Úvod Nemoci Brániční kýla

25. října 2021 |

Brániční kýla

Brániční kýla čili diafragmatická hernie může být vrozená nebo získaná během života, například kvůli úrazu. Někdy probíhá bez symptomů, jindy se projevuje nepříjemnými potížemi, mezi které se nejčastěji řadí pálení žáhy, bolest na hrudi a problémy s polykáním.

Příčiny vzniku brániční kýly

Brániční kýla vzniká především kvůli nedostatečné nebo ochablé pojivové tkáni v místě, kde se spojuje jícen se žaludkem a také v oblasti, kde jícen prochází otvorem v bránici. Vznik je ovlivňován různými patologickými stavy a faktory. Například sem patří poleptání a těžký zánět jícnu, obezita, kouření, některé silové sporty, zácpa apod.

Projevy, příznaky a možné komplikace brániční kýly

Žaludek je vytlačen ve směru k hrudní dutině přes otvor v bránici. Někdy nemusí pacient pozorovat žádné obtěžující příznaky. Většinou však jde o projevy jako pálení žáhy, neustálé pokašlávání, noční kašel, tlak za hrudní kostí, knedlík v krku, zápach z úst nebo zvýšená kazivost zubů. Objevují se také opakované záněty průdušek. Dále se tvoří vředy, zvrací se, utlačují se orgány uvnitř hrudi, bolí místa v nadbřišku.

Hiátová hernie je nejčastějším druhem brániční kýly, kdy se do otvoru nad bránicí dostane břišní úsek jícnu a část žaludku do dutiny břišní. Jde o nepravé výhřezy vznikající v běžném otvoru bránice. Buď se objevují jako následek vrozeného zkrácení jícnu, nebo po mechanickém poškození. Hiátové hernie se dále rozdělují podle obtíží na skluznou, paraezofageální a smíšenou hernii.

Brániční kýla u novorozence je urgentní stav, kdy musí rychle zasáhnout dětský chirurg. Jelikož se bránice plodu nevyvíjela normálně při těhotenství, vznikl patologický otvor a do hrudní dutiny pronikají orgány, které ubírají prostor plicím. Někdy je vada v bránici malá, ale občas chybí celá bránice. Vsunuté orgány tlačí na plíce a srdce se sune dopředu. Problém se projevuje jako plicní hypertenze a insuficience plicního parenchymu.

U vrozené brániční kýly se setkáte s dušností, cyanózou, tachykardií, dextrokardií. Pacienti mívají člunkovité břicho, soudkovitý hrudník, chudý klinický obraz nebo peristaltiku slyšitelnou v hrudníku.

Rizikové faktory vzniku brániční kýly

K rizikovým faktorům patří dědičnost. Mezi vrozené typy bráničních kýl náleží Bochdalekova a Morgagniho kýla, z nichž je první jmenovaná nejčastější a druhá velice ojedinělá (přibližně jen u pěti procent případů).

K dalším rizikovým faktorům se řadí chronický kašel, při kterém se zvyšuje nitrobřišní tlak. Dále jde o těhotenství, zvedání těžkých břemen, poleptání a těžký zánět jícnu, obezitu.

Diagnostika brániční kýly

Na brániční kýlu se většinou přijde během rentgenu žaludku, CT břicha a gastroskopii. K diagnostikování pomáhají vyšetření krevních plynů, rentgen hrudníku, ultrazvukové vyšetření břicha a hrudníku, pasáž jícnem a magnetická rezonance. Často se odhalí tato nemoc, když má pacient pocit, že mohl mít infarkt. U plodu se provádí vyšetření mezi šestnáctým a 24. týdnem těhotenství pomocí ultrazvukového vyšetření či magnetickou rezonancí. Porod dítěte se pak plánuje tam, kde jsou připraveni na tyto komplikace.

Léčba brániční kýly

Léčba brániční kýly se odvíjí podle druhu obtíží a jestli jde o získanou, nebo vrozenou formu. U menších hernií se realizují konzervativní způsoby léčení, kdy se nasadí dieta a režimová opatření. Podávají se léky proti překyselení žaludku, zabraňuje se průnikům žaludečních šťáv do jícnu. Užívají se inhibitory protonové pumpy, ale také H2-blokátory. U větších bráničních kýl se léčení neobejde bez operačního zákroku, při němž se břišní orgány vrací na původní místo z dutiny hrudní. Operace se provádějí laparoskopicky.

Babské rady – přírodní léčba brániční kýly

Doporučuje se úplný zákaz kouření, nasazení dietní stravy, omezuje se pití kávy a alkoholu.

Prevence brániční kýly

Vyhnout se jídlům, které vám způsobují pálení žáhy, zaměřit se na dietní stravu, nekouřit, zbavit se obezity a vyhýbat se zvedání těžkých předmětů zejména ve vyšším věku.

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Zánět dvanácterníku

Lenka

Dobrý den, prosím o radu a nějaké doporučení. Zkusím nastínit situaci. Byl mi diagnostikován před lety chronický zánět dvanácterníku v důsledku kombinace léků. Poté problémy s překyselením žaludku, průjmy, hemoroidy, bolesti břicha, vznikly potravinové intolerance a nové alergie. Léky nezabraly, jen dieta a klid. Dietou jsem dostala vše pod kontrolu. Zánět se po letech zase rozjel, snažím se dostat pod kontrolu, což je na delší dobu. Trochu se daří. Pohyb, dieta, klid v lese pomohli. V důsledku špatného fungování střev, vstřebávání živin, vitamínů a minerálů, na což jsem byla upozorněna lékařem, došlo mimo jiné k hormonální nerovnováze, problém s cukry v krvi a cholesterolem atd. Příčiny znám, potřebuji pomocí s důsledky.
Tedy
1. hormonální nerovnováha - motání hlavy, mdloby, bolestivá menstruace, šílená únava i po kvalitním spánku, brnění konečků prstů, závodění těla, náladovost, agresivita, napětí, problémy před ms, bolestivá prsa atd. 14 dní jsem ko a nemohu ani fungovat v práci, týden před ms a během ms.
2. Překyselený žaludek, špatné fungování dvanácterníku
3. Posílení imunity v důsledku diety, nemám příjem vitamínů, nesmím ovoce ani zeleninu,proto 4x od ledna šílená chřipka, záněty atd. Doplňky stravy z lékárny mi dráždí žaludek, tudíž zhoršují situaci.
Děkuji za tipy a rady.

