Úvod Magazín Články Rozmanitá využití bylinek

15. listopadu 2021 |

Rozmanitá využití bylinek

Bylinky pro obličejové napářky

 • K odstranění nečistot :  fenykl, kopřiva, lipový květ
 • Pro uklidnění a mírné čištění : heřmánek, levandule, máta, meduňka, tymián
 • Hojivé : kostival /kořen a listy /, fenykl
 • Pro mastnou pleť : kakost smrdutý, květy měsíčku, přeslička, řebříček, šalvěj
 • Pro suchou, citlivou pleť : brutnák, kontryhel, chrpa, violka vonná, šťovík.

Bylinky do koupele

 • kozlík lékařský – při nespavosti a nervozitě
 • heřmánek – při kožních chorobách a hemeroidech
 • levandule – pro uklidnění a proti stresu
 • meduňka – při nervozitě a srdeční neuróze
 • rozmarýn – při nízkém krevním tlaku, proti revmatizmu a pro všeobecné povzbuzení
 • tymián – při onemocnění dýchacích cest. Mezi další oblíbené bylinky do koupele patří řebříček, máta, růže, dobromysl a další.

Bylinkové obklady

Rozdrťte jitrocel kopinatý, majoránku, tymián, česnek, cibuli, mrkev, brambory a listy bílého zelí a hmotou potřete čistý ubrousek. Obkladem se léčí otlaky, pohmožděniny a výrony, nepřikládejte ho však na otevřené rány.

Voňavé bylinkové oleje

Z čerstvých bylinek si můžete připravit třeba bylinkový olej. Nejoblíbenější je olej mátový, levandulový, třezalkový, koprový, tymiánový, meduňkový a rozmarýnový. Rostlinné silice jsou v oleji dobře rozpustné. Pro přípravu jsou ide- ální za studena lisované oleje, například olivový, slunečnicový, hojivý konopný, jemný mandlový, voňavý sezamový a další.

Do litru oleje přidejte velkou hrst čerstvých nebo suchých, nasekaných či podrcených bylin a na nádobu pak nechte 2–3 týdny působit slunce.

Poté olej sceďte a byliny prolisujte přes jemné síto. Bylinné oleje jsou ideální pro masáže, jako pří- sada do koupele nebo k zevnímu mazání. Použít je však můžete i pro chutné zálivky salátů. Pokud do oleje přidáte zahřátý včelí vosk nebo parafín, získáte léčivou, hojivou mast.

Bylinkové pálenky a likéry

Bylinková pálenka, likér či žaludeční hořká, to jsou nápoje, v jejichž přípravě naši dědové vskutku vynikali. Po vydatném jídle bylo na hojivé účinky bylinných likérů vždy spolehnutí.

Příprava je jednoduchá:

Na 1l extraktu použijte hrst sušených bylin ve směsi (nejčastěji meduňka, máta, libeček, třezalka, plody trnky, arnika, rozmarýn, tymián, špetka pelyňku), kterou zalijte 30%pálenkou z hroznů nebo žitnou.

Směs nechte 3 týdny na slunném místě. Poté ji sceďte a přelijte do čistých suchých láhví. Pokud chcete získat bylinkový likér, doplňte extrakt cukrem svařeným s vodou.

Léčivá vína

Pro přípravu léčivých a kořeněných vín jsou nejvhodnější mařinka vonná, rozmarýn, bazalka, meduňka, pelyněk, šalvěj, levandule, heřmánek, ale samozřejmě i jiné bylinky.

Litr bílého nebo červeného vína vlijte do keramické nebo skleněné nádoby, přidejte hrst bylin (asi 30–40 g) a nádobu postavte na tmavé místo při pokojové teplotě.

Asi po týdnu obsah nádoby sceďte a víno je hotové. Domácí bylinkové víno vydrží i několik let.

Kloktadla pro zdraví i svěží dech

Na přípravu kloktadel používejte především šalvěj, mátu a meduňku, které vyluhujte ve slunečnicovém oleji a pak nařeďte slanou vodou. Bylinná kloktadla pomáhají při bolestech v krku, onemocnění dásní, parodontóze i proti zápachu z úst.

Bylinkové šťávy

Čerstvé šťávy z některých bylin se používají jako léčebná čistící kúra. Mezi nejznámější patří čerstvá šťáva z kopřiv. Pro jarní kúru se používají také potočnice, sporýš, bedrník anýz a různé plevele jako například kokoška, hluchavka, chmel, řepík, pampeliška a další. Pro zdokonalení chuti i účinků můžete přidat i pěstované bylinky.

Šťávy připravíte jednoduše – rostliny rozmixujete a následně vymačkáte.

