Úvod Zdravotní obtíže Krev ve stolici
Krev ve stolici

25. října 2021 |

Krev ve stolici

Pokud vás trápí krev ve stolici, popřípadě byste rádi této nepříjemnosti předešli, nepodceňujte příznaky či možné příčiny vzniku. Krev ve stolici totiž může signalizovat řadu závažných nemocí, mezi něž patří například hemeroidy, žaludeční vředy, různé záněty v těle a v neposlední řadě též rakovinu tlustého střeva. Krev ve stolici jako příznak různých chorob rozebereme v těchto bodech:

Typy krvácení

Stejně jako může být krev ve stolici následkem prasklého hemoroidu, může jít i o signál závažné nemoci. Proto nikdy krev ve stolici nepodceňujte. Napovědět více vám může barva krve. Jde-li o světle červenou krev, která je v odborné literatuře označována jako enteroragie, znamená to krvácení z dolní části trávicího traktu. Jasně červená krev zpravidla signalizuje krvácení z tenkého či tlustého střeva nebo konečníku.

Oproti tomu tmavá krev ve stolici poukazuje na krvácení z ústní dutiny či horní části tenkého střeva. Někdy je krev až temně červená, může se jevit jako hnědá až černá. Tmavou krev ve stolici odborně nazýváme meléna. Obě zmiňované barvy krve snadno rozpoznáme, existuje však okultní krvácení, jež není pouhým okem viditelné a často jej odhalí až odborné vyšetření, laboratorní test nebo přímo test na krev ve stolici.

Co způsobuje krev ve stolici

Příčin je doopravdy mnoho. Pokud se ve stolici objeví krev, určitě je dobré sledovat i jiné příznaky, které dokáží napovědět bližší diagnózu k případnému onemocnění. Například to mohou být průjmy, bolesti břicha, nechutenství i zácpa nebo vyšší tělesná teplota.

Za krví ve stolici však často stojí i vážná onemocnění. Patří mezi ně onemocnění jícnu, vředy na dvanácterníku a žaludku. Právě u vředů může být krev ve stolici příčinou neléčeného vředu, který praskl. V tomto případě je důležité ihned vyhledat lékařskou pomoc, protože prasklý vřed může rozvinout infekci dutiny břišní. Krev ve stolici mnohdy signalizuje autonomní záněty, jmenovat lze například Crohnovu chorobu či ulcerózní kolitidu.

U infekčních střevních zánětů, mezi něž patří třeba salmonelóza, je rovněž krev ve stolici typickým příznakem. Nelze vynechat též hemoroidy, jednu z nejčastějších příčin červené stolice. Krev ve stolici může být příčinou rakoviny tlustého střeva. Ta je ovlivněna nejen způsobem života a stravovacími návyky, ale též genetikou a věkem. Krev je v tomto případě ve stolici jasně červená. Nejen krev ve stolici vám napoví, dalšími signály doprovázející rakovinu tlustého střeva jsou průjmy, zácpa, pocit nadýmání a plnosti, celková únava i výrazné úbytky hmotnosti bez vlastního zapříčinění.

Krev ve stolici – léčba

Vzhledem k širokému spektru možných onemocnění, pro něž je krev ve stolici jedním z mnoha signálů, je nezbytné pod odborným dohledem najít pravou příčinu. Akutní krvácení je nutné zastavit. Lékař vám naordinuje vhodné medikamenty, různá režimová opatření a samozřejmě i následná vyšetření, která odhalí příčinu. Důležité je odborníkovi detailně popsat barvu, konzistenci, texturu i případné anomálie krve ve stolici, eventuálně podstoupit fyzikální vyšetření břicha a konečníku. Následovat může nezbytný chirurgický zákrok.

Krev ve stolici se objevuje také u těhotných žen, neboť během těhotenství řadu budoucích maminek trápí hemoroidy a někdy též řitní trhlinky. Pokud těhotné nepozorují žádné další obtíže signalizující nemoc, jedná se pravděpodobně o stav spojený s fyziologickými změnami v těhotenství. Jako první záchrana pomohou volně prodejné masti a čípky z lékárny.

Babské rady

Aby bylo možné vybrat správnou bylinku, je nejprve potřeba znát pravou příčinu. Poté bude snadné vyhledat si vhodné doplňky k lékařem předepsané léčbě.

Pokud jste ale přesvědčeni, že za vašimi obtížemi stojí zácpa, průjem nebo například hemoroidy, pak můžete vyzkoušet některé osvědčené tipy našich babiček ihned. Nabízí se například přípravky z dubové kůry, černého kmínu, čaj z kořene smetánky lékařské či jitrocel blešníkový s dostatkem vlákniny vhodné pro střeva. 

Poslední dotazy z poradny a naše rady:

Mám v ráně na hlavě zlatého stafylokoka. Mam alergii na penicilin a užívala jsem Biseptol 7 dnů. Mast lokalně Fucidin. Hojení je zdlouhavé.

Dobrý den Danuško,

Stafylokoky běžně žijí na kůži člověka, mezi nejznámější a klinicky nejvýznamnější druhy patří zlatý stafylokok.

Stafylokoky se obvykle do organizmu dostanou narušením kožního krytu a riziko infekce roste u osob s poruchou imunity. Vyšší riziko vzniku stafylokokových infekcí mají lidé po otevřených operacích, lidé s proleženinami, popáleninami a narkomani.

Při onemocnění stafylokokem, je důležitá okamžitá léčba, aby se předešlo bakteriím dostat do krevního oběhu a nezpůsobily záněty uvnitř těla. Stafylokok může způsobit – ječné zrno, zánět dutin, zánět průdušek, zánět plic, hnisavé kožní infekce, hnisavá rýma a mnoho dalších onemocnění.

Já nejsem lékař, ale mnoho klientu mi píše, že jim pomohl lék proti zlatému stafylokoku – Prostaphlin [Prostaflin] . Je to lék ze skupiny penicilinových antibiotik , jeho účinná látka je sloučenina oxacilin. Na rozdíl od většiny penicilinů je Prostaphlin účinný proti stafylokokům. Doporučuji se poradit s paní lékařkou.

