11. listopadu 2021 |

Páteř (columna vertebralis)

Páteř (columna vertebralis ) řadíme mezi jednu z nejdůležitějších a nejpružnější část lidského těla. Páteř je jakýmsi ,, spojovatelem ,, mezi jednotlivými částmi těla. Na páteř je napojena hlava, horní a dolní končetiny a spolu s hrudníkem a dutinou břišní nese a chrání všechny důležité orgány v těle.

Páteř člověka je dvojnásobně esovitě prohnutá, co zajišťuje její pružnost. 

Zakřivení dopředu krční a bederní páteře – lordóza, zakřivení dozadu hrudní páteře a kosti křížové – kyfóza.

Části páteře:

Páteř se skládá z 33 – 34 obratlů ( vertebrae ), keré jsou navzájem spojeny pevnými, avšak pohyblivými spoji.

 • 7 krčních ( C1 – C7 )
 • 12 hrudních ( Th1 – Th12 )
 • 5 bederních  ( L1 – L5 )
 • 5 obratlů křížových ( S1 – S5 )
 • 4 – 5 rudimentálních obratl  ( Co )

Mícha – začíná na úrovni prvního krčního obratle a končí na úrovni druhého bederního obratle. 

Tělo obratle a oblouk obratle tvoří páteřní kanál, kterým mícha prochází. Každý obratel páteře má možnost pohybu. Proti nadměrnému pohybu páteře chráni tvar obratle silné svaly a vazy, které běží podél páteře.

Z míchy vychází mezi jednotlivými obratli 31 párů míšních nervů, které spojují s jednotlivými části těla. 

Nervy na pravé straně míchy inervují pravou polovinu těla a obráceně. 

Senzitivní nervy informují díky čidlům v kůži  vnitřních orgánech míchu o tom, co tělo cítí. Tá přenáší informace do mozku. Mozek vysílá informace zpět do míchy, která je přenáší míšními nervy dále do svalů. Tímto způsobem moze ovlivňuje svalovou činnost.

S bolestí páteří se setkal v životě každý člověk. Většinou se jedná o bolest dolní části zad.

Příčiny onemocnění páteře:

Onemocnení jsou často způsobená zánětlivým onemocněním – spondylartritidou.

Projevy onemocnění:

Projevy se rozlišují bolesti zad jako prosté a nespecifické bolesti, neuropatické, bolesti způsobené poraněním, nebo infekci, nádorem, zánětem. Táto bolest se projevuje vystřelování bolesti do dolních končetin. Přechozená infekce může způsobit  zánět osrdečníku.

Přírodní doplňky a prevence:

olejové masáže, obklady, zábaly, koupele – pozitivně působí při bolesti kloubů, svalů, a páteře.

Doporučuji bylinné přípravky ze smrkového jehličí, třezalkový olej, , řebříček, kopřiva, přeslička

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Dobrý den, prosím o doporučení bylin na dvě diagnózy. Letitá paradentoza, cca od 30 let, kdy jsem trpěla velice silnými záněty dásní. Záněty ustoupily, nicméně poškození kosti poměrně značně. Udržují stále v jakžtakž přijatelném stavu. Tudíž hledám něco na podporu, abych alespoň tento stav udržela. Další problém je vyšší cholesterol - 6,5. Lékař navrhuje statiny-léky. Toto odmítám ohledně silných vedlejších účinků na organismus.
Děkuji a přeji pěkný den z Jižních Čech.
Jutka

Dobrý den Jitko,

paradentóza je zánět parodontu, tedy onemocnění týkající se vazivového a kostního závěsného aparátu zubu. Při paradentóze dochází zánětu parodontu a léčba je složitější. Škodlivé bakterie postupně vzrůstají do těchto prostor, infekce se začne rozšiřovat a poškozuje čelistní kost a struktury kolem zubů.

Při čištění zubů dochází k drobnému či zarudnutí dásní, aniž byste vyvinuli nějakou přehnanou silu. Vznik paradentózy souvisí s nedostatečnou zubní hygienou. Při nedostatečné zubní hygieně se v ústech postupně začne tvořit větší množství zubního plaku a zubního kamene, co způsobuje vysokou hladinu bakterii v ústech.

Jeden z nejstarších léků je – kyselina salicylová z Vrbové kůry nebo z Tužebníku jilmového.  Táto látka stimuluje kmenové buňky zubů, aby začaly obnovovat zubovinu po útoku bakterií. Právě kyselina salicylová dokáže hojit.

Doporučuji ješte žvýkat lístky meduňky, kopr, lékořice. Dále si dejte do oleje hřebíček, šalvěj a celou skořici, nechte to aspoň 2 týdny v oleji a tímto olejem si pak 3 x denně masírujte dásně. Připravte si odvar z přesličky, řebříček, heřmánek a mochny nátržník a po vyčitění zubů vyplachujte.

Cholesterol – ke zvýšení cholesterolu v těle dochází nevhodnou stravou, v důsledku nadváhy a obezity, kouřením, pití alkoholu, nedostatku pohybu nebo cukrovky.

Doporučuji :

celer, zelený čaj, rozrazil – snižuje cholesterol

červený rybíz a aronie – zamezuje ukládaní cholesterolu.

extrakt z rozrazilu lékařského, artyčok, čekanka, pupalkový olej.

Jitko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy se zlepší. Chce to hlavně trpělivost. Přeji vám vše dobré.

Darina

Stres a deprese

Marcel

Dobrý den již dlouhou dobu mám problémy se stresem a depresi minulý rok jsem prodělal plicní embolii mám špatný životní styl tak jsem furt takový unavený zeslábly.boly.me.cele.telo můžete mi nak poradit budu rád za každou radu děkuji

Dobrý den Marcely,

pokud jste ve velkém stresu a trvá už déle, tělo je v napětí a nic nepřijímá. Je v pohotovostním režimu a mozek řeší stav ohrožení – stres.

Organismus je tak zablokovaný, že není schopen vypouštět škodliviny a tudíž není místo pro přijímání něčeho navíc. Anémie a únava je málo radosti v životě, strach a zklamání.

Hloh pomáhá při stresu. Únavu řeší čaj z květů růži, tymián.

Omega +  pomáhá zvýšit obranyschopnost organismu a odolnost vůči následkům stresu.

Zkuste vitamíny a stopové prvky do těla.

Deprese je závažná, dlouhotrvající porucha psychiky projevující se snížením až vymizením schopnosti prožívat potěšení, pokleslými náladami jedince a patologickým smutkem.

Výborným léčebným produktem je přípravek z třezalky tečkované, brutnák, dobromysl tyhle vynikající byliny odstraňují úzkost a psychické napětí a zlepšuje spánek.

Hořec,  dostane do pohody každého jedince. Jeho vliv na organizmus skvěle doplňuje heřmánek římský. Dokážou vyloučit z těla přebytečné látky, které nám ubírají sílu.

Dále můžu doporučit – vyčerpané tělo potřebuje schladit, a právě to dokážou byliny s hořkou chutí. Benedikt čubet  kombinovaný s pomerančovou kůrou obsahuji účinné látky, které se velmi rychle vstřebávají a dokážou zregenerovat organizmus po fyzické i psychické stránce.

Celkově vás posílí koupel, do kterého přidáte :

dubovou kůru, přesličku, nakrájenou cibuli a česnek, fenykl a větvičku černého bezu.

Marcely, věřím, že vyzkoušíte některé rady, které vám doporučuji. Co potřebujete, je změna ve vašem životě: zdravé stravování, dostatek spánku, klidu, radosti a pohyb v přírodě.

Přeji hodně trpělivosti a věřím, že váš život vás naplní štěstím a radostí.

