Úvod Magazín Články Rozmanitá využití bylinek

15. listopadu 2021 |

Rozmanitá využití bylinek

Bylinky pro obličejové napářky

 • K odstranění nečistot :  fenykl, kopřiva, lipový květ
 • Pro uklidnění a mírné čištění : heřmánek, levandule, máta, meduňka, tymián
 • Hojivé : kostival /kořen a listy /, fenykl
 • Pro mastnou pleť : kakost smrdutý, květy měsíčku, přeslička, řebříček, šalvěj
 • Pro suchou, citlivou pleť : brutnák, kontryhel, chrpa, violka vonná, šťovík.

Bylinky do koupele

 • kozlík lékařský – při nespavosti a nervozitě
 • heřmánek – při kožních chorobách a hemeroidech
 • levandule – pro uklidnění a proti stresu
 • meduňka – při nervozitě a srdeční neuróze
 • rozmarýn – při nízkém krevním tlaku, proti revmatizmu a pro všeobecné povzbuzení
 • tymián – při onemocnění dýchacích cest. Mezi další oblíbené bylinky do koupele patří řebříček, máta, růže, dobromysl a další.

Bylinkové obklady

Rozdrťte jitrocel kopinatý, majoránku, tymián, česnek, cibuli, mrkev, brambory a listy bílého zelí a hmotou potřete čistý ubrousek. Obkladem se léčí otlaky, pohmožděniny a výrony, nepřikládejte ho však na otevřené rány.

Voňavé bylinkové oleje

Z čerstvých bylinek si můžete připravit třeba bylinkový olej. Nejoblíbenější je olej mátový, levandulový, třezalkový, koprový, tymiánový, meduňkový a rozmarýnový. Rostlinné silice jsou v oleji dobře rozpustné. Pro přípravu jsou ide- ální za studena lisované oleje, například olivový, slunečnicový, hojivý konopný, jemný mandlový, voňavý sezamový a další.

Do litru oleje přidejte velkou hrst čerstvých nebo suchých, nasekaných či podrcených bylin a na nádobu pak nechte 2–3 týdny působit slunce.

Poté olej sceďte a byliny prolisujte přes jemné síto. Bylinné oleje jsou ideální pro masáže, jako pří- sada do koupele nebo k zevnímu mazání. Použít je však můžete i pro chutné zálivky salátů. Pokud do oleje přidáte zahřátý včelí vosk nebo parafín, získáte léčivou, hojivou mast.

Bylinkové pálenky a likéry

Bylinková pálenka, likér či žaludeční hořká, to jsou nápoje, v jejichž přípravě naši dědové vskutku vynikali. Po vydatném jídle bylo na hojivé účinky bylinných likérů vždy spolehnutí.

Příprava je jednoduchá:

Na 1l extraktu použijte hrst sušených bylin ve směsi (nejčastěji meduňka, máta, libeček, třezalka, plody trnky, arnika, rozmarýn, tymián, špetka pelyňku), kterou zalijte 30%pálenkou z hroznů nebo žitnou.

Směs nechte 3 týdny na slunném místě. Poté ji sceďte a přelijte do čistých suchých láhví. Pokud chcete získat bylinkový likér, doplňte extrakt cukrem svařeným s vodou.

Léčivá vína

Pro přípravu léčivých a kořeněných vín jsou nejvhodnější mařinka vonná, rozmarýn, bazalka, meduňka, pelyněk, šalvěj, levandule, heřmánek, ale samozřejmě i jiné bylinky.

Litr bílého nebo červeného vína vlijte do keramické nebo skleněné nádoby, přidejte hrst bylin (asi 30–40 g) a nádobu postavte na tmavé místo při pokojové teplotě.

Asi po týdnu obsah nádoby sceďte a víno je hotové. Domácí bylinkové víno vydrží i několik let.

Kloktadla pro zdraví i svěží dech

Na přípravu kloktadel používejte především šalvěj, mátu a meduňku, které vyluhujte ve slunečnicovém oleji a pak nařeďte slanou vodou. Bylinná kloktadla pomáhají při bolestech v krku, onemocnění dásní, parodontóze i proti zápachu z úst.

Bylinkové šťávy

Čerstvé šťávy z některých bylin se používají jako léčebná čistící kúra. Mezi nejznámější patří čerstvá šťáva z kopřiv. Pro jarní kúru se používají také potočnice, sporýš, bedrník anýz a různé plevele jako například kokoška, hluchavka, chmel, řepík, pampeliška a další. Pro zdokonalení chuti i účinků můžete přidat i pěstované bylinky.

Šťávy připravíte jednoduše – rostliny rozmixujete a následně vymačkáte.

Pokud připravíte šťávy větší množství, nejlépe ji uchováte zmrazením do kostek nebo sáčků na led. Před použitím rostlinnou šťávu rozřeďte minerálkou, mlékem, jogurtem nebo kefírem.

Inhalace aneb vůně bylinek léčí

Bylinky nám přinášejí užitek nejen v kuchyni. Z jejich listů se spolu s odpařovanou vodou stále uvolňují silice. Sice v tak malé koncentraci, že je nevnímáme, ale na lidské zdraví i mysl mají patrně pozitivní účinky.

Nejúčinnějším lékem na zanícený krk je šalvěj lékařská. Můžete z lístků připravit nálev, nebo je čerstvé žvýkat. Při počínajícím nachlazení, nebo jen únavě, poskytnou bylinky první, jemnou, ale přesto účinnou pomoc.

Stačí, když z podrcených konců větviček připravíme nálev, nebo vdechujeme samotnou jejich vůni. Při dotyku a zvláště rozemnutí uvolňují léčivé vonné silice mnohem více.

Dezinfekční účinky mají silice rozmarýny, která zároveň povzbuzuje, levandule a meduňky, která je uklidňující, yzopu, saturejky, tymiánu, máty a dobromysl.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Produkt Venira sex booster

Adéla

Dobrý den, lze produkt Venira sex booster užívat při brání antikoncepce ? Děkuji Vám za odpověď.

Zdravím Adélko,

Dle popisu: pro všechny, kteří se právě snaží o miminko. Takže si myslím, že antikoncepci není vhodná.

Přírodní doplněk stravy Sex booster je určený pro ženy. Je vyvinutý tak, aby dokázal podpořit dobré sexuální vztahy, napomáhal k prokrvení, přispěl ke zvýšení vytrvalosti, libida a sexuální touhy.

Maca peruánská navíc podporuje plodnost, tudíž je to skvělá cesta pro všechny, kteří se právě snaží o miminko.

 Jaké jsou hlavní výhody těchto kapslí?

 • podporují tvorbu estrogenu
 • pomáhají udržovat kvalitní sexuální život
 • přispívají ke zvýšení vytrvalosti
 • podporují normální plodnost a reprodukci
 • mají pozitivní vliv na prokrvení
 • pomáhá regulovat hormonální aktivitu

Zdraví Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800