Typy/druhy halucinace a bludů
Možná jsme vás překvapili s onou schizofrenií. Většina lidí si totiž myslí, že schizofrenie je rozdvojení osobnosti, což je ovšem omyl. Ve skutečnosti se schizofrenie projevuje právě viděním něčeho, co se v reálu neodehrává, a to může někdy vést ke změnám osobnosti, nikdy však nejde o její přímé rozdvojení. Halucinace se projevují tím, že dotyčný slyší hlasy, má pocit, že ho posedl ďábel nebo vidí osoby, jež se mu smějí. Může jít o důsledek užívání drog, také tyto stavy může mít na svědomí změna na mozku, což je poranění či nádor.
Klamavé vjemy mohou být sluchové, zrakové, ale i čichové. Někdo může cítit vůně i zápach. S tím jsou spojeny i halucinace gustatorické, kdy už má dotyčný pocit, že jeho jídlo je zkažené.
Halucinace se dělí na simplexní, komplexní či kombinované. Při simplexních halucinacích pacient vnímá jednoduché podněty. Záblesky, praskání apod. Při komplexní halucinaci už dotyčného trápí složitější vjemy, vidí mylně lidi, zvířata. A jsou kombinované druhy, kdy postižený např. vidí někoho, kdo mu chce zároveň ublížit.
Jaké mají halucinace příčiny?
Za vznik halucinací mohou změny duševního stavu. Způsobuje je užívaní léků, předávkování, drogy (halucinogeny jako LSD či extáze), alkohol, úrazy hlavy, nádory na mozku, cévní postižení, záněty mozkových blan, nemoci jako schizofrenie nebo demence, dále delirium, migrény. Většina těchto příznaků vychází z toho, že je poškozen mozek. Onemocněním tedy trpí onkologicky nemocní, závislí na drogách a staří lidé. Tito často ztrácí kontakt s realitou a žijí ve vlastním světě. Pro ostatní jednají nepochopitelně, domluva s nimi je těžká a někdy jsou bohužel i nebezpeční.
Diagnostika – kdy vznikají halucinace?
Jak poznáte někoho, koho trápí halucinace? Dotyční mají paranoidní stavy a snaží se chránit svůj život. Mají pocit, že je někdo ohrožuje. Proto slyší hlasy, že je někdo chce napadnout, zabít. Vidí lidi, o nichž si myslí, že je pozorují. Podlehnou pocitu, že jim někdo chce otrávit jídlo. Nebo cítí, že někdo v jejich okolí vypouští do okolí zplodiny (např. pálení zakázaných materiálů), aby jim znepříjemnil život. Tyto bizarní konspirační teorie je složité vymluvit. Halucinacemi trpí i ti, u nichž se mění vnitřní prostředí těla, např. když se sníží počet minerálů v organismu. Halucinace a bludy není radno podceňovat.
Léčba nejen pseudohalucinace
Jestli máte podezření, že někdo ve vašem okolí má potíže s klamavým vnímáním, obraťte se na lékaře. Specialista provede sérii testů na neurologické a psychiatrické bázi. Udělá se i základní toxikologické vyšetření, CT nebo magnetická rezonance. Také se doporučuje lumbální punkce a EEG. Dle výsledků se zvolí postup léčení. Často se ale musí odstranit příčiny. Jsou-li na vině drogy, musí pacient na odvykací kúru. V případě alkoholu je nutná abstinence. U nádorů přijde na řadu operace, chemoterapie. Užívají se i léky, dost často se doporučuje odpočinek, psychoterapie, elektrokonvulzivní léčba.
Výsledek testů může ukázat i na pseudohalucinace. Mohlo by se zdát, že to jsou klamné vjemy, které si někdo vymýšlí schválně. Ano, dotyčný si je vědom, že nejde o realitu, ale nemůže si pomoct a zbavit se bludů sám.
Babské rady na halucinace
Odpovídající léčbu lze doprovázet užíváním surovin na podporu činnosti mozku. Pomáhají železo, zinek, vápník, hořčík, lecitin, ginko biloba nebo mastné kyseliny.
Prevence zrakové halucinace
Důležitý je klid, protože halucinacím výrazně pomáhá přetížení. A to platí i o očích. Jestli je namáháte díváním se do obrazovky či žijete ve vlastním světě sociálních sítí, může se stát, že se stanete v reálném světě cizincem.