Darina

 

 

 

Mílie - bílé tečky kolem očí

Kateřina

Dobrý den Darino,
doporučila mi vás kolegyně. Můj manžel má spoustu nevzhledných bílých teček kolem očí. Je to nehezké a on nechce s tím k žádnému odborníkovi. Jemu to nevadí, ale mně ano. Můžete mi prosím poradit , jestli by jsem mu to mohla odstranit i já?
Moc děkuji za radu a pomoc.
Káťa

Dobrý den Káťo,

mílie jsou skutečně nevzhledné tečky kolem očí a většinou s bílou hlavičkou. Není to věkem, mohou se tvořit jak u dětí, tak i u dospělých. U novorozenců se tvoří kolem nosu, ale samovolně zmizí. Mílie jsou malé cysty vyplněné keratinem. Jsou to mrtvé kožní buňky zachyceny kůží a nemohou se dostat ven.

Mílie neohrožují nijak život, je to problém estetický. Nedá se dobře vymáčknout, ale pokud při odstraňování zvolíte správný postup, je možné se jich zbavit.

K odstranění potřebujete zručnost a pomůcky:

 • jehlu
 • pinzetu se špičatým koncem
 • dezinfekci
 • vatové tampony

Pleť umyjte a osušte. Jehlou mílii opatrně napíchněte shora nebo z boku. Pokud ji napíchnete shora, použijte klidně pinzetu. Bulku vytlačte ven a místo utřete vatovým tamponem vystříkaný dezinfekci. Takhle postupujte a zbavujte se jich jednu po druhé. Pokud je jich kolem očí hodně, neodstraňujte jich příliš najednou. Můžete tím podráždit pokožku a udělají se stroupky a můžou zůstat jizvičky.

Proti tvorbě mílii je dobré používat peeling, který zasahuje do hlubších vrstev a pleť vyčistí lépe. Nedoporučuji používat na pleť minerální oleje, které vytvářejí na pokožce film, může pokožku ucpávat a začnou se tvořit mílie.

Káťo, věřím, že manžel se odevzdá do vašich šikovných rukou a jeho pleť bude opět hezká.

Přeji vám úspěch a radost ze skvěle provedené péči o manželovou pleť.

Darina

 

Dobrý den Darino,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Před půl rokem jsem prodělal žloutenku a pořád mám problémy. Snažím se dodržovat dietu, ale občas neodolám něčemu sladkému nebo smaženému řízku. Moc bych vás požádal o nějaké bylinky, které by pomohli jako prevence nebo, když mi je hodně špatně.
Moc děkuji.
Vítek

Dobrý den Vítku,

žloutenka je mnohem nebezpečnější, než si obvykle myslíme. Někteří lidé, kteří prodělali žloutenku, pak pociťují trvalé následky. Nemůžou jíst ani sladké ani nic smažené.

Nenapsal jste jakou žloutenku jste prodělal, rozeznáváme žloutenku (ikterus) a infekční žloutenku (hepatitida). Jedna i druhá je vážné onemocnění. Ale lékař vám určitě řekl, jestli se jedná o infekční zánět jater či o nakažlivé onemocnění, kdy je pacient izolován (hospitalizován). Dieta spočívá hlavně v čištění a ředění žluče. Určitě vám lékař doporučil pít čerstvou mrkvovou šťávu denně. Pro ředění žluče je výborná tinktura z Vlaštovičníku a čaj ze : ŠípkůZlatobýl,  PřesličkaBřezové listy .

Při léčbě pomáhá působení sprchy teplé vody na oblast jater a můžeme si připravit obklady se zelí. Dieta je nutná delší dobu , je třeba důsledně pečovat o střeva a to přeplachováním bylinnými čaji. Žluč musí být z krve odstraňována co nejrychleji, protože škodí celému organismu. K úplnému uzdravení potřebujete delší čas. Jestliže se držíme přísně přírodní léčby, může k uzdravení dojít po pár týdnech. Léčení však přesto pokračuje dál, poněvadž jakákoliv nedbalost způsobí trvalé poškození. Každý, kdo předělal žloutenku, by měl vždy na jaře začít pít čaj z pampelišky. Na játra blahodárně působí artyčok, čekanka, ředkvičky a všechny hořké byliny.

Vítku, pokud se budete řídit pozorně těmito radami, dosáhnete úplného uzdravení.

Přeji vám hodně síly a brzké uzdravení.

Darina

 

Paměť a soustředění

Petr

Dobrý den Darino,
mám na vás prosbu. Nejsem už mladík, ale pro vykonávání mé funkce v podniku, musím jít studovat vysokou školu. Nevím, jestli to vůbec ještě zvládnu. Práce je pro mně hodně důležitá a mám jí rád, ale problém je, že učení nezvládnu.
Poraďte mi prosím, nějaké bylinky na soustředění, paměť a koncentraci.
Moc vám děkuji.
Petr

Dobrý den Petře,

už na začátku píšete, že to nezvládnete. Pokud budete přesvědčený, že na to nemáte, že to nedokážete, že to nezvládnete, tak to skutečně nezvládnete.

Buďte přesvědčený, že je to skvělá příležitost si rozšířit obzor, myslete na všechny výhody, které budete mít, radost z poznání něčeho nového…..

Hledejte ve studiu něco pozitivního, krásného a prospěšného. To je ten hnací stroj, který vás bude hnát ku předu. Nepodceňujte se, možná zjistíte a vyjdou na povrch vědomosti, o kterých jste ani nevěděl, že jsou ve vás potlačované.

Petře, žádná bylinka na to, aby jste bez učení studoval není. Ale jsou bylinky, které dokáží podpořit soustředění, koncentraci, náladu a motivaci.

Cholin – je základním stavebním kamenem pro tvorbu důležité látky ( acetylcholin)  pro komunikaci mezi našimi nervovými buňkami.

Nedostatkem tohoto nervového přenašeče je spojován poruchami paměti, nesoustředěnost, ale i další např. Alzheimerova choroba, ateroskleróza a jiné vážné poruchy paměti.

Zdokonalit svou paměť patří k dávným lidským snům. K zázračné pilulce, která by nám ze dne na den pomohla nasoukat do hlavy např. anglicko-český slovník, zůstává v nedohlednu. Určitá naděje však svítá v souvislosti s použitím jednoduché sloučeniny – cholinu.

Cholin obsahuje bez černý, kostival lékařský, pohanka, vaječné žloutky, játra, luštěniny, a burské oříšky.

Jako doplněk k normální stravě by neměl být cholin podáván pokud se zároveň léčíte  s depresí nebo jinými vážnějšími psychickým onemocněním.

Můžete ještě popíjet čaj – Rozchodnice růžová, Meduňka, Ginkgo Biloba, a Sléz maurský ( ten doporučoval už Hippokrates svým studentům).

Petře, vyzkoušejte mé rady a věřte si, studium úspěšně dokončíte bez problému.

Přeji vám hodně zdraví a úspěchů.

Darina

Spermie (intenzita a rychlost)

Jirka

Dobrý den paní Darino,
mám problém, s kterým potřebuji poradit. S manželkou máme jednu dceru, ale pořád mi vyčítá, že jsem k ničemu, protože chce ještě druhý dítě a pořád nemůže otěhotnět. Posílá mě po různých vyšetřeních. Na posledním vyšetření mi zjistili, že mám pouze 2O % spermií, které jsou schopné oplodnit vajíčko. Zbývající spermie jsou líne a pokud chci dítě , nemám moc času. Můžete mi prosím poradit nějaké bylinky, které by probrali i ty ostatní k aktivitě? Jinak s manželkou nevydržím, ještě se do toho montuje tchýně a doma mi dělají ze života peklo.
Moc děkuji za pomoc a radu.
Jirka

Dobrý den Jirko,

v dnešní uspěchané a stresující době nejste jediný mužský, který se potýká s tímto problémem. Neplodných mužů přibývá a může za to stres, špatné stravování, kouření, obezita… Vaše manželka, by Vás měla povzbuzovat a ne ještě více stresovat. Věřím, jak se cítíte, pokud  byla vždy s výkonností v ložnici spokojená a vaše výbava vás nikdy nezklamala.

