Možné příčiny vzniku úpalu
Lidské tělo má svůj vlastní termoregulační systém. Vlivem extrémních podmínek prostředí, případně vlivem dehydratace organismu, může dojít k narušení této funkce těla a vzniká úpal. Hlavní příčiny úpalu jsou zejména dlouhý pobyt v prostoru s vysokými teplotami, s nedostatečným větráním a bez přívodu čerstvého vzduchu.
Stačí, že si oblečeme neprodyšné oblečení. Tělo se nemá možnost přirozeně ochlazovat odpařováním potu a začneme pociťovat příznaky úpalu. Jeho příčinou může být i příliš vysoká vlhkost prostředí. I vlhkost totiž brání odpařování potu. Teplota těla začne rychle stoupat a jakmile dosáhne 40 °C, začnou se objevovat projevy úpalu.
Všechny tyto příčiny se stupňují, pokud se přidá nedostatečný příjem tekutin. Úpal tedy nemusí vůbec souviset s pobytem na slunci.
Příznaky a projevy úpalu
Jak poznat projevy úpalu a jak úpal probíhá? Už slabý úpal se projevuje bolestí hlavy, nevolností a horečkou. Typická je suchá kůže a absence potu. Může se objevit nutkání na zvracení nebo zvracení. Časté je zrychlené dýchání. Při vážném úpalu dochází ke zmatenosti, mdlobám a ztrátě vědomí. Objevují se svalové křeče a šokový stav. A jak dlouho trvá úpal? Po akutním stavu mohou následky úpalu odeznívat v řádu hodin, ale dokonce i dnů.
Rizikové faktory úpalu
Úpal si nevybírá a může postihnout kohokoliv bez rozdílu věku. Rizikovým však je mnohem více pro lidi staršího věku a pro děti. Starší lidé trpí různými nemocemi, které se mohou po úpalu kriticky zhoršit. Též často zanedbávají pitný režim, což vede k úpalu a způsobuje jeho horší průběh. U dětí zas ještě není vyvinuta termoregulace, a tak dítě dostane úpal i v případě, kdy dospělý člověk ani nepostřehne problém. Problematický je úpal rovněž u lidí trpícími některými onemocněními. Jde například o obezitu, ale též o onemocnění srdce a vysoký tlak. Na úpal jsou náchylní lidé se špatně kompenzovaným diabetem, kteří trpí častějším močením a rychleji se dehydratují.
Diagnostika úpalu
Jako první se u vážného úpalu projeví zmatenost, zrychlené dýchaní a křeče. Vše již doprovází bolesti hlavy, vysoká teplota a často též zvracení. Důležité je rozlišit, jestli jde o úpal nebo úžeh. Mezi těmito stavy je rozdíl. U úžehu totiž nejde o celkové přehřátí organismu, ale především o přehřátí mozku z důvodu dlouhého pobytu na slunci. Oba tyto stavy však mohou být i kombinované. O úžehu tak obvykle svědčí opálená až spálená pokožka. Objevují se u něj též projevy podobné zánětu mozkových blan – zejména ztuhnutí šíje. Lékař vždy zjišťuje pomocí rozhovoru, co je pravděpodobnější: úžeh vs. úpal.
Léčba úpalu
První pomoc při úpalu je zapotřebí obvykle poskytnout již v domácím prostředí. Postiženého je nutné ochladit na teplotu pod 38,5 °C otíráním nebo koupelí v chladnější vodě. Pomůže čerstvý studený vzduch. Důležité je začít podávat tekutiny. Postižený by měl zaujmout polohu v leže se zdviženýma nohama.
Často si se slabým úpalem poradíme v domácích podmínkách. Pokud však nastává zmatenost, mdloby, šokový stav, a dokonce ztráta vědomí, je nutné rychlá lékařská pomoc. Lékař diagnostikuje, jestli jde skutečně o úpal a vyloučí jiné možné alternativní onemocnění. Potvrdí, že jde o úpal a ne o úžeh a u vážného stavu zahájí léčbu vhodnými prostředky.
Babské rady při úpalu
Naše babičky radí proti úpalu to, co lékaři. Především ochladit zábaly či pobyty ve studené, ne však v ledové vodě. Pak podávat dostatek vhodných tekutin. Můžete připravit i domácí rehydratační roztok. Doporučuje se v litru vody rozpustit 8 lžiček cukru, 1 lžičku soli a sklenici 100% pomerančového džusu. Originální rehydratační roztok podle WHO má složení: na litr převařené vody 13,5 g glukózy, 2,6 g NaCl, 1,5 g KCl a 2,9 g citronanu sodného (dihydrát), případně 2,5 g hydrogenuhličitanu sodného (místo citronanu sodného). Doplňovat je třeba pozvolně, po malých dávkách.
Prevence úpalu
Než úpal léčit, rozhodně se je mu lepší vyhnout. Přesto se však možná i několikrát v roce dostaneme do stavu alespoň mírného úpalu. Stačí pobyt v přeplněném dopravním prostředku, sport v horkých dnech, jsou i lidé, kterým nemusí svědčit pobyt v sauně či v páře. Nejdůležitější prevencí je vyhýbat se přehřátí organismu a dodržovat dostatečný pitný režim.