Příznaky
Bolestivá boule za uchem je na dotyk hmatatelná, bývá viditelná i okem. Odborně se boule za uchem označuje jako rezistence, která může být na dotek bolestivá, popřípadě z ní může v případě kožních onemocnění vytékat hnis.
Pravidelně kontrolujte i krk a uši dětem, i u nich se může objevit boule za uchem, která může signalizovat zvětšené lymfatické uzliny či zánět. S různými příčinami se mohou pojit i odlišné příznaky. S boulí za uchem si lze spojit například výtok z uší, bolest hlavy, zvýšenou teplotu nebo celkovou únavu.
Možné příčiny
Pokud se boule za uchem nachází přímo na kůži, jedná se nejčastěji o nenádorové léze. Způsobuje je akné, kožní cysty či lipomy, což jsou nezhoubné nádory z tukových buněk. Je-li příčinou akné, pak dochází k ucpávání kožních pórů mazem. V momentě, kdy se maz smíchá s odumřelými kožními buňkami, může dojít k ucpání mazových žlázek, což je stav v odborné literatuře nazývaný komedon.
Ateromy, kožní cysty mazových žláz, najdeme na zádech či krku, mohou se však objevit právě i za uchem. Akné postihující i hlubší vrstvy kůže a vytvářející se boule mohou kdekoliv na těle způsobit závažnější kožní problém, jež způsobuje vznik jizev, zvláště u osob, které mají tendenci akné odstraňovat nesprávnými způsoby.
Další možnou příčinou jsou cysty za ušima. Kožní cysty postihují kůži po celém těle, nevyhýbají se tedy ani oblasti za ušima. Proto mohou tyto kožní cysty vypadat jako boule. Možnou příčinou může být rovněž lipom. Lipom označuje benigní nádor z tukových buněk a i když se s ním nejčastěji setkáváme v oblasti trupu či končetin, může se objevit i za uchem. Zpravidla jde o měkký, nebolestivý útvar, který neutlačuje nervy a roste velmi pomalu.
Další značně častou příčinou boulí za ušima bývají zvětšené lymfatické uzliny. V oblasti za uchem se totiž nachází retroaurikulární lymfatické uzliny sloužící k likvidaci škodlivých bakterií, a tím se podílející na posílení imunitního systému. Za zvětšenými uzlinami za uchem stojí obvykle kožní záněty a ušní infekce, jako jsou zánětu středního ucha a zvukovodu. Infekce může rovněž postihnout spánkovou kost za uchem a způsobit tak tužší, červenou bouli s otokem.
Léčba
Jestliže léčíte akné, pak se poraďte s dermatologem, jaké nejvhodnější přípravky vám pomohou zbavit se nevzhledných a mnohdy i bolestivých uhříků. V případě, že jde o kožní cysty, je nezbytné okamžitě se obrátit na svého praktického lékaře, který bouli za uchem prohmatá a udělá dodatečná vyšetření vylučující závažné onemocnění.
Lipomy se obvykle neléčí, jde o stav, který sám odezní. Pokud vám ale boule z estetického hlediska vadí, eventuálně pociťujete bolest hlavy způsobenou utlačováním nervů, svěřte se do rukou chirurga.
U zvětšených lymfatických uzlin není důvod odkládat návštěvu lékaře, který navrhne další léčebný postup. Infekce způsobující boule za uchem se pak léčí dle lékařské postupu zpravidla antibiotiky.
Bolestivou bouli za uchem si vždy musí nejprve prohlédnout lékař. Na základě otázek, zda jste neprodělali infekční onemocnění, trápí vás další příznaky či jak dlouho bouli za uchem pozorujete, navrhne další léčebný postup.
Pro vyvrácení nejhorších scénářů se nabízí ještě vyšetření ultrazvukem, CT nebo magnetická rezonance. Lékař může odebrat vzorek z tkáně boule za uchem a poslat jej na histologické vyšetření, odkud přijde konečná diagnóza.
Na svého lékaře se obraťte vždy, když je bulka za uchem tvrdá a bolestivá, červená, vytéká z ní krev, hnis či začíná růst a mění svůj charakter.
Babské rady
Dříve se říkalo, že po každém pádu zamezíte vzniku boule tak, že na ni budete tlačit studeným nožem. Dojde-li k bouli za uchem po pádu a nesledujete žádné vedlejší příznaky, jako motání hlavy a další, pak by se nemělo dít nic zásadního.
Akné můžete léčit pomocí bylinných odvarů, výborné jsou zklidňující heřmánkové obklady či vysušující tea tree olej.
Prevence
Prevenci si zajistíte pravidelnou kontrolou a prohmatáváním hlavy, krku, a to samozřejmě i u dětí. I u nich se mohou objevit boule za uchem. V případě, že se objeví malá bulka, se kterou lze pod kůží pohybovat, informujte svého lékaře a bouli sledujte, zda se zvětšuje a podobně. Prevenci představují rovněž pravidelné lékařské prohlídky a dodržování léčebných programů v rámci běžných onemocnění.