Dokonce jste se nechal přemluvit i k návštěvám odborníkům, co zřejmě nebylo pro vás jednoduché. Nepředpokládal jste, že problém bude na vaši straně, ale manželky. A to je pro vás obrovské zklamání a ponížení, že právě vy, respektive vaše spermie jsou líne. Vaše psychika a sebevědomí je zlomené a situace nastává nervóznější.

Intenzivní stres ovlivňuje produkci hormonů a negativně se podepisuje na produkci spermií. Počet aktivních spermií může ovlivňovat přehřívání varlat, horečnaté onemocnění, sauny a horké koupele, některé léky, chlamydie, poruchy ledvin i onemocnění jater, diabetes a řada další nemocí. Příčin neradostného stavu je celá řada.

I kdyby jste měl dostatečný počet spermií vyhráno nemáte, jsou vám k ničemu. Pokud spermie nemají dostatečnou rychlost a intenzitu, aby rozrušili membránu vajíčka a pronikli do něj.

Jirko, pokud máte ještě aspoň 20 % spermii schopných k oplodnění vajíčka, není nic ztracené.

Důležitá je strava, jezte vlašské ořechy ( vědci dokázali, že po ořechách se zlepšuje pohyblivost i vitalita spermií), podpořte své spermie vitamínem C, E, B5, zinkem, nepijte alkohol, nekuřte.

Jezte brokolici, papriky, ryby, vejce, mrkev, kakao,  fazole, dýňové semínka, celozrnné pečivo…..

Nenoste mobilní telefon v kapse, je možné, že i to škodí. Noste kalhoty a slipy pohodlné.

Ještě bylinka na intenzitu a dostatečnou rychlost – šafrán , je neskutečně výkonný a vyzkoušený.

Maca kořenzvyšuje erekce, plodnost, vydrž při souloži, zvyšuje počet a pohyb spermií, oddaluje ejakulaci, zvyšuje chuť na milování, zlepšuje fyzickou i duševní výkonnost i sexuální impotenci mužů.

Oves setý -obsahuje testosteron, je to jeden z hlavních anabolických hormonů, které v těle kolují. Působí na výkonnost, stimuluje tvorbu spermií, ovlivňuje erekci a její trvání.

Škornice velkokvětá – ovlivňuje tvorbu spermií, zvyšuje prokrvení penisu, léčí poruchy potence a vitalitu.

Sibiřský ženšen- ( podpora a zlepšení erekce, funguje jako viagra pro muže).

Thuja Occidentalis (Zerav západní) – zvýšená sexualita, zbytnění prostaty.

Další byliny jsou – kotvičník, jinan.

Pokud budete chtít směs ke zkvalitnění spermií, můžu vám namíchat bylinky a poslat.

Jirko, věřím, že mé rady vyzkoušíte, sen vaši manželky se splní a miminko bude jako andílek.

Čekám za dva měsíce pozitivní zprávu, že  manželka je těhotná a spermie splnili očekáváné.

Přeji vám hodně štěstí, pohody a energie.

Darina

 

 

 

 

 

Paradentóza

Jiřina

Dobrý den Darino,
obracím se na Vás s dotazem, jestli mi nepomůžete s problémem paradentóza. I přes snahu se starat o zuby, denně je dva krát čistit s drahými zubnými pastami, mi řekl zubní lékař, že mám nastupující paradentózu.
Jsem z toho hodně špatná, občas mě bolí i dásně a obnažují se mi zubní krčky. Snažím se moc nejíst, spíše jen tekutou stravu, protože mám strach, aby jsem náhodou o nějaký zub nepřišla. Nevím si to ani představit, že bych o zuby přišla.
Poraďte mi prosím, nějaké bylinky nebo rady, co mám dělat.
Moc vám děkuji.
Jiřina

Dobrý den Jiřinko,

co můžu doporučit, to je najít si opravdu dobrého lékaře. Představuje to velké úsilí, a to tím spíše, že toto úsilí mívá obvykle nevalné výsledky. Nemocný, který je postižen chronickým zánětem dásní, může přijít o zuby. Můžu vám doporučit masáž dásní přípravkem z Echinacie  střídaná masáží myrhovou tinkturou. Mimo to je třeba dodávat tělu bohatou stravu.

Nejdůležitější je pravidelné čištění zubů a zároveň masáž dásní nepříliš měkkým kartáčkem na zuby. Doba na čištění nemá být kratší než 2 minuty. Je velmi dobré následné dočištění ústní vodou a speciální voskovou nití. Je nutné zajistit potřebné dávky vápníku prostředkem ,,Urticalcin,, je to doplněk stravy s vápníkem, lisovanou šťávou z čerstvých kopřiv s kombinaci vitamínem D3 z lišejníků.

Ještě můžu doporučit jeden recept :

nasbírejte mladé výhonky z kopřiv, nechte je usušit. Skořápky z BIO vajíček nebo škeble ústřic rozdrťte spolu se suchými kopřivami a takto získaný zelený prášek, užívejte 3 x denně na špičku nože. Díky tomuto domácímu prášku, budete mít silný, zdraví chrup, zesílí vám kosti  a posílí vaši odolnost vůči infekci. ( pokud budete mít zájem, prášek můžu dodat).

Paradentóza není nakažlivá nemoc, je to spíše avitaminóza (nemoc vyvolaná velkým nedostatkem určitého vitamínu).

Indiáni a černoši tento problém nemají, poněvadž mají velmi jednoduchou stravu. Z jídelníčku by jste měla vyřadit  všechny sladkosti a hlavně bílý chléb.

Kladné účinky se neprojeví okamžitě, je třeba vydržet a výsledky se ukáží.

Jiřinko přeji vám pevnou vůli a hodně energie.

Darina

Covid 19

Vilma

Dobrý den paní Darino,
vím, že Covid 19 je problém celosvětový, ale já s manželem mám Covid 19 už po druhý krát. Pořád se chráníme rouškami, ven už ani moc nechodíme a dostali jsme jej už po druhý krát. Myslíte, že existuje nějaká přírodní cesta, aby byl člověk odolnější? Nebo nějakou prevenci proti onemocnění? Pokud je to možné, můžete mi poradit?
Moc děkuji a přeji pěkný den.
Vilma

Dobrý den paní Vilmo,

to je téma, o které není dobré moc radit.

Ale jednu radu vám můžu dát, je vyzkoušená, jednoduchá a pomohla lidem, kterým jsem ji doporučila.

Já, nedám dopustit na jedlou sodu a proto ji doporučuji k inhalaci horké vodní páry.

Táto inhalace vodní a sodové páry jako prevence onemocnění určitě pomůže. Inhalaci dělejte častěji a uvidíte, že zavčas dělat prevence vzniku choroby se vyplatí.

 • Jsem přesvědčená, že zvýšená teplota páry v ústech a v nosohltanu problém vyřeší.
 • Tento způsob inhalace můžete provádět v domácích podmínkách a prevence bude vyřešená.
 • Způsob je jednoduchý, levný a zaručeně zničí každý mutant.
 • Prevenci neodkládejte a podýchejte páru z roztoku vody a sody po dobu 15 minut.
 • Vyzkoušejte a věřím, že táto rada vám pomůže vyřešit problém.

Paní Vilmo, přeji vám vše dobré i manželovi a hlavně hodně zdraví.

