Druhy kopřivky
Neexistuje pouze jeden typ kopřivky, ale je jich více druhů. Valná část z nich vzniká vždy za jiných okolností.
Kontaktní kopřivka
Tento druh kopřivky vzniká při kontaktu s látkou, na kterou je daný člověk citlivý.
Akvagenní kopřivka
Jak je z názvu patrné, jedná se o kopřivku vznikající po kontaktu pokožky s vodou. Vyrážka obvykle nebývá vyvolána samotnou vodou, ale látkami, co jsou v ní rozpuštěné.
Lokální tepelná kopřivka
Vzniká nejčastěji vystavením kůže vyšším teplotám. Jedná se o poměrně vzácný typ.
Chladová kopřivka
Chladová kopřivka vzniká kvůli podráždění pokožky chladem. Může se jednat o studený vzduch, nebo vodu.
Solární kopřivka
Solární kopřivka za svůj vznik může vděčit ultrafialovému světlu. Netrvá příliš dlouho. Většinou se kůže vyčistí do dvaceti minut od ozáření.
Urticaria mechanica tarda
Velmi atypická kopřivka, jež se projevuje zhruba po dvou až šesti hodinách po kolmém stlačení pokožky. V tomto případě nevznikají svědivé pupínky, avšak otok, jenž může být dokonce i bolestivý. V některých případech se může dostavit i nevolnost, případně zvýšená teplota.
Symptomatický dermografismus
Objevuje se po tlačení tupým předmětem po pokožce. Obvykle příznaky vymizí během čtvrt hodiny.
Cholinergní kopřivka
Vznik je spojen s fyzickou námahou, nadměrným stresem či čímkoliv, při čemž se zvyšuje tělesná teplota. Během tohoto druhu kopřivky se na pokožce objevují takzvané pomfy, což jsou drobné pupínky. Ty se ovšem mohou někdy spojit v jeden velký otok.
Akutní kopřivka
Tato kopřivka vzniká u pacienta denně. Její následky se hojí zhruba šest týdnů.
Akutní přerušovaná kopřivka
Pomfy v tomto případě nevznikají denně, nýbrž přerušovaně. Stejně jako u akutní formy trvá v tomto případě kompletní zahojení obvykle šest týdnů.
Chronická kopřivka
Kopřivka tohoto druhu se u pacienta projevuje alespoň dvakrát během jediného týdne. Tato kopřivka může trvat i dlouhá desetiletí. Často se nepodaří zjistit důvod jejího vzniku.
Možné příčiny vzniku kopřivky
Příčiny kopřivky je celá řada. Některé se spouštějí chladem, jiné naopak teplem. Existují typy, co se začnout projevovat při kontaktu s vodou, případně s nějakým jiným alergenem.
Příznaky kopřivky
Standardním příznakem u většiny druhů kopřivek jsou malé svědivé vyrážky. Ty se mohou slévat do jednotného celku a tvořit opuchlinu. Někdy jsou vřídky napuštěné čirou tekutinou, jindy v nich může být i krev. Obvykle jsou velmi svědivé, avšak v některých případech mohou způsobovat i bolesti.
Rizikové faktory kopřivky
Takřka vždy existují spouštěče, co kopřivku vyvolávají. Je tudíž potřeba s nimi vůbec nepřicházet do styku. Tyto spouštěče však musí být známé a u každého mohou být trochu jiné. V případě, že spouštěče nejsou známé, je prakticky nemožné jakýmkoliv způsobem cíleně zamezit rozvoji kopřivky.
Diagnostika kopřivky
Projevy kopřivky jsou všeobecně známé, takže její diagnostika není pro zkušeného dermatologa nic složitého. Horší už je najít spouštěč. Mnohdy se ho nalézt ani nepodaří. To platí hlavně pro kopřivky, jež se vyskytly pouze jednorázově.
Léčba kopřivky
Léčba kopřivky je obdobná jako v případě standardních alergií. Běžně se tak podávají antihistaminika, případně je možné nasadit i speciální mast na utišení svědění postižených míst.
Babské rady ohledně kopřivky
Obecně je nejlepší vyhýbat se látkám, které způsobují vznik pupenů. Když se to nepodaří, je vhodné aplikovat vlažnou sprchu na postižené místo. Ovšem pozor, toto je možné pouze u některých typů kopřivek, nikoliv u všech.
Prevence
Ideálním způsobem, jak se vyhnout projevům kopřivky, je prostě vyhnout se alergenu jak jen to jde.