
Rozmanitá využití bylinek

V tomto článku zjistíte:
Bylinky pro obličejové napářky
- K odstranění nečistot : fenykl, kopřiva, lipový květ
- Pro uklidnění a mírné čištění : heřmánek, levandule, máta, meduňka, tymián
- Hojivé : kostival /kořen a listy /, fenykl
- Pro mastnou pleť : kakost smrdutý, květy měsíčku, přeslička, řebříček, šalvěj
- Pro suchou, citlivou pleť : brutnák, kontryhel, chrpa, violka vonná, šťovík.
Bylinky do koupele
- kozlík lékařský – při nespavosti a nervozitě
- heřmánek – při kožních chorobách a hemeroidech
- levandule – pro uklidnění a proti stresu
- meduňka – při nervozitě a srdeční neuróze
- rozmarýn – při nízkém krevním tlaku, proti revmatizmu a pro všeobecné povzbuzení
- tymián – při onemocnění dýchacích cest. Mezi další oblíbené bylinky do koupele patří řebříček, máta, růže, dobromysl a další.
Bylinkové obklady
Rozdrťte jitrocel kopinatý, majoránku, tymián, česnek, cibuli, mrkev, brambory a listy bílého zelí a hmotou potřete čistý ubrousek. Obkladem se léčí otlaky, pohmožděniny a výrony, nepřikládejte ho však na otevřené rány.
Bylinkové pálenky a likéry
Bylinková pálenka, likér či žaludeční hořká, to jsou nápoje, v jejichž přípravě naši dědové vskutku vynikali. Po vydatném jídle bylo na hojivé účinky bylinných likérů vždy spolehnutí.
Příprava je jednoduchá:
Na 1l extraktu použijte hrst sušených bylin ve směsi (nejčastěji meduňka, máta, libeček, třezalka, plody trnky, arnika, rozmarýn, tymián, špetka pelyňku), kterou zalijte 30%pálenkou z hroznů nebo žitnou.
Směs nechte 3 týdny na slunném místě. Poté ji sceďte a přelijte do čistých suchých láhví. Pokud chcete získat bylinkový likér, doplňte extrakt cukrem svařeným s vodou.
Léčivá vína
Pro přípravu léčivých a kořeněných vín jsou nejvhodnější mařinka vonná, rozmarýn, bazalka, meduňka, pelyněk, šalvěj, levandule, heřmánek, ale samozřejmě i jiné bylinky.
Litr bílého nebo červeného vína vlijte do keramické nebo skleněné nádoby, přidejte hrst bylin (asi 30–40 g) a nádobu postavte na tmavé místo při pokojové teplotě.
Asi po týdnu obsah nádoby sceďte a víno je hotové. Domácí bylinkové víno vydrží i několik let.
Kloktadla pro zdraví i svěží dech
Na přípravu kloktadel používejte především šalvěj, mátu a meduňku, které vyluhujte ve slunečnicovém oleji a pak nařeďte slanou vodou. Bylinná kloktadla pomáhají při bolestech v krku, onemocnění dásní, parodontóze i proti zápachu z úst.
Bylinkové šťávy
Čerstvé šťávy z některých bylin se používají jako léčebná čistící kúra. Mezi nejznámější patří čerstvá šťáva z kopřiv. Pro jarní kúru se používají také potočnice, sporýš, bedrník anýz a různé plevele jako například kokoška, hluchavka, chmel, řepík, pampeliška a další. Pro zdokonalení chuti i účinků můžete přidat i pěstované bylinky.
Šťávy připravíte jednoduše – rostliny rozmixujete a následně vymačkáte.
Pokud připravíte šťávy větší množství, nejlépe ji uchováte zmrazením do kostek nebo sáčků na led. Před použitím rostlinnou šťávu rozřeďte minerálkou, mlékem, jogurtem nebo kefírem.
Inhalace aneb vůně bylinek léčí
Bylinky nám přinášejí užitek nejen v kuchyni. Z jejich listů se spolu s odpařovanou vodou stále uvolňují silice. Sice v tak malé koncentraci, že je nevnímáme, ale na lidské zdraví i mysl mají patrně pozitivní účinky.
Nejúčinnějším lékem na zanícený krk je šalvěj lékařská. Můžete z lístků připravit nálev, nebo je čerstvé žvýkat. Při počínajícím nachlazení, nebo jen únavě, poskytnou bylinky první, jemnou, ale přesto účinnou pomoc.
Stačí, když z podrcených konců větviček připravíme nálev, nebo vdechujeme samotnou jejich vůni. Při dotyku a zvláště rozemnutí uvolňují léčivé vonné silice mnohem více.
Dezinfekční účinky mají silice rozmarýny, která zároveň povzbuzuje, levandule a meduňky, která je uklidňující, yzopu, saturejky, tymiánu, máty a dobromysl.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc při potížích s vyšší děložní sliznicí, od dubna 2023 na ultrazvuku je zvýšení, neberu žádné léky, , nemám žádné potíže, (krvácení), jsem v přechodu. Přesto mám jít na zákrok. Mohu se nějak bylinami tomuto vyhnout?
děkuji za odpověď.
Pospíchalová

Dobrý den Jitko,
menopauza je přirozeným obdobím v životě každé ženy.
Typickými projevy jsou návaly horka, nespavost, přírůstek tělesné hmotnosti, otoky, změny nálady, krvácení, bolesti hlavy, mastodynie (citlivost až bolestivost prsou). Trvají několik minut, často se objevují v noci a přispívají k poruchám spánku. Největší změny nastávají ve tkáních s estrogenními receptory, jako jsou poševní sliznice, vulva, děloha, vaječníky a vejcovody Dochází ke ztenčování sliznice poševní, ke změně pH i dělohy. Ztráta elasticity pánevního dna může způsobit poruchy jeho sestupu pánevních orgánů. Může docházet – (časté močení během den), (obtížné a bolestivé močení) a urgentní inkontinence (samovolný nechtěný únik moči).
Při menopauze dochází – nepravidelnosti menstruačního cyklu, obtížemi, jako je suchost pohlavních sliznic, až bolestivé pocity při pohlavním styku. Jejím možným vyústěním jsou organické změny jako růst polypů (výrůstky na sliznicích), hyperplasie endometria (zvětšení děložní sliznice), metrorrhagie (chorobné krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus) a až karcinom endometria (zhoubný nádor dělohy).
Klimakterium je přirozeným vývojovým obdobím v životě ženy, které začíná několik let před menopauzou. Je charakterizováno obtížemi, které souvisí s postupným vyhasínáním činnosti vaječníků.
Jitko, věřím, že tohle co popisuji, už víte. Ale chci vám pouze vysvětlit, že vaše lékařka po odborném vyšetření ví, co je pro vás nutné.
Můžu vám doporučit pro klidný průběh menopauzy bylinky – třezalka, zlatobyl, jetel luční, kontryhel, dýňový olej, černý bez, černý rybíz, aronie…..
Je nutné se vyvarovat velké tělesné námahy a přepracování.
Následující homeopatika pak mohou posilovat a léčit organismus v přechodu: Salvia, Ovosan D 3 a Ignatia, ale také Sepia D 6 a Aconitum D 10.
Jitko, přeji vám vše dobré a hodně trpělivosti.
Darina