Darina

 

Alzheimerova choroba

Milena

Dobrý den paní Darino,
obracím se na Vás s vážným zdravotním problémem. Lékařka mi stanovila diagnózu po kompletním vyšetření Alzheimerova choroba. Jsem už stará a zapomínám, ale mám velký strach, že se to bude zhoršovat a budu odkázaná na cizí pomoc. Jsem zoufalá, nemůžu spát a pořád přemýšlím, co se mnou bude dál. Nikomu nechci být na obtíž, ale jak se z toho mám dostat?
Léky nechci brát, protože po nich se vše ještě zhorší a nevyléčí. Poraďte mi prosím radou nebo nějakou bylinnou léčbu.
Moc děkuji.
Milena

Dobrý den paní Mileno,

nevěšte hlavu, zapomínání je další z projevu stáří. Ovšem stejně jako s ostatními obtížemi se dá i s tímto snadno pracovat. Lidský mozek je neustále od narození ve střehu, pracuje i když vy spíte. Během života se vzděláváte, pracujete a v důchodu už mozek tolik nenamáháte. Lidé v důchodě prostě vypnou a užívají si pohody. Pak se není čemu divit, když se mozek zamkne a není schopen vyvíjet tolik aktivity.

Při této závažné nemoci dochází k narušení části mozku. Tím jsou oslabeny jeho funkce, kdy nastává velký zlom hlavně s pamětí a myšlením.

Nejvíce se nemoc projevuje po 65. roce, ale někdy už i u padesátníků. Je to smutné, ale nejčastěji končí stařeckou demencí, kdy lidé zůstanou odkázáni na pomoc druhých.

Alzheimerova choroba ze začátku nemá žádné nápadné projevy, stane se, že zapomínají, ale to se stává i mladým lidem. Jenomže, u této choroby se zhoršuje jejich krátkodobá paměť.

Nemají problém si vzpomenou na školní léta nebo jak chodili na tancovačky a další zážitky z minulých let. Ale problém je si vzpomenout co měli k obědu, jestli už byly nakoupit a hlavně s vyjadřováním.

Vím, o čem píšu, zažila jsem to s tátou. Když jsem za ním přišla, tak se pořád ptal ,, a která ty jsi?,, ale když mi začal vyprávět, že v kolik ráno musel vstávat do školy, aby nezmeškal vlak, protože jezdil jen jednou ráno a odpoledne. Kolik kilometrů by musel běžet, aby nepřišel pozdě na vyučování, protože by se paní učitelka zlobila.

Nebo když hráli fotbalový turnaj v deváté třídě a on dál dva góly. To bylo neuvěřitelné, jak si vše pamatoval, jména hráčů, kdo mu přihrál míč a on střelil do brány a byl z toho gól.

Takže zatímco si dobře pamatoval vše z mládí, tak si nevzpomněl co bylo včera nebo kdo jsem já. Vodu z kohoutku dokázal pustit, ale už nikdy nezastavil, nechal jí téct.

Nemoc se ale více či méně pomalu zhoršuje a lidé s touhle nemocí se už nedokážou o sebe ani o domácnost postarat.

To, jak rychle se nemoc zhorší, je velmi individuální. Každá osoba postižená Alzheimerovou chorobou to má jinak. Zatím, co někdo žije s touto chorobou roky bez velkých potíží, někoho může složit za pár měsíců.

Je důležité žít zdravě, bez stresu a strachu, není třeba panikařit a nalhávat si to nejhorší a zbytečně to přivolávat.

Paní Mileno, důležitá je zdravá životospráva, pohyb, velký vliv má neustála činnost mozku.

Hodně čtěte, je dobré luštit křížovky, kreslete, sestavujte puzzle, stavebnice, začněte vyšívat a plést, zabývejte se  činnostmi, u kterých musíte namáhat mozek. Dobře je tyto aktivity střídat a nezabývat se jenom jednou.

Dosud není známo, z jakých přesných důvodu nemoc vzniká, ale je mnoho možností, jak se jí snažit bránit.

Jezte hodně čerstvého i sušeného ovoce, zeleniny, vitamín B a C. Vynechte z jídelníčku cukry, přepálené jídla, bílou mouku.

Doporučím vám bylinky (tinktury), které povzbuzují mozek, prokrvují cévy a proti zapomnětlivosti :

Na klidný spánek a proti stresu:

Tinktury přidávejte do vody nebo čaje.

Jezte ryby, brusinky, špenát, brokolici.

Vše konzultujte se svou lékařkou.

Paní Mileno, věřím, že některé rady budete dodržovat a vaše nemoc se nebude zhoršovat.

Přeji hodně trpělivosti a užívejte života. Nemyslete na to nejhorší, myslete pozitivně.

Darina

Dobrý den paní Darino,
obracím se na vás s prosbou. Mám problém, že začínám zapomínat, pořád hledám klíče, brýle a nevím jestli jsem zamkla nebo co jsem šla vzít do kuchyně. Poslední době jsem unavená a začínají mi brnět prsty na rukách i na noze. V noci se budím a musím si je masírovat. Zdá se mi, že se mi zhoršuje i zrak.
Nechci brát žádné léky z lékárny, proto vás prosím o nějakou radu a bylinky.
Moc děkuji.
Zuzka

Dobrý den paní Zuzko,
naše tělo potřebuje každý prvek, který je pro nás moc důležitý. Nedostatek jednoho vitamínů je často výchozím bodem. Začíná to problémem malým, které vedou k vážnějším následkům.
Jeden z nejdůležitějších vitaminů v našem těle je vitamin B12, který napomáhá metabolismu a optimálnímu fungování buněk.

Další důležitou funkci je účast na výrobě cholinu, který zabraňuje tukové degeneraci jater. Podílí se také na syntéze aminokyselin, které ovlivňují duševní aktivitu.

B12 je zodpovědná za produkci červených krvinek, které dodávají do buněk kyslík. Pokud se hladina kyslíku sníží může docházet k brnění, mravenčení znecitlivění prstů nebo končetiny.

Když tělo nemá dostatek vitamínu B12, vysílá různé signály ve formě příznaků. Je velmi důležité, aby jsme včas zachytili toto varování a napravili deficit, který způsobí zdravotní problémy.

Pokud máme nedostatek vitaminu B12, způsobuje to celkovou únavu, slabost ve svalech, lenost a letargii.
Neustála únava, zapomínání, špatné vidění, deprese může být nedostatkem vitaminu B12.

Příznaky, které popisujete se vyskytují většinou u lidí, kteří trpí nedostatkem vitaminu. Někteří lidé přibírají na váze, někteří mohou ztratit chuť k jídlu, protože z jídla nemají žádný požitek.
Vzhledem k nedostatku tohoto vitaminu B12 se mohou červené krvinky rozpadat a díky tomu začne blednout kůže.

Ve vzácných případech může nedostatek vitaminu poškodit zrakový nerv a retinální cévy oka. Může nastat rozmazané nebo dvojité vidění, nejhorší pak končí dočasnou slepotou.
Zjišťujete, že zapomínáte věci, nebo si nemůžete vzpomenout co hledáte? to vše může způsobovat nedostatek vitaminu B12.

Vitamin B12 je důležitý při tvorbě serotoninu a jeho nedostatek může vést k emočním poruchám (plačtivost, náhlá změna nálady, podrážděnost).

Aby jste se vyhnuli nedostatku vitaminu B 12, je nutné změnit stravovací návyky. Doplňte do jídelníčku hovězí maso a hovězí játra, drůbeží maso, vejce a obiloviny.

Bylinky jsou důležité v podobě tinktur nebo čajů a mastí.

Bylinky pro lepší paměť, náladu, proti únavě – třezalka, eleuterokok, kozlík, meduňka, Jinan, Gotu-kola, Yerba maté, lípa srdčitá, rozchodnice, šišák, černý bez, černý rybíz, aronii.
Důležitý je doplnit vitamin B12.

Zuzko, věřím, že rady vyzkoušíte a vaše problémy se vyřeší.
Přeji vše dobré a hodně trpělivosti.

