Způsob použití
Pro léčebné účely má schopnost rozpouštět a drolit. Užívá se jako odvar.
Pročišťuje a nastoluje klidný spánek vložením několika listů pod polštář. Při revmatických bolestech je bobkový list neocenitelný. Obsahuje totiž éterické oleje, především eukalyptus, který uvolňuje dýchací cesty a snižuje napětí. A jak těchto účinků dosáhnete? Stačí doma zapálit pár lístků a za necelých deset minut už ucítíte jejich účinek blahodárný vliv na vaše tělo i mysl!
Bobkový list pomáhá při šumění v uších, bolesti uší a zánětu. Dáme vařit bobkový list a způsobem napařování, uděláme ze čtvrtky trychtýř a vložíme k uchu.
Pomáhá při hojení ran i při snižování hladiny cukru u diabetu 2. typu. Že dokáže snižovat hladinu „zlého“ cholesterolu a podporuje trávení. Také je účinný při prevenci ledvinových kamenů, podporuje chuť k jídlu a má diuretické účinky.
Voda, ve které vylouhujete bobkové listy vás dokáže zbavit lupů. Tento výluh vám pomůže i se spalováním tuků, protože urychluje metabolismus. Ponoření rukou nebo nohou do vody s vavřínem mírní bolest v těchto částech těla, způsobené artriditou, zvrtnutím nebo drobnými úrazy. Je účinným pomocníkem při boji s infekcemi. Všechny prospěšné látky jsou lépe absorbovány z jejich sušené a drcené formy.
Očista od soli.
5g bobkového listu dáte do 300 ml vody a vaříme 5 minut. Necháte odstát, dáte do láhve popřípadě termosky a popíjíte během dne. Nedoporučuje se vypít najednou velké množství, protože by mohlo dojít ke zhoršení problémů. Celou tuto proceduru opakujete tři dny po sobě. Po týdnu můžeme kůru zopakovat ještě jednou.
Nedivte se, pokud se objeví růžově zbarvená moč a budete močit častěji. Rozpouštěné soli pouze trochu dráždí močový měchýř.
Bolavá místa se mažou bobkovým olejem.
50 g bobkového listu v láhvi zalijte nejméně 70 % lihem, nechte louhovat 24 hodin, přidejte 1/2 litru olivového oleje a ve vodní lázni 5 až 6 hodin zahřívejte, olej se nesmí vařit. Přefiltrujeme přes jemné plátno.
Vaše pokojové rostliny ho budou milovat.
Vavřín je bohatý na železo, vápník, mangan, hořčík, draslík i vitamíny A a C. Tento mix z něj dělá i skvělé hnojivo, které ocení zejména vaše pokojovky. Nechte 5 bobkových listů louhovat v litru horké vody až do jejího vychladnutí. To je všechno. Tímto roztokem pak můžete kytky zalévat, stříkat či potírat jejich listy nebo omývat kořeny. Využijete všech stopových prvků, které vavřínové listy nabízí a navíc i jejich protiplísňových vlastností.
Lidem prospívá, mazlíčkům škodí
Pokud byste si chtěli vavřín pěstovat na zahradě, myslete na to, že nesnáší zimu a chlad, ale ani přímé slunce. Nejlépe mu tedy bude v květináči uvnitř domu, kde mu poskytnete dostatek světla a zálivky. Pamatujte ale na to, že pro kočky a psy jsou jeho listy jedovaté. Odpuzující účinky má i na hmyz.