Měsíček lékařský (calendula officinalis)
Měsíček lékařský zajímá mezi domácími léčivými rostlinami důležité místo. Patří mezi rostliny, které dovedou léčivě zasáhnout i při rakovinných nádorech.
Osobní popis:
Měsíček najdete na venkově v mnohých zahradách. Pro jeho léčivou moc jej lidé opětně objevují a vyhledávají, a tak se již nevyskytuje jen v zahradách, ale i na polích. Dosahuje výšky 30 až 60 cm,jeho květy jsou žluté a oranžové, stonek a listy jsou šťavnaté a na omak lepkavé. Je více forem a všechny mají léčivé účinky. Jsou-li květy měsíčku ráno po sedmé hodině uzavřené , bude ten den pršet. V minulých dobách ho proto pokládali za předpovídače počasí.Měsíček je třeba sbírat za slunečného počasí, neboť tehdy jsou léčivé účinky největší. Semená měsíčku obsahují vysoké množství proteinu a oleje. Listy obsahuji minerály a vitamín A a C.
Účinek:
- léčí bolestivé pooperační jizvy
- křečové žíly
- při nehojících se bércových vředech ( olej, mast)
- u fustuli, omrzlin a spálenin ( olej , mast )
- při vředech prsů ( i když mají rakovinný původ )
- při hnisavých rakovinových vředech
- když nohy napadne plíseň
- otevřené proleženiny
- při otocích a nádorech
- při onemocnění žaludku
- při žaludečních křečích a vředech
- zánětu tlustého střeva
- při vodnatelné a krvavé moči
- při virových onemocněních
- při výměšcích z bakterii / toxemii )
- při infekční žloutence
- vynikající při chorobách jater
- Crohnova choroba
- gynekologické výtoky
- při hemeroidech
- při menstruačních potíži
Používaná část:
Květy, listy i stonky
Způsob použití:
Čaj, tinktury,mast, obklady, koupele
Koupel sedací:
Tinktura zředěná převařenou vodou, je velmi vhodná na obklady při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetížení svalu, při otocích.
Čerstvá šťáva:
Listy, stonky a květy umyjeme a ještě vlhké dáme do odstředivky a tak získáme šťávu na pití.
Související výrobky
Poslední dotazy z poradny a naše rady:
Zadní rýma
Dobrý den paní Darino,
mám dvě děti 12 a 5 let. Často trpí rýmou, ale často se změní na rýmu zadní, která jím stéká do krku a jsou úplně zahleněné.
Už jsem vyzkoušela vše možné, co mi kamarádky doporučovali, ale nic se nezlepšuje. Doporučil mi vás kolega z práce a proto se na vás obracím s prosbou.
Posílám finanční částku jako vděk.
Děkuji Andrea
Dobrý den paní Andreo,
často se na mě obracejí lidé s prosbou, co pomáhá na tzv. zadní rýmu a to hlavně u dětí.
Zadní rýma je zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Projevuje se tlakem a bolesti v dutinách, nemožnost vysmrkat se.
Zadní rýmu může způsobit průvan, klasická infekce, alergická reakce nebo nosní mandle. Jde o hlen, ve kterém se množí nebezpečné množství bakterií v kosti čelní, horní čelisti a kostmi nosu. Všechny tyto dutiny jsou pokryty sliznicí, která produkuje sekret, kterým dutiny ucpe. Množství bakterií způsobí zánět, nepříjemný tlak a bolest hlavy.
Zadní rýmu je nutné okamžitě léčit, protože může způsobit další komplikace – zánět průdušek, zánět středního ucha, zánět spojivek, zánět plic a zánět hltanu.
Hlavní problém je, že při této rýmě se dětem špatně spí, dusí se a budí. Spánek při rýmě má být spíš v sedě než v leže.
Na tuto rýmu můžu doporučit olej, který si můžete i sama vyrobit doma.
Do skleničky nalijeme olej (olivový, slunečnicový) a vložíme do něj majoránku, anýz vonný, měsíček lékařský, rymovník a květ levandule. Necháme za občasného zamíchání na parapetě dva týdny. Pak olej přecedíme a vlijeme spět do skleničky a přikapeme pár kapek olej eukalyptus. Necháme jej v ledničce a když bude třeba použijeme.
Tímto olejem z bylin potíráme kolem nosní dírky, nosní přepážku a masírujeme dutiny. Před spaním kápneme olej i do nosu nebo nosní dírky vytíráme olejem.
Věřím, že tento vyzkoušený a úspěšný olej vaším dětem pomůže a rýmu vyléčí.
Doporučuji pít i teplý bylinkový čaj ( můžete použít) – rymovník, anýz vonný, tymián, koriandr, kmín, řepík, divizna, podběl, zázvor, mateřídouška, borovicové výhonky ( tinktura).
Doufám, že mé rady vyzkoušíte a dětem pomůžou.
Přeji vše dobré
Darina L