Darina

Dobrý den paní Darino,
doporučila mi vás kolegyně, abych se poradila o problému s vámi. Trpím bolestí v krku a když se podívám před zrcadlem do otevřených úst a vypláznutým jazykem, je vidět v zadní části krku bělavé shluky i hrudky. Jinak se cítím zdravá, ale bolest v krku se mě nechce pustit. Můžete mi prosím poradit, jak se mám tohoto problému zbavit?
Děkuji a přeji pěkný den.
Viola

Dobrý den paní Violo,
každého občas škrábe v krku, kvůli virové či bakteriální infekci nebo vlivem nachlazení či alergie. Ale to že jste zdravá a bolí vás v krku je možné čepy na mandlích.

Mandle jsou zásadní pro imunitu, fungují jako síto zachycující mikroby.

Někdy se zbytky hlenů, bakterií a mrtvých bílých krvinek začnou v prohlubních krčních mandlí hromadit a tvořit hrudkovité útvary. Jedná se o čepy (mandlové kameny).

Cítíme tlak a bolest v hrdle, zápach z úst, oteklé mandle, obtížné polykání a pocit, jako by nám něco uvízlo v krku. Ano zjistíte to, když vypláznete jazyk a podíváte se do zrcadla. Vypadají jako bělavé shluky či hrudky. Někdy se samy uvolní a často se také ukážou, když si prstem na mandli trochu zatlačíme.

Příčiny čepů na mandlích:

Podle statistik trpí na čepy každý čtvrtý člověk.

Může se jednat o chronický zánět mandlí, který kromě zápachu u úst nic zásadnějšího neničí.
Existují ale i případy, kdy čepy (mandlové kameny) značí závažné onemocnění.
Jsou-li doprovázeny horečkou, bolestí v krku a při polykání, bývá na vině akutní angína. Přidá-li se nesvědivá vyrážka postupující od podbřišku na celé tělo, s výjimkou obličeje, může jít o spálu.

Čepy se mohou objevit i u infekční mononukleózy, doprovázený bolestí hlavy, svalů a kloubů, únava a ucpaný nos.

Pokud si čepy v krku najdete, navštivte lékaře. Vyhodnotí situaci a doporučí léčbu.
To bylo všeobecně popsané.

Vám Violo, bych doporučila kloktat šťávu ze syrových brambor, většinou se čepy uvolní. Čepy je možné prstem nebo vatovou tyčinkou vymáčknout.

Doporučuji kloktat i bylinkami – heřmánkem, šalvějí.

Co je velmi nutné, je 2 krát denně čištění zubů, ideální i mezizubními kartáčky. Hygiena ústní dutiny je moc důležitá.

Žádný spolehlivý trik na zbavení čepů neexistuje. Zcela se problému vyhnete pouze odstraněním krčních mandlí. Ale nedoporučuji.

Věřím, že mé rady vyzkoušíte a naučíte se sama, jak kameny z krku vymáčknout a zbavit se jich aspoň na čas. Je důležité přijímat dostatečné množství tekutin.

Přeji vám hodně trpělivosti a zdraví.

Darina

Marie

Bolestí levého kolena. Při pohybu... Na rotopedu křupani.. chůze do schodů levou nohu přitahují... Chůze ze schodu.. jde levá noha první... Přitahují pravou... Dle zprávy je artróza 2 stupně... Spíše horší varianta.

Dobrý den paní Marie,

příčiny bolesti v kolenou, nejsou od věku člověka, ale od něčeho jiného:

 • ledvin
 • slezina
 • močového měchýře
 • jater
 • žlučníku
 • slinivky břišní nebo žaludku
 • střeva

Pokud koleno bolí při chůzi do kopce                 =  jsou špatné játra.

Pokud bolí když jdeme z kopce / vnitřní strana) =  to je špatná slezina.

Většina lidí při bolesti kolena trpí zácpou a to proto, že  mezi zažíváním a klouby kolen a ramen je spojitost.

Bolest kolen může být i výsledkem několika faktorů, jako jsou:

poranění kolena při sportovních a rekreačních aktivitách, jako jsou trhlina menisku, poranění šlach a vazů, zlomenina čéšky, vybočení kolenního kloubu;

osteoporóza nebo artritida

Projevy :

 • zánětem v oblasti kolen
 • tupou nebo ostrou bolestí kolenních kloub
 • otokem kolena
 • ztuhlost a sníženou pohyblivost kolen
 • problémy při chůzi

Unikátní balzám si můžete připravit :  kurkuma, aloe vera, Arnika, jalovec, mentol, rozmarýn, kaštan maďal, kořen pampelišky, andělika lékařská, kůra vrby bílé.

Z bylin uděláme balzám, který natíráme v tenké vrstvě na bolavé místo.

Další způsob od bolesti:

Koleno na noc natřeme obyčejnou vepř. domácí mastí + chilli v prášku. Výborné i na zápěstí, přehřeje a stáhne bolest.

Další recept:

1 lžíce medu, 1 lžíce obyč. hořčice, 1 lžíce soli, 1 lžic sody. ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Natřete bolavé místo a zabalte do folie.

Čaj si můžete udělat z bylinek nebo přidat tinkturu do čaje a popíjet:

brusinka, yzop, vinná réva, třezalka, olše, podběl, zlatobýl, borovice, bříza

Vodu v koleni vyřešíme: nastrouhat kořen kostivalu a uděláme zabal.

Dále doporučím z produktů Pharma Activ Koloidní minerály + Aloe Vera Life, Woykoff Kloubní výživa …. najdete ve vyhledavači produktů masti a gely.

Paní Marie, věřím, že některý recept vyzkoušíte a od bolesti si ulevíte.

Přeji pěkné odpoledne Darina

Dna

Petr

Krásný den, jen jsem se chtěl optat, trpím dnou, jak jsem již psal a zkoušel jsem již hodně bylinek k léčbě dny. Jediné, co jsem nezkoušel je ALOE. Doma ji pěstujeme, tu správnou, ale nevím, jak je nejúčinnější, jestli v tinktuře - (gel) nebo syrovou? Díky za info

Zdravím Petře,

pokud máte doma Aloe, je to super. Použít se může pouze víc než dvouletá. Já, jí užívám v tinktuře (jako prevenci), ale i tak, že si uřežu list, gel který obsahuje nakrájím nebo rozmixuji a dám do čaje nebo do šťávy a vypiju.

Pokud nemáte tinkturu, tak klidně čerstvou, je výborná protizánětlivá.

Přeji pěkný zbytek velikonočního pondělí.

Darina

Dna

Petr

Dobrý večer, je mi 50 roků, velice rád bych vzhledem k nesnášenlivosti klasických léků na léčbu dny, kterou trpím, rád vyřešil svůj zdravotní problém-Dna. O nemoci toho za dobu, kterou mě trápí, znám již velmi mnoho. Vše dodržuji, přesto se z nemoci nemohu vyhrabat. Klasické léky, které běžně fungují nemohu užívat kvůli nesnášenlivosti. Můžete mi prosím poradit, jak vyléčit můj chronický stavDNA, crp18, kyselina močová 400-450.Zadne léky nejím, pouze byliny a homeop. Děkuji

Dobrý den pane Petře,

dna i vysoká hladina kyseliny močové v těle má více příčin, je to porucha metabolismu. Pokud jakákoliv esenciální potrava v organismu chybí, začínají zdravotní problémy. Vysoká koncentrace kyseliny močové způsobuje krystalizaci této látky nejčastěji v malých kloubech, ale postižen může být i ramenní kloub. Krystaly způsobují mechanické obtíže, ale můžou zapříčinit vznik zánětu kloubu. Ten se projevuje silně bolestivý dnavý záchvat.

Pokud trpíte vysokou hladinu kyseliny močové už od malička, je to způsobeno genetický. Pokud se objevila v pokročilejším věku nebo ve stáří, příčina je ve životním stylu a stravování.

