Příčiny vzniku
V okamžiku, kdy začne tělo přijímat potravu, slinivka břišní uvolňuje inzulín, což je hormon, který pomáhá přesouvat cukr zvaný glukóza z krve do buněk, jež ho posléze využívají k výrobě energie.
Během těhotenství placenta produkuje hormony, které způsobují hromadění glukózy v krvi. Slinivka břišní obvykle dokáže vyslat takové množství inzulínu, aby si s ním poradila. Pokud však tělo nedokáže vytvořit dostatek inzulínu, případně přestane inzulín používat tak, jak by mělo, hladina cukru v krvi se zvýší, a pak propukne těhotenská cukrovka.
Příznaky, projevy a průběh onemocnění
Otázkou zůstává, jaké jsou příznaky. Ženy s těhotenskou cukrovkou obvykle nemají žádné příznaky, protože je většinou přičítají těhotenství jako takovému. Většina z nich se o cukrovce dozví až při běžném vyšetření. Všimnout si však můžete následujících projevů:
- větší žízeň než obvykle,
- větší hlad,
- častější čůrání.
Rizikové faktory
Existují i určité rizikové faktory. Těhotenská cukrovka je pravděpodobnější u těhotných žen, které mají:
- nadváhu,
- hladinu cukru v krvi vyšší, než by měla být, ale ne dost vysokou na to, aby se jednalo o cukrovku,
- v rodině diabetika,
- zkušenosti s těhotenskou cukrovkou v předchozím těhotenství,
- syndrom polycystických vaječníků či jiné zdravotní potíže spojené s problémy s inzulínem,
- vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, srdeční onemocnění nebo jiné zdravotní komplikace,
- za sebou potrat,
- více než 25 let.
Diagnóza
Jaký vyžaduje těhotenská cukrovka test? Kdy jít na test? Obvykle se provádí v druhé polovině těhotenství, a to zpravidla mezi 24. až 28. týdnem, ve výjimečných případech dříve, pokud u vás hrozí vysoké riziko vzniku.
Podstoupíte orální glukózový toleranční test. V prvním kroku se odebere krev. Pak vypijete 50 g glukózy ve sladkém nápoji, čímž se zvýší hladina cukru v krvi. O hodinu později je vám odebrána krev podruhé, a tím se zjistí, jak si vaše tělo dokáže poradit s takovým množstvím cukru. Po další hodině dochází ke třetímu odběru krve, čímž je testování ukončeno.
Pokud je u vás vyšší riziko vzniku těhotenské cukrovky, ovšem výsledky testů jsou v normě, může po vás lékař chtít, abyste přišli v pozdějším stádiu těhotenství raději ještě jednou.
Léčba
V případě, že je vám diagnostikovaná těhotenská cukrovka, jídelníček musíte radikálně upravit, případně užívat i předepsané medikamenty, čímž se minimalizují rizika pro matku i dítě. Čeká vás:
- kontrola hladiny cukru v krvi čtyřikrát i vícekrát denně,
- kontrola moči na přítomnost ketolátek,
- zdravý jídelníček,
- cvičení.
Lékař bude sledovat vaši hmotnost i vývoj vašeho dítěte. Předepsat vám může inzulín či jiné léky, a tím dostanete hladinu cukru v krvi pod kontrolu. Léčba těhotenské cukrovky je tedy hlavně o tom dodržovat předepsaná pravidla (zdravou stravu a cvičení).
Babské rady
Stravujte se zdravě a zakomponujte do svého jídelníčku potraviny s nízkým obsahem cukru. Jestliže si s něčím nevíte rady, poraďte se se svým lékařem. Ideální je dodržovat stravovací plán sestavený přímo pro ženy s těhotenskou cukrovkou.
Vyměňte sladké svačiny (sušenky, sladkosti a zmrzlina) za přírodní cukry (ovoce, mrkev, rozinky). Přidejte do jídelníčku zeleninu a celozrnné výrobky. Hlídejte si i velikost porcí. Každý den jezte tři malá jídla a dvě nebo tři svačiny, ovšem vhodné je dodržovat každý den stejný čas.
Většinu sacharidů by měly tvořit komplexní sacharidy s vysokým obsahem vlákniny. Snažte se jíst alespoň 20 až 30 gramů vlákniny denně, takže si pochutnejte na celozrnném chlebu, obilovinách, těstovinách, hnědé či divoké rýži, ovesných vločkách, zelenině a ovoci.
V neposlední řadě dbejte na pestrost jídelníčku, protože ten zajistí dostatek vitamínů a minerálů.
Prevence
Pokud chcete snížit riziko vzniku těhotenské cukrovky, je potřeba se na životní styl zaměřit ještě před otěhotněním. Jezte zdravou stravu, buďte aktivní a snižte případnou nadváhu.