Důležitá je dostatečná hygiena. Po ošetření rány, ihned oplachujte čistou vodou nebo odvarem z bylin a ránu zakrývejte, aby se nemnožili okolní bakterie v ráně.

Přírodní varianty podporují běžnou léčbu a to je bylinka Lichořeřišnice, Tužebník jilmový , které jsou známe jako rostlinné antibiotikum. Výborná je i česneková tinktura do vody a užívat vnitřně. Šalvěj a heřmánek mají dezinfekční a uklidňující účinky.

Imunitu posílí :

Křen – podporuje imunitu, ochraňuje proti infekcím.

Dýňový olej podporuje obranyschopnost organismu.

Olej z černého kmínu je jedním z nejsilněji působících prostředků na imunitní systém

Černý bez, třezalka, jablečný ocet –  posiluje imunitu.

Věřím, že některé rady vyzkoušíte a váš problém se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Odvodnění

Josef

Dobrý den, zasílám popis mých obtíží a čekám s nadějí na odpověď, jak bych mohl pomocí bylin léčit
mé problémy
po úraze, kdy jsem upadl na břicho jsem se zavodnil a zjistili mi, že je to od jater, a tak jsem doma,
jsem v důchodu a užívám léky na odvodnění

Dobrý den pane Josefe,

může to znít zvláštně, ale důležité je velký příjem tekutin. Tělo mohlo být dehydrované delší dobu ( před úrazem) a začalo si vytvářet zásoby vody. Proto, když teď bude mít tekutin dost, přestane si zásoby ukládat.

Projevy zavodnění je nadměrné pocení, nafouklé břicho, otoky kotníku a celých nohou, ale i obličeje.

Jsou velmi účinné  byliny na odvodnění –  kopřiva, pampeliška, zlatobýl, řebříček, přeslička, černý bez, libeček, listy z maliníku i černého rybízu…..Výborným pomocníkem je i petržel.

Doporučuji dlouhé procházky, omezit cukry, alkohol,  jídla s vysokým obsahem soli. Jíst zdravě – hodně čerstvé zeleniny a ovoce.

Hořčík s draslíkem vám hodně pomůžou při odvodňování. Zařaďte do jídelníčku potraviny  – ovesné kaše, brambory, rýži, těstoviny, ryby, vejce, okurky, hroznové víno, špenát, broskve. listová zelenina, kořenová zelenina,  chřest, ořechy, banány, avokádo, rajčata. Z ovoce jsou vynikající brusinky.

Tyhle potraviny si poskládejte do jídelníčku dle libosti.

Zbavíte se přebytečné vody v těle a budete se cítit dobře a svěže.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Povlak na jazyku

Lenka

Dobrý den, už více jak 1rok mě trápí povlak na jazyku ( chlupatý jazyk). Začalo to při prodělávání covidu když mi nasadili ATB a prednizon od té doby se to snažím vyléčit. Zkoušela jsem genciálku, jox ve spreji, tantum verde rapid ve spreji, paní doktorka mi dala nějakou míchanou vodičku s glycerinem. Vždy sleze povlak jenom 1/4 levé části jazyka a do týdne se na slezlé části jazyka začne objevovat nový povlak. Při čištění zubů čistím jazyk škrabkou. Jsem už zoufalá protože mě jazyk kolikrát pálí bez příčiny a mám i rozhozenou chuť. Děkuji za radu

Dobrý den Lenko,

doporučila bych vyzkoušet – Manganistan draselný ( hypermangan, černo – šedé krystalky, dobře se rozpouštějí ve vodě) se díky svým oxidačním vlastnostem využívá v lékařství jako antiseptikum. Některá antiseptika jsou skutečně baktericidní, tedy schopna ničení mikrobů. Dobře dezinfikuje a účinně působí na kožní problémy způsobené infekcí.

Pár krystalku rozpusťte ve vodě a fialovou vodičkou pořádně vytřete jazyk.

Další možnost je vyzkoušet vytřít jazyk jablečným octem nebo pusu vyplachovat – Olej Tea Tree – první pomoc z přírody ( silné účinky proti bakteriálních infekcích, je také silné přírodní antibiotikum.

Ještě doporučuji pití čaje pro pročištění organismu – Yzop, černý rybíz, žen- šen, kotvičník a tužebník.

Homeopatika – po Covidu:

Kalium muniatik 5 kuliček ráno pod jazyk.

Arsemicum Album 5 kuliček ráno pod jazyk.

Lenko, vyzkoušejte některou radu a věřím, že váš problém se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Děložní sliznice - Menopauza

jitka

dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc při potížích s vyšší děložní sliznicí, od dubna 2023 na ultrazvuku je zvýšení, neberu žádné léky, , nemám žádné potíže, (krvácení), jsem v přechodu. Přesto mám jít na zákrok. Mohu se nějak bylinami tomuto vyhnout?
děkuji za odpověď.
Pospíchalová

 

Dobrý den Jitko,

menopauza je přirozeným obdobím v životě každé ženy.

Typickými projevy jsou návaly horka, nespavost, přírůstek tělesné hmotnosti, otoky, změny nálady, krvácení, bolesti hlavy, mastodynie (citlivost až bolestivost prsou). Trvají několik minut, často se objevují v noci a přispívají k poruchám spánku. Největší změny nastávají ve tkáních s estrogenními receptory, jako jsou poševní sliznice, vulva, děloha, vaječníky a vejcovody Dochází ke ztenčování sliznice poševní, ke změně pH i dělohy. Ztráta elasticity pánevního dna může způsobit poruchy jeho sestupu pánevních orgánů. Může docházet – (časté močení během den), (obtížné a bolestivé močení) a urgentní inkontinence (samovolný nechtěný únik moči).

