Příčiny vzniku
Příčinou vzniku kladívkového prstu je rozpad statiky chodidla, respektive pokles příčné klenby. Při narušení rovnováhy a přenesením váhy na prsty se palec začne vychylovat směrem ven, a tím se konec kosti vyklene. V důsledku přeskupení se ostatní prsty přizpůsobí a vzhledem k špatnému zatížení budou ohnuté. Střední článek se tím zkrátí, svaly se natáhnou a základní článek se prodlouží. Disproporce se stabilizuje a vznikne tak kladívkový prst. Léze je často doprovázena ještě vbočeným palcem.
Příznaky, projevy a průběh onemocnění
Charakteristickým symptomem kladívkového palce je, že druhý nebo třetí prst (zřídkakdy čtvrtý a pátý) mají tvar obráceného písmena V. Vyčnívají na spojnici základní a střední falangy. Vybočením deformovaného prstu se na nejvyšším místě prstu vytvoří mozoly a nošení obuvi způsobuje bolest či podráždění.
Kladívkový prst je často doprovázen i pocitem pálení, zarudnutím, zánětem a bolestivostí. V postiženém klouby lze pozorovat snížený rozsah pohybu a ztuhlost.
Rizikové faktory
Existují také určité faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku kladívkového prstu. Patří mezi ně:
- věk – riziko vzniku se zvyšuje s věkem,
- pohlaví – u žen je pravděpodobnost kladívkového prstu vyšší,
- délka prstů – jestliže je druhý prst na noze delší než palec, je vyšší riziko kladívkového prstu,
- další onemocnění – artritida a cukrovka mohou způsobit větší náchylnost k deformacím nohou,
- dědičnost.
Diagnostika
Kladívkový prst poznáte na první pohled, protože ve středním kloubu má abnormální ohyb. Samotný název onemocnění napovídá, že má prst tvar kladívka. Vrchol středního kloubu mívá většinou viditelný otlak či mozol. Co se týče potvrzení diagnózy, probíhá provedením rentgenu.
Léčba
Víte, jaká účinkuje na kladívkové prsty léčba? Záleží především na tom, do jakého stádia jste deformaci nechali zajít. V počátcích vám vystačí korektor na kladívkový prst. Ortoped vám může předepsat léky tlumící zánět a zmírňující bolesti či otoky, někdy přistoupí ke kortizonovým injekcím. Stejně tak pomáhají i speciálně vyrobené vložky, které jsou určené přímo na kladívkové prsty.
V neposlední řadě existují na kladívkové prsty cviky, které pomáhají obnovit svalovou rovnováhu. Za vyzkoušení stojí i Dornova metoda na kladívkový prst. V případě, že žádná z těchto uvedených metod není účinná, je nezbytné přistoupit k chirurgickému zákroku.
V pozdějším stadiu se doporučuje kladívkový prst na noze operovat. První je však nezbytné podstoupit osobní konzultaci s lékařem, během které vám ortopedický specialista provádějící operaci poskytne podrobné informace o předoperačních vyšetřeních i o průběhu operace jako takové.
Zákrok se provádí v lokální i celkové anestezii. Smyslem operace je uvést deformovaný palec na noze do normální anatomické podoby, což vyžaduje korekci deformované kostní struktury. Při operaci se odstraní vyčnívající část palce, opraví se ostré hrany kostí, sešije se šlacha nad ní a rána se uzavře několika stehy. Rekonvalescence po operaci kladívkového prstu je dlouhá 3 až 6 týdnů. Poté budete moci nohu plně zatěžovat.
Babské rady
Babské rady souvisí i s prevencí. Noste vhodnou obuv, cvičte a protahujte prsty na nohou a používejte adjustační ponožky.
Prevence
Pokud chcete předcházet problémům s chodidly, patami a kotníky, investujte do perfektně padnoucí obuvi. Při nákupu bot se zaměřte na:
- dostatečný prostor pro prsty (vyhněte se botám s úzkými špičkami),
- nízké podpatky,
- nastavitelnost přes šněrování, případně suchý zip.