Typy alopecie
Toto nepříjemné onemocnění členíme do tří typů. Alopecia areata totalis označuje kompletní ztrátu vlasů. Alopecia areata universalis pak znamená ztrátu nejen vlasů, ale též všech chlupů na těle. Termín difúzní alopecie popisuje řídnutí vlasů, jež je rovnoměrné po celé hlavě. V literatuře se můžeme dočíst o rozdělení na jizvící nejizvící alopecii. Členění je následující: nejizvící alopecii zastupují alopecia areata, alopecia traumatica, alopecia areolaris specifica a alopecia mucinosa. Oproti tomu jizvící je alopecia areata atrophicans. I když se může zdát, že jsou typy složité na pochopení, vždy jde o reverzibilitu a vratnost. Obecně však platí, že u nejizvící alopecie má pacient velkou šanci na úplné uzdravení, zatímco u alopeice s tvorbou jizev je návrat růstu vlasů velmi nepravděpodobný.
Možné příčiny vzniku alopecie
Jelikož se jedná o autoimunitní onemocnění, i zde musíme hledat příčiny v imunitě jedince. Pokud je imunitní systém „naprogramován“ tak, že vnímá vlasové folikuly za nežádoucí, začne je sám napadat. Folikuly se tak zmenšují, nemají předpoklady vyživovat vlasy, a ty následkem celého procesu vypadávají. V mnoha případech byla alopecie zaznamenána v souvislosti s endokrinní nemocí, hormonálními změnami a diabetem. Samozřejmě svou roli hraje též genetická dispozice, způsob života jedince i místo, v němž člověk žije. Rozvoj alopecie může významně posílit třeba astma či alergie.
Příznaky a projevy
Alopecie se podepíše primárně na stavu vašich vlasů. Pacient vnímá postupný úbytek vlasů, až se na hlavě začnou objevovat místa zcela bez porostu. Tyto oblasti se zvětšují a vzniká lysina. Alopecie vzniká častěji v zimních měsících a varovným signálem mohou být křehké, hrbolaté až červené nehty na rukách a nohách. Nemoc si nevybírá a postihuje obě pohlaví. U mužů bývá projevem alopecie postupné plešatění, u žen je to pak rychlá ztráta vlasových ložisek. Mnohdy je ztráta citelná nejen na hlavě, ale rovněž obličeji. Není výjimkou, že vypadají obočí či řasy. Alopecie se nevyhýbá ani dětem.
Léčba alopecie
Toto autoimunitní onemocnění se nedá léčit. Existují však přípravky, které vám předepíše lékař a jejich hlavním benefitem je zmírnění dopadu alopecie díky posílení růstu vlasů. Váš ošetřující lékař může předepsat například kortikosteroidy, jež se užívají vnitřně i zevně či existuje komplexní imunoléčba. Ztrátu vlasů trpí samozřejmě i pokožka hlavy. Proto se poraďte s lékárníkem o výběru vhodného přípravku na přírodní či syntetické bázi a pravidelně pokožku hlavy ošetřujte. Nebojte se pokrývek hlavy, vyvarujete se tím vystavování pokožky hlavy přímému slunci.
Babské rady
Babské rady se často zmiňují o odvarech, jež jsou nejznámějším lékem na vypadávání vlasů. Vyzkoušejte například odvar z rozmarýnu. Stačí pár větviček rozmarýnu povařit ve vodě, odvar přecedit a používat pravidelně po klasickém umytí vlasů. Tento všelék údajně zbavuje též nepříjemných lupů.
Prevence
Alopecie patří mezi náročné a pro naše okolí viditelné nemoci. Může se tedy odrazit na vaší psychické pohodě. Proto je doporučováno pravidelně navštěvovat odborníka a svůj stav konzultovat s terapeutem. Obecně pak platí, že pacienti s alopecií by se měli vyhýbat cukrům, kouření a v neposlední řadě významnému faktoru – stresu.