Druhy úplavice
Úplavice se dělí na dva typy, a sice na úplavici bacilární a měňavkovou. Bacilární úplavice je známá rovněž jako shigelóza, případně jako bakteriální úplavice. Jak je patrné z názvu, za její vznik mohou bakterie, konkrétně bakterie rodu Shigella.
Vzhledem k tomu, že je tento druh bakterie extrémně odolný vůči kyselému prostředí, přežije bez potíží v žaludečních kyselinách a snadno se pak dostane do střeva. Tam se může aktivně podílet na ničení střevního epitelu, a tím i působení různých zdravotních potíží. Během svého řádění navíc vylučují tyto bakterie různé toxiny, jež jsou pro nás velmi nebezpečné.
Bakteriální úplavice je na rozdíl od mnoha jiných chorob jen a pouze lidským onemocněním, takže není možné ji chytit například od domácích mazlíčků. Přenáší se pouze mezi lidmi. Jedná se o vysoce infekční chorobu. K plnému rozvoji onemocnění stačí jen velmi malé množství bakterií. To je také důvod, proč se úplavice šíří hlavně v kolektivech.
Nejčastěji se úplavice přenáší pomoci špinavých rukou. Proto je dobré před každý jídlem provést důkladnou hygienu. Bakterie se ale mohou dostat do těla třeba i skrze ručník nebo kartáček.
Bakteriální úplavicí se u nás ročně nakazí zhruba 400 lidí. Takto nízkého čísla bylo dosaženo hlavně díky zavedení přísných hygienických norem.
Druhým typem je měňavková úplavice. Tu způsobuje parazitický prvok. Na rozdíl od prvního druhu je tento schopen se přenášet i na zvířata, i když i v tomto případě je hlavním cílem člověk.
U nás se měňavková úplavice vyskytuje zcela zřídka. Ročně je nahlášeno zhruba padesát případů. Touto chorobou trpí hlavně lidé žijící v rozvojových zemích, za což může primárně kombinace špatných hygienických norem a teplého počasí.
Možné příčiny vzniku úplavice
Jak již bylo řečeno výše, za úplavici mohou buďto bakterie, nebo parazitický prvok. Vzhledem k tomu, že se bakterie i prvoci mohou dostat do těla pouze ústy, příčinou obvykle bývá špatná hygiena. V kolektivech, kde již úplavice řádí, je ovšem velmi složité se jí vyhnout bez včasného izolování již nakažených jedinců.
Příznaky úplavice
Průběh a příznaky choroby se liší člověk od člověka. Jsou lidé, kteří nemoc prodělají, aniž by si toho vůbec všimli. Někteří lidé ovšem mohou zažívat bolesti břicha, případně křeče. Také se může dostavit vodnatý průjem, dehydratace, chudokrevnost a obecná únava. V případě, že se úplavice adekvátně neléčí, dá se na ni dokonce i zemřít.
Rizikové faktory úplavice
Mezi zásadní rizikové faktory patří špatná hygiena, hlavně rukou. Kdo se před každým jídlem umývá, ten má velkou šanci se chorobě vyhnout i na místech, kde již zuří.
Diagnostika úplavice
Diagnostika není vůbec složitá. Na základě příznaků provede lékař kultivaci stolice a vyšetření krve. Oba typy úplavice lze takto bezpečně poznat a případně hned zahájit léčbu.
Léčba úplavice
Léčba spočívá hlavně v izolaci pacientů od ostatních a zvýšení osobní hygieny. Lehké případy lze léčit pouze Endiaronem, nicméně těžší průběh u bakteriální úplavice je potřeba řešit vhodnými antibiotiky.
Infekce způsobené měňavkovou formou lze vyléčit Metronidazolem. V obou případech je vhodné nasadit i dietu a doplňovat tekutiny. To platí hlavně u nemocných trpících průjmy.
Babské rady ohledně úplavice
Přírodní léčba úplavice může maximálně spočívat v konzumaci velmi lehkých čajů určených k uklidnění trávicích cest. Hlavní je však dieta, klid a doplňování tekutin ve formě vody.
Prevence
Čistota je půl zdraví a v tomto případě to platí dvojnásob. Časté mytí rukou, ale i zeleniny a ovoce, které budete jíst, je asi tím nejlepším způsobem, jak se úplavici vyhnout.