Dobrý den Lenko,

dvanácterník je místem, kde dochází rozklad a přeměny potravy zvané emulgace tuků. Tento proces je nesmírně důležitý, neboť jak je známo, tuky se nerozpouštějí ve vodě.  Proto je z jater vylučovaná žluč, která umožní vznik emulze. V této formě se stávají tuky pro enzymy dostupné a ve dvanáctníku je tak nastartován proces jejich rozkladu a přeměny. Proto choroba dvanácterníku není nemoc od nervu, jak mnozí říkají.

Kořen čekanky a pýr plazivý – prospívá ke snižování hladiny cholesterolu. Rozmarýn – ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a vylučování, respektive pročištění těla.

Hořec,  dostane do pohody každého jedince. Jeho vliv na organizmus skvěle doplňuje heřmánek římský. Dokážou vyloučit z těla přebytečné látky, které nám ubírají sílu. Proti únavě, u dlouho nemocných pacientů pomáhá Silicea jako homeopatický lék velmi dobře.

Proti mdlobách pomáhá jíst BAZALKU a pít zázvorový čaj. Pokud každý měsíc trpíte výraznými bolestmi při menstruaci, nejedná se o normální stav.  To znamená, že bolestivá menstruace má nějakou konkrétní zjistitelnou příčinu, kterou zjistí a odstraní odb. lékař. Silná menstruace – čaj :  arnika, kořen kozlíku, kokoška, meduňku, řebříček, nátržník husí, šalvěj, všeho lžičku. Zalejeme horkou vodou a louhujeme 3 minuty. I když se krvácení dostává do normálu, je třeba čaj pít dál.

Proti bolesti můžu doporučit – kontryhel, řebříček, jetel, měsíček, fenykl ( v kombinaci je skvělý proti bolesti), řebříček – účinně tlumí krvácení a potlačuje křečovité bolesti během menstruace. Jsou to vynikající ženské byliny, které by měla každá dívka už od puberty denně pít a vyhnula bych se jakékoliv ženské nemoci.

Tužebník jilmový – léčí vřed dvanácterník. Jitrocel, řepík, heřmánek – pomáhá hojit sliznici. Vyzkoušela bych pelyněk pravý – na lačno, a máta peprná – po jídle.

Proč je naše tělo plné vody, je situace, kdy energetický a zdravotní stav ledvin neodpovídá stavu zdravého člověka.

Druhou, ještě více častou příčinou zavodňování našeho organismu je jeho silné překyselení. Nadměrné množství kyselin se snaží tělo vyplavit a rozpustit právě zvýšeným podílem vody v těle.

Doporučím bylinky, které vám na odvodnění pomůžou: kopřiva – čistí krev, podílí se na krvetvorbě a pomáhá se správným průběhem látkové výměny. Dále – petržel s česnekem (spolu jsou nepřekonatelné!). Jalovec – stačí denně žvýkat 5-10 bobulek. Pampeliška – velkým pomocníkem při léčbě různých neduhů.  Hloh, svízel. Svízel váže na sebe vodu, podporuje činnost lymfatického systému a ženám pomůže s premenstruačním syndromem. Budete překvapená, co v všechno tato bylinka dokáže. Bříza bělokorá – působí proti hromadění vody v tkáních a mnohé další….

Lenko, váš zdravotní stav je opravdu vážný a já bych vám moc ráda pomohla. Po domluvě a doporučení s vaší lékařkou, by jste mohla některé rady, které tady popisuji vyzkoušet. Přeji vám hodně energie a trpělivosti.

Darina

 

 

 

Dobrý den paní Darino,
mám vyhřezlou ploténku v bederní páteři, zúžený páteřní kanál utiskující nerv, bolí a brnění mě levá noha a také mě bolí záda. Můžete mi prosím poradit, jak zmírnit bolest.
Děkuji moc.
Lucie

Dobrý den Lucko,

cítím s vámi a věřím, že prožíváte kruté bolesti, při jakémkoliv pohybu. Při  výhřezu meziobratlové ploténky páteře pomáhá plod Aronie nebo černého bezu ten musíte chvilku povařit nebo sušený. Na nervový systém je vynikající rozmarýn (čaj i mast.). Blahodárně působí i na bolestivé místo přiložit rozklepaný zelný list nebo list lopuchu a listy třezalky, na které položíme termofor ( zahřívací láhev) a přikryjeme dekou. Bolest nervu řeší  třezalka tečkovaná, která se někdy též označuje jako „arnika pro nervy.“ nebo modřín.

Nerv se může zanítit nebo jej mohou při výhřezu dráždit meziobratlové ploténky. Nachází v oblasti bederní páteře, prochází zadkem a končí u chodidlech.

Z tohoto důvodu jeho sevření dokáže způsobit silné bolesti.

Na bolesti zad vám dám recept, který si můžete udělat doma:

Potřebujete:

1 šálek olivového oleje

4 lžíce kajenského pepře

30 g včelího vosku

Ve vodní lázni necháme přibližně 2 hodiny na slabém ohni macerovat olivový olej s kajenským pepřem, poté přecedíme, rozpustíme včelí vosk a důkladně promícháme s olivovým olejem a pepřem. Ještě teplou tuto směs naplníme do čistých sklenic a máme hotové mazání na bolavé záda.

Olše lepkavá (mast), též výborná na bolesti zad.

Nebo můžu vám doporučit mastě, které si můžete objednat na stránkách www.darbylin.cz  nemoci, obtíže, produkty.

Lucko, věřím, že některé rady vyzkoušíte. Přeji vám hodně trpělivosti a energie.

Darina

Patní ostruha

jitka

Dobrý den

prosím o radu na opakující se problémy s patní ostruhou (zadní u achilovky), beru Hekla lava 9, 3 měsíce a zatím bez úspěchu a taky mi padají dost vlasy

Dobrý den Jitko,

patní ostruha je kostěné zpevnění úponu vazů a svalů k patné kosti v ploske nohy nebo úponu Achillovy šlachy. Nemoc nepřichází po špičkách, ale tvrdě po patě. Co krok to ostré došlápnutí na sadu ostrých jehel. Ostruha patní vzniká při přetížení vazivového aparátu v oblasti na patní kosti. Pokud k něčemu takovému dojde, tkáň není dostatečně okysličovaná, je omezen přívod živin a také odvod odpadových látek z postiženého místa. Na místě se projeví tzv. ischemický zánět.

