25. října 2021 |

Kmín kořenný (Carum carvi)

Trápí vás nadýmání a trávicí obtíže? Sáhněte po kmínu – uklidní žaludek, usnadní trávení, svědčí játrům a žlučníku a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru po užívání antibiotik. Právě on patří mezi koření, která stačí přidávat do jídla, abyste si užili jeho pozitivního efektu na zdraví.

V tomto článku zjistíte:

Léčivé účinky

V kmínu obsažený éterický olej má antibakteriální účinky. Méně známé je, že pomáhá při astmatu, proti kašli a uleví i při menstruačních křečích. Obklad z teplého kmínového čaje zabírá i na bolesti hlavy a tento čaj je též tradičním pomocníkem maminek kojenců s bolavým bříškem – podává se do mléka a stačí malá lžička do jedné lahvičky. Nachystáte ho z rovné lžičky celého kmínu (nebo půl lžičky mletého) a zhruba čtvrtlitru vody.

Obyčejný kmín nemusí být jen skvělým dochucením brambor, ale i přírodním lékem, který vyladí střeva po léčbě antibiotiky.

Související výrobky

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Onemocnění žaludku

Laďka

Dobrý den paní Darino,
mám problém se žaludkem. Po každém jídle je mi těžko, mám bolesti v oblasti žaludku, sucho v ústech a pocit na zvracení. Už to trvá nějakou dobu, ale nechci užívat léky, ale přikláním se bylinkám.
Proto vás chci požádat, jaké bylinky by jste mi doporučila a jak se zbavit bolesti žaludku.
Moc děkuji.

Laďka

Dobrý den Laďko,

Onemocnění žaludku ( gastritida) je zánětová reakce, která vzniká jako výsledek tepelného, chemického, alergického nebo infekčního působení. Nemoc může být akutní nebo chronická a má rychlý průběh. Podle délky působení  původce je sliznice žaludku poškozená a to do určitého stupně.

Při akutní gastritidě má onemocnění příznaky – koliky v oblasti žaludku, nevolnost, sucho v ústech, zvracení, zvýšená teplota. To je zřejmě ve vašem případě, které popisujete.

Doporučuji heřmánek, který má proti zánětlivé účinky na sliznici.

List máty peprné a kmín, který má větropudné účinky. Podněcuje činnost žaludku a činnost střev. Současně  stimuluje činnost žlučníku i jater a reguluje enzymatické procesy.

Meduňka lékařská  se používá při gastritidě s neurózou a má dobrý účinek aj při funkčních poruchách srdce.

Kombinace máty peprné a meduňky lékařské má všeobecně dobrý účinek na onemocnění trávicího traktu.

Pokud máte problém i se zácpou, je možné přidat do čaje trošku kůry krušiny.

Je možné, že máte žaludek překyselený a proto vyzkoušejte vypít 2dcl vody s lžíci jablečného octu.

Při bylinné léčbě je důležitá i dieta. Vyvarujte se smaženému jídlu a jídlu z fastfoodu, do jídelníčku přidejte více čerstvé zeleniny a ovoce. Vynechte slazené nápoje a pijte hodně neslazených nápojů.

Věřím, že mé rady vyzkoušíte a bolesti žaludku ustoupí.

Přeji vše dobré a hodně pozitivní energie.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800