Možná příčina dvojitého vidění
Zde existuje široké spektrum příčin. Některé mohou být relativně snadno léčitelné, jiné život ohrožující. Hodně také záleží na tom, jestli se diplopie projevuje pouze na jednom oku, nebo se jedná o záležitost obou očí.
Dvojité vidění na jednom oku
Monokulární diplopie zasahuje pouze jedno oko. I když postižení jednoho oka je pro pacienta samozřejmě lepší než u obou, pořád se jedná o nepříjemnost, již je nezbytné co nejrychleji vyřešit. To platí hlavně v případech, kdy dvojité vidění po krátkém čase nezmizí.
Poznat se dá poměrně snadno. Stačí si postupně zakrýt obě oči. Když přes jedno půjde vidět normálně a skrze druhé nikoliv, jednoznačně se bude jednat o monokulární diplopii.
Zdvojené vidění na jedno oko může mít hned několik příčin. Jednou z nich bývá obvykle šedý zákal. Nejedná se však o jedinou možnou poruchu. Rovněž se takto projevují zánět oka, subluxace čočky či vyklenutí rohovky. Postižená může být i část mozku zodpovídající za zrak.
Dvojité vidění na obě oči
Binokulární diplopie se projevuje dvojitým viděním na obě oči. Jedná se o narušení spolupráce očí a svalstva, jehož účelem je zaměřování pohledu. Obvykle je tedy viníkem narušená oční hybnost. Zajímavostí je, že rozdvojené viděné, u něhož jsou zasaženy obě oči, zmizí zakrytím kteréhokoliv z nich.
Tento druh rozdvojeného vidění mají mnozí lidé neustále. Jiní pacienti však mohou tyto těžkosti zažívat potíže pouze v konkrétních situacích.
Stejně jako v prvním případě, tak i u binokulární diplopie je hledání viníka trochu složitější. Potenciálních příčin je totiž celá řada. Typicky se tak projevují třeba oční migrény, případně roztroušená skleróza. I mozkový nádor patří mezi hlavní podezřelé, stejně tak jako mysthenia gravis, případně diabetes mellitus.
Někdy problémy s dvojitým viděním mohou nastat důsledkem úrazu hlavy. Lidé s otřesem mozku však obvykle tímto problémem trpí jen velmi omezenou dobu. Často se na tomto druhu onemocnění podílí štítná žláza.
Diagnostika dvojitého vidění
Kdy vyhledat lékaře? Víceméně co nejdříve od projevení příznaků, tedy snad s jedinou výjimkou, a sice, když dvojité vidění rychle zmizí a už se neukáže. Ve všech dalších případech je potřeba požádat o odborné vyšetření.
To se obvykle soustředí nejen na vyšetření očí, ale samozřejmě také mozku. Neurolog většinou provede sadu základních fyzikálních vyšetření a doporučí CT mozku. Nejedná se o bolestivá či kdovíjak obtěžující vyšetření. Pacienti je obvykle dobře snášejí.
Léčba dvojitého vidění
Dvojité vidění léčba je naordinovaná podle příčiny nemoci. A takových příčin může být celá řada. O léčbu se stará vždy specialista. V případně poškození oka, respektive jeho hybných svalů, je to oční lékař. Neurolog pak léčí neurologické příčiny.
Vzhledem k tomu, že je dvojité vidění možné spojit i s mozkovými nádory, někdy se na léčbě podílí i neurochirurg.
Babské rady ohledně dvojitého vidění
Zde žádné odvary ani cvičení nepomohou. Dvojité vidění je potřeba řešit odborně, rostlinné doplňky nám pomáhají udržet naše oči zdravé.
Prevence dvojitého vidění
Dvojité vidění může teoreticky způsobovat celá řada příčin. Na většinu z nich se nedá preventivně připravit. Nicméně rozhodně neuškodí žít zdravě, tedy jíst málo tučných a sladkých potravin a více se zaměřit spíše na zeleninu. Rovněž se doporučuje pravidelný pohyb. Zdravý životní styl může působit jako prevence vůči některým nemocem, jež diplopii mohou vyvolat.
Dobré je také nošení kvalitní přilby během sportování. Na kole, na in-line bruslích nebo při hokeji se hodí homologovaná ochrana hlavy. Člověk se tak elegantně vyhne nejen případným zrakovým, ale i mnohem vážnějším problémům.