Doporučím vám obklady (zábaly) a čaje, které by měli problém vyřešit:

 1. Natrhejte listy černého bezu (roste všude) nebo listy vinné révy zalejte jej horkou vodou na 15 minut. Listy postupně vyberte a dejte na bolavé místo. Do odvaru namočte ručník, který pak namotáte na patu.
 2. Rozmačkejte česnek, smíchejte s tvarohem a natřete na patu. Zabalte do potrav. fólii.
 3. Vezměte zelný list, rozklepete jej a přiložte na bolavé místo. Zabalte potrav. fólii.
 4. Natírat mastí z kostivalu (pomáhá při namožení) a Arnikou. Natírat opravdu každý den, zabalit do folie a ovázat. Nejlepší to nechat celou noc. Arnika tlumí bolest a kostival podporuje tvorbu nových buněk.
 5. Natrhejte Vratič obecný,(roste všude u cesty…). Pozor! je jedovatý, ale na obklady z venčí je výborný. Připravíme silnější nálev, louhujeme zhruba 15 minut. Přidáme do koupele, která by měla trvat 10-15 minut. Výborná je i mast z Vratiče.
 6. Doporučím pití čaj z Přesličky, černého bezu, břízy, černého rybízu…
 7. Pravidelné cvičení, aby se napnutá kůže povolila.

Jitko, popsala jsem Vám rady, co lidem, kterým jsem to doporučila hodně pomohlo.

Úleva nepřijde hned. Chce to opravdu vydržet aspoň měsíc, i když to přestane bolet, vy postupujte v léčbě. Jinak by se nemoc mohla vrátit.

Píšete, že vám hodně vypadávají vlasy. To může být stresem. Na uklidnění pijte čaj z bylinek: hloh, kozlík lékařský, heřmánek, andělika čínská pomáhají při stresu.

Jitko, přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

Zácpa

Zaneta

Prosím vás mám dlouhodobou zácpu jsem obézní s omezeným pohybem mám neuropatii jsem po operaci plotýnky s dlouho utlačovanym nevím noha s velkým omezením pohybu.staram se o ležícího pacienta ale nějaké cvičení a 2krat do týdne procházka ale na stolici nemusím víc jak týden potřebovala bych se nějak očistit zkoušela jsem kde co dekuji

Dobrý den Žanetko,

Váš problém je vážný. Každý člověk by se měl aspoň dva krát denně vyprázdnit. Váš zdravotní stav, který popisujete, vám neumožňuje dostatečný pohyb a to je moc špatné. Jídlo, které sníte, vám leží ve střevech a prohnívá, protože se nedostává včas ven. První pomoc při zácpě je strava.

Je důležité, aby jste si upravila jídelníček a pouze přijímala lehko stravitelnou stravu a hodně minerálky.

Vynechte bílou mouku, produkty ze škrobu a cukry, smažené a uzené jídla, konzervy. U některých lidí způsobuje zácpu i konzumace mléka a sýrů. Takové potraviny nedodávají stravu svalům, nervům a buňkám střevní stěny. Tlusté střevo není dostatečně vyživováno a proto nedokáže dostatečně plnit své funkce – zažívací, vstřebávací a vylučovací.

Pro správnou aktivitu střev je nepostradatelná vláknina. Ta je ve velké míře obsažena v ovoci, zelenině, luštěninách ( nejvíc v sóje ), celozrnném pečivu a obilninách, ovesných vločkách a pšeničných otrubách. Velmi dobrým pomocníkem je také vláknina v podobě sladkovodních řas, spiruliny a chlorelly. Chlorella do jisté míry působí jako živočišné uhlí, váže na sebe nežádoucí látky, navíc působí probioticky.

Vlákninu je nutno do organismu přidávat pozvolna a je nutno zvýšit příjem tekutin na šest až osm sklenic vody denně. Pokud začnete jíst více vláknité stravy, mohou se zpočátku objevit určité potíže – plynatost, nadýmání, které do dvou až tří týdnů zmizí.

Při užívání pšeničných otrub nepřekračujte zpočátku dávku 1 polévková lžíce denně a dostatečně pijte, aby byla vaše stolice měkká.

Zdravá strava musí obsahovat i živé, nezpracované elementy – např. ovoce, zelenina, ořechy, semínka, klíčky.

Pro dospělého člověka by mohla posloužit kombinace pelyňku, fenyklu, ořešáku, měsíčku a čekanky, pro správné pH v žaludku.

Řeřicha obsahuje nejen vitaminy B, C, K, ale také betakaroteny a glukosinoláty. Kromě toho obsahuje také draslík, hořčík nebo vápník. Celých 89 % řeřichy, ale tvoří voda. Proto je vhodným pomocníkem každé diety,  pomáhá také při očistě jater a močových cest. Kromě toho má protizánětlivé účinky. Bez problémů si ji vypěstujete vlastními silami doma.

Dále, bych doporučila pomoc při zácpě u dospělých: rozmíchejte 2-3 lžičky Epsomské soli (10 – 30 g) v 250 ml vody. Ihned vypijte. Projímavé účinky se dostaví v rozmezí 30 minut až 6 hodin.

Projímavé účinky mají švestky, datle, fíky, meruňky, broskve….

Odvar nebo macerát ze lněného semene je vynikajícím lékem pro střeva. Odstraňuje zácpu, normalizuje činnost střevní mikroflóry a zabraňuje vzniku kvasných a hnilobných procesů. Odvar připravíte – jednu lžíci lněných semínek povaříme v půl litru vody asi pět minut.

Vypijte nalačno – 2 dcl vody + šťáva s citronu + káv. lžičku javorového sirupu + přidáme kajenský pepř.

Dejte pozor na pití kávy, na někoho může působit zácpou.

Žanetko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zlepší a uleví se vám.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Cysty

Věra

Dobrý den, prosím co na cystu? Děkuji

Dobrý den Věrko,

nepíšete, kde vás cysta trápí.

Cysty velmi často souvisí s celkově sníženou imunitou organismu, alergiemi a chronickými záněty v těle nebo častými kandidózami.