Při menopauze dochází –  nepravidelnosti menstruačního cyklu, obtížemi, jako je suchost pohlavních sliznic, až bolestivé pocity při pohlavním styku. Jejím možným vyústěním jsou organické změny jako růst polypů (výrůstky na sliznicích), hyperplasie endometria (zvětšení děložní sliznice), metrorrhagie (chorobné krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus) a až karcinom endometria (zhoubný nádor dělohy).

Klimakterium je přirozeným vývojovým obdobím v životě ženy, které začíná několik let před menopauzou. Je charakterizováno obtížemi, které souvisí s postupným vyhasínáním činnosti vaječníků.

Jitko, věřím, že tohle co popisuji, už víte. Ale chci vám pouze vysvětlit, že vaše lékařka po odborném vyšetření ví, co je pro vás nutné.

Můžu vám doporučit pro klidný průběh menopauzy bylinky – třezalka, zlatobyl, jetel luční, kontryhel, dýňový olej, černý bez, černý rybíz, aronie…..

Je nutné se vyvarovat velké tělesné námahy a přepracování.

Následující homeopatika pak mohou posilovat a léčit organismus v přechodu: Salvia, Ovosan D 3 a Ignatia, ale také Sepia D 6 a Aconitum D 10. 

Jitko, přeji vám vše dobré a hodně trpělivosti.

Darina

Dobrý den mám problém se slinivkou a žlučníkovýmí kameny k tomu oslabeny játra stav je celkem vážný. jaké bylinky dokážou podpořit děkuji

Dobrý den Lucko,

ano, musím s vámi souhlasit, je to vážný zdravotní problém.

Při akutních zánětech slinivky, se musí dodržovat hladovka a po ní přechází na šlemové polévky z obilnin. Slinivka potřebuje hlavně chrom, který se podílí na vstřebávání glukózy a společně s inzulínem reguluje hladinu cukru v krvi. Nejvíce chromu je v pangaminu, pekařských kvasnicích a v játrech. Dobrým zdrojem jsou i vařené nebo pečené brambory ve slupce, pšeničné klíčky, mrkev, odvar z fazolových lusků, kukuřičné blizny a čaj kopřivový.

Nejčastější příčina může být – zaklíněný žlučníkový kámen a blokáda hlavního slinivkového vývodu.

ŘEPÍK – posiluje činnost slinivky.

Extrakt z Kalísie – pomáhá při zánětu slinivky, žaludku i dvanácterníku.

Dále pomáhají bylinky – šalvěj ( přirozená obranyschopnost), Fazole oplodí (normalizuji hladinu cukru), saturejka (normalizuje trávení), Svízel přitula i kořen pampelišky a odvar u Ovse ( čistí slinivku břišní).

Na podporu slinivky je výborná – meduňka.

Při problému se slinivkou – kápneme 4 kapky kokos. oleje na pupík a masírujeme do 4 cm kolem pupíku.

Čekankové čaje pomáhají na funkci žlučníku a jsou proti žlučníkovým kamenům.

Řepík  i zeměžluč – pomáhá při žlučníkových obtížích.

Malé žlučníkové kameny a bahno rozpustíte Rabanonem, stačí využít jedno celé balení a můžete po měsíci kůru zopakovat.

Žlučové kameny léčí – šťáva  ČERNÉ ŘEPY.( pozor v malém množství 10 kapek 3 x denně). Dále pomáhá zeměžluč, pelýněk pravý, kopřiva, měsíček, růže šípková, Oman….

Kopřivové semena, heřmánek, rozmarýn – podpora funkce a vylučování žluče.

Nedostatečná činnost žlučníku – květ černého bezu.

 1– 3 hodina  –  játra ( začíná aktivita ). V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, používat tuky, kávu. Pouze pít vodu.

Očista jater – nahromaděná agrese. Doporučuji rozmarýn, ten  jednoznačně a rychle pomáhá. Rozmarýnový olej mazat na břicho, okamžitá úleva. Rozmarýn – rozpohybuje energie v játrech, k tomu si přidejte dobromysl na ozdravení střev a meduňka na podporu slinivky.

Játra čistí i Ostropestřec, Rozrazil, Pilát lékařský, kořen pampelišky, svízel, žen šen, černá řepa, heřmánek, přeslička….

Lucko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše problémy budou ustupovat.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

Cholesterol 6,9...

Monika

Dobrý den, mám cholesterol 6,9....přitom stravu rozumnou. Jsem velmi štíhlá. Prakrik mi chce nasadit léky a ro nechci. Co by mi pomohlo? Děkuji. M.Pecinova

Dobrý den Moniko,

zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi má až třetina dospělé populace, je s tím spojené i zvýšené riziko onemocnění srdce. Vysoká hladina cholesterolu je jednou z hlavních příčin urychlení procesu aterosklerózy, při kterém se tvoří tukové usazeniny v tepnách. Tyto usazeniny v průběhu života rostou, což postupně znesnadňuje průtok krve našimi tepnami. To může vést například k bolestem na hrudníku z nedostatečného prokrvení srdečního svalu.

Příčinou zvýšené hladiny cholesterolu v krvi mohou být i některá jiné onemocnění nebo užívání některých léků.

Máte vysoký cholesterol? – s přesličkou to snadno zvládnete, bylinka se podílí na udržení jeho správné hladiny.

Jako regulátor cholesterolu v krvi je – Černý kmín . Sezamový olej – snižuje vysoký cholesterol. Kořen pampelišky – snižuje krevní cholesterol.

Dýňový olej snižuje špatný cholesterol a zároveň snižuje vysoký krevní tlak.

Byliny pro snížení cholesterolu : rozrazil, bříza list, šišák bajkalský, ostropestřec, olivovník list, srdečník nať, chmel, kurkuma,  jmelí nať, čekanka nať, vrbice bílá nať, hloh květ, hloh list, šípky…..

Moniko, vyzkoušejte některé rady , které doporučuji a věřím, že vaše problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti  a vše dobré.

Darina

Hyperaktivita dítěte.