Hlavní příčina je výživa, ale všechny příčiny je důležité odstranit současně. Nestačí vyloučit z jídelníčku pouze některé potraviny a dodržování diet. Mnoho lidí trpící touto nemocí vyloučí dietami některé potraviny a tím strava neobsahuje dostatek všech živin, které organismus potřebuje pro správný metabolismus. Takové diety většinou zdraví škodí. Proto pro odstranění dny nestačí jen dieta, ale je nutná plnohodnotná výživa všech životně nezbytných živin. Esenciální živiny jsou důležité pro svaly, kostí, nervy a všechny orgány v těle.  Náš organismus si z těchto živin vyrábí důležité látky pro imunitní systém. Pokud organismus postrádá nějaké esenciální živiny v dostatečném množství, některé důležité procesy nemůžou proběhnout. Lidé se většinou stravují podle chuti a nálady. Proto táto nahodilá strava vede k tomu, že se vyčerpají zásoby některých živin v organismu. Lidé omezují některé potraviny (maso, sacharidy, sýry, ryby, oříšky, zeleninu a další) a tím narušují dostatečný příjem esenciálních živin. Nedostatek aminokyselin způsobuje psychické problémy, poruchy jater, ledvin a pod.  Nedostatek železa vyvolává anémii.

Metabolismus se dá opravit, pokud příčina není genetická. Každý člověk může mít jiné příčiny, ale hlavní můžou být:

 • Acidóza  (někdy se nazývá překyselení organismu) – špatná funkčnost enzymů a hormonů. V prostorách mezi buňkami se začnou ukládat toxiny, které právě vznikají se špatně složené stravy ( strava obsahuje nadbytek kyselinotvorných potravin nad zásadotvornými). A právě proto nemůžou enzymy správně fungovat. Konzumace některých nevhodných potravin narušuje činnost jater ( alkohol, sladkosti, velké množství  ovocných šťáv). Velké množství ovocných šťáv na játra působí podobně jako alkohol.
 • Dlouhodobý stres – některé zásoby živin se spotřebuji ve zvýšeném stresu.
 • Nemocné ledviny – pokud jsou vaše ledviny ve špatném stavu, může to být jedna z příčin vaši nemoci. Ledviny jsou filtrem nepotřebných látek z organismu.
 • Nedostatek pohybu – pohyb je pro náš metabolismus velmi důležitý. Pohybem rozpohybujeme střeva, čím se zlepší trávení a protáhne celé tělo.
 • Nadváha – může být jednou z příčin nemoci. Při nadváze je narušená citlivost buněk na hormon inzulin. Buňky začnou špatně fungovat a tím se naruší produkce hormonů a enzymu. Pokud člověk nabírá na váze, začne se mu tuk ukládat v břišních partiích, který je zánětlivý. Zánět v těle narušuje metabolické procesy.
 • Dieta při dně – je omezení potravin s vysokým obsahem purinů, mezi které patří například :
  • maso, vnitřnosti (játra, ledvinky), masové konzervy, sáčkové polévky, uzeniny, tučné sýry, sójová omáčka, čokoláda, luštěniny, kakao, špenát, česnek nebo celozrnné výrobky. Vitamín C, E a dodržování pitného režimu.

  Určitě se vyhněte alkoholu, protože obsahuje vysoké množství purinů.

  Mezi doporučené potraviny naopak patří čerstvé šťávy, mléčné výrobky, některé druhy zeleniny (mrkev, celer, brambory), ovoce (pomeranč, jahody, třešně, kiwi) a tmavé  pečivo.

  V omezeném množství lze konzumovat kávu, minerálky, slabý čaj, máslo, houby, bramborové knedlíky, zmrzlinu, sladkovodní ryby, vařenou šunku nebo vařené vejce.

  Z bylinek doporučují – šťávu z Aloe Vera a višně, kostival (mast), kaštan (mast), lopuch kořen (tinkturu), rdesno -hadí kořen, jalovec,  jetel červený, kopřivu, hluchavku nachovou, tymián, pampeliška kořen, jablečný ocet, kurkuma, prvosenka, přeslička, celer. Při bolestech místa chladit a ledovat.

  Udělat mast :Pampeliška – rychle snižuje zánět a bolest, regeneruje bolavé buňky,( díky vysoké koncentraci alantoinu).

  Kostival kořen (taraxacum officinale) – snižuje zánět v tkáních a chrupavčitých buňkách nohou, změkčuje kostní výrůstky.

  Troskut prstnatý (Cynodon Dactylon) – stimuluje krevní oběh v místě bolestí, zbavuje solí, brání deformaci kloubu, stimuluje obnovu tkáně.

Pane Petře, věřím , že odpověď je dostačující a některé rady využijete. Přeji vám hodně trpělivosti a úlevu od nemoci.

Darina

Ekzém, laryngitida, astma

Monika

Manžel má ekxem, léčí se kortikoidy, promazava se, byl s tím už i v nemocnici, je to po chemoterapii a ozařování, prosím chtěla bych mu pomoct. Já jsem zase pořád zahleněna, mívám v krku zelené hleny, připomínající hnis, opakovaně laryngitidy, nyní mi p. alergilozka zjistila astma, tak foukam kortikoidy, prosím taky přírodní prostředky, děkuji Sikorova ❤️🍀❤️

Dobrý den Moniko,

pokud manžel bere kortikoidy, tak i lékařka sáhla po tom nejsilnějším.

Já můžu doporučit pouze podpůrnou léčbu:

 • mast z Fialky (po ozařovaní je nejlepší)
 • na ekzém Pupalkový olej, vitamin D a B.

Pít zakysané mléko + kořen Čekanky + Psyllium (jitrocel semeno).

Doporučím bylinky a pít čaje nebo tinktura:

kopřiva, hluchavka nachová,  pampeliška kořen, černý rybíz, koriandr, dub, bříza, jitrocel, vrbovka malokvětá, řepík

Připravíme si kaši na potírání:

čerstvě nastrouhaná brambora + lžička jablečného octu a trošku vody.

Dále můžeme vyzkoušet na potírání: čekanková mast, mast jitrocelová, mast zlatobýlova, mast z borovicové pryskyřice

Manželovi po chemoterapii doporučují pít čaj nebo tinkturu: z Netřesku, kořen z pampelišky a čekanky, ostropestřec. Vlaštovičník – ( pozor, jen par kapek, ve větším množství škodí).

Moniko teď k vám:

Vaše opakované záněty hrtanu (Laryngitida), vznikali zřejmě nedoléčením virové infekci dýchacích cest ( chrapot, štěkavý suchý kašel) tím, nemoc postupovala dál a přerostla k astma.

Proto vám lékařka též předepsala kortikoidy, že jsou silné a zřejmě nevyhnutně nutné pro váš zdravotní stav.

Můžu vám jako podpůrný lék doporučit bylinky na hlasivky – řepík, majoránka.

Proti zahlenění – jitrocel, tymián, anýz, hluchavka, česnek, plícník, echinacea, yzop, dobromysl, lékořice,  lípa, vrbovka malokvětá, mateřídouška, černý rybíz.

Astma 🙁 špatná slezina)

 • kalisie
 • grepový výtažek
 • oman- tinktura
 • růže šípková
 • mučenka polní
 • řeřicha
 • rozrazil
 • divizna
 • devětsil
 • ginkgo biloba

Moniko, věřím, že nějaké rady vyzkoušíte, chce to hodně trpělivosti  a hlavně nemoci doléčit.

Darina

Dobrý den už rok mě trápí kašel a rýma.Vzdy 3 týdny fungují a týden lehnu.Mela jsem už 3 x antibiotika.Posledni.na stafylokoka já v nose ale nic nepomáhá.Nejim už rok mléčné výrobky.Dekuji za radu už jsem z toho zoufalá a připadám depresi

Dobrý den Lenko,

pokud se vám vrací rýma a kašel, tak nemáte ještě infekci vyléčenou. V nose se usídlit a namnožil zlatý stafylokok a ten právě způsobuje těžkou a opakovanou rýmu.

Je nutné navštívit lékařskou pomoc a doléčit ji výplachy nebo pomocí antibiotiky. Dále výtěrem a laboratorním vyšetřením krve.

