Typy krvácení
Stejně jako může být krev ve stolici následkem prasklého hemoroidu, může jít i o signál závažné nemoci. Proto nikdy krev ve stolici nepodceňujte. Napovědět více vám může barva krve. Jde-li o světle červenou krev, která je v odborné literatuře označována jako enteroragie, znamená to krvácení z dolní části trávicího traktu. Jasně červená krev zpravidla signalizuje krvácení z tenkého či tlustého střeva nebo konečníku.
Oproti tomu tmavá krev ve stolici poukazuje na krvácení z ústní dutiny či horní části tenkého střeva. Někdy je krev až temně červená, může se jevit jako hnědá až černá. Tmavou krev ve stolici odborně nazýváme meléna. Obě zmiňované barvy krve snadno rozpoznáme, existuje však okultní krvácení, jež není pouhým okem viditelné a často jej odhalí až odborné vyšetření, laboratorní test nebo přímo test na krev ve stolici.
Co způsobuje krev ve stolici
Příčin je doopravdy mnoho. Pokud se ve stolici objeví krev, určitě je dobré sledovat i jiné příznaky, které dokáží napovědět bližší diagnózu k případnému onemocnění. Například to mohou být průjmy, bolesti břicha, nechutenství i zácpa nebo vyšší tělesná teplota.
Za krví ve stolici však často stojí i vážná onemocnění. Patří mezi ně onemocnění jícnu, vředy na dvanácterníku a žaludku. Právě u vředů může být krev ve stolici příčinou neléčeného vředu, který praskl. V tomto případě je důležité ihned vyhledat lékařskou pomoc, protože prasklý vřed může rozvinout infekci dutiny břišní. Krev ve stolici mnohdy signalizuje autonomní záněty, jmenovat lze například Crohnovu chorobu či ulcerózní kolitidu.
U infekčních střevních zánětů, mezi něž patří třeba salmonelóza, je rovněž krev ve stolici typickým příznakem. Nelze vynechat též hemoroidy, jednu z nejčastějších příčin červené stolice. Krev ve stolici může být příčinou rakoviny tlustého střeva. Ta je ovlivněna nejen způsobem života a stravovacími návyky, ale též genetikou a věkem. Krev je v tomto případě ve stolici jasně červená. Nejen krev ve stolici vám napoví, dalšími signály doprovázející rakovinu tlustého střeva jsou průjmy, zácpa, pocit nadýmání a plnosti, celková únava i výrazné úbytky hmotnosti bez vlastního zapříčinění.
Krev ve stolici – léčba
Vzhledem k širokému spektru možných onemocnění, pro něž je krev ve stolici jedním z mnoha signálů, je nezbytné pod odborným dohledem najít pravou příčinu. Akutní krvácení je nutné zastavit. Lékař vám naordinuje vhodné medikamenty, různá režimová opatření a samozřejmě i následná vyšetření, která odhalí příčinu. Důležité je odborníkovi detailně popsat barvu, konzistenci, texturu i případné anomálie krve ve stolici, eventuálně podstoupit fyzikální vyšetření břicha a konečníku. Následovat může nezbytný chirurgický zákrok.
Krev ve stolici se objevuje také u těhotných žen, neboť během těhotenství řadu budoucích maminek trápí hemoroidy a někdy též řitní trhlinky. Pokud těhotné nepozorují žádné další obtíže signalizující nemoc, jedná se pravděpodobně o stav spojený s fyziologickými změnami v těhotenství. Jako první záchrana pomohou volně prodejné masti a čípky z lékárny.
Babské rady
Aby bylo možné vybrat správnou bylinku, je nejprve potřeba znát pravou příčinu. Poté bude snadné vyhledat si vhodné doplňky k lékařem předepsané léčbě.
Pokud jste ale přesvědčeni, že za vašimi obtížemi stojí zácpa, průjem nebo například hemoroidy, pak můžete vyzkoušet některé osvědčené tipy našich babiček ihned. Nabízí se například přípravky z dubové kůry, černého kmínu, čaj z kořene smetánky lékařské či jitrocel blešníkový s dostatkem vlákniny vhodné pro střeva.