Příčiny vzniku
Bakterie a viry jsou dvě hlavní příčiny meningitidy. Bakterie Neisseria meningitidis nazývaná také meningokok způsobuje právě meningokokovou meningitidu.
Existuje však ještě jedna příčina. Bakterie mohou způsobit infekci v některé části těla, například v kůži, zažívacím traktu či dýchacích cestách, a potom se z neznámých důvodů šířit krevním řečištěm do nervového systému. V okamžiku, kdy se tam přenesou, způsobí meningokokovou meningitidu. Bakterie se do nervového systému mohou dostat také přímo po těžkém úrazu hlavy, operaci a infekci.
Příznaky, projevy a průběh onemocnění
Jak tedy vypadá meningokok? Příznaky se mohou lišit případ od případu, ovšem mezi nejčastější patří:
- celkově špatný pocit
- náhlá vysoká horečka
- silná přetrvávající bolest hlavy
- ztuhlost šíje
- nevolnost a zvracení
- nepříjemné pocity při jasném světle
- ospalost a potíže s probuzením
- bolest kloubů
- zmatenost nebo jiné duševní změny
Velmi důležitým příznakem, na který je potřeba si dávat pozor, je načervenalá anebo fialová kožní vyrážka (takzvané petechie). V případě, že vyrážka nezbělá, když na ni přiložíte skleničku, může se jednat o bakteriémie neboli bakteriální infekce v krevním řečišti. V takovém okamžiku je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc, protože může jít i o minuty.
Dalšími příznaky meningitidy mohou být napjaté a vypouklé měkké místo (hlavně u dětí), vysoký a sténavý pláč (u kojenců), strnulé či trhavé pohyby anebo třepotání, podrážděnost, zrychlené dýchání, meningokokové skvrny, třes, studené ruce a nohy i záchvaty.
Rizikové faktory
U některých osob je riziko meningokokového onemocnění zvýšené. Rizikovými faktory jsou následující věci:
- věk – meningokok je často diagnostikován u kojenců, dospívajících a mladých dospělých, a proto se těmto věkovým skupinám doporučuje očkování
- shromažďování lidí – infekční onemocnění se šíří všude, kde se shromažďují velké skupiny lidí
- zdravotní stav – některé zdravotní stavy a léky vystavují lidi zvýšenému riziku meningokokového onemocnění
cestování – při cestování do pásma meningitidy v subsaharské Africe je potřeba počítat se zvýšeným rizikem propuknutí meningokokového onemocnění.
Diagnóza a léčba
Meningokoková meningitida může způsobit smrt i závažné komplikace (poškození mozku, ochrnutí, hluchota a tak dále). Jestliže chcete předcházet těmto problémům, je důležité velice rychle jednat. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Jakmile diagnózu potvrdí testy, lékař nasadí antibiotika, nejlépe kapačkami. V mnoha případech se pacientům podávají i léky na potíže související se zvýšeným tlakem mozkomíšního moku. Někdy jsou žádoucí i steroidy.
Pokud jste vy, případně někdo z vašich blízkých, přišli do úzkého kontaktu s někým, kdo má meningokokovou meningitidu (ve škole, školce, práci i doma), je důležité se léčit antibiotiky, která zamezí propuknutí infekce. Včasná léčba meningokoka bývá úspěšná. Inkubační doba je jeden až osm dnů.
Prevence
Prevencí je jednoznačně očkování. Meningokok B je nejčastější. V České republice se setkáte se dvěma druhy vakcín. První je proti meningokokům skupiny B a druhá je čtyřvalentní vakcína proti meningokokům skupin A, C, Y a W135. Očkování mohou podstoupit už i kojenci od dvou měsíců.
Očkování sice není stoprocentní jistota, nicméně spolehlivost a účinnost je velice vysoká, což z něj činí ideální nástroj na prevenci.