Cysta vaječníku je dutý útvar naplněný tekutinou.  Na vaječníku vznikají malé ,, cysty ,, normálně v průběhu menstruačního cyklu. Její velikost se pohybuje od několika centimetru až  po velikost cca tenisového míčku, nebo ještě větší. Tyto cysty mají tendenci se zmenšovat až zmizí. Doporučuji – řebříček- sedací koupel a pití čaje z řebříčku, kontryhelu, kokošky, hluchavky.

Problém cyst je především to, že cystický charakter mají i zhoubné i nezhoubné nádory vaječníků.

Cysty, se můžou tvořit na ledvinách, prsu……..

Slzovka (tahá z těla, co se zapouzdřilo) cysty na vaječníku, na játrech, ledvinách, v prsu…

Dále, dobrých výsledků při léčbě dosahuje kombinace tinktury svízele syřišťového a jeřábu ptačího. Léčba trvá několik měsíců, proto je třeba trpělivosti a vytrvalosti. 

Přeji vše dobré.

Darina

 

Dobrý den, paní Lukáčová,

chtěla bych poradit. kde se dá sehnat sušený květ hvozdíku kropenatého. Manžel si začal vyrábět různé tinktury a mastičky, a nyní se dočetl, že potřebuje karafiát. Tak jsem sedla a vyhledala, že se zřejmě jedná o tento. Je po operaci a reoperacích píštěle, kde mu to bylo zastaráno a vznikl mu v těle zánět, který mu během roku odrovnal oba kyčle. Takže je po výměně obou, ale dál nevědí co s ním. Říkají mu, že vidí, že není v pořádku, ale dle výsledků je. Takže se prý musí čekat, kde se co vyvalí. Tak na to opravdu čekat nechcem. Je unavený a stále se velice potí, že když přijdem někam do krámu, tak mu chtějí volat pohotovost. Toto se táhne od jeho 43 let, tj. již 6 let. Předem moc děkuji a přeji krásný den..

Dobrý den paní Hanko,

Hvozdík, je pěkná rostlinka, ale moc léčivých účinku nemá.

Účinky rostliny:

– povzbuzující účinek na nervový systém a hlavně kosmetické využití.

Pokud má manžel problém s kýčlí, tak na těch se hodně podepisuje stav močových cest, žlučník a játra. Bolesti v kyčlích se nezbavíte totální endoprotézou kyčelního kloubu, jeho bolest může vyvolávat potíže jiných orgánu v těle, které jsou ve spojení.  Pokud již k té endo-protéze došlo, nezlobte se na chirurga. Ten jen zachránil, co jeho kolega internista zpackal.

Proto by se měl zaměřit léčit močové cesty, játra, žlučník ze vnitř a jeho zdravotné problémy, by se měli zlepšit.

Na močové cesty a kamínky vnitřně  – bříza, smetánka, jehlice, oman, mateřídouška, jahodník, křen, celer, prvosenka, čekanka, lékořice.

Problém zánětu močových cest může být bakterie působící infekci jsou pohlavně přenosné. Většinou se jedná o nákazu bakterií Escherichia coli, nebo kvasinky a viry. Je nutná léčba na lůžku a posilovat imunitu ( lichořeřišnice, křen, šalvěj).

Močový měchýř léčí svízel.

Vyšší vylučování moči – Jalovec.

Nátržník husí  –  rozpouští kameny.

Játra i žlučník  – léčí šťáva z černé řepy ( 10 kapek 3 x denně).

Emulips  – podporuje funkci jater a žlučníku.

Játra stimuluje – bříza + habr + líska. Jitrocelový sirup a žen šen – udržuje správnou funkci jater. Zeměžluč, černý rybíz i ostropestřec dokáže vzpružit játra.

Žlučník – léčí bez černý, kopřiva, řebříček, oman, šalvěj,měsíček lékařský, řepík……

Mast z kopřiv – je na bolesti kloubů.

Zábaly kostivalovou a kaštanovou mastí. Parafínové zábaly působí blahodárně.

Paní Hanko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a manželovi potíže se zlepší nebo úplně vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Autoimunita

Olga

Dobry den prosim zde zaverbz odberu moce a krve mirna hypokomplementemie, svedci pro stav prubeh onemocneni sprobihajicim imunitnimi deji, smoznym zanetlivymi zmenami, dif. dg. Endokrinologicke onemocneni, urologicke nebo urogynekolog, onemocneni, zmeny v gadtrointestinalnim traktu, zanetlive nebo infekcni onemocneni ruzne etiologie i lokalizace

Dobrý den paní Olgo,

vaše onemocnění je vážné a důležité, aby se vám věnovali odborní lékaři.

Autoimunita je proces, při kterém reagují některé složky imunitního systému se strukturami vlastního organizmu a zpravidla je tím poškozují. Systémový lupus erythematodes představuje prototyp autoimunitní orgánově nespecifické choroby. Jedná se o vysoce heterogenní onemocnění s různým klinickým obrazem a průběhem. Důležitou roli v diagnostice hraje správná identifikace projevů, aktivity choroby a stupně orgánového postižení. Terapie závažných forem patří do rukou odborníka.

Ráda bych vám poradila, ale pouze bylinkami na zklidnění:

Byliny :

na zklidnění  – meduňka, šišák, srdečník bajkalský, heřmánek, brutnák, mateřídouška.

Pani Olgo, přeji vám hodně trpělivosti a věřím, že odborná léčba vám pomůže.

Darina

Plíseň nohou

Ivana

Dobrý den dlouhodobě trpím na plíseň nohou... Hodně jsem vyzkoušela a nic nezabírá... Mám trombozu, a trpím Laidenskou mutací... Nemělo by to ničemu vadit ale ať víte. Děkuji za radu... IVANA

Dobrý den Ivanko,

pří léčení plísně na nohou je důležité udržovat svá chodidla v suchu, nosit čisté ponožky a co nejvíce chodit naboso či v sandálech, aby se nohy nezapařovali. Pokud kůže nohou svědí nebo pálí, olupuje se a praská kůže je napadena plísní. ( mykotické onemocnění ).

Molkosan (koncentrát syrovátky) je osvědčeným lékem na plíseň a lehké poranění. Je to (syrovátka) koncentrovaná kyselina mléčná spolu s mléčnými fermenty a učinkují dezinfekčně. Potíráme i bereme vnitřně.

