Úvod Magazín Články Správné míchání a dávkování ingrediencí

12. února 2022 |

Správné míchání a dávkování ingrediencí

Správný výběr bylinných ingrediencí

Správná metoda měření bylinných ingrediencí

Správné dávky dle nemoci

Při míchaní bylinných ingrediencí si položte základní otázku:

  • Je to posilující bylina nebo má nějaké specifické účinky na některou tělesnou soustavu?
  • Pomáhá táto ingredience k danému přípravku?
  • Které byliny v daném receptu potřebujeme ještě přidat a které odebrat?
  • Zahušťuje táto ingredience daný přípravek nebo jej zvláčňuje?

Tvorba receptů skrývá prostor tvořivosti. A proto, pokud se řídíte svou intuicí a selským rozumem, dosáhnete výjimečných výsledku.

Pro každou osobu dle zdravotního problému vytvoříte přípravek na míru.

V minulosti si všichni bylinkáři pěstovali své byliny nebo chodili sbírat do přírody. Řídili se svou intuici a vnitřním věděním. Většinou všechny recepty vyzkoušeli na sobě , příbuzných a známých. Jejich metoda měření byla velmi prostá a všestranná. I dnes se ti opravdoví bylinkáři, řídí touto metodou a pěstováním svých bylin.

Byliny se odměřují na 3 díly ( např.) – 3 díly šalvěje, 1 díl heřmánku, 2 díly meduňky. Toto je ,, díl,, měřící jednotkou. Buď to je polévková lžička, kávová lžička nebo šálek.

Pokud si chcete vyrábět své bylinné přípravky ve velkém, používejte ,,díl,, jako šálek. Hlavně dodržujte doporučené jednotlivé poměry bylin.

Pro určení vhodné dávky bylinného přípravku je nutné, si položit otázku: Jaké účinky mají konkrétní byliny? Používají se k léčbě konkrétního zdravotního problému nebo orgánové soustavy?

Především je nutné tělo pročistit zevnitř. Základem zdraví jsou zdravá střeva, ve kterých je 80 % imunity. Ve střevech se vstřebává většina minerálů, vitamínu…a pokud nejsou v pořádku a pročištěné střeva, je zbytečné bylinnými přípravky krmit bakterie, paraziti, plísně, které tam nepatří. Takže je to zbytečné maření produktů, tělo z nich nemá žádný prospěch.

U každého člověka má nemoc jinou příčinu. Co pomůže jednomu u druhého neplatí.

Proto je důležité o dotyčném člověku zjistit – je hodně oslabený, vyhublý, robustní, citlivý, vystresovaný……? A zamyslete se i nad jeho povahou nemocí, jestli se nejedná o psychický, chronický nebo akutní problém.

Pro ty, kdo teprve začínají s bylinářstvím, musí vědět, že vždy začínáme s užíváním menších dávek. V případě potřeby je můžete postupně zvyšovat.

Chronický stav – je dlouhodobé narušení rovnováhy organismu. Jedná se např. o artrózu, nespavost, senná rýma, bolest zad, astma, alergie.

Jsou to zdravotní problémy, které můžou kdykoliv propuknout.

Při chronických problémech dávkujeme následovně:

Tinktura – půl lžičky až jedna lžička třikrát denně.

Čaj – 3 – 4 šálky denně, popíjíme několik týdnů

Kapsle – 2 kapsle třikrát denně

 

Akutní stav – je okamžité, náhlé propuknutí nemoci, které vyžaduje ihned zvýšenou pozornost. (bolest břicha, bolest hlavy, bolest zubů, bolest ucha, chřipka, nachlazení, kašel, angína….

Při akutních problémech dávkujeme následovně:

Tinktura – 1/4 až 1/2 čajové lžičky každou hodinu.

Čaj – jeden šálek popíjíme za hodinu.

