Příčiny vzniku meningitidy
Meningitidu způsobují viry nebo bakterie, v ojedinělých případech také plísně a parazité. Rozvinutí infekce bylo zaznamenáno též jako komplikace jiné nemoci a po zranění hlavy.
Projevy, příznaky a možné komplikace meningitidy
Zánětlivá reakce meningitidy se projevuje otokem mozku a zvyšujícím se nitrolebečním tlakem. Může dojít k vážnému poškození mozku a mozkových cév. Pacienti mají silné bolesti hlavy, bolí je i svaly a klouby, šíje je ztuhlá a zvrací. Náhle se objevuje horečka, dále mravenčení, světloplachost, zmatenost a přecitlivělost na hlasité zvuky. Neisseria meningitidis je bakterie, která způsobuje mnoho skvrn zbarvených do fialova či červena, ty se dají zpozorovat na nohách, na sliznici, na dlaních, na trupu či na spojivkách. Při meningitidě u dětí převládá horečka, nechutenství, zvracení, podrážděnost, mění se barva kůže, vyrážka je prokrvená. U dětí lze spatřit drobné modřinky.
Jamile se dostane meningokok do krve, nastává prudká sepse a jiné komplikace. Pacienti krvácí, selhávají jim orgány a mnozí zemřou. Po sepsi se ucpávají cévy, odumírají končetiny, které se musí amputovat, zhoršuje se zrak a sluch.
Rizikové faktory vzniku meningitidy
Inkubační doba činí jeden až osm dní. Nakažlivost se týká jak bakteriální, tak virové meningitidy. Nemoc se nešíří vzduchem, kde byl nemocný, ale kapičkami sekretu z dýchacích cest, když došlo k blízkému střetu. K rizikům patří v tomto případě kašlání, kýchání a líbání. Za přenos mohou i bakterie, které se zanesou kvůli zánětu dutin nebo ze zaníceného středního ucha. Matka může své dítě nakazit při porodu. Miminko pak hodně spí, jindy se chová neklidně a křičí, i když chybí důvod, pomalu pije. Poté se vyklene velká fontanela – do jednoho až tří dnů, dítě zvrací a má křeče.
Diagnostika meningitidy
Potvrzení meningitidy probíhá pomocí lumbální punkce, kdy se po místním umrtvení odebere speciální jehlou vzorek mozkomíšního moku z páteřního kanálu. Přesný druh meningokoka se určí laboratorní typizací díky sérologickým a PCR metodám. Existuje několik druhů meningitid:
- Bakteriální meningitida je hnisavý zánět mozkových blan. Akutní infekce probíhá velmi rychle, zůstávají trvalé následky nebo pacient umírá. Také se projevuje prudkou otravou krve, což se velmi špatně léčí.
- Virová meningitida je způsobena řadou běžných virů a probíhá lépe v porovnání s bakteriálním typem.
- Plísňová meningitida se objevuje málokdy, většinou u pacientů s vysokou poruchou imunity (AIDS, po transplantaci apod.)
- Meningitida neinfekčního původu má za příčiny třeba rakovinu v mozkomíšních plenách, systémový lupus erythematodes, účinky některých léků a různá zánětlivá onemocnění.
Aseptická meningitida je nehnisavá a vzniká kvůli zánětu srdečních chlopní, kvůli bakteriím spirochetami, které jsou třeba příčinou lymské boreliózy nebo syfilidy.
Léčba meningitidy
Jakmile se určí diagnóza, podávají se antibiotika, jde například o cefalosporiny III. generace či penicilin. Antivirotika pomáhají během virové infekce. Jako pomocná léčba fungují kortikosteroidy. Dále hodně záleží na dodržování klidového režimu.
Babské rady – přírodní léčba meningitidy
Posilujte imunitu, protože závažnější průběhy postihují pacienty s oslabeným imunitním systémem. Dodržujte dobrý pitný režim a strava by měla obsahovat všechny důležité vitamíny a minerální látky.
Prevence meningitidy
Očkování funguje jako jediná účinná prevence proti bakteriálním meningitidám. Lze se nechat očkovat v každém věku. Povinné očkování dětí obsahuje vakcínu proti hemofilovým infekcím, což vedlo k výraznému úbytku těchto druhů onemocnění.