Pokud připravíte šťávy větší množství, nejlépe ji uchováte zmrazením do kostek nebo sáčků na led. Před použitím rostlinnou šťávu rozřeďte minerálkou, mlékem, jogurtem nebo kefírem.

Inhalace aneb vůně bylinek léčí

Bylinky nám přinášejí užitek nejen v kuchyni. Z jejich listů se spolu s odpařovanou vodou stále uvolňují silice. Sice v tak malé koncentraci, že je nevnímáme, ale na lidské zdraví i mysl mají patrně pozitivní účinky.

Nejúčinnějším lékem na zanícený krk je šalvěj lékařská. Můžete z lístků připravit nálev, nebo je čerstvé žvýkat. Při počínajícím nachlazení, nebo jen únavě, poskytnou bylinky první, jemnou, ale přesto účinnou pomoc.

Stačí, když z podrcených konců větviček připravíme nálev, nebo vdechujeme samotnou jejich vůni. Při dotyku a zvláště rozemnutí uvolňují léčivé vonné silice mnohem více.

Dezinfekční účinky mají silice rozmarýny, která zároveň povzbuzuje, levandule a meduňky, která je uklidňující, yzopu, saturejky, tymiánu, máty a dobromysl.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

DOBRÝ DEN PROSÍM O RADU LEČIM SE ŠTÍTNÁ ŽLÁZA, ARITMIE . UŽ DLOUHO MĚ BRNÍ JAZYK A DÁSNĚ PROŠLA JSEM NĚKOLIKA LÉKAŘI ALE NIKDO NEVĚDĚL CO TO MUŘE BÝT. DĚKUJI ZA RADU. HUDECOVÁ

Dobrý den Drahuško,

arytmie, je porucha srdečního rytmu a jedna z nejčastějších srdečních nemocí. Jedná se o nepříjemný pocit, kdy srdce pracuje pomaleji nebo naopak má zrychlené bušení srdce. Arytmii vyvolává střes, úzkost, deprese, strach, srdeční vady, fyzická námaha, hypertenze……je nutné odborné lékařské vyšetření.

Nadledvinky samozřejmě významně ovlivňují nervy, které vyživují srdce. A jsou-li nadledvinky oslabené a acidóze nestojí nic v cestě, dochází k usazování cholesterolu. Srdce má nedostatečné prokrvování a selhává, člověk je unavený, trpí otoky nohou, dušností, bolest na prsou, pocit tíhy na horní částí hrudníku…

Tento nenahraditelný svalový orgán může být  postižen řadou problému, většinou z důsledku nezdravého životního stylu.

Výborné tonikum pro srdce je ptačinec, ostropestřec, kozlík lékařský, kořen čekanky…

Kurkuma – funguje jako účinná „čistička“ cév – odstraňuje nahromaděný plak a cholesterol, čímž předchází kardiovaskulárním onemocněním.

Uklidňující účinky na srdce, silné bušení, tlumí napětí – hloh (listy, květy plod), svízel vonný, tinktura z Šišáku.

Rozchodnice růžová, žen šen – prospívá dlouhověkosti, podporuje srdce, cévní systém, podporuje okysličování krve.

Dále – šípky,  černucha setá (olej), pomáhá udržovat čisté cévy bez tukových usazenin a usnadňuje průtok krve.

Pozor ! arytmie může vyvolávat česnek medvědí.

Dobrá je procházka nebo krátký spánek. Není dobré jej zatěžovat velkým množstvím potravy.

Brnění jazyka je běžný příznak nedostatečné činnosti štítné žlázy. Dále to může způsobovat nedostatek vitamínů B12 nebo nedostatek vápníku a zvýšení draslíku. Další může být porucha jazykových nervů nebo brnění způsobuje krční páteř.

Těch zdravotních problému, které brnění vyvolává je spoustu. Pokud se léčíte se štítnou žlázou , je pravděpodobné, že problém bude ve snížení funkce štítný žlázy.

Doporučuji jíst každý den lžičku máku. Můžu doporučit extrakty na zvýšení (hyperfunkci) činnosti štítné žlázy – svízel syřišťový, aronie, rozchodnice růžová, jmelí bílé, levanduli, meduňku, Lapacho….

Drahuško, věřím, že některé rady využijete a váš zdravotní stav se zlepší. Chce to trpělivost.

Přeji vám hodně energie a vše dobré.

Darina

Doporučím skvělé produkty Salvia Paradise Kozlík lékařský kapsle 120 ks, Salvia Paradise Čekanka kořen 250 g,….

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Podpořte poradnu dobrovolným příspěvkem na účet: 1436785173/0800