Vnitřně je důležité pročistit střeva, tam se skrýva veškerý problém. Pokud budete mít čisté střeva, zmizí i problém s plísní. Proto doporučuji Lichořeřišnici, slupky ořešáku černého, echinacey…Kyselina salicynová ničí plísně i bakterie Stafylokoka. Obsahují je – Jahody, měsíček lékařsky, aloe vera, tužebník jilmový…

Dále je nutné vyzkoušet koupel nohou – v jablečném octu, nebo střídat s jedlou sodou.

Mast – smrková pryskyřice, nanášíme na suchý nehet 3 x denně.

Ivanko, věřím, že vyzkoušíte mé rady a vaše tělo se vyčistí a plísně se vytratí.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

 

 

 

Ranní ztuhlost a celulitida.

Monika

Dobrý den, obtěžuje mne ranní ztuhlost,mám obavu, aby se časem potíže nezhorsovaly. Trápíne mne dost výrazná celulitida, která začíná být viditelná nejen na stehnech a hyzdich, ale i břiše a rukách. Ráda bych tento proces zmínila, něco v mém těle funguje hůře a já si nevím rady. Pro lékaře to ještě není k řešení, je mi 57let.dekuji za odpověď. Monika

Dobrý den paní Moniko,

vím o čem píšete, bohužel věk nezastavíme a změny na těle též. Musíme to brát tak, jak to ve skutečnosti je. Roky nám přibívájí a s tím se musíme vyrovnat a brát to, že je to normální.

O tělo by jsme se měli samozřejmě starat a udržovat jej v kondici, ale uvědomit si, že už nemůžeme mít tělo, jako ve dvaceti.

Ztuhlost vyřešíme cvičením, pohybem, masážemi, jídelníček, dodržováním pitného režimu, upravením životního stylu ( nekouřit, alkohol přiměřeně).

Celulitida v našem věku je ochabnutí svalů v menopauze (hormonální změny, genetika, vysoké procento tělesného tuku, pomalý metabolizmus). Celulitida je s naším stravováním a celkovým životním stylem velmi úzce provázána. Pravidelně sportujete a udržujete si zdravý jídelníček.

Několik rad:

promasírujte pokožku před koupelí tělovým kartáčem, zvýšíte tím cirkulaci krve.

-každý den vypijte dostatek vody, relaxujte a žádný stres.  Doporučují : ( bylinkové čaje – dobromysl, máta, meduňka, kontryhel, aronie a černý rybíz….

Proces na pokožce je přirozený a je zdraví zcela nezávadný, většině žen se vzhled celulitidy protiví a snaží se ji různými způsoby zmírnit. Přestože na ni neexistuje žádný lék. Příčina vzniku je, že v pokožce se nachází méně pojivové tkáně, a tím pádem vzniká celulitida.

Věřím, že stav našeho těla patří k věku, ale důležité je, jaký jsme člověk. Jak rozdáváme lásku a dobro kolem sebe. Myslím, že to je velmi důležité a vnitřně by nás to mělo uspokojovat.

Moniko, přeji vám hodně radosti a spokojenosti v životě.

Darina

 

Opakovaně stráta hlasyvek a bolest při mluvení

Dobrý den Jani,

nevím, čím hlasivky zatěžujete, nebo v jakém prostředí pracujete. Doporučit můžu na ztracení hlasu – hlasový klid a Vincentku.

Pokud by to nepomohlo, tak cucat Panthenol.

Zpěváci, kteří opravdu zatěžují hlasivky, léči kašel, hlasivky a bolesti v krku:

 • půl sklenice anýzu vaříme v 1 sklenici vody 15 min. Přidat můžeme na vylepšení  lipový med a půl lžíce koňaku. Užívá se jedna lžíce  každou půl hodiny.

Jani, vyzkoušejte některou radu a pokud se to nezlepší, doporučuji odborného lékaře.

Přeji pěkné sluneční dny a hodně zdraví a klidu.

Křečové žíly a metličky.

Jaroslava

Dobrý den,stále se mi dělají křečové žíly a metličkyna nohách.Byla jsem již několikrát na sklerotizaci.Po čase se žíly objeví znovu
Dá se s tím něco dělat ?Jinak nohy mě neotékají žíly se dělají hlavně pod kolenem.Děkuji za odpověď.

Dobrý den paní Jarko,

křečové žíly je problém velkých žil, které jsou poškozené, strácejí pevnost a pružnost. S věkem výskyt křečových žil stoupá, zodpovědné za to jsou ženské hormony, obezita, dlouhé stání, zácpa, zvýšená sráženlivost krve….

Metličkové žilky je slabost a postižení drobných cévek a vlasečnic. Při poškozní strácejí pružnost a pevnost, (vznikají tzv. metličky). Metličky jsou problém kosmetický a nedá se mu zcela zabránit. Jediné odstranění pomocí laseru, ale jejich tvorbě nezabránite.

Křečové žíly i metličky vznikají při dlouhém stání nebo sezení v zaměstnání, špatný životný styl, obezita, nevhodná strava. Problém se zhoršuje věkem. Může to být, ale i problém dědičný.

Doporučuji – nezapomínat na procvičování nohou – stačí nenápadně kroužit kotníky nebo propínat a ohýbat špičky (rozproudíte tím krev), noste kvalitní boty (volné).

Na křečové žíly pomáhá neloupaná pohanka ( obsahuje Rutin), léčí hluchavka, komonice, aronie, černý rybíz, hloh, rakytník.

Mast z bazalky, řepíku, jitrocelu – výborná na natírání.

Kaštan, kostival mast – ideální ve formě gelu nebo masti.

Výborný čaj – hloh, jitrocel, řebříček, přeslička.

Koupel  v přesličce.

Paní Jarko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a váš problém se zlepší.

Přeji ať se vám daří a vše dobré.

