Recept na skvělý domácí jablečný ocet, léčivý i pro domácnost
Lidé už po staletí používají jablečný ocet jako lék, na řadu zdravotních potíží. Hippokrates ho doporučoval jako antibiotikum.
V tomto článku zjistíte:
Jak si vyrobit domácí jablečný ocet.
Jablečný ocet se vyrábí zkvašením jablek. Vyrobí se v podstatě sám, když mu vytvoříme vhodné podmínky. Jeho účinky jsou skvělé, protože se nepřidává žádná chemie, jako do octu kupovaného v obchodech.
Použití
Lidé už po staletí používají jablečný ocet jako lék, na řadu zdravotních potíží. Hippokrates ho doporučoval jako antibiotikum.
Lidé jej používali i k léčbě zápalu plic.
V dnešní době se hodně užívá při žaludečních potížích ( hlavně při překyselení organizmu, na hojení ran, je skvělý potírat místo, kde se pokouší vytvořit opar, pomáhá při hubnutí a spalovaní tuku, snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá při zánětu mandlí . Kromě toho, má jablečný ocet bakteriální vlastnosti.
I přesto, že konzumace jablečného octa má léčivé účinky, POZOR na zuby. Je možné ho konzumovat brčkem nebo vždy po užití, vypláchnout ústa vodou.
Ocet můžeme používat i na čištění v domácností. Zředěný se dá používat jako odstraňovač bakterií a čistič v kuchyni, v koupelně, jako odstraňovač zápachu v lednici nebo v myčce, se sodou a horkou vodou použijeme na ucpaný odtok, nebo použijeme v pračce místo aviváže.
Výroba
1. Připravíme si umytou velkou sklenici.
2. Umyjeme jablka ( pokud použijeme různé druhy jablek, ocet bude narůžovělý. Pokud pouze zelené jablka, ocet bude světlý.) Já, nejraději odrůdy míchám.
3. Odstraníme z jablek stopku a bubáka. Nastrouháme je nahrubo a vložíme do sklenice.
3. Na 500 g jablek použijeme 1 l vody.
4. Aby jsem urychlila kvašení, zamíchám do sklenice kousek kůrky z kvasnicového chleba a zamíchám.
5. Zakryjeme ubrouskem nebo látkou a upevníme gumičkou, aby do octa nelítali mušky.
6. Jednou denně obsah sklenice promícháme a opět necháme zakrytou sklenici. Sklenici necháme stát v kuchyni.
7. Po 14 dnech obsah scedíme přes jemné sítko nebo plátno do jiné sklenic. Scezené zbytky jablek vyhodíme.
8. Během kvašení vzniká na povrchu octa gelová hmota, tzv. octová matka. Tu můžeme použít jako startér pro výrobu dalšího octa, čím kvašení urychlíme.
9. Opět zakryjeme a postavíme na 3 týdny do chladu a temna, kde v klidu ocet zraje.
10. Ocet opět přecedíme a uzavřeme do tmavých lahví.
Ocet vyrábím už léta a nevím si představit, že by mi doma chyběl. Dá to práci, ale je přírodní a zdravý.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Bulka v třísle
Dobrý den. Pár dní pozoruji tvrdou pohyblivou bulku v třísle. Je na straně, kde mám zanícený nebo bloklý sedací nerv. Dcerka před měsícem prošla covidem. Mohu bulku ošetřit něčím přírodním? Již kdysi jsem ji měla, a zmizela zrejmě po třezalkovem oleji. Dekuji za každou radu. PM
Dobrý den Peťko,
bulky , které se nám objevuji , můžou být různého druhu. Ty běžné jsou mazové cysty, ale můžou to být i zvětšené lymfatické uzliny.
Objevit se mohou na reakci infekce, zánětu nebo na jiné změny v těle.
Léčba bulky v třísle se liší dle příčiny . Pokud máte v těle nějakou infekci, mohou se objevit zduřelé uzliny v tříslech.
Pokud je to příčina infekční , mohou být nutné i antibiotika. Pokud je to pouze mazová cysta, stačí domácí teplé obklady a protizánětlivé krémy, které sníží bolest a předejde zánětu. Pokud bulka přetrvává, zvětšuje se nebo mění svůj tvar je nutné zajít k lékaři, ať odborně bulku posoudí.
Je nutné oblékat pohodlné a prodyšné oblečení, a tak se vyhnout podráždění kůže.
Můžu doporučit jemně vmasírovat Majoránkovou mast, ( klidně vyzkoušejte i třezalkový olej) a tinkturu z mladých výhonků jedle, chmelu a svízel syřišťový.
Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.
Darina