Táto léčba trvá 2 až 4 týdny. Při léčbě je důležitá  imunita a hygiena.

Při závažných komplikacích je velmi nebezpečná, bakterie můžou napadnout ledviny, srdce, játra, střeva i mozek.

Doporučit můžu jako podpůrnou léčbu:

Tinkturu z Kalísie, Lichořeřišnice, kterou budete kapat do čaje nebo vody a popíjet.

Na kašel je vynikající mast z Bedrníku a Vavřínu nebo mast z Rýmovníku.

Je to velmi jednoduché si ji dodatečně vyrobit i do zásoby, aby jste ji měla doma v lékárničce.

Mast z rýmovníků – proti rýmě a nachlazení použijeme čerstvě natrhaný rýmovník, majoránku, měsíček lékařský, levandule, propolis a dáme do oliv.oleje na 14 dní stát na parapet. Občas promícháme. Nakonec slijeme a přidáme pár kapek eukalyptového oleje. Masírujte dutiny a strany nosu. Necháme působit.

Kašel zaženeme – šťávou z mrkve nebo ředkve s mlékem a medem.

Čaj na uvolnění hlenu: rovný díl květ a list podbělu, květ divizně, nať plicníku lékařského a listy jitrocele. Z této směsi spaříme dvě lžičky v ¼ litru vody. Denně vypijeme po doušcích 3 šálky teplého čaje při slazeného medem.

Výborný je i Tymiánový sirup nebo tinktura – podporuje vykašlávání.

Pokud není kašel suchý, užívejte jitrocelový sirup.

Pokud je kašel dusivý doporučuji – Drags imud od Energy.

Na kašel suchý – lipový květ.

Dále doporučují bylinky – zlatobýl, řebříček, diviznu, řepík, lékořice kořen, bez černý, borůvka, křen, šalvěj, česnek.

Lenko, přeji vám hodně trpělivosti a neodkladnou lékařskou pomoc.

Darina

 

Již několik měsíců trpím na zahlenění v krku, suchou sliznici v nose. Kašel, rýmu, horečku nemám. Antigenní testy na Covid vždy negativní. Zahlenění léčeno Erdomedem, ale pomůže jen na chvíli.
V poslední době asi 4 dny mám zarudlé horní patro, bílý povlak na jazyku, tuhý hlen v krku, pálení na pravé straně krku . Používám bylinné čaje řapík lékařský, heřmánek, máta.
Asi dva roky se starám o těžce nemocnou maminku, Která vyžaduje neustálou péči, žárlí na vnoučata a myslí si, že když se o ni starám, že musím 24 hodin denně. Prožívám stres a strach z dnešní doby.
Beru Sertralin, Eutyrox, Hypnogen, Soravastu.

Dobrý den paní Stanislavo,

nemoci, které popisujete, to vše nasvědčuje infekci streptokokové. Typickým zástupcem je klasická angína a zánět dýchacích cest.

Nemoci vám vyvolává stres a strach, který prožíváte. Obrovská starost a zodpovědnost se starat o nemocnou maminku a děti, vám též na zdraví nepřidá.

Na zahlenění vám doporučím pít čaje nebo tinktury z bylin:

Lékořice kořen – pomáhá při vykašlávání hustého hlenu i při astmatu nebo bronchitidě.

Tymián – silně dezinfikuje plíce, pomáhá proti bakteriím.

Dále – zlatobýl, diviznu, hluchavku, kardamom, majoránku a svízel syřišťový. Pokud nemáte kašel suchý, můžete přidat jitrocelový čaj.

Na klid a proti stresu doporučím:

Kozlík lékařský, meduňku, chmel, dobromysl, brutnák, přesličku

Doporučuji vyhledat lékařskou pomoc a nemoc doléčit. Je tam podle popisu infekce, která, když se nebude léčit, přenese se na další orgány.

Ráda bych vám pomohla, ale jste ve vážné rodinné situaci, a ty problémy já nevyřeším. Musíte to řešit v rodině, aby vám tu situaci pomohli řešit.

Darina

Dobrý den paní Darino,
mám velký problém s vypadáváním vlasů. Vždy jsem měla krásné dlouhé vlnité vlasy, kamarádky mi je záviděli, že je mám tak kvalitní. V posledních týdnech mi začali hodně vypadávat a hlavně při mytí. Nevím, jestli to může být léky, které jsem dlouhodobě brala. Po rozvodu jsem trpěla depresemi a lékařka mi předepsala antidepresíva. Teď už je dva týdny neberu, ale hodně mi začali vypadávat vlasy.
Mám velký strach a nevím co mám s tím dělat. Můžete mi prosím poradit?
Moc vám děkuji.
Jana

Dobrý den paní Jano,

ztráta vlasů trápí zhruba třetinu populace.

Co může způsobit vypadávání vlasů?

Stres, deprese – stejně jako na duševní rozpoložení reagují nehty, pokožka, tak samozřejmě i vlasy. Trpí na nedostatek energie a dlouhodobé užívání léku je ničí nejvíc. Pokud byl pouze pro vypadávání vlasů tento jediný problém, po vysazení léku dojde opět k nápravě.

Nedostatek železa – pokud jste na začátku trpěla suchými a špatně formovanými vlasy, až po nějakém čase  pak vlasy začali padat, může to být nedostatkem železa. Pokud začnete brát tenhle stopový prvek, který může být příčinou, tak se váš problém vyřeší po pár týdnech.

Nový šampon – změna šamponu někdy dokáže natolik zmást a podráždit vlasovou pokožku, že dojde k zastavení činnosti vlasových váčků a vlasy začnou padat. Okamžitě vyměňte tento šampon za některý šetrnější pro citlivou pokožku.

Špatná strava – projevuje se u těžkých případech anorexie, při extrémních dietách, u notorických alkoholiků nebo jinak závislých lidí. Pokud si upravíte jídelníček a doplníte do organismu vitamíny, stopové prvky a minerály, vlasy se vrátí do původního stavu.

Štítná žláza – pokud vás pronásleduje hypo- či hyperfunkce, často je onemocnění doprovázeno dočasným řídnutím vlasů. Je nutné navštívit lékaře.

Porod – často při těhotenství nebo po porodu ženy pozorují vypadávání vlasů. Netřeba panikařit, vlasová situace se po několika týdnech upraví.

Důležité je zjistit, která z příčin to může být.

Doporučím vám byliny proti vypadávání vlasů. Můžeme použít odvary, kterým vlasy opláchneme po každém mytí nebo oleje:

 • Jalovec obecný –  pečuje o zdraví vlasů a posiluje kořínky vlasů.
 • Lopuch větší – můžeme si připravit z kořene odvar nebo olej. Odvarem po mytí vlasy propláchneme a olej můžeme vtírat do pokožky vlasů.
 • Bříza bělokorá – vynikající pro oplachy po mytí.
 • Kopřiva dvoudomá – výluh z čerstvých kopřiv používáme  vnitřně i jako oplach vlasů.
 • Levandule lékařská – přispívá k růstů, pružnosti a lesku vlasů. Vyzkoušejte levandulové zábaly.
 • Rozmarýn lékařský – výborný odvar  pro slabé a vypadávající vlasy.
 • Tymián obecný – hodně se využívá ve vlasové kosmetice, proti vypadávání vlasů, proti lupům a mastným vlasům.

Je vhodné doplnit vitamíny A a E.

Paní Jano, věřím, že z mých rad některou vyzkoušíte a váš problém se brzy vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a radosti ze života.

