Příznaky a projevy
Obecně je jazyk růžový. Bílý povlak nepředstavuje v drtivé většině případů žádné riziko, setkává se s ním každý dospělý i starší děti. Stejně tak platí, že větší sklony k tvorbě povlaku na jazyku mají lidé s širokým a zvrásněným jazykem.
Za bílým povlakem na jazyku ovšem může stát horečka, slabost, pocení, zvýšená únava, a stejně tak hubnutí. Příznaky typu změna barvy, hybnosti a vlhkosti jazyka by pro vás měly představovat varovné signály o případných onemocněních. Za bílým povlakem může být i rozvíjející se nemoc, například angína či kvasinková infekce. V tomto případě bílý povlak na povrchu jazyka doprovází pálení a bolest v krku, potíže s mluvením a polykáním. Pro někoho je nepříjemně bolestivá i vyrážka v podobě pupínků na jazyku.
Možné příčiny
Proč máte na jazyku bílý povlak právě vy? Příčin existuje hned několik. Častou příčinou je špatně prováděná, eventuálně zanedbaná ústní hygiena. Kromě zubů je důležité speciálním kartáčkem čistit i jazyk. Nebudete-li pečovat o celou ústní dutinu, může vás trápit nejen povlak na jazyku, ale též nepříjemný zápach, který nezachrání ani pravidelné žvýkání žvýkaček.
Za dočasný povlak na jazyku může být zodpovědná strava a dále dehydratace. Pokud je organismus dehydratovaný, toxiny a další škodliviny nemají jak z těla odcházet, vysychá sliznice, a tím se ústní dutině zhoršuje schopnost čistit se.
Slyšeli jste někdy o leukoplakii? Jedná se o závažné onemocnění s možností zhoubného nádoru, kdy právě bílý povlak na jazyku je jedním z příznaků. V tomto případě je povlak hustý a nedá se seškrábnout ani vyčistit. Další příčinu najdeme v kouření, kvůli kterému dochází k přímému poškození jazyka.
Již zmiňovaná kvasinková infekce, neboli mykóza Candida albicans, dává vzniknout bělavým povlakům na jazyku doprovázených podrážděnou a zarudlou spodinou jazyka nebo afty. Můžeme je pozorovat u malých dětí i dospělých.
Je-li příčinou infekce dýchacích cest, streptokoková nebo virová infekce, pak se zpravidla objevuje bílý povlak v kombinaci s červenými tečkami. Po úspěšné léčbě tento příznak nemoci odezní do pár dní.
Lékaři mají na seznamu samozřejmě i další, ovšem značně neobvyklé příčiny. Povlak v bílé barvě může signalizovat rakovinu jazyka či dutiny ústní. Rozhodně ale nepropadejte panice, mnohem častěji jde o obyčejné podráždění či poranění jazyka, užívání léků nebo žvýkání tabáku.
Léčba
Léčbu lékař započíná stěry z jazyka a celé dutiny ústní. Pokud se potvrdí podezření na výše popsanou leukoplakii, vzorek z odběrů se zasílá na histologické vyšetření.
Je-li příčinou zanedbaná hygiena, věnujte péči vašemu jazyku a začněte používat ústní vodu a speciální kartáček.
Kvasinkové infekce se pak zbavíte pomocí antimykotik v podobě gelu, tabletky či pastilky.
U streptokokových a virových infekcích zahajte léčbu nemoci antibiotiky a po pár dnech můžete sledovat, jak bílý povrch z jazyka mizí.
Babské rady
Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, začněte s výplachy dutiny ústní. Skvěle funguje například tinktura z hřebíčku, který je protizánětlivý a perfektně osvěží dech. Používejte jej pravidelně třeba místo ústní vody.