Jaké typy a druhy bolesti se vyskytují
Ostrá (somatická) bolest – můžeme jí určit po hmatu, bolest je bodavá, cítíme píchání a postupně se bolest zvyšuje.
Tupá ( viscerální ) bolest – se nedá přesně určit, ale pociťujeme silný tlak většinou ve středu břicha. Bolesti jsou silné a soustavné.
Křečovitá bolest – se vyskytuje v celé části břicha. Bolesti jsou svíravé a křečovité, postižený se nemůže ani narovnat. Křečovitá bolest se u žen objevuje před menstruaci i v průběhu menstruace.
Řezavá bolest – doprovázená nevolností, křeče ve střevech, svíravou bolestí v pobříšku, může signalizovat střevní chřipku.
Bodavá bolest – až ostrá, doprovázená průjmem, horečkou, bolestí svalů, může upozorňovat o zánětu některého orgánu.
Nadýmání – na vině jsou většinou spouštěče, mezi které patří luštěniny, sladkosti, sušenky, obiloviny, mléko nebo sycené nápoje.
Obiloviny, luštěniny mají vysoký obsah vlákniny, které způsobují kvašení ve střevech.
Vyvarujte se i nadměrného množství černého chleba, otrub, oříšku, semen, zeleniny způsobuje nadýmání.
Plynatost a nafouklé břicho se většinou dostaví po návštěvě v restaurace, kde nabízejí příliš (horké) ohřáté jídlo, zvláště po rýží, těstovinách nebo bramborách.
Vysvětlení je jednoduché, při přílišném přehřátí jídla se mění jeho molekulární struktura, a vznikají tzv.rezistenční škroby. Ty nejsou strávený v tenkém střevě a putují do tlustého střeva, kde bakterie vyrábí plyn, který následně způsobuje nadýmání.
Nejvíce rezistentních škrobů se vyskytuje v hotových jídlech a také v před pečeném pečivu.
Častou příčinou nadýmání u žen mohou být hormonální výkyvy.
Při žvýkání žvýkačky ( hlavně) bez cukru, polykáme více vzduchu a zvyšuje se riziko nadýmání.
Počas nafouklého břicha pociťujeme nepříjemné kruté bolesti až křeče.
Pro správné trávení a proti nadýmání užívejte probiotika (INULIN – pro ochranu střevní mikroflóry).
Bolest v levém podbřišku – může signalizovat neprůchodnost střev.
V pravém podbřišku – nejčastěji bolesti ukazují na zánět slepého střeva, ale může se jednat i o horší nemoci, jako je zánět močových cest, onemocnění konečníku, nádor tlustého střeva nebo Crohnovou chorobu.
Bolest břicha na pravé straně může signalizovat zánět žlučníku.
Ostrá a pichlavá bolest v nadbřišku vystřelující až do zad a končetin se nabízí gastroezofageální reflux.
Silná tupá pronikavá bolest nad pupkem značí akutní zánět slinivky. Pokud cítíme tupou bolest v zádech, která vystřeluje do dolní poloviny břicha, může se objevit ledvinová kolika.
Pichlavá bolest v podbřišku se projevuje u žen při menstruaci. Bolest je nepříjemná v oblasti dělohy. Může se náhle projevit tupá, bodavá bolest, která signalizuje střevní chřipku. U můžu se může projevit při namožení svalů.
Pokud se bolest rozšíří po celém pruhu břicha, doprovází to celou řadu příznaků onemocnění. Může to být nafouklé břicho, plynatost, otrava jídlem nebo zácpa. Ale může signalizovat i choroby vážnější( zánět žlučníku, zánět pobřišnice, celiakie, jater či žaludku.)
Bolest pod žebry – nás může upozorňovat na podrážděný žaludek, onemocnění jícnu, ale i různé cévní problémy nebo dokonce infarkt.
Bolest břicha po jídle může souviset se žlučníkovými kameny. Je nutné dodržovat správný a upravený jídelníček.
Možná příčina bolesti břicha
Zánět jícnu
Někdy má zánět jícnu lehký průběh, ale vyskytují se i těžké projevy, při kterých může jít o život postiženého.
Zánět má více faktorů, jeden z nich je refluxní nemoc, kdy se žaludeční kyseliny i s nestráveným obsahem vrací zpět do jícnu.
Zánět můžou způsobovat viry ( herpesvirus ) nebo kvasinky, které se množí při nezdravém stravování. Většinou narkomani používají různé agresívne látky, které jícen rozleptávají.
Zánět jícnu se obvykle projevuje teplotami, bolesti při polykání nebo silnou bolestí na hrudi. Vážný problém nastane, když je jícen poškozený poleptáním, bolest je prudká a silná, nemocný zvrací krev a může to vést až k rakovině jícnu.
Léčba je obtížná a důležitá pod lékařským dohledem.
Zánět žaludku
Většinou každý z nás prodělal trávicí potíže. Mohou vzniknout špatným stravováním nebo zkaženým jídlem. Problém může být krátkodobý, který se projeví zvracením a nevolností.
Ale nemoc může být složitější a příčina vážná, kterou musí řešit lékař a diagnóza může být zánět žaludku.
Akutní zánět žaludku může způsobit užívání velkého množství léku ( Brufen, Aspirin a další) nebo infekce trávicího systému
Zánětem žaludku trpí i alkoholici, který si alkoholem rozleptávají sliznici čím vzniká chronický zánět žaludku.