Darina

 

 

 

 

 

 

Dobrý den paní Darino,
obracím se na Vás s vážným problémem. Už léta se s manželem snažíme o dítě a pořád se nám nedaří. Jsme z toho už zoufalí. Prošli jsme si i lékařským vyšetřením a pořád nic. Je fakt, že prožíváme hodně stresu, manžel se začal věnovat víc kamarádům a domů se vrací v nočních hodinách. Věřím, že manželství by zachránilo jenom dítě. Moc Vás chci požádat o pomoc.
Doporučil mi Vás můj kamarád, kterému jste též manželství zachránila.
Děkuji za pomoc a radu.
Zdena

Dobrý den paní Zdenko,

neplodnost je pro mnohé páry velmi vážným problémem. Neznamená to ale, že se jedná o závažné onemocnění. Může mít mnoho příčin a z lékařského pohledu řazená do kategorie nevysvětlitelných.

Jednoznačně mezi faktory snižující plodnost ženy patří:

 • kouření
 • alkohol
 • vyšší věk (posouvání těhotenství po třicítce)
 • stres
 • strava
 • drastické diety
 • nadměrná fyzická zátěž (včetně sportovního vysílení)
 • obezita
 • překonané pohlavní nemoci
 • dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce
 • narušená rovnováha chemikálii v prostředí

Dnes je velmi běžnou příčinou neplodnosti takzvaný polycystický ovariální syndrom. Je to soubor příznaků od nárůstu hmotnosti přes akné, zvýšené ochlupení v obličeji až po nepravidelnost menstruačního cyklu. Vedle těchto příznaků je potvrzený velký nález cyst na ultrazvuku.

Cysty  vznikají z vajíčka, které zůstane ve vaječníku místo toho, aby se z něj uvolnilo. Vlivem hormonální stimulace pořád roste, až se z něj vytvoří cysta. Tím mohou později dokonce narušovat strukturu vaječníků a proto je nutná co nejdříve léčba. Symptom výrazně narušuje plodnost kvůli chybějící ovulaci. Tento syndrom doprovází a podporuje nadbytek jednoduchých cukrů v krvi.

Pro všechny páry, které plánují početí, je zásada –  zdravá strava:

 • maximální omezení jednoduchých cukrů
 • upřednostňovat obiloviny
 • dostatek mono-nenasycených mastných kyselin (olivový a avokádový olej)
 • zajištění dostatku kyseliny listové (příjem zelené listové zeleniny)
 • vyloučit z jídelníčku (jídla z rychlého občerstvení , lupínky, celozrnné tyčinky a pod.)
 • upřednostňovat příjem luštěnin, ořechů, semínek na úkor masa.
 • hormonální rovnováhu negativně ovlivňují i produkty sójových produktů (z nefermentované sóji)

Při potížích s otěhotněním je vhodné vyzkoušet 4-5 týdnů bezlepkovou dietu.

Právě lepek může způsobit u partnerů neplodnost, co velká část lidí vůbec netuší, že jejich organismus je na lepek alergický. Neléčená alergie na lepek může vedle obvyklých trávicích potíží negativně ovlivňovat otěhotnění, zvyšovat riziko potratu nebo předčasného porodu. U mužů zvyšuje riziko snižovat počet spermii i jejich funkčnost.

Stres – více studií prokazuje, že právě stres zapříčiňuje neplodnost.

Stres u žen narušuje hormonální komunikaci mezi mozkem a pohlavními žlázami a tím zasahuje do ovulačního cyklu.

Dlouhodobý stres ovlivňuje uvolnění hormonů regulujících dozrávání a uvolnění vajíčka. Při stresu dochází ke stažení vejcovodů a dělohy, což působí na pohyblivost a usazení oplozeného vajíčka.

Stres u mužů snižuje počet spermií, jejich pohyblivost, rychlost a kvalitu oplodnění vajíčka.

Stres může být příčinou neplodnosti a dlouhodobá neschopnost otěhotnět vede ke stresu. Je to jeden začarovaný kruh.

Zdenko, doporučují vám i manželovi,  nechat se testovat u lékaře na potravinové alergie. Dalším krokem je zdravá strava a žádný stres.

Doporučuji bylinu Šafrán, vynikajíci pro rychlost a aktivitu spermií.

Můžu doporučit další bylinky:

 • Kopřiva dvoudomá – nejlepší na očistu těla.
 • Kotvičník zemní – spíše pro může, ale i pro ženy, které touží po těhotenství. Jeho přezdívka je bylina Viagra.
 • Pelyněk pravý – pročišťuje krev a prokrvuje pánev. Pomáhá při léčbě neplodnosti.
 • Meduňka lékařská – reguluje menstruační cyklus, zklidňuje nervy.
 • Šalvěj lékařská – obsahuje fytoestrogeny, které jsou podobné ženským hormonům. Je výborná nejen pro otěhotnění, ale také v klimakteriu.
 • Kontryhel obecný – je to nejvýznamnější bylina pro ženy. Dokonale pečuje o ženské orgány.
 • Sporýš lékařský – pozitivně ovlivňují těhotenství. Má vliv na dělohu, zlepšuje její činnost i funkci vaječníků. Dokáže vyvolat porod a pomáhá při tvorbě mléka při kojení.

Paní Zdenko, věřím, že z odpovědi si vyberete a vyzkoušíte některé z rad, které vám doporučuji.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Co pomáhá proti nespavosti

Stela

Dobrý den paní Darino,
mám velký problém, kterým se na vás obracím. Nikdy jsem neměla problém s nespavostí. Když se mi sousedka pořád stěžovala, jaké má problémy s nespavostí, tak jsem to nemohla pochopit. Já, kam sedla nebo lehla, bez problému usnula.
Teď, se to ale změnilo a věřím, jak tím šíleně musela trpět.
Před pár měsíci jsem se rozhodla, že ještě začnu opět chodit do práce. Je to šílený stres a šílená honička. Když přijdu domů, jsem unavená, ale večer nemůžu usnout. V posteli se převaluji, a když už usnu, tak na 3-4 hodiny.
Ráno jsem nevrlá, unavená a ve stresu. Tu práci potřebuji a nechtěla bych o ní přijít. Žádné léky na spaní brát nechci. Vařila jsem si i bylinkové čaje, ale nějak nefungovali.
Moc vás prosím o radu a děkuji.
Stela

Dobrý den paní Stelo,

dnešní stres a spěch nás ničí všechny. Díky našemu zrychlenému způsobu života a nedostatku spánku se odráží na našem zdraví. V posledních letech je průměrná délka spánku snížená.

Naše tělo je vyčerpané, i když se snaží s námi udržet krok. Vyžaduje však množství času na zotavení, odpočinek a potřebuje dobít energii na další den.

Moderní svět, ve kterém žijeme nás odvádí od toho mít dobrý spánek. Zažíváme vyšší hladiny stresu, která je způsobená prací, aktuální situací ve světě, rodinnou situací a dalších faktorů.

Naštěstí matka příroda nám nabízí problémy vyřešit, abychom se vyspali a ráno vstávali zcela svěží a v dobré náladě.

Co potřebujeme?

 • 5 čajových lžiček organického medu
 • 1 lžičku růžové Himálajské mořské soli

Smíchejte tyto složky a uložte je do sklenice. Můžete si udělat kolik chcete, ale poměr 5:1 funguje nejlépe. Dejte si trochu směsi pod jazyk, každý večer když půjdete spát a nechte přirozeně rozpustit.

Himálajská sůl obsahuje více než 80 minerálních látek, které jsou nezbytné pro naše tělo. Med obsahuje glukózu, která dodává naším buňkám energii. Táto kombinace soli a medu zvyšuje hladinu serotoninu a pomáhá nám zmírňovat přirozeně stres. Vyzkoušejte si tento přírodní lék a váš spánek bude klidný a zdravý.

Dále vám nabídnu čaje z bylinek:

Milá Stelo, věřím, že mé rady, jak se klidně vyspat do růžova vyzkoušíte a vaše únava, vyčerpanost vymizí.

Přeji vám hodně energie a radosti ze života.

Darina

 

 

 

 

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Podpořte poradnu dobrovolným příspěvkem na účet: 1436785173/0800

Další vyhledávané obtíže