotik je čerstvý česnek, který dokáže porazit Streptokoka.

Ještě doporučím bylinky – čaje nebo tinktury:

Lichořeřišnici, tužebník jilmový, pupen ořešáku, kurkumu, černý pepř, dobromysl, šalvěj, modřín.

Vyzkoušejte vypít, denně na lačno lžičku jablečného octu do 2 dcl čaje a večer před spaním.

Silvie, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zmírní.

Přeji vše dobré .

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800