Možné příčiny vzniku dny
Příčiny dny spočívají ve zvýšené hladině kyseliny močové v krevním oběhu. Jedná se o důsledek hyperurikémie, kdy postupně dochází ke krystalizování látky a usazování krystalků v kloubech, ale i na jiných místech v těle. Dále se uráty ukládají v ledvinách, posléze vznikají kameny v močových cestách. K tomuto revmatologickému zánětlivému onemocnění dojde hlavně po dlouhodobém vysokém přijímání purinů stravou, které jsou obsaženy ve vnitřnostech, červeném masu a v mořských plodech. Nadměrné pití alkoholu také snižuje vylučování kyseliny močové pomocí ledvin.
Příznaky dny zaregistrujete například během maligních onemocnění, při chronické ledvinové nedostatečnosti, ale také v kombinaci s jinými potížemi – lupénkou, anémií, obezitou, vysokým tlakem, cukrovkou apod. Nemoc postihuje častěji muže než ženy.
Projevy a příznaky dny
Dnu poznáte podle velkých bolestí a otoků kloubů, které jsou teplé, hodně citlivé. Silné bolesti se ohlašují ráno a během noci, jde zejména o palce u nohy, avšak ozývají se rovněž kotníky, kolena a ruce. Bolestivé místo se leskne, je napnuté, má načervenalou až hodně rudou barvu. Každý dotek vyznívá dost citlivě. Otoky a bolesti zmizí do několika dnů až týdnů, ovšem nemoc zůstává a ataky se opakují v různých intervalech – měsíce, roky. Během potíží se někdy projevuje zimnice či horečka. Konečné stadium je spojeno s tvorbou tofů – měkkých boulí na malých kloubech.
K nejčastějším rizikovým faktorům patří nadměrné pití alkoholu, špatný pitný režim, málo pohybových aktivit a příliš mnoho potravin bohatých na bílkoviny ve stravě. Rovněž vznik nemoci ovlivňuje dlouhodobé braní léků, třeba diuretik. Dále dna hrozí během chemoterapie, léčby ozářením a při ledvinové nedostatečnosti. Dna může být i dědičná.
Diagnostika dny
Při diagnostikování se zjišťuje hladina kyseliny močové v krvi. Dále se pozoruje nález v okolí postiženého kloubu. Je dobré absolvovat RTG vyšetření a USG močového ústrojí. K lékaři zajděte, když vás náhle přepadne velká bolest kloubů s otoky v okolí bolestivého místa. Dostavuje se i bolest v bedrech a problémy s močením. Pokud se nezačne dna léčit, hrozí trvalé poškození kloubů a ledvin.
Léčba dny
Proti dně můžete zabojovat vlastními silami, stačí se zaměřit na jídelníček, nejlépe bezmasý či s výrazným omezením masa. Vyhýbejte se alkoholu a dodržujte pitný režim s dostatkem vody, doporučuje se i citronová voda. Od bolesti a otoků vám uleví ledový obklad. Nohu zdvihněte, dejte na postižené místo obklad a setrvejte v klidu. Více se hýbejte. Bolesti se potlačují ibuprofenem a dalšími nesteroidními antirevmatiky (diklofenac, nimesulid). Snížení tvorby kyseliny močové se podporuje díky lékům purinol, febuxostat, kolchicin.
Babské rady
Dna a přírodní léčba jdou dohromady a na sílu přírody se již spoléhalo i v minulosti, kdy se ovšem nemoc vyskytovala mnohem méně. Výborný je čertův dráp.
Příznivě působí černý rybíz, aronie, třešně, ale také šťáva z višní, borůvek a jahod. Do jídelníčku zařaďte čerstvý celer, třeba jako šťávu (1-2 lžičky každý den) či nastrouhaný. Z bylinek zabírá čaj z listů kopřivy nebo obklad z bršlice kozí nohy. Dopřejte si pomazánku z libečku, ale také kořen pampelišky, který pomáhá s vylučováním kyseliny močové z těla.
Prevence dny
Nemocem je nejlepší předcházet, platí to i u dny. Zpozornět by měli lidé, kteří mají dnu v rodinné anamnéze. Zaměřte se na změnu jídelníčku, kde budou chybět kvasnice, vnitřnosti, alkohol, mořské plody a červené maso. Pijte třešňové šťávy a vynechávejte cukr. Důležité je dostat do těla dostatek vody a jiných vhodných tekutin.