Darina

Revmatoidní artritida

Iva

Dobrý den já i bratr trpíte reumatoidni artritidou, já na konečných článcích prstů, on klouby na ruce. Já už má zatrvrdle uzliny on občas oteklé. Mám jen strach, že se to prý může vrazit do dalších kloubů v těle. Je možné to něčím zarazit?já mám také lupenku, ale ne v nějaké velké míře. Děkuji

Dobrý den paní Ivo,

revmatoidní artritida, je zkráceně  porucha imunitního systému. Imunitní systém se chová k vlastnímu tělu  jako k cizímu a poškozuje jej. Toto onemocnění postupuje dlouhodobě a provázejí jej bolesti, otoky, deformace kloubů, člověk má omezující pohyb a postupem času nemůže vykonávat a žít samostatně bez pomoci druhého.

Onemocnění postihuje v první řadě klouby na zápěstí a drobné klouby na rukou a na nohou. Může, ale postihnou , všechny klouby. Je to bolestivá nemoc a není zjištěno , co jí vyvolává. Zdravý kloub obsahuje malé množství bílých krvinek, ale u revmatoidní artritidě je to opačně. V kloubní výstelka se začíná plnit velkým množstvím bílých krvinek, které vytvářejí obrovské množství chemických látek a tyto způsobuji bolesti, otoky a deformaci. Ale to vy určitě vše víte.

U této nemoci, je důležité zahájit  okamžitou léčbu. Lékař musí předepsat příslušné léky co nejdříve. Je důležité, i když je bolest velká, vhodné cvičení, rehabilitace a upravit životní styl.

Paní Ivo, já bych Vám oběma,  moc chtěla pomoct,  bohužel Vaše onemocnění je velmi vážné.

Domácí léčba – začněte popíjet ledvinové čaje Zlatobýl, třezalka. (Třezalka, ale za slunečního počasí není vhodná.)

Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na draslík (meruňky, slívy, broskve i sušené, bílé fazole, hrách, vlašské ořechy, telecí maso, melasu z cukrové třtiny.) Omezte brambory, rajské jablíčka. Organismu dodávejte želatinu (uvařte sulc z telecích kostí a kůže). Zvyšte přísun vitamínu C ( listová zelenina, černý rybíz, rakytník, zakysané zelí a pijte šípkový čaj.)

Denně si masírujte klouby (třezalkovým olejem) jemným kartáčem a dopřejte si teplé koupele. Ranní ztuhlost doporučuji odstranit pomoci teplé koupele nebo sprchy.

Do koupele můžete přesličku, pampelišku,, routu, třezalku ( všechny této bylinky, jsou teď čerstvé na zahrádkách).

Můžete si připravit mast na mazání i vnitřně – 1/2 šálku jablečného octe + 1/4 oliv. oleje ( mažeme bolavé klouby i po lžičkách bereme před jídlem.

Vhodné jsou – bahenní  i  parafínové zábaly. Dále do lahvičky  Francovky vložte 15 hřebíčků ( rozdrťte je) a nechte 2 dni stát. Pak přeceďte a natírejte bolavé klouby. Nejlépe na noc.

Vyzkoušet můžete obklad našich babiček. Nastrouhejte křen a roztlučte hořčičné semínka 1:1. Do gázy zabalte tenkou vrstvu a přiložte na bolavé místo. Místo ještě před přiložením obkladu natřete olejíčkem třezalkovým a masírujte, pak přiložte na 20 minut obklad a zabalte, aby byl kloub v teple.

Příčiny lupénky je vnitřní znečištění organismu. Působí uvnitř těla dlouho předtím, než se projeví kožními problémy. Všichni pacienti s lupénkou by se totiž měli vyhýbat především lilkovým plodům (brambory, rajčata). Účinnou léčbou je léčení zevnitř.  Nejlepšími přírodními prostředky k očistě jsou syrové ovoce a zelenina.

Doporučuje se také čaj ze žlutého šafránu.

Nálev z kořene šťovíku Lupence a dalších kožních onemocněních. Dále bylinkové čaje – z kustovnice, aloe vera,  bříza, dvouzubec, kyselina salicylová, jetel luční.

Ptačinec – k léčbě lupenky, je vhodná nať na výrobu masti .

Paní Ivo, věřím, že některé mé rady vyzkoušíte a průběh léčby bude reagovat pozitivně. Přeji Vám hodně sil a trpělivosti.

Darina

 

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu a vhodný výběr bylinek. Je mi 46 let a trápí mě vypadávání vlasů, rosacea na obličeji a migrény. Dále mam problém s akné na zádech mezi lopatkami. Předem děkuji za radu a pomoc Zuzana

Dobrý den Zuzanko,

vypadávání vlasů u žen může způsobovat nedostatek vitamínů a minerálů. Nejvíc vlasy vypadávají před, a při menopauze. Ale může to způsobovat stres, onemocnění trávícího traktu, kdy játra a střeva nedokážou využít výživné látky ze stravy, ale je musíme doplnit různými potravinovými doplňky. Nebo – kořen a list kostivalu nasekáme a zalejeme vodkou. Po 14 dnech můžeme vtírat do kořínků vlasů. Můžeme použít nálev a zábaly z kopřiv a břízy.

Migréna je chronické a bolestivé záchvatové onemocnění, které postihuje cévy v mozku. Trpí jí spíše ženy. Pokud jde o bolest pravé poloviny hlavy, příčinu bychom měli hledat zejména v naších játrech. Jedná-li se o levou část hlavy, na vině bývá žaludek či tlusté střevo ( je nutná detoxikace). Migrény se proto dostavují především po nevhodně zvolené stravě. Smažená, tučná, uzená a příliš kořeněná jídla by rozhodně měla zmizet z jídelníčku osob trpící na migrény. Migréna se dostavuje také po vypití kávy s mlékem. Co se léčby týče, povzbudivých výsledku je dosahováno při pravidelném užívání kopretiny řimbaby. Pokud máme řimbabu na záhradke, můžeme si denně vložit list řimbaby mezi chleba. Při akutním stavu pak listy dva až tři.

Akné – doporučuji přírodní produkt na bázi bylinek Factor Base užívat vnitřně je to probiotikum a čistí střeva do hloubky. Akné a játra spolu souvisí. Mast z kopřiv a lichořeřišnice. Pít  denně  čaje z kopřivy, sedmikrásky, lichořeřišnice, pampelišky, čekanky.

Věřím Zuzanko, že mé rady vyzkoušíte a váše problémy vyléčite. Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Zadní rýma

Dušan

Něco na zadní rymu

Dobrý den Dušane,

na zadní rýmu je nejlepší domácí mast:

Mast – majoránka, rýmovník, měsíček, levandule, olej, eukalyptus olej.

