
Výtažky rostlin do zubních past
V zubech se zrcadlí i zdravotní stav člověka. Jedním z důležitých vlivů pro stav zubů je pH ústní dutiny. Jestliže je reakce kyselá, dochází k narušování zubní skloviny. Kdo chce mít zdravé zuby, musí jíst tak, aby si prostřednictvím trávení nevytvářel nepříznivé klima pro svůj chrup.

V tomto článku zjistíte:
Zubní pasty s výtažky z rostlin
Každá pasta má jinou osvěžující sílu a můžeme k ní přidat výtažky z bylin pro doplňující léčivé účinky.
1. Například, když přidáme : fenykl, jidášové ucho, kostival, lékořice, lopuch, puškvorec, sedmikráska, vojtěška a zázvor.
Po vyčistění úst cítíme lehké mravenčení a slabý analgetický efekt, rostlinné silice pokryjí narušené zuby ochranným filmem. Pocit čistoty v ústech trvá velmi dlouho.
2. když přidáme : přesličku, komonici, arniku, lékořici, šalvěj, vilín, kosatec.
Získáme pastu s protizánětlivým účinkem, pocit čistoty, středně silná svěžest a ochrana v ústech trvá velmi dlouho.
Nejstarším biofilmem popsaným v lidském těle je zubní plak – žlutavý povlak na povrchu zubů. Lze jej sice odstranit běžným čištěním zubů, nicméně během několika hodin se ihned vytváří znovu. Jeho tvorbu zesiluje sacharóza a některé další cukry, které konzumujeme v potravě.
Základem je vrstvička slin přítomná na zubech téměř vzápětí po jejich vyčištění. Na této tenké vrstvě obsahující minerální a organické látky se usazují bakterie, z nichž některé mají schopnost vylučovat hlenovité polysacharidy zachytávající další a další bakterie a dokonce i kvasinky.
Plak se tak stává silnějším, málo propustným a hladovějící bakterie jsou nuceny štěpit své vlastní zásobní cukry, čímž vznikají kyseliny poškozující zubní sklovinu a umožňují následný vznik zubního kazu.
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc při potížích s vyšší děložní sliznicí, od dubna 2023 na ultrazvuku je zvýšení, neberu žádné léky, , nemám žádné potíže, (krvácení), jsem v přechodu. Přesto mám jít na zákrok. Mohu se nějak bylinami tomuto vyhnout?
děkuji za odpověď.
Pospíchalová

Dobrý den Jitko,
menopauza je přirozeným obdobím v životě každé ženy.
Typickými projevy jsou návaly horka, nespavost, přírůstek tělesné hmotnosti, otoky, změny nálady, krvácení, bolesti hlavy, mastodynie (citlivost až bolestivost prsou). Trvají několik minut, často se objevují v noci a přispívají k poruchám spánku. Největší změny nastávají ve tkáních s estrogenními receptory, jako jsou poševní sliznice, vulva, děloha, vaječníky a vejcovody Dochází ke ztenčování sliznice poševní, ke změně pH i dělohy. Ztráta elasticity pánevního dna může způsobit poruchy jeho sestupu pánevních orgánů. Může docházet – (časté močení během den), (obtížné a bolestivé močení) a urgentní inkontinence (samovolný nechtěný únik moči).
Při menopauze dochází – nepravidelnosti menstruačního cyklu, obtížemi, jako je suchost pohlavních sliznic, až bolestivé pocity při pohlavním styku. Jejím možným vyústěním jsou organické změny jako růst polypů (výrůstky na sliznicích), hyperplasie endometria (zvětšení děložní sliznice), metrorrhagie (chorobné krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus) a až karcinom endometria (zhoubný nádor dělohy).
Klimakterium je přirozeným vývojovým obdobím v životě ženy, které začíná několik let před menopauzou. Je charakterizováno obtížemi, které souvisí s postupným vyhasínáním činnosti vaječníků.
Jitko, věřím, že tohle co popisuji, už víte. Ale chci vám pouze vysvětlit, že vaše lékařka po odborném vyšetření ví, co je pro vás nutné.
Můžu vám doporučit pro klidný průběh menopauzy bylinky – třezalka, zlatobyl, jetel luční, kontryhel, dýňový olej, černý bez, černý rybíz, aronie…..
Je nutné se vyvarovat velké tělesné námahy a přepracování.
Následující homeopatika pak mohou posilovat a léčit organismus v přechodu: Salvia, Ovosan D 3 a Ignatia, ale také Sepia D 6 a Aconitum D 10.
Jitko, přeji vám vše dobré a hodně trpělivosti.
Darina