Trápí vás oteklé a bolavé nohy?
Mnozí si myslí, že oteklé nohy jsou běžnou záležitostí a nevyžaduje to žádnou zvláštní pozornost. Otoky nohou jsou však ošklivý a nepříjemný jev. Nohy jsou tou částí těla, která trpí zátěží vlastního těla nejvíce. Toto zatížení může být způsobeno nadváhou, dlouhým stáním, specifickými pracovními podmínkami, ale i dlouhým sezením. Navrhujeme vám proto několik tipů, které vám pomohou vyřešit problém oteklých nohou přirozenou cestou.
V tomto článku zjistíte:
Konzumujte méně soli
Jezte méně soli! Pokud nemůžete bez soli žít, používejte pouze mořskou či himalájskou sůl. Jsme zvyklí na slané potraviny a jídlo bez soli se nám zdá bez chuti. Abyste tomu předešli používejte citrónovou šťávu a další bylinné koření. Nejvhodnější z nich jsou petržel a kopr, protože mají močopudný účinek.
Citronová šťáva
Pijte vodu s citronovou šťávou, tak často, jak je to možné v průběhu celého dne. Během léta se snažte konzumovat co nejvíce ovoce a zeleniny s výrazným močopudným účinkem: melouny, jahody a okurky.
Nápoj z petržele
Nápoj z lnu
Můžete také vyzkoušet nápoj z lnu. Do litru vody přidejte 4 lžičky lněného semene, uveďte do varu a nechte vařit 10-15 minut. Pak nápoj odstavte, přikryjte a nechte na teplém místě odstát alespoň jednu hodinu. Přidejte šťávu z jednoho citronu a pijte v průběhu dne, pokaždé to ale pijte horké. Doporučuje se užívat po dobu dvou týdnů.
Solný roztok
Zabránit otoku nohou můžete i solným roztokem, který se připraví následujícím způsobem: Zřeďte 1 kg kuchyňské soli v 10 litrech studené vody. Vezměte měkký ručník, namočte ho do roztoku a umístěte ho na kříže alespoň na 20 minut. Tento postup opakujte 10 dní, každý večer před spaním. Otok se zmenšuje v důsledku zvýšeného močení, které tato procedura vyvolává.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Zdravím do bylinkové poradny. Před dvěma lety jsem prodělala střevní potíže po konzumaci zkaženého jídla a od té doby se mi střeva nevrátila do normálu. Nějakolik měsíců jsem trpěla stavem, který by se dal nazvat jako chronický průjem (vodnatá stolice několikrát denně). Ale nejsem si jistá, jestli to byl pouze následek střevních potíží. Mohlo to být způsobené i stresem. Z toho, co jsem byla schopná vypozorovat, tak na to neměly potraviny vliv. U lékaře jsem byla, tvrdil, že jsem v pořádku, nenašel žádný zánět ani bakterie, stěr byl v pořádku. Poslal mě na kolonoskopii, ale tam jsem nechtěla jít. Tak mi radil psyllium, ale to moc nepomáhá. Nyní je stav mnohem lepší. Ale přesto mám přibližně jednou za týden tekutou stolici. Léčím se jen se štítnou žlázou, beru Letrox. Jinak jsem zdravá. Chtěla jsem se zeptat, jestli na obnovení rovnováhy ve střevech existuje nějaká bylinná směs. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den paní Adámková,
proti otravě jídlem je nejlepší kořen čekanky nebo Lékořice lysá. Čekanka obsahuje Inulin – podporuje aktivitu metabolismu a tvorbu užitečných střevních bakterií.
Na očistu střev – kořen pampelišky, kořen čekanky a kořen lopuchu.
Sléz – pohlcuje plyny a jedy ze střev.
Lněné semínka – obsahují velké množství vlákniny, bílkovin, manganu, železa, fosforu, selenu, hořčíku a vitamínu B1,B6, a mají blahodárny vliv na střeva.
Očista střev – čaj z ořechových listů je skvělý na vyčištění střev.
Trnka květ, řepík – pro uchování normální funkce střevního traktu.
Na ozdravení střev – dobromysl.
Pilát lékařský – posiluje žaludek, čistí střeva.
Borůvková nať – podporuji správnou funkci střev.
Heřmánek pravý – napomáhá správné činnosti střev.
Routa vonná – přispívá k normální činnosti střevního traktu, ovlivňuje mikrobiální rovnováhu.
Na pročištění střev nalačno : 2 dcl vody + čtvrt malé lžičky sody bic. + čtvrt malé lžičky javorového sirupu.
Vyzkoušejte některé bylinky a věřím , že váš problém se vyřeší.
Darina