Příčiny laryngitidy
Laryngitida je způsobena virovou infekcí horních dýchacích cest (influenzy, parainfluenzy, RS-virem atd.). Někdy propuká i při alergii či bakteriální infekci. Na vině může být taktéž nadměrné namáhání hlasivek či pobyt v prašném, zakouřeném prostředí nebo prostředí se suchým vzduchem. U dětí se laryngitida vyskytuje častěji v zimních měsících, protože v tomto období se mezi dětmi více přenáší virové infekce.
Příznaky a projevy laryngitidy
Inkubační doba laryngitidy je 1-3 dny, v tomto období je nemoc nejnakažlivější. Ne u každého však virus musí vyvolat laryngitidu. Jak se pozná laryngitida? Typickým příznakem akutního záchvatu laryngitidy je štěkavý a suchý kašel, problémy při dýchání, během nádechu může být slyšet pískot. Doprovázejí ji také velká bolestivost a zarudnutí v krku, přítomna může být zvýšená teplota.
Rizikové faktory
Ohroženější skupinou jsou alergici a poté děti, protože právě mezi těmi se rychle šíří virové infekce horních cest. Riziko vzniku laryngitidy je u nich větší také proto, že mají užší dýchací trubici. U dospělých se nemoc kolikrát projeví jen jako lehká infekce doprovázená chrapotem, u dítěte se však při infekci může vlivem otoku zmenšit vnitřní prostor dýchací trubice až o 70 %.
Diagnostika laryngitidy
Laryngitidu lze poznat podle otoku, zarudnutí, sípání při nadechování, suchého dávivého kašle. Typicky není nutné navštěvovat lékaře. Správné prostředky pro tišení příznaků poradí v lékárně. Záchvaty kašle přichází obvykle večer, pokud potomek chraptí či má nějaké bakteriální onemocnění dýchacích cest, je možné záchvat očekávat.
Léčba a možné komplikace
Laryngitida se obvykle neléčí antibiotiky, pouze se tlumí příznaky. Je nutné odpočívat, doktor může předepsat přípravky na tlumení suchého kašle, usnadnění vykašlávání či snížení teploty. Pouze ve vážných případech se podávají antibiotika a kortikoidy. U vážných případů, kdy se pacientovi nedostává dostatek vzduchu, je nutné volat záchranku a v nemocnici se přechází k intubaci. Toto jsou ale spíše extrémní případy. Že je zle, poznáte podle zvýšené tepové frekvence, promodrávání rtů a ušních boltců.
Neléčený zánět dýchacích cest může při ignorování způsobit až postižení plic. Je-li hrtan drážděný dlouhodobě, vznikají změny na sliznici a vzácně i nádory. Ve většině případů však dítěti nehrozí žádné nebezpečí a laryngitidy se není třeba obávat. Obvykle odezní během týdne až dvou.
Babské rady a přírodní léčba
Chcete se vydat raději přírodní cestou? Pak při laryngitidě zkuste kloktání odvaru z divizny, jitrocele, šalvěje nebo ořešáku. Pomáhá také jitrocelový, tymiánový či cibulový sirup. Blahodárně působí i obklady aplikované na krk a pití teplých nápojů. Z homeopatik se pak doporučují aconitum, drosetux a oscillococcinum.
Prevence laryngitidy
Chcete-li laryngitidě předcházet, pravidelně doma větrejte, a to i vícekrát za den. Máte-li doma suchý vzduch, pořiďte si zvlhčovač nebo čističku. Jestliže se ve vaší domácnosti vyskytuje kuřák, naučte ho myslet na zdraví ostatních a chodit kouřit ven. Často vysávejte, vyhněte se kobercům, v nichž se drží roztoče a prach. A hlavně buďte připravení. Jestli vaše děti trápí opakující se laryngitida, mějte doma antihistaminika. Neuškodí také návštěva specializovaného lékaře (ORL, alergolog či imunolog).