Kateřina

Dobrý den, mám velice aktivního a hraveho chlapečka, čtyři a půl roku, ale někdy je až moc neukazneny. Objednala jsem čaj dřív Pro živé děti... než se zeptala od jakeho veku se smí podávat Děkuji za odpověď

Dobrý den paní Kateřino,

čaj dřív jak píšete neznám a nevím, kde jste ho kupovala.

Já můžu doporučit ,, Alta Herba….,, nebo Joalis Bambi Hyperaktiv 100 ml – podpora při hyperaktivitě.

Přeji vám vše dobré.

Darina

Štítná žláza

Zdeňka

Dobrý den,
mohu Vás poprosit o radu - mám již několik let sníženou funkci štítné žlázy a nyní mi zjistili jeden malinký uzlík. Poradíte prosím co s tím?

Je mi 34 a má váha každý rok leze nahoru i když se snažím jíst zdravě a začínám z toho být již nešťastná.

Děkuji

Matoušová

Dobrý den Zdeňko,

uzlíky na štítné žláze – pomáhá léčit, plody, tinktura nebo šťáva Aronie.

Pro správnou tvorbu obou hormonu je důležitý dostatek selenu.

Pro zdravou štítnou žlázu je obecně doporučená konzumace jodu skrze mořské ryby.

Kalísie – harmonizuje štítnou žlázu– působí jak u hyperfunkce tak i u hypofunkce.

Další vhodnou volbou v případě potíží je jmelí bílé, svízel přítula, vachta. Neznámější formy jsou tinktura či macerát.

Zdeňko, věřím, že některé rady vyzkoušíte a vaše starosti se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

Bakterie Agalactiae v pochvě.

Taťána

Dobrý den,
před 4 měsíci mně byly v pochvě zjištěny bakterie Agalactiae a E-coli. Lékařka mně předepsala již 4x antibiotika, které zabraly pouze na E-coli. Bakterie Agalactiae neustále přetrvává a způsobuje mně nesnesitelné pálení a svědění. Již měsíc beru různá probiotika a také lichořeřišnici a výtažek z grepu. Můžete mně prosím poradit ještě jiné možnosti léčby. Děkuji T.H.

Dobrý den Taťjanko,

pálení, svědění, výtok – to jsou projevy zánětu pochvy, který potká během života téměř všechny ženy.

Bakterie se do organismu dostávají trávicí a dýchací soustavou, ranami v kůží nebo pohlavním stykem. Cílem bakterií je najít vhodné prostředí k životu, kde se rozmnoží a posléze rozšíří dál.

Projevy  bakterie způsobují vážná i přenosná onemocnění. Bakteriální onemocnění v pochvě se musí léčit zevnitř i sedacími koupeli.

OMAN – ničí bakterie, které produkují hnis, proto se používá na dezinfekci močových cest. 

  • na hnilobné bakterie použijeme černý bez, zázvor, kurkumu.

Grepové semínka – a výtažky z něj, jsou vynikající proti bakteriím, virům, plísním, parazitů. 

Z přírodních antibiotik je česnek. Mnohé studie potvrzují, že dovede porazit salmonelu, E. coli i většinu z 560 kmenů zlatého stafylokoka. Udělejte si sirup – 8 stroučků česneku rozmačkat + zalít medem a 2 dcl jablečného octu. Vše dáme do skleničky, pořádně zamícháme a zavřeme. Dáme na 5 dní do ledničky a občas promícháme. Pak slejeme a nalačno 2x až 3 x týdně lžičku sirupu dáme do 2 dcl vody a vypijeme.

Pokud jste náchylní k infekčním onemocněním, doporučuji TROCOMARE, je to sůl, která obsahuje zároveň stopové prvky i cenné látky rostlinné. TROCOMARE je kombinace 8 různých čerstvých rostlin s baktericidními účinky. Jste-li náchylní k infekcím a chcete se vyhnout zánětům, výborné služby poskytne TROCOMARE.

Řeřicha i křen , obsahují jakýsi druh penicilinu a pomáhají zlepšovat bakteriální floru ve střevech.

Bakterie pochvy léčíme sedacími koupeli – nati z vřesu, nati kontryhelu, květu hluchavky a květu měsíčku lékařského, zlatobýlu, přesličky, rozmarýnu…

K výplachům pochvy při poševních infekcí a zánětů vulvy, zejména bílého, svědivého, kvasinkového výtoku  – použijte Dubovou kůru, která totiž působí velmi dobře proti Candida albicans. Aplikujeme proplachovacím balonkem či větší injekční stříkačkou.

Taťjanko, věřím, že některé doporučené recepty vyzkoušíte a vaše problémy se vyřeší.

Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Vysoký nitrooční tlak .

Kateřina

Dobrý večer,u očního lékaře mi zjistili glaukom (již 1/2roku kapu Taflotan), ale mám dále vysoký nitrooční tlak 24.
Je možné s tím něco dělat?
Děkuji

Dobrý den Kateřino,

zvýšený nitrooční patří mezi hlavní rizikový faktor při vzniku zeleného zákalu. Dlouhodobý vyšší tlak v oku poškozuje nervová zakončení na sítnici.

Taflotan je předpisován očními lékaři pacientům se zeleným zákalem, u kterých chtějí dosáhnout snížení nitroočního tlaku.

Můžete si pomoci , když zavřete oči a prsty najděte „třetí oko“ na čele, jemně na něj zatlačte. Tlak vyvíjejte nejlépe prostředníčkem a maximálně po dobu jedné minuty, poté uvolněte.

Každému oku prospěje i pouhý dlouhý pohled na zelenou rostlinu nebo do zelené krajiny. Zcela zásadní pro dobrou kondici oka je dostatek spánku, procházky v přírodě, při kterém dochází k regeneraci a přirozenému zvlhčení očí.

Pokud se to kapkami ani masáži nezlepšuje, v některých případech je nutná operace nebo laserový chirurgický zákrok.

Zelený zákal není pouze chorobou očí, má příčinu překvapivě spíše v onemocnění ledvin.

