Příčiny vzniku brániční kýly
Brániční kýla vzniká především kvůli nedostatečné nebo ochablé pojivové tkáni v místě, kde se spojuje jícen se žaludkem a také v oblasti, kde jícen prochází otvorem v bránici. Vznik je ovlivňován různými patologickými stavy a faktory. Například sem patří poleptání a těžký zánět jícnu, obezita, kouření, některé silové sporty, zácpa apod.
Projevy, příznaky a možné komplikace brániční kýly
Žaludek je vytlačen ve směru k hrudní dutině přes otvor v bránici. Někdy nemusí pacient pozorovat žádné obtěžující příznaky. Většinou však jde o projevy jako pálení žáhy, neustálé pokašlávání, noční kašel, tlak za hrudní kostí, knedlík v krku, zápach z úst nebo zvýšená kazivost zubů. Objevují se také opakované záněty průdušek. Dále se tvoří vředy, zvrací se, utlačují se orgány uvnitř hrudi, bolí místa v nadbřišku.
Hiátová hernie je nejčastějším druhem brániční kýly, kdy se do otvoru nad bránicí dostane břišní úsek jícnu a část žaludku do dutiny břišní. Jde o nepravé výhřezy vznikající v běžném otvoru bránice. Buď se objevují jako následek vrozeného zkrácení jícnu, nebo po mechanickém poškození. Hiátové hernie se dále rozdělují podle obtíží na skluznou, paraezofageální a smíšenou hernii.
Brániční kýla u novorozence je urgentní stav, kdy musí rychle zasáhnout dětský chirurg. Jelikož se bránice plodu nevyvíjela normálně při těhotenství, vznikl patologický otvor a do hrudní dutiny pronikají orgány, které ubírají prostor plicím. Někdy je vada v bránici malá, ale občas chybí celá bránice. Vsunuté orgány tlačí na plíce a srdce se sune dopředu. Problém se projevuje jako plicní hypertenze a insuficience plicního parenchymu.
U vrozené brániční kýly se setkáte s dušností, cyanózou, tachykardií, dextrokardií. Pacienti mívají člunkovité břicho, soudkovitý hrudník, chudý klinický obraz nebo peristaltiku slyšitelnou v hrudníku.
Rizikové faktory vzniku brániční kýly
K rizikovým faktorům patří dědičnost. Mezi vrozené typy bráničních kýl náleží Bochdalekova a Morgagniho kýla, z nichž je první jmenovaná nejčastější a druhá velice ojedinělá (přibližně jen u pěti procent případů).
K dalším rizikovým faktorům se řadí chronický kašel, při kterém se zvyšuje nitrobřišní tlak. Dále jde o těhotenství, zvedání těžkých břemen, poleptání a těžký zánět jícnu, obezitu.
Diagnostika brániční kýly
Na brániční kýlu se většinou přijde během rentgenu žaludku, CT břicha a gastroskopii. K diagnostikování pomáhají vyšetření krevních plynů, rentgen hrudníku, ultrazvukové vyšetření břicha a hrudníku, pasáž jícnem a magnetická rezonance. Často se odhalí tato nemoc, když má pacient pocit, že mohl mít infarkt. U plodu se provádí vyšetření mezi šestnáctým a 24. týdnem těhotenství pomocí ultrazvukového vyšetření či magnetickou rezonancí. Porod dítěte se pak plánuje tam, kde jsou připraveni na tyto komplikace.
Léčba brániční kýly
Léčba brániční kýly se odvíjí podle druhu obtíží a jestli jde o získanou, nebo vrozenou formu. U menších hernií se realizují konzervativní způsoby léčení, kdy se nasadí dieta a režimová opatření. Podávají se léky proti překyselení žaludku, zabraňuje se průnikům žaludečních šťáv do jícnu. Užívají se inhibitory protonové pumpy, ale také H2-blokátory. U větších bráničních kýl se léčení neobejde bez operačního zákroku, při němž se břišní orgány vrací na původní místo z dutiny hrudní. Operace se provádějí laparoskopicky.
Babské rady – přírodní léčba brániční kýly
Doporučuje se úplný zákaz kouření, nasazení dietní stravy, omezuje se pití kávy a alkoholu.
Prevence brániční kýly
Vyhnout se jídlům, které vám způsobují pálení žáhy, zaměřit se na dietní stravu, nekouřit, zbavit se obezity a vyhýbat se zvedání těžkých předmětů zejména ve vyšším věku.