Natíráme kolem nosních dírek a také boky nosu a čelo (tam všude jsou dutiny).

Čaj z majoránky, rýmovníku, šalvěj, máta, mateřídouška.

Na uvolnění ucpaného nosu nakapejte do horké vody par kapek eukalyptu, šalvěj a sodu bicarbonu a inhalujte. ( můžeme použít i borovicové výhonky, par kapek tinktury).

Další pomocník je křen (nastrouhat) smíchat s medem.

Věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se vyřeší.

Přeji vše dobré.

Darina

 

Astma (odpověď na dotaz)

Jana

Děkuji za odpověď na astma - mezi hlenovité potraviny se řadí jen mléčné výrobky- sýry, jogurty...., nebo je jich více ?

Dobrý den Jani,

ano mléčné výrobky- sýry, jogurty….. Ale za zahlenění může i nedostatek pohybu, kouření cigaret, konzumace alkoholu, zněčištěné ovzduší, nesprávna kombinace jídelníčku.

Doporučuji potraviny, které naopak produkci hlenu v těle významně snižují:

grapefruit, citron, pomeranč, limetka, jahody, maliny, ostružiny, borůvky, ananas, jablko, listová zelenina, okurky, chřest, dýňové semínka, brokolice, mrkev, med, kajenský pepř, zázvor.

Děkuji za dotaz a přeji vše dobré.

Darina

Astma

Jana

Dobrý den, prosím o radu, lékařka mi diagnostikovala astma a mám používat VENTOLIN a COMBAIR. Moc se mi do tohoto nechce - chemie s vedlejšími účinky.....Poradíte, jak se léčit bylinkami ? Předem moc děkuji. Jana.

Dobrý den Jani,

čím je astma způsobená ? špatná slezina.

Astma patří mezi jednu z nejčastějších chronických chorob. Na vzniku astmatu se podílí několik faktorů. Jsou to : alergie na různé látky, hlavně na pyly, plísně, roztoče…

Astma je onemocnění s hlubšími příčinami, které se špatně odhalují, a proto i následná léčba nepřiznáší moc optimistické výsledky. Astma se tak pro člověka stává ne zrovna vítaným celoživotním  společníkem. Průdušky jsou postiženy infekčním, alergickým zánětem, který vyvolává jejich stažení, otok sliznice a nadměrnou tvorbu hlenu.

Byliny na léčbu SLEZINY :

eleuterokok, maralí kořeň, žeň šeň, rakytník, echinacea, černý rybíz, ořešák, lesní bez, divizna, rozchodnice, zeměžluč, pelyněk, Komonice široká

Při zvětšení sleziny – kořen púpavy.

Vlaštovičník – léčí slezinu.

Bylinky na ASTMA :

Výborná je pivoňka lékařská.

Dále můžeme užívat tinktury nebo čaje – z Kalísie, kustovnice, pupalka, růže šípková, šišák, bazalka, zlatobýl, oman, divizna, mateřídouška, podběl, heřmánek, lékořice, plícník lékařský, černý bez, měsíček lékařský, zběhovec.

Vhodný doplněk na průduškové astma – bazalka pravá.

Léčit se dá inhalací páry s vařených brambor, a současně pití velice horkého čaje z brusnice. Při slabém záchvatu stačí pít jen čaj.

Z jídelníčku vyřadit hlenovité potraviny.

Jani, věřím, že některé rady využijete a váš zdravotní stav se zlepší. Chce to trpělivost a žádný stres.

Vše dobré přeje Darina

 

Hezký den přeji, jsem 3dny po operaci žlučníku, laparoskopická cholecystektomie, špatně jsem reagovala na narkozu, zvracení celý den po operaci, jak vyloučit z těla jedy z narkózy a kapaček.Dávali mi kapat Almiral, Axetine, Clexane, Dipidolor, Metamizole, před operací Diazepam, Ditiadene prášek. Bolí mne hlava a mám rozostřené vidění, prodělala jsem těžký Covid v listopadu se zápalem plic a horečky 12dni,tělo se ještě pořádně z toho nevzpamatovalo a teď ta operace, léky na bolest už momentálně neberu jen Daselta, hořčík, zinek, D3
Děkuji Všetičková Marika

Dobrý den paní Mariko,

vaše tělo dostalo šílené chemie do těla a teď se z toho nemůže zpamatovat. Nemůžete se ani divit, je to pro tělo velký šok a potřebuje nutně pročistit.

Detoxikuje – květ černého bezu, bříza, chrpa polní, pampeliška, čekanka.

Přeslička – očistí tělo, odstraňuje látky, které způsobili problémy, je bohatá na zdroj křemíku.

Připravte si na očistu těla: pelyněk + med + jablečný ocet + voda (zanešené cévy, střeva ). Vypijte štamprle před snídaním nalačno.

Na bolest hlavy je výborná řimbaba.

Dále doporučuji – Svízel – čistí lymfu a krev od jedu.

Borovicové výhonky – její výtažky jsou vynikající.

Můžete i z jehličí dělat výluh, jako u ostatních bylin, nebo si připravte sirup, kterým budete sladit bylinné čaje. Nejlepší je tedy zpracovat je za studena, a to ať jako sirup (klasické vrstvení cukru, výhonků a citronu, nebo lze výhonky naložit i do medu).

Věřím paní Mariko, že vyzkoušíte některé mé rady a váš zdravotní stav se zlepší. Chce to hodně klidu a žádný stres.

Přeji brzké uzdravení Darina

 

 

 

Dobrý den, prosím o doporučení bylin na dvě diagnózy. Letitá paradentoza, cca od 30 let, kdy jsem trpěla velice silnými záněty dásní. Záněty ustoupily, nicméně poškození kosti poměrně značně. Udržují stále v jakžtakž přijatelném stavu. Tudíž hledám něco na podporu, abych alespoň tento stav udržela. Další problém je vyšší cholesterol - 6,5. Lékař navrhuje statiny-léky. Toto odmítám ohledně silných vedlejších účinků na organismus.
Děkuji a přeji pěkný den z Jižních Čech.
Jutka

Dobrý den Jitko,

paradentóza je zánět parodontu, tedy onemocnění týkající se vazivového a kostního závěsného aparátu zubu. Při paradentóze dochází zánětu parodontu a léčba je složitější. Škodlivé bakterie postupně vzrůstají do těchto prostor, infekce se začne rozšiřovat a poškozuje čelistní kost a struktury kolem zubů.

