Úvod Magazín Články Slunečnicové semínka

27. února 2022 |

Slunečnicové semínka

Jaké důležité prvky obsahuji slunečnicové semínka?

V dnešní době je spousta domácích pekáren a součástí mnoha receptů na domácí chléb a jiné druhy pečiva. S oblibou se využívají i slunečnicové semínka.

Semínka se hodí do salátů, pomazánek, těstovin a dalším sladkých a slaných pokrmů. Můžeme je konzumovat jen tak samostatná nebo přidat do jogurtů nebo ovesných kaši.

Slunečnicové semínko a jeho léčivé účinky mají vliv na naše zdraví a není zanedbatelné.

Slunečnicové semínka obsahují velké množství selenu, který je na rozdíl od potravinových doplňků v této formě dobře stravitelný. Selen  je důležitý jako ochrana před rakovinou, zabraňuje rozrůstání rakovinotvorných buněk .

Dalším důležitým prvkem ve slunečnicových semínkách je hořčík, nedostatkem hořčíku lidé trpí migrénami, únavou, svalovými křeči a vysokým krevním tlakem. Hořčík napomáhá k regulaci vápníku v organismu, a tím přispívá ke zdravému fungování nervové soustavě. Semínka obsahují i esenciální aminokyseliny tryptofany, které podporují tvorbu serotoninu v těle. Serotonin odbourává napětí a přináší  pocit klidu a duševní pohodu.

Poměrně velké množství draslíku obsahují slunečnicové semínka, který vyvažuje v lidském organismu účinky sodíku. Jejich rovnováha v lidském těle je životně důležitá. Nedostatek draslíku se projevuje únavou, vyčerpáním nebo srdeční arytmií.

Dalším důležitým prvkem, který semínka obsahují je mangan, udržuje správné funkce nervového systému a bojuje proti depresi. Aktivuje enzymy, které jsou důležité pro stavbu kostí a správnou funkcí štítné žlázy. Slunečnicové semínka jsou zdrojem vitamínu B6, který zmírňuje riziko deprese a je prevencí proti jejímu vzniku.

 

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět varlete

Michal

Dobrý den. Chytl jsem od přítelkyně příušnice a po týdnu se mi objevil zánět pravého varlete (přikládám foto zprávy). Nasadili mi antibiotika Doxybene, jelikož jsme následkem příušnic přišli o miminko (přítelkyně byla těhotná), chci udělat maximum pro doplnění antibiotické léčby.
Děkuji, Michal.

Dobrý den Michale,

záněty varlat jsou běžně léčitelné antibiotiky. Léčení záleží od rozsahu zánětu a celkového zdravotního stavu. Doporučuji klid na lůžku.

Zánětu se můžeme zbavit změnou jídelníčku. Z jídelníčku vyřaďte mléčné výrobky, kávu, cukr, lepek, ztužené tuky. Vyhýbejte se  zpracovaným potravinám, které přirozené živiny ztrácejí, a naopak jsou nabušené konzervanty, barvivy, aromaty a dalšími nežádoucími látkami.

Doporučit do jídelníčku:

  •  Zelenina by měla tvořit větší část vašeho protizánětlivého jídelníčku. Vše co nejméně zpracované a ideálně čerstvé.
  • ovoce, hlavně bobuloviny. Ovoce jezte méně než zeleniny kvůli nadbytku fruktózy.
  • zdravé, co nejméně zpracované tuky
  • tučné mořské ryby
  • ořechy
  • koření zázvor, kurkuma
  • kvalitní čaje

Proti zánětu je výborný vitamín C. Ochraňuje buňky, podporuje imunitní systém, který je důležitý při obraně těla proti infekcím. Silná imunita – je proto pro vznik zánětu prvořadá.

Na zánět můžu doporučit bylinky ( tinktury) – heřmánek, kočičí dráb, vrbovka, ostropestřec, řepík, černý bez, šalvěj s levandulí, bobkový list, brusinky…

Michale, vyzkoušejte některé rady a věřím, že zdravotní problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800