Při poruše ledvin se přenáší jejich tlak směrem vzhůru až do očí. Sedací koupele z přesličky snižují tlak v chorých očích.

Doporučuji každý den vypít dva až tři šálky čajové směsi připravené z rovných dílů kopřivy, rozrazilu, měsíčku a přesličky.

Dále doporučují odvar z bylinek – světlíku lékařského,  květu bezu černého, kozlíku lékařského, heřmánku, sporýše lékařského a dělat obklady.

Věřím , že některé rady vyzkoušíte. Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Dobrý den. Obracím se na vás ohledně mé hyperfunkci štítné žlázy,která se teď v menopauze zhoršila.Chtěla bych ještě zkusit co by mohlo zabrat ,udělat co se dá.Beru jen thyrozol .Děkuji mnohokrát za odpověď a váš čas Jana 52let.

Dobrý den Jani,

při menopauze vzniká v organisme ženy hodně změn.

Onemocnění štítné žlázy je zapříčiněná nejčastěji autoimunitním zánětem, tedy infekčním zánětem způsobeným poruchou imunity.

V takovém případě imunitní systém špatně reaguje na něco v krvi, co ani není pro organismus škodlivé, začne na obranu vytvářet obranní protilátky, a ty následně napadnou  štítnou žlázu a zapříčiní tak její špatnou funkci.

Štítná žláza pak produkuje příliš mnoho  ( hypertyreóza ) nebo naopak příliš málo hormonů ( hypotyreóza ).

Pokud berete na štítnou žlázu  Thyrozol , léčenému člověku se pravidelně kontrolují hormony štítné žlázy z krevních náběrů a podle výsledků se dávka léku mění. Někdy se mohou vyskytnout poruchy  krvetvorby s poklesem počtu některých krevních buněk, jako jsou bílé krvinky, krevní destičky a pod.  Většinou se nejedná o závažný pokles, přesto je však doporučeníhodné po nasazení Thyrozolu za čas zkontrolovat krevní obraz nemocného. Nadměrné pravidelně užívané dávky Thyrozolu mohou po čase vyvolat vznik strumy a snížení funkce štítné žlázy se všemi jejimy projevy.

Věřím, že tyhle kontroly vám lékařka provádí.

Výborný na funkci štítné žlázy je Karbinec evropský podporuje harmonizaci tohoto orgánu. Je vhodný jak při zvýšené, tak i snížené funkci. Užíváme jej nejčastěji ve formě klasického nálevu (1-2 šálky denně).

Kalísie  – harmonizuje štítnou žlázu– působí jak u hyperfunkce tak i u hypofunkce.

Aronie –  se doporučuje v případě nemocí a přispívá k podpoře správné funkce. Z plodů se připravuje sirup, šťáva, tinktura či čaj.

V případě hypotyreózy se též doporučuje kopřiva, dále též jantarová tinktura . 

Zevně se přikládají čerstvé jitrocelové listy.

Štítná žláza je významně ovlivněna životním stylem, takže je nutné dbát na pestrý jídelníček a omezení stresu a škodlivých látek.

Na menopauzu doporučuji jetel, třezalku, zlatobýl, řebříček, kontryhel…

Věřím Jani, že některé rady vyzkoušíte a problémy se vyřeší.

Petra

Dobrý den, chtěla sem si objednat SANTÉ Zdravotní obuv dámská AB/27837 MALVA 40 (velikost 40), ale při kliknutí se stránka neobjeví.

S pozdravem
Petra Janatová

Dobrý den Petro,

je mi líto, ale tento produkt je už zřejmě vyprodán.

Darina

Dobrý den,
Mohla bych vás poprosit o doprucenu vhodných produktu na snížení vyššího cholesterolu LDL?

A pak pro druhou osobu vhodne bylinky na snížení jaterních hodnot (muž 40 let)

Děkuji, Bryndova

Dobrý den Nicol,

LDL cholesterol se usazuje v cévních stěnách, které pak ztrácejí pružnost, zužují se a dokonce může dojít i k jejich ucpání. Když je céva zcela ucpaná, orgán, který vyživuje, odumírá. 

Ke zvýšení cholesterolu v těle dochází nevhodnou stravou, v důsledku nadváhy a obezity, kouřením, pití alkoholu, nedostatku pohybu nebo cukrovky. Tím dochází například k infarktu myokardu, ucpávání cév dolních končetin či k cévní mozkové příhodě.

Při zvýšeném cholesterolu se paměť zhoršuje a na nic nemáte energii, jste pořád unavení. Mnoho lidí řekne, že jsou to příznaky stárnutí. Ale to není pravda. Všichni víme, že cholesterol je nebezpečný.

Složení bylin pro snížení cholesterolu : rozrazil, bříza list, přeslička, olivovník list, srdečník nať, jmelí nať, čekanka nať, vrbice bílá nať, hloh květ, hloh list, šípky…

Proti cholesterolu také pomáhá  – skořice s medem.  Užívejte denně.

Červený rybíz a aronie – zamezuje ukládaní cholesterolu.

Lískové i Para ořechy – blahodárně působí  na hladinu cholesterolu v krvi.

Rozmarýn – ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a vylučování, respektive pročištění těla.

Jako regulátor cholesterolu v krvi je – Černý kmín

Sezamový olej – snižuje vysoký cholesterol.

Kořen pampelišky – snižuje krevní cholesterol.

Na snížení jaterních hodnot podáváme doplněk stravy z ostropestřce mariánského,  výborná je i lékořice, kořen pampelišky, měsíček lékařský, tymián….. Co se týče stravy, je vhodné zvýšit příjem „zelených“ potravin, jako je brokolice, kapusta špenát,….zásadní je čerstvost a dostatek vlákniny. Vhodné jsou i mrkev, česnek, cibule, které obsahují síru, jež je potřebná ke zvýšení schopnosti detoxifikace jater. Jezte kvašené potraviny jsou zásadotvorné a játra lépe pracují v zásaditém prostředí. Kyselost játra ničí.

