Příznaky
Křeče v nohou můžeme poslat jako stav, který je nepředvídatelný, nahodilý a objevující se v různé časové frekvenci. Jedná se o neovladatelné kontrakce svalů, objevuje se během dne a často též v noci. Křeče v nohách v noci znamenají oslabení svalů lýtek, chodidel a často i stehen, postihnout ale může tento stav i jiné svaly v těle.
Křeče v nohou poznáte tak, že dojde v postižené oblasti nohou ke ztuhnutí, hůře se vám se svalem pohybuje a kromě několikavteřinových křečí se mohou dostavit i stavy přetrvávající několik hodin. V tom horším případě pak ztuhnou prsty a celá chodidla a pro sensitivnější povahy může být bolest špatně snesitelná. Nejvíce náchylné svaly na křeče jsou lýtkové, stehenní, svaly v pažích a také přední strana stehna neboli kvadriceps.
Možná příčina
Nepříjemné křeče v nohách můžeme rozdělit do několik základních oblastí příčin.
Primární příčinou bývá fyzické přetížení svalů. Jedná se o takzvané idiopatické křeče, jež odborníci přisuzují abnormálním nervovým přenosům zejména během noci či náhlé a krátkodobé přerušení toku krve do svalů. To vede ke křečovitým stavům v oblasti nohou, neboť tělo bojuje s nedostatkem kyslíku a živin. Primární křeče trápí nejen starší populaci zapomínající často na vhodné doplňky stravy pro zvýšení fyzické kondice, ale též mladé sportovce a jedince zatěžující pouze určité svalové skupiny.
V rámci příčin nelze opomenout též sekundární křeče v nohách, jež jsou vedlejším následkem určitých nemocí, například neurologických nemocí, jako jsou periferní neuropatie či onemocnění motorických neuronů. Stejně tak může být křeč v noze následkem onemocnění jater, infekčního onemocnění či dehydratace. Časté křeče v nohách se objevují u osob, jež mají tělo zaneseno toxiny v krvi anebo je v jejich krevním obrazu viditelná abnormální hladina vápníku.
Objevují se i během těhotenství. Nastávající maminky výrazně více zatěžují dolní končetiny a jejich nohy jsou náchylnější i na vznik křečových žil.
Možné příčiny ale můžeme hledat i v nevyhovujícím způsobu života, svůj podíl na křečových žilách může mít i sedavý způsob života, nadváha, nadměrná konzumace mléčných výrobků, nevhodná obuv a stres, únava i nedostatek vitamínů D, E a F. To vše může stát za nepříjemným, často bolestivým a nárazovým stavem. Mezi sekundárními příčinami křečí v nohách může stát i cukrovka, ischemická choroba a chronická žilní nedostatečnost.
Léčba
Objeví-li se křeče pouze jednorázově, pak vám tělo dává jasný signál, že mu něco chybí a léčbu můžete zahájit i v domácím prostředí. Začněte tím, že si budete hlídat příjem tekutin. Vyvarujte se slazeným nápojům a syceným vodám, jež zvyšují žíznivost. Kromě pitného režimu se zaměřte též na minerály. Vaše tělo ocení přísun hořčíku, draslíku, vápníku a vitamínu D. Kromě toho si odpovězte, zda ve své pestré stravě máte dostatek vitamínu E a B2.
V rámci léčby přidejte pohyb. Vyměňte sezení u počítače či televize za pravidelné procházky, svižná chůze je ideální také pro osoby s nadváhou. Máte-li zaměstnání, kde dlouho stojíte v jedné pozici, udělejte si čas na protahování. Pokud jste naopak aktivním sportovcem, dopřejte si pravidelné masáže i koupele s vhodnými přísadami.
Nebudou-li křeče ustupovat, ba dokonce jejich intenzita se zvýší, pak se svěřte do rukou svého lékaře a hledejte další možné příčiny vzniku křečí v nohách. Za křečemi v nohách může stát onemocnění jater nebo jejich poškození – v tomto případě lékař předepisuje léky na uvolnění.
V lékárně najdete i další osvědčené léky na křeče v nohách. Z volně dostupných přípravků to může být paracetamol či ibuprofen s protizánětlivými složkami. Bez předpisu můžete zvolit též quajacuran vhodný pro zklidnění při úzkostech a nervozitě. Další alternativou je chinin, o jehož užívání stejně jako v případě předchozího volně dostupného léku se poraďte se svým lékařem. Za ním byste ostatně měli jít v momentě, že křeče trvají déle než deset minut a navzdory veškerým snahám se jejich stav nelepší.
Babské rady
Mezi babské rady na křeče v nohou patří bylinné čaje s protizánětlivým složením, zpravidla z lipového květu a hlohu obecného. Dříve se dokonce na křeče používal alkohol, konkrétně se jednalo o rum. Sloužil jako tekutá mast na křečemi postižená místa. Stačilo rum masírovat do nohou, tím ho zahřívat a čekat, až křeče v nohách odezní. V dřívějších dobách dokonce babičky na křeče používaly studenou vodu smíchanou s octem.
Prevence
S prevencí můžete začít ihned! Věnujte svému tělu pravidelně pár minut na protažení a procvičení dolních končetin. Dbejte na vyváženou a pestrou stravu, příliš nesolte a doplňujte potřebné vitamíny a minerály.
Začnete-li své tělo lépe pozorovat, všimnete si, z jakého důvodu se křeče v nohách objevují. Určitě noste vhodné boty, takové, které vás nijak neškrtí, nemáte v nich skrčené prsty. Bolest může přijít i od páteře, ať už ze špatných bot, nevhodného držení těla či častého sezení a držení tělesné schránky v jedné poloze. Dopřejte si masáž pod rukama profesionálů a kdykoliv si vzpomenete, roztahujte a protahujte prsty i lýtkové svaly.