Kapsle – jedna kapsle každou hodinu.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Revmatoidní artritida

Silvia

Dobrý deň. Pred pár rokmi som dostala silný zápal mandlí - angínu. Nepreliečili ma penicilínom ale iba odhadom nasadili antibiotiká. Po 2 rokoch som začala opúchať/ lýtka a tvár/ a zadýchavala som sa. No lekári nič nenašli. Po roku som dostala silné bolesti klbov. Diagnostikovali mi seropozitívnu reumatoidnú artritídu. Mala som 40 rokov. Napriek liečbe mi nič nezaberalo a bolelo ma neraz aj 40 klbov, horúčky 38.5 stavy keď 2 dni nemôžete chodiť. Bolesť strašná. Nielen kĺbov ale aj koníkov a celých chodidiel. Mala som zapálené všetky kosti na chodidlách. Nikto z lekárov si nevšimol ASLO cez 800. Preliečili ma Pendeponom / injekcne penicilín / asi rok. Kleslo na 200 a zase po 6 mesiacoch ide hore. Môj odhad je, že za všetkým sa skrýva práve streptokok ktorý mi v tele koluje asi 6 rokov . Napriek biologickej liečbe ma bolia klby stále. Lekári nechápu prečo nezaberá. Keď je streptokok premnožený vraj sa ukladá do klbov. To viem od bylinkárov. Zároveň dostávam kŕče do svalstva, hlavne dolných končatín . Poraďte prosím ako ho dostať z tela keď už je v kĺboch. Ďakujem veľmi pekne. Už som zúfala.

Dobrý den Silvie,

je dobře, že jste se nedala očkovat. Většinou  klienti, kteří mi píšou , že mají šílené bolesti kloubů a svalstva, jim bolesti začali právě po očkování.

Artritida může postihovat osoby všech věkových skupin, může být důsledkem opotřebení, infekce nebo autoimunitního onemocnění. Artritida je zánětlivá nemoc kloubů, při které jsou šílené bolesti, otoky a ztuhlost kloubů, že se nemůžete ani pohnout. Řešením může být symptomatická léčba pomocí pulzní magnetoterapie, která je zaměřena na projevy a příznaky, jako jsou bolesti, otoky a záněty. Taková léčba pomáhá tlumit bolest, působí proti zánětům a tlumí otoky. Pomůže zlepšit kvalitu života.

Příčina – onemocnění může vzniknout z dříve prodělané infekční choroby. A to vy píšete, že jste prodělala.

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně v oblasti kloubů a poškozuje je. Artritidu kloubů nelze kompletně vyléčit, proto se léčba soustředí na zmírnění bolesti a zánětu a podporu funkce kloubu.

Krátkodobou úlevu a „odpočinek“ pro kloub může přinést ortéza. Suché teplo ve formě obkladů ulevuje od revmatické bolesti kloubů. Naopak chladné obklady zmenšují otok. Dále pomůžou masáže, cvičení, plávání, chůze, protahovací cviky nebo akupunktura. Pravidelné cvičení dokáže zmírnit bolest při artritidě a zlepšuje hybnost kloubů. Zdravá a vyvážená strava je při artritidě důležitá kvůli přísunu všech potřebných živin a udržování správné hmotnosti.

Silvie, pokud si myslíte, že příčinou je streptokok, tak to jsou bakterie, které způsobují zánětlivé onemocnění. Streptokoka můžete zničit kloktaním silného odvaru (kus zázvoru velikosti palce nastrouhejte a zalijte litrem vroucí vody, možno přidat šťávu z jednoho citronu). Čerstvý lze nastrouhat přímo do jídla nebo horkého či studeného nápoje. Ovšem pozor na předávkování! Denní příjem čerstvého zázvoru by neměl překročit čtyři gramy. Smícháním mletého zázvoru s kurkumou a sádlem vznikne zahřívací mast na klouby, která tiší chronický zánět. Dále z přírodních antibiotik je čerstvý česnek, který dokáže porazit Streptokoka.

Ještě doporučím bylinky – čaje nebo tinktury:

Lichořeřišnici, tužebník jilmový, pupen ořešáku, kurkumu, černý pepř, dobromysl, šalvěj, modřín.

Vyzkoušejte vypít, denně na lačno lžičku jablečného octu do 2 dcl čaje a večer před spaním.

Silvie, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zmírní.

Přeji vše dobré .

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800