Pokud trpíte nadváhou, je nutné snížit tělesné hmotnosti. Vyhněte se alkoholu, sušenkám i uzeninám.

Věřím, že vám některé rady pomůžou.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

Vaginální výtok

Petra

Dobry den, uz nekolik let me trapi vaginalni vytok. Vzdy se zaleci a hned po dobrani prasku se okamzite vrati. Dekuji pekny vecer

Dobrý den Petro,

pokud vás obtěžuje opakovaný výtok, někde je chyba. Může to být špatná hygiena, přehnaná hygiena, špatně vybrané kosmetické přípravky na mytí a nejčastěji výtoky vznikají při střídaní partnera nebo partnerky. Proto je důležité po proléčení vyzkoušet sex nějakou dobu s ochranou. Pokud se vaše problémy vyřeší, tak je nutné, aby se i partner léčil, protože, to může být důvod proč výtokem opakovaně trpíte.

Při výtoku nebo zánětu pochvy doporučuji – sedací koupele uvolňují břišní svaly a tak pomáhají oddalovat městnaní. Lázeň můžeme posílit odvarem z heřmánku, zlatobýlu, ořechových listů nebo z jalovce.  Koupel by měla mít 37°C. V sedací lázni setrváme půl hodiny, přičemž udržujeme stejnou teplotu lázně. Koupel nás zbaví křečí i bílého výtoku.

Dále je možné lžíci dubové tinktury do sklenice vody – roztok lze použít k výplachům pochvy při  terapii poševních infekcí a zánětů vulvy, zejména bílého, svědivého, kvasinkového výtoku . Dub totiž působí velmi dobře proti Candida albicans. Aplikujeme proplachovacím balonkem či větší injekční stříkačkou.

Na zastavení bělotoku u žen vyzkoušejte – složení čaje:

Hluchavka nať, Kontryhel, Řebříček, Jetel, Šalvěj, Heřmánek, Dubová kůra, Řepík….

Petro, věřím, že některé rady vyzkoušíte a problémy se vyřeší.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

 

 

Streptokoková angína

Soňa

Dobrý den, sedmiletému synovci se začala opakovaně vracet cca každých 14 dní až tři týdny streptokoková angína. Bolí ho v krku,ale nijak dramaticky, jinak mu nic není. Pokaždé má antibiotika, někdy po 8 hodinách, jindy po 12 hodinách. Už jsou z toho všichni unavení. Co s tím. Můžeme nasadit lichořeřišnici? I během antibiotik? Měl i impetigo. V případě, že zjistíme, že je někdo přenašeč, tak se to přeléčí také antibiotiky? Děkuji moc za Vaši odpověď.

Dobrý den Soňo,

za záněty mandlí a angínu mohou streptokoky.  Mohou však vyvolat i zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, zápal plic, spálu, tzv. pyodermii (hnisavý zánět kůže), revmatickou horečku nebo zánět ledvin.

Lékař musí určit, zda jde o virový zánět, ten se antibiotiky neléčí, protože viry na ně nejsou citlivé, takže by to bylo zbytečné zatěžování organismu. Pokud se jedná o zánět způsobený streptokokem, tak se ordinují antibiotika a to penicilin, protože všechny streptokoky jsou na něj citlivé.

Nejčastější cesta, jak se může dítě nakazit, jsou kapénky, dále infikované předměty (sklenice, příbory…) ve škole nebo mezi dětmi. Léčba obvykle spočívá v nasazení antibiotik.
Pokud ještě zůstávají bolesti v krku, je nutné kloktat silný odvar (kus zázvoru velikosti palce nastrouhejte a zalijte litrem vroucí vody, možno přidat šťávu z jednoho citronu). Dále doporučuji kloktat – 2 dcl vody, půl lžičky jedlé sody a lžičku jablečného octu.
Proti streptokoku pomáhají výborně směsi čaje nebo odvar a kloktat) – Lichořeřišnice, pupen ořešák, kurkuma, černý pepř, dobromysl, šalvěj, modřín.
Nejlepším způsobem, jak zabránit streptokokům v krku, je dodržování správné hygieny. Měli byste si často mýt ruce mýdlem a vodou po dobu 20 sekund. Zvláště důležité je umýt si ruce před jídlem (pro svou ochranu) a po kašlání a kýchání (pro ochranu ostatních).
Věřím, že některé rady vyzkoušíte a problémy se vyřeší.
Přeji hodně trpělivosti a vše dobré.
Darina

Rakovina lymfomu na hrudi

Eva

Dobrý den,

jsem tři měsíce po léčbě rakoviny lymfomu na hrudi. Jsem negativní ale asi tam je ještě něco zbytkového.

Doporučila byste mi prosím něco na posílení imunity a případné vybití zbývající rakoviny? Je pravda, že na rakovinu zabírá i čaga? Nyní pijí kořen pampelišky.

Děkuji

S přáním hezkého dne se

Eva

Dobrý den Evko,

Můžu vám doporučit:

mák je skvělý jako prevence proti rakovině (hlavně makový olej),

kořen pampelišky (jang) „zabíjí“ rakovinu (jin) a funguje lépe než chemoterapie )..

Prevence proti rakovině – žen šen.

Olej z obilných klíčků ( má velký obsah nenasycených mastných kyselin a vitamínu E)  hrají značnou roli při tvorbě, udržování a podpory zdravých buněk organismu.

Co je nutné pro lymfu:

zachovávat přísnou dietu, omezit potraviny zvyšující v organizme tvorbu hlenu, tučná masa, tuky všech druhů , výroby z bílé mouky, tučné mléko, smetanu, šlehačku, vše s obsahem cukru.

Dlouhodobě konzumovat česnek, denně aspoň dva stroužky. Česnek obsahuje protirakovinné vitamíny A,E,C. Denně užívat 300 g  hořčíku pro správný oběh tělních tekutin. Prospívají loupané dýňové a slunečnicové semínka, mrkev, červená řepa a kukuřice.

