
Řeřicha je nejzdravější zelenina
Věděli jste, že je řeřicha bohatá na železo a obsahuje ho více, než špenát? Také má větší množství vitamínu C, než citróny a pomeranče.

V tomto článku zjistíte:
Účinky a užívání
Řeřicha nepatří mezi nejzdravější zeleninu pro nic za nic. Má skvělé vlastnosti. Jednou z nich je snížení stresové hladiny a navíc posiluje antioxidační účinek. Tato super zdravá zelenina toho nabízí mnohem více. Čistí krev, osvěžuje tělo, povzbuzuje chuť k jídlu a detoxikuje.
Mnoho lidí po celém světě pravidelně konzumuje ovocné a zeleninové šťávy. Odborníci doporučují konzumovat šťávu z řeřichy a přidávat jí do svých receptů nebo jí pít samotnou v poměru 1:5 (1 díl řeřichy a 5 dílů vody). Jiný poměr se nedoporučuje, jelikož je řeřicha příliš silná a může způsobit zánět žaludku či hrdla. Lahodný nápoj v podobě řeřichy si dopřávejte jednou za dva dny.
Řeřicha je vhodná i pro léčbu kožních onemocnění
Kromě vnitřního užití, můžete řeřichu aplikovat i na vnější schránku těla. Nadrcenou řeřichu využijete při léčbě kožních onemocnění, nečistot, vypadávání vlasů, atd. Jediné, co je pro to potřeba udělat, je třít šťávou postiženou oblast nebo vytvořit obklad z řeřichy. Pravidelným užíváním obkladů se zbavíte nevzhledných slunečných skvrn na kůži.
Lékařské studie navíc přichází s tvrzením, že řeřicha pomáhá v boji s rakovinou a potlačuje metastázu. Pozitivní výsledky řeřicha vykazuje i při léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Pro silné kuřáky je navíc doporučována pro snížení škodlivých účinků kouření.
Jak udělat obklad z řeřichy
Nejprve očistěte listy řeřichy. Poté je nasekejte na malé kousky. Místo očistěte alkoholem a aplikujte obklad z řeřichy. Vše upevněte obvazem, aby vám obklad vydržel delší dobu. Ideální doba působení řeřichy je 2 až 4 hodiny. Po sundání umyjte vodou. Obklad z řeřichy si poradí s řadou kožních problémů.
Řeřichový salát
Umyjte listy řeřichy a poté je vložte do nálevu slané vody a octa. Nechte uležet zhruba na jednu hodinu. Následně smíchejte listy řeřichy s nasekaným česnekem, olivovým oleje, citronovou šťávou, trochou soli a pepře. Vzniklou směs nechte odpočívat zhruba tři hodiny. Salát je ideální při dietě nebo jako zdravá prevence před řadou nemocí.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc při potížích s vyšší děložní sliznicí, od dubna 2023 na ultrazvuku je zvýšení, neberu žádné léky, , nemám žádné potíže, (krvácení), jsem v přechodu. Přesto mám jít na zákrok. Mohu se nějak bylinami tomuto vyhnout?
děkuji za odpověď.
Pospíchalová

Dobrý den Jitko,
menopauza je přirozeným obdobím v životě každé ženy.
Typickými projevy jsou návaly horka, nespavost, přírůstek tělesné hmotnosti, otoky, změny nálady, krvácení, bolesti hlavy, mastodynie (citlivost až bolestivost prsou). Trvají několik minut, často se objevují v noci a přispívají k poruchám spánku. Největší změny nastávají ve tkáních s estrogenními receptory, jako jsou poševní sliznice, vulva, děloha, vaječníky a vejcovody Dochází ke ztenčování sliznice poševní, ke změně pH i dělohy. Ztráta elasticity pánevního dna může způsobit poruchy jeho sestupu pánevních orgánů. Může docházet – (časté močení během den), (obtížné a bolestivé močení) a urgentní inkontinence (samovolný nechtěný únik moči).
Při menopauze dochází – nepravidelnosti menstruačního cyklu, obtížemi, jako je suchost pohlavních sliznic, až bolestivé pocity při pohlavním styku. Jejím možným vyústěním jsou organické změny jako růst polypů (výrůstky na sliznicích), hyperplasie endometria (zvětšení děložní sliznice), metrorrhagie (chorobné krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus) a až karcinom endometria (zhoubný nádor dělohy).
Klimakterium je přirozeným vývojovým obdobím v životě ženy, které začíná několik let před menopauzou. Je charakterizováno obtížemi, které souvisí s postupným vyhasínáním činnosti vaječníků.
Jitko, věřím, že tohle co popisuji, už víte. Ale chci vám pouze vysvětlit, že vaše lékařka po odborném vyšetření ví, co je pro vás nutné.
Můžu vám doporučit pro klidný průběh menopauzy bylinky – třezalka, zlatobyl, jetel luční, kontryhel, dýňový olej, černý bez, černý rybíz, aronie…..
Je nutné se vyvarovat velké tělesné námahy a přepracování.
Následující homeopatika pak mohou posilovat a léčit organismus v přechodu: Salvia, Ovosan D 3 a Ignatia, ale také Sepia D 6 a Aconitum D 10.
Jitko, přeji vám vše dobré a hodně trpělivosti.
Darina