Problémy v žaludeční sliznice může vyvolávat i bakterie Helicobacter Pylori nebo návrat trávicích šťáv z tenkého střeva zpět do žaludku.
Chronický záněty žaludku a další vážné komplikace můžou způsobit tvorbu vředů nebo dokonce rakovinu žaludku.
Záněty žaludku se projevují podrážděným žaludkem, který vyvolává silné bolesti v nadbřišku, nemocný je malátný, zvrací, hubne, trpí nechutenstvím.
Pokud se nemocný nedá vyšetřit pomoci gastroskopie, při které lékař určí diagnózu zánětu a obtíží, jeho zdravotní stav může dojít až do nádorových změn nebo vzniku rakoviny žaludku.
Zánět močových cest ( Cystitida )
Je to zánět, kterým trpí hlavně ženy. Už jenom název zánět močových cest budí nepříjemné pocity, které dokážou hodně potrápit.
Můžou se vyskytovat jak u žen tak u mužů v jakémkoli věku. Bolest při zánětu močových cest je silná a neustává.
Zánět doprovází: bolest při močení, bolest ledvin, pálení při močení, horečky, zimnici, únavu, neustále nutkání na močení, bolest v podbřišku, zvýšené leukocyty v moči, bolesti břicha, bolest zad, žaludeční problémy.
Většinou zánět močových cest vzniká nachlazením, hormonální změny, při menstruaci, oslabeným imunitním systémem, zadržování v močení.
Příčinou může být i nedostatečná hygiena a tím vznikne infekce v pochvě, ale začátkem problému zánětu močových cest může být i sex. Bakterie působící infekci jsou pohlavně přenosné. Většinou se jedná o nákazu bakterií Escherichia coli, nebo kvasinky a viry.
Zánět slepého střeva ( Apendicita )
Bolest při zánětu slepého střeva přichází nečekaně s bolestmi v oblasti pupku a přechází až do pravé části podbřišku. Slepé střevo je ,, slepá ,, část tlustého střeva / červovitý výběžek /.
Onemocnění je častější u dětí.
Zánět apendixu rozdělujeme na:
Akutní – příznaky jsou rychlé
Chronický – dlouhodobě trpí bolestmi břicha, nemocný je unavený.
Onemocnění souvisí se špatnou stravou, nebo ucpání střeva / pecka z ovoce /, nedostatek vlákniny, ale parazity ve střevech.
Nemocný trpí bolestmi břicha kolem pupku, místo je bolestivé na dotyk.
Může trpět zácpou nebo průjmy, zvracením, zvýšenou teplotou, nechutenstvím, únavou a malátností.
Pokud je zánět akutní, je nutné chirurgického zásahu. Hnis by se mohl vylít do pobřišnice a může to vést až úmrtí.
Infekční zánět střev
Na infekční zánět střev působí dědičnost a také stáří člověka.
K příčinám infekčního zánětu střev se řadí: alergie, onemocnění střev parazity, kouření, špatné stravovací návyky, nadbytek cukru v těle, vyskyt bakterii a slabá imunita.
Časté jsou problémy s trávením, bolesti břicha, častá stolice a někdy i krev ve stolici, vznikají i vředy, průjmy a nevolnost, ztráta chuti k jídlu, teploty.
Při léčbě se zaměříme hlavně na imunitu a detoxikaci střev. Důležitý je pestrý jídelníček, který obsahuje hodně zeleniny a ovoce. Nevhodná je konzumace alkoholu a kouření.
Zánět tenkého střeva
Většina onemocnění zánětem tenkého střeva je oslabená imunita a vyskytuje se u starších lidí. Je však možné, že se objeví nemoc u mladší generace.
Nemoc ovlivňuje špatné stravování, málo vitamínu v těle, psychické faktory a kouření.
Ileus nebo neprůchodnost střevní je velmi vážný, život ohrožující stav, který se může týkat jak tenkého, tak tlustého střeva.
Nefunkční nervové pleteně ve střevní stěně způsobují její ochabnutí bolest břicha, zvracení, hromadění střevního obsahu, zástava odchodu plynu a stolice, dehydrace.
Nejčastější příznaky jsou: poruchy trávení, bolest břicha, průjem,vředy,bolestivý konečník,častá stolice,teploty,únava,pocit žízně,oschlý jazyk,vyměšování sytě červenou krev a hleny.
Léčba zánětů střev je podpořená přírodními doplňky na posílení imunity a zahájení diety.
Zánět tlustého střeva
Zánět tlustého střeva je nemoc sliznice tlustého střeva a konečníku. Často zánět tlustého střeva doprovázejí vředy a trpí tímto onemocněním více ženy.
Zánět se projevuje ztrátou chutí k jídlu, nevolnost a průjmem.
Nemocný trpí pálivými bolesti při močení, má časté nutkání na močení a pocit stále plného měchýře, ale zároveň není schopen moč vyloučit. Moč může být zkalená, páchnoucí či tmavá. Někdy se v moči vylučuje krev i hlen, bolest a krvácení z konečníku, křečovité bolesti břicha, zánět a otoky kloubů, afty, zánět očí, úbytek na váze.
Nevhodná strava, alkohol, dědičné dispozice, oslabená imunita, stres, deprese, vyčerpanost.