Omezit fyzickou námahu, udělat si týdně 2 – 3 vanové koupele s přidáním odvaru z jetele lučního ( jetel luční upravuje lymfu a krev ). Doba koupele aspoň 15 minut. Nepoužívat mýdlo po koupeli.

Listy vinné révy – pomáhají zlepšovat krevní cirkulaci, podporují kontrakci žil a urychlují návrat krve z dolních končetin.

Svízel přitula– léčí poruchy lymfatického systému, svízel syřišťový, vilín list, bříza jarní list, rozrazil  kvetoucí nať, pupečník (gotu-kola), jírovec maďal květ, Benedikt nať, Vachta list……

Byliny na zvýšení imunity:

Mladý ječmen dodává tělu vitamin A a zinek, což jsou látky posilující imunitní systém. Vyplatí se užívat Ječmen při chronických onemocnění a v období viróz.

Olej z černého kmínu je jedním z nejsilněji působících prostředků na imunitní systém

Černý bez, jablečný ocet –  posiluje imunitu.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

Granulace v krku

Veronika

Dobrý den,
po bolestech v krku mi dle orl zůstala granulace v krku.Je to již rok a pořád ji mám.Doktorka mi řekla jen o kloktání slanou vodou a nic víc..Po probuzení o ničem nevím,ale stačí popíjet obyčejnou vodu a už granulace cítím.Jako bych měla uvíznuté zrníčko z jahody a někdy je to hodně silné..Prosila bych o radu,jak se toho zbavit.
Děkuji Ryšavá Veronika

Dobrý den Veroniko,

granulace může vzniknout ze zbytnění lymfatické tkáně vlivem proběhlého zánětu. Pokud výtěry z krku jsou negativní, doporučuji alespoň lokální léčbu – kloktáním heřmánku a jíst jednou týdně vitamin B komplex forte a vitamin C. Vyzkoušejte Diviznu, obsahuje ve vodě rozpustný rostlinný sliz, který ve vodě bobtná a tvoří kluzký gel. Tento sliz má uklidňující účinek na krk .

Jednou z poměrně častých příčin pocitu cizího tělesa v krku je refluxní choroba jícnu. Příznaky refluxní choroby jícnu jsou – jako  pálení žáhy nebo vracení žaludečního obsahu do jícnu. Pokud ten váš problém způsobuje například refluxní choroba jícnu, je důležité, reflux vyléčit. Nevím, jestli vy tyhle příznaky pociťujete?

Existuje i příčina pocitu cizího tělíska v krku – stresující nebo traumatizující zážitky, úzkost, deprese, stres….

Dále to mohou pociťovat osoby s poruchami štítné žlázy.

Důležité je léčit nejen příčinu onemocnění, ale také psychiku pacienta. Pomoc psychologa je často žádoucí, protože pocit cizího tělesa v krku je velice nepříjemný , což ovlivňuje jeho duševní stav.

Pocit cizího předmětu v krku  bývá způsoben i autoimunitními chorobami, vrozeným onemocněním , záněty či nádory (hrdla, hltanu nebo jícnu), alergiemi  apod. Léčba pocitu tělíska v krku může být někdy velmi svízelná, protože často za ní stojí stres, úzkost, deprese a jiné duševní stavy, které se obtížně léčí a vyžadují spolupráci pacienta a hlavně čas.

Já bych vám doporučila, opět najít odborného lékaře, který vás opravdu vyšetří a doporučí další léčbu. Nenechte se odbít, jsou povinní se vám věnovat a hledat východisko uzdravení.

Přeji vám hodně energie a trpělivosti.

Darina

 

Bílý povlak na jazyku

Tamara

Dobrý den, dceru léčím už delší dobu tinkturami, pomocí jedné paní, která v tom má praxi. Nyní je však dlouhodobě nemocná. Mám doma hodně tinktur od Naděje, jen si teť nevím rady, kterou z tinktur nasadit. Dcera 2 roky má bílý povleklý jazyk s bílými tečkami, který se objevuje i poránu na spodním rtu. Po vyčištění kartáčkem částečně zmizí. Do toho jí roste poslední zoubek 5 nahoře, která jí davá i hodbě zabrat. Proto i vím, že má díky zubu, asi i rozvrat prostředí v pusince. Kdysi jsme léčily tinkturami na kvasinky (povlak, ale nikdy nebyl takto velký a měl tehdá červené tečky, né bílé jako nyní). Mám doma Česnek medvědí a setý, Žampion, Kvasinky (od Bylinných kapek), reisi, si-takhe -tyto posledni 2 nikdy moc nezabraly. Proto prosím o radu, kterou tinkturu nasadit( -klidně i cizí), v jakém dávkování a jak dlouho? O odpařování alkoholu vím. Dcera je jinak takto zdravá.
Moc předem děkuji

Dobrý den Tamaro,

já bych určitě začala tím, že bych pusinku vytřela pořádně  Hypermanganem (krystalky – Manganistan draselný), které se velmi dobře rozpouští ve vodě za vzniku fialového roztoku. 

Mám to vyzkoušené, a už naše maminky to používali pro děti. Je pravda, že jsme byly celé fialové, ale účinek byl 100%.

A když bych už měla používat tinktury, pro tak malé dítě, tak bych použila hřebíčkovou ( 1 kapka na 1 kg váhy), nebo výplach pro dítě – propláchnout pusu odvar z lichořeřišnice a pak pár kapek do čaje a vypit. Hřebíček – přírodní anestetikum tlumí bolest i citlivost zubů a dásní, působí antisepticky. Používá se i na zklidnění dásní u dětí, když jim začínají růst zoubky. Má dezinfekční a analgetické účinky, takže tlumí bolest. 

Ještě bílý povlak můžeme řešit –  Tea tree oil ( vytřít pusu).

Přeji hodně trpělivosti .