Při čištění zubů dochází k drobnému či zarudnutí dásní, aniž byste vyvinuli nějakou přehnanou silu. Vznik paradentózy souvisí s nedostatečnou zubní hygienou. Při nedostatečné zubní hygieně se v ústech postupně začne tvořit větší množství zubního plaku a zubního kamene, co způsobuje vysokou hladinu bakterii v ústech.

Jeden z nejstarších léků je – kyselina salicylová z Vrbové kůry nebo z Tužebníku jilmového.  Táto látka stimuluje kmenové buňky zubů, aby začaly obnovovat zubovinu po útoku bakterií. Právě kyselina salicylová dokáže hojit.

Doporučuji ješte žvýkat lístky meduňky, kopr, lékořice. Dále si dejte do oleje hřebíček, šalvěj a celou skořici, nechte to aspoň 2 týdny v oleji a tímto olejem si pak 3 x denně masírujte dásně. Připravte si odvar z přesličky, řebříček, heřmánek a mochny nátržník a po vyčitění zubů vyplachujte.

Cholesterol – ke zvýšení cholesterolu v těle dochází nevhodnou stravou, v důsledku nadváhy a obezity, kouřením, pití alkoholu, nedostatku pohybu nebo cukrovky.

Doporučuji :

celer, zelený čaj, rozrazil – snižuje cholesterol

červený rybíz a aronie – zamezuje ukládaní cholesterolu.

extrakt z rozrazilu lékařského, artyčok, čekanka, pupalkový olej.

Jitko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zlepší. Chce to hlavně trpělivost. Přeji vám vše dobré.

Darina

Stres a deprese

Marcel

Dobrý den již dlouhou dobu mám problémy se stresem a depresi minulý rok jsem prodělal plicní embolii mám špatný životní styl tak jsem furt takový unavený zeslábly.boly.me.cele.telo můžete mi nak poradit budu rád za každou radu děkuji

Dobrý den Marcely,

pokud jste ve velkém stresu a trvá už déle, tělo je v napětí a nic nepřijímá. Je v pohotovostním režimu a mozek řeší stav ohrožení – stres.

Organismus je tak zablokovaný, že není schopen vypouštět škodliviny a tudíž není místo pro přijímání něčeho navíc. Anémie a únava je málo radosti v životě, strach a zklamání.

Hloh pomáhá při stresu. Únavu řeší čaj z květů růži, tymián.

Omega +  pomáhá zvýšit obranyschopnost organismu a odolnost vůči následkům stresu.

Zkuste vitamíny a stopové prvky do těla.

Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem.

Výborným léčebným produktem je přípravek z třezalky tečkované, brutnák, dobromysl tyhle vynikající byliny odstraňují úzkost a psychické napětí a zlepšuje spánek.

Hořec,  dostane do pohody každého jedince. Jeho vliv na organizmus skvěle doplňuje heřmánek římský. Dokážou vyloučit z těla přebytečné látky, které nám ubírají sílu.

Dále můžu doporučit – vyčerpané tělo potřebuje schladit, a právě to dokážou byliny s hořkou chutí. Benedikt čubet  kombinovaný s pomerančovou kůrou obsahuji účinné látky, které se velmi rychle vstřebávají a dokážou zregenerovat organizmus po fyzické i psychické stránce.

Celkově vás posílí koupel, do kterého přidáte :

dubovou kůru, přesličku, nakrájenou cibuli a česnek, fenykl a větvičku černého bezu.

Marcely, věřím, že vyzkoušíte některé rady, které vám doporučuji. Co potřebujete, je změna ve vašem životě: zdravé stravování, dostatek spánku, klidu, radosti a pohyb v přírodě.

Přeji hodně trpělivosti a věřím, že váš život vás naplní štěstím a radostí.

Darina

 

 

 

Mílie - bílé tečky kolem očí

Kateřina

Dobrý den Darino,
doporučila mi vás kolegyně. Můj manžel má spoustu nevzhledných bílých teček kolem očí. Je to nehezké a on nechce s tím k žádnému odborníkovi. Jemu to nevadí, ale mně ano. Můžete mi prosím poradit , jestli by jsem mu to mohla odstranit i já?
Moc děkuji za radu a pomoc.
Káťa

Dobrý den Káťo,

mílie jsou skutečně nevzhledné tečky kolem očí a většinou s bílou hlavičkou. Není to věkem, mohou se tvořit jak u dětí, tak i u dospělých. U novorozenců se tvoří kolem nosu, ale samovolně zmizí. Mílie jsou malé cysty vyplněné keratinem. Jsou to mrtvé kožní buňky zachyceny kůží a nemohou se dostat ven.

Mílie neohrožují nijak život, je to problém estetický. Nedá se dobře vymáčknout, ale pokud při odstraňování zvolíte správný postup, je možné se jich zbavit.

K odstranění potřebujete zručnost a pomůcky:

 • jehlu
 • pinzetu se špičatým koncem
 • dezinfekci
 • vatové tampony

Pleť umyjte a osušte. Jehlou mílii opatrně napíchněte shora nebo z boku. Pokud ji napíchnete shora, použijte klidně pinzetu. Bulku vytlačte ven a místo utřete vatovým tamponem vystříkaný dezinfekci. Takhle postupujte a zbavujte se jich jednu po druhé. Pokud je jich kolem očí hodně, neodstraňujte jich příliš najednou. Můžete tím podráždit pokožku a udělají se stroupky a můžou zůstat jizvičky.

Proti tvorbě mílii je dobré používat peeling, který zasahuje do hlubších vrstev a pleť vyčistí lépe. Nedoporučuji používat na pleť minerální oleje, které vytvářejí na pokožce film, může pokožku ucpávat a začnou se tvořit mílie.

Káťo, věřím, že manžel se odevzdá do vašich šikovných rukou a jeho pleť bude opět hezká.

Přeji vám úspěch a radost ze skvěle provedené péči o manželovou pleť.

Darina

 

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Podpořte poradnu dobrovolným příspěvkem na účet: 1436785173/0800