Typy melanomu
Melanom se běžně dělí na čtyři základní druhy.
Nodulární melanom
Tento druh melanomu se vyvine zhruba u necelé čtvrtiny pacientů, kteří touto chorobou trpí. Typické pro něj je, že se vyskytuje jako vyvýšenina. Čím vyšší nádor na kůži je, tím hlouběji do pokožky zasahuje.
Lentigo maligna melanom
Tento druh melanomu se dá relativně snadno identifikovat podle plošek, které mohou být částečně tmavě hnědé a částečně světle hnědé. Vyskytuje se převážně u jedinců seniorního věku.
Akrolentiginózní melanom
Melanom tohoto druhu se objevuje primárně na dlaních, chodidlech, případně je možné objevit ho dokonce i pod nehtem. Ze začátku vypadá docela nenápadně, a sice jako malá bradavice.
Povrchově šířící se melanom
Jedná se o zdaleka nejrozšířenější druh melanomu. Nejprve se projevuje na pokožce a následně prorůstá i do spodních vrstev kůže. Ploška povrchově šířícího se melanomu je nepravidelná a má většinou hnědou, případně černou barvu. Typický je i hrbolek.
Možné příčiny vzniku melanomu
Asi nejčastějším viníkem je slunce, respektive UV záření. Vystavovat se silným letním paprskům bez adekvátní ochrany ve formě vhodného krému je krajně nebezpečné. Hlavně náhlé spáleniny, které vznikly během několika minut, mohou být nejen bolestivé, ale v konečném důsledku nebezpečné.
Lidé se světlou pokožkou mají daleko vyšší šanci, že se u nich po slunění melanom kůže objeví, než jedinci s tmavšími odstíny pleti. Svou roli může hrát i dědičnost.
Příznaky a projevy melanomu
Na to, jak rozpoznat melanom, existuje docela přesný návod. Lidé by měli zbystřit hlavně tehdy, když zjistí, že se některá z jejich pigmentových skvrn začíná měnit.
Melanomy nebývají přesně ohraničené, jsou asymetrické. Rovněž jsou většinou vícebarevné. Mohou být světle hnědé, ale i temně černé. Během času se barva u některých druhů dokonce mění. K lékaři by měli jít i lidé, jejichž znaménko začne znenadání samovolně krvácet, je větší než půl centimetru či postupem času roste do výšky či do šířky.
Rizikové faktory melanomu
Naprostá většina pacientů s melanomem si může za své onemocnění sama. Vzniká totiž vystavováním pokožky ostrému slunci. Hlavně slunění v létě v poledních hodinách se výrazně nedoporučuje, alespoň ne bez patřičně tlusté vrstvy ochranného krému.
Ovšem ani s kvalitním krémem není člověk stoprocentně chráněný. Předpokládá se, že i když krém zabrání spálení, nedokáže fungovat preventivně proti vzniku melanomu.
Opalovat by se neměli hlavně lidé s blízkým příbuzným, jenž již rakovinu kůže prodělal. Tito jedinci patří do rizikové skupiny.
Diagnostika melanomu
Každý, kdo na sobě objeví znaménko, které nevypadá úplně přirozeně, by měl neodkladně kontaktovat dermatologa. Ten provede klinické vyšetření a zároveň i biopsii, podle čehož pozná, jestli se jedná o nezhoubný melanom nebo o rakovinu.
V některých případech je možné použít i sonografii, respektive rentgen. Důležité je vyhledat lékaře co nejdříve po odhalení.
Léčba melanomu
Maligní melanom se musí z kůže odstranit chirurgicky. Pokud byla nemoc v ranném stádiu, většinou se již nepokračuje v další léčbě a pacient pouze chodí na pravidelné kontroly.
V případě tlustších nádorů je potřeba vzít více tkáně, často i spádovou uzlinu. V takových případech jsou pacienti léčeni pomocí interferonu alfa, který podporuje zvýšení obranyschopnosti organismu. Nasadit se může i chemoterapie. Čím dříve je melanom objeven, tím vyšší je šance na dokonalé vyléčení.
Babské rady ohledně melanomu
Opalování patří mezi zásadní příčiny vzniku melanomu, a to i při použití kvalitních ochranných krémů. Proto se doporučuje tělo ostrému slunci vystavovat pouze sporadicky.
Prevence melanomu
Jedinou, avšak nejúčinnější prevencí vzniku melanomu, je neopalovat se.