Darina

 

 

Bolesti břicha

Zdenka

Dobrý den mám delš že potíže s břichem. Břicho bolí celý den před vyprazdněním i po vyprazdnění.
Mám v břiše pálivé a řezavé bolest. Mám problémy s vyprazdňováním. Užívám minerálku zaječickou hořkou a mám po ni průjemRovněž mám problém s dolními končetinami, rovněž pálení nohou od kolen dolů. Snažím se jíst zdravě,ale potíže trvají. Trpím nadměrnou plynatosti a nadýmáním.Po jídle mi ihned v břiše škrunká. Byla jsem na CT břicha,ale vše je v pořádku. Před dvěma roky na kolonoskopii kromě divertiků všechno OKLaboratorní výsledky v pořádku. Gastroenterolig mi řekl,že není žádoucí.abych navštěvovala gastro ambulanci. Nevím si rady,protože potíže trvají Prosím o radu. Děkuji Z. Olivová

Dobrý den Zdenko,

trávicí soustava obsahuje mnoho orgánů nebo žláz, které vylučují látky zvané enzymy. Ty rozkládají jednotlivé látky potravy na jednodušší, aby je mohlo tělo snáze spotřebovat.

Prvním místem, kde se jídlo setká s některým z enzymů, je dutina ústní. Už tam dochází během mechanického rozmělňování k využití enzymů k rozkladu těžkých cukrů na méně složité. Potrava následně putuje hltanem do žaludku, kde vlivem žaludečních kyselin dochází k nejdrastičtější změně. Kousky jídla jsou tráveny a vzniká řidší kaše.

Zde se na trávení podílí velkou měrou soustava několika orgánů a to jater, žlučníku a dvanácterníku.

Ty svými enzymy rozkládají už několikrát rozložené látky na co nejjednodušší. Následně potrava přichází do tenkého střeva. Jeho hlavním úkol je vstřebávat vodu a jednoduché látky, které následně předává do krevního systému. Ten je rozešle potřebným buňkám. Podobně funguje i tlusté střevo.

Při správné funkci střev jsou z potravy odebrány všechny potřebné výživné látky. Ostatní nestrávené části jsou odvedeny ven z těla.

Na cestě jak získat z potravy energii potřebnou pro naše tělo je mnoho zastávek, kterým si jídlo musí projít. Pokud se jedna z nich porouchá nebo neplní svou funkci správně, může být ohroženo několik dalších. Příčiny špatného trávení může způsobovat :

  • dlouhodobý stres a napětí
  • nevyvážená strava, nezdravá či jinak dráždivá
  • drastické diety
  • nedostatek pohybu
  • kouření a nadměrné pití alkoholických nápojů

Pomalé trávení – o pomalém trávení můžeme hovořit jako o menším sourozenci zácpy. Jedná se o stav, kdy se delší dobu nejste schopni vyprázdnit, i  když přijímáte potravu pravidelně a v přiměřeném množství. Nejčastěji se tak stává po léčbě některých nemocí za použití antibiotik a podobných léků. Ty totiž při dlouhodobějším užívání ničí střevní bakterie, které jsou pro trávení nezbytné. Takzvanou střevní mikroflóru však může zahubit i nevhodná strava v podobě kořeněných a pálivých jídel. Dalším faktorem u pomalého trávení je také dlouhodobý stres. Projevuje se to říháním, bolesti břicha, nevolnost po jídle…..

Na bolest břicha můžu doporučit – Mochna husí – je účinná při křečích zažívacího traktu. Nálev pijeme s přidáním bylin + tymián, majoránka, meduňka, nebo heřmánek. Pijeme 3 x denně. Pomáhá i při nadýmání.

 

Rozmarýn – výrazně zlepšuje  prokrvení trávicího traktu, navíc zvyšuje tvorbu žluči a trávicích enzymů. Takže je vhodný při zažívacích potížích, nadýmání, špatném trávení a bolestech v trávicím ústrojí.Na uvolnění svíracích bolestí a křečí ve střevech použijte čaj z majoránky a dobromyslu. Pomůže též, jablečný ocet, jedla sóda, mořská sůl, hřebíček, skořice….

Špatné trávení – mladý ječmeň , pomalé trávení, zácpa nebo průjem nejsou pro naše střeva ideální. Mladý ječmen podporuje trávení svými enzymy a usnadňuje vyprazdňování. Zároveň napomáhá k pročištění střev.

Střeva vám vyčistí – Umleté lněné semínko, které smícháte s lněným olejem a 100 ml kefíru. Na lačno užíváme první den lžičku a každý den zvyšujeme počet lžiček. Po týdnu máme  vyčištěné střeva a  usazeniny, hleny i parazity se dostanou ven z těla.

Při žaludečních potížích použijeme – petrželovou tinkturu a výborný je i řebříček na problémy s trávením.

Kořen Čekanky ( je bohatý na INULIN) – napomáhá vstřebávaní vápníku, podporuje aktivitu metabolismu a tvorbu užitečných střevních bakterií. Podporuje procesy trávení a usnadňuje vyprazdňování.

Ovesné nápoje, kaše, polévky jsou výrazně posilující zvláště  pro lidi při poruchách trávení.

Ještě je dobrý Anýzový olej, skořicový olej a fenyklový čaj.

Zdenko, věřím, že jsem dostatečně popsala co by vám mohlo pomoci, proto záleží na vás, co vyzkoušíte.

Přeji vám hodně trpělivosti a vše dobré.

Darina

 

 

Dávkování tinktury.

Helena

Prosím o sdělení jaké je dávkování u Annony tinktury pro dospělého.

Dobrý den Helenko,

u každého dospělého je dávkování tinktury 1 kapka na 1 kg váhy.

Přeji vše dobré.

Darina

Máte zdravotní potíže a nevíte si rady?

Pomůžeme vám vybrat správnou kombinaci bylinek, výrobků i způsob jejich užití.

Matka příroda má léčivé přípravky pro každého.

PROFESIONÁLNÍ ONLINE PORADNA PŘÍRODNÍ MEDICÍNY

POLOŽIT DOTAZ
Děkujeme za dobrovolný příspěvek na účet: 1436785173/0800

Další vyhledávané obtíže