Příznaky
Mezi důvody častého močení u mužů patří nejčastěji zvětšená prostata, týkající se zpravidla mužů nad padesát let, není ale vyloučeno, že časté močení z důvodu zvětšené prostaty trápí i mladší muže. Pozorujeme slabý proud moči, přerušované močení i opožděný začátek močení. Jakmile se pacient vymočí, má potřebu jít opět na toaletu. To se může opakovat i několikrát.
Časté močení v noci je typické pro starší pacienty, kromě nepříjemného tlaku močových cest jde o narušení spánku pacienta. Časté močení u těhotných žen je způsobeno tlakem plodu na močové cesty. Příznaky častého močení u mužů i žen bývají prakticky totožné.
Možná příčina
Časté nutkání močit u žen může vznikat ze stresu i při urgentní inkontinenci. Dále existuje smíšená inkontinence, která kombinuje inkontinenci při patologiích v oblasti pánve, objevuje se ale též po operaci. Únik moči je způsoben poškozením svěrače močové trubice, eventuálně pokles pánevních orgánů či v období menopauzy.
Časté chození na malou v noci trápí ženy všech věkových kategorií. V mnoha případech jde o důsledek podchlazení, jež vyvolává pocit častého močení, a to nejen v nočních hodinách.
Příčin najdeme celou řadu, a to u obou pohlaví. Velmi časté příčiny jsou úzkost, onemocnění nervové soustavy i ledvinové kameny nebo kameny v močovém měchýři. Například pití nápojů s diuretickými účinky či samotné užívání diuretik se řadí mezi běžné příčiny. Dále můžeme jmenovat strikturu neboli zúžení močové trubice a infekci močových cest, což patří mezi bolestivá onemocnění.
S častým močením lze spojit i sexuálně přenosné choroby, nádor v malé pánvi, a stejně tak syndrom hyperaktivního močového měchýře. V horším případě může být příčinou rakovina močového měchýře.
Diagnostika
Než se vydáte k lékaři, odpovězte si, zda vás bolí spodní část zad, podbřišek nebo boky. Důležité je pozorovat zápach a barvu moči, eventuálně přítomnost kapiček krve. Máte-li nutkavý pocit močit, který doprovází horečka nebo zimnice, mějte se na pozoru. Stejně tak můžete mít problémy se vymočit, i když se vám doopravdy chce. V těchto případech se doporučuje navštívit urologii.
Návštěvy u urologa se nemusíte obávat. Specialista se bude zajímat o to, jak často močíte. Pokud jsou vaše problémy táhlé, určitě si veďte zápisy pro srovnání. Urology otázky budou směřovat k pravidelně užívaným lékům, zda jste zaznamenali změny v barvě, konzistenci či zápachu moči.
Po pečlivém rozhovoru následuje zpravidla testování. Důležitý je odběr a následný rozbor moči, test na pohlavní nemoci vylučující příčinu v sexuální chorobě a následně rentgen či cystometrie. Urolog se může zaměřit též na měření času a průtoku moči, což se odborně nazývá jako urodynamické testy. Podle potřeby následuje neurologické vyšetření.
Léčba
Stojí-li za častým močením nachlazení, nevyžaduje žádnou náročnou léčbu a zvládnete ji v pohodlí domova. Jestliže je příčinou častého močení cukrovka, je nutné během léčby hlídat hladinu cukru. Infekce a záněty vyléčí antibiotika a analgetika. Pokud je příčinou špatné duševní rozpoložení, pomůže vám s navrácením rovnováhy psycholog či terapeut. Odborníci dokonce nabízejí tři měsíce trvající terapie, jež učí pracovat s močením.
Časté močení lze řešit též chirurgicky. Operatér implementuje pod kůži drobné nervové stimulátory, jež dokáží stimulovat pánevní dno a upravují svalové kontrakce.
I doma lze v rámci domácí léčby trénovat močení, jeho četnost a intenzitu. V rámci zvětšené prostaty můžete vyzkoušet i volně prodejné preparáty navržené speciálně pro potřeby mužů. Z léků, které se obvykle předepisují na časté močení, jsou to Noctiva či Ditropan.
Babské rady
Z rad našich babiček se hovoří o čaji z petrželové natě. Vezmete listy, zalijete je horkou vodou a pravidelně popíjíte. Čajový odvar má silné dezinfekční účinky. Doporučuje se i česnekový čaj. Jak ho připravit? Několik oloupaných stroužků česneku rozmačkejte, louhujte v teplé vodě a po pěti minutách vypijte. Pociťujete-li pálení během močení z důvodů zánětu močových cest, pak zkuste jedlou sodu, která snižuje kyselost a účinně se podílí na snížení pálení při močení.
Prevence
Jestliže jste se někdy potýkali s častým močením, může prevenci představovat vhodný životní styl a omezení dráždivých potravin. Při častém močení se nedoporučuje konzumace kávy, alkoholu či slazených nápojů. Stejně tak se vyhněte pikantním a kořeněným pokrmům, čokoládě a kyselým druhům ovoce. Především pánové by neměly problémy s četností močení podceňovat.