Příznaky
Nával horka je snadno rozpoznatelný, v momentě totiž vnímáte nepříjemně se rozlévající teplo po obličeji, v horních končetinách, někdy i ve spodní polovině těla. Nával tepla tkví v narušení mechanismu, který řídí tělesnou teplotu. Tento mechanismus se nachází v hypothalamu a jeho funkci můžeme přirovnat k termostatu.
Hormonální nevyrovnanost se projeví zvýšením teplové frekvence, rozšířením cév, a to má za následek červenání či pocení. Tento tělu přirozený mechanismus pracuje tak, aby tělo v diskomfortu ochladil. Ten, kdo návaly horka někdy zažil potvrzuje, že jde skutečně o stav velmi nekomfortní, neboť člověka uvádí do rozpaků, začíná se potit, eventuálně přijde v nejméně vhodnou dobu a může unavit, zamotat hlavu či jednoduše omezovat.
Návaly horka u žen okolo padesáti let jsou příznakem blížící se menopauzy, mohou se však objevit i pět až deset let před ní, tedy v období označovaném jako perimenopauza. Návaly horka v přechodu signalizují hormonální změny a odráží se na pocení i červenání v oblasti obličeje, krku a na rukách. Často se projevují návaly horka v noci.
Návaly horka se nevyhýbají ani mužům. Mužský přechod andropauza sice není tak prudký jako u žen, v důsledku poklesu testosteronu však může docházet k návalům horka. Rovněž v případě, že se muž léčí s rakovinou prostaty, může na sobě sledovat nepříjemné nárazové pocity tepla. S návaly horka v noci pak může přirozeně souviset i nespavost či časté buzení narušující kvalitní spánek.
Možná příčina
Možných příčin návalů horka sledujeme hned několik. V prvním a nejčastějším případě jde o příznaky menopauzy či andropauzy. Stejně tak však můžeme návaly horka spojovat se zvýšenou funkcí štítné žlázy. Její funkce ovlivňuje vnímání, respektive nesnášenlivost zvýšené teploty v okolí. Návaly horka se v tomto případě regulují pomocí preparátů, jež mají za úkol tlumit funkci štítné žlázy.
Chvilkový pocit horka a pocení samotné mohou vyvolat i některé potraviny, zvláště ta jídla, jež obsahují kaspaicin. Ten se podílí na rozšíření cév a vede k červenání obličeje či pocitu tepla. Důkazem toho jsou pálivé papričky.
Dalšími příčinami návalů horka mohou být též emoční nestabilita, labilita a nevyrovnaná psychika. Denní stres, panická ataka či rozčilení – to všechno vede k pocitu horka a dalším zdravotně nebezpečným příznakům.
Dalším možným příznakem je karcinoid, vzácný nádor vyskytující se ve střevech a na plicích. Kromě návalů horka je tento nádor spojován s průjmy, bolestmi břicha, váhovými úbytky, a stejně tak dušností či bušením srdce. Návaly horka u mladých žen mohou být spojeny s těhotenstvím, popřípadě jako vedlejší účinek vybraných léků.
Léčba
Zajímá vás, co pomáhá na návaly? Podle příčiny hledejte i způsob léčby. U zmiňované štítné žlázy půjde o léky předepsané endokrinologem, u emočních projevů souvisejících s psychickým rozpoložením pomohou léky na uklidnění. U někoho zaberou preparáty volně dostupné v lékárně, citlivější osoby pak musí vyhledat odbornou pomoc u psychiatra a při opakovaných stavech užívat léky na lékařský předpis. U menopauzy se pak poraďte přímo se svým praktickým lékařem, pokud chcete pouze doplněk stravy na podporu tělesné kondice, nabízí se i volně dostupné medikamenty.
Babské rady
Tipy, s nimiž omezíte návaly horka jsou jednoduché. V první řadě upravte svou životosprávu a vyhýbejte se ostrým jídlům. I ty totiž mohou způsobovat návaly horka. Začněte s pravidelným pohybem, věnujte čas meditaci a pracujte na svém emoční rozpoložení. Budete-li se denně stresovat v zaměstnání, svému tělu nepomůžete. Dopřejte si pravidelnou sprchu pod vlažnou vodou, vyhýbejte se nošení příliš teplého oblečení a večer spěte pod lehkou přikrývkou nebo dekou. Někomu může pomoci s sebou nosit rozprašovač s vodou pro osvěžení. Chytrým tipem může být vynechání alkoholu, čaje a kávy.
Prevence
Mužský či ženský přechod velmi často spojený s návaly horka vás pravděpodobně nemine. Najdou se však i takové případy, kdy návaly horka osoby nepociťovaly. Důležité je vnímat pocity a potřeby vlastního těla.
Pokud vás trápí návaly horka a sledujete i jiné příznaky různých nemocí, jako může být nechutenství, střevní obtíže či bolesti, pak navštivte svého praktického lékaře a hledejte pravou příčinu návalů horka.
U přechodu investujte do kvalitních přípravků a podpořte návaly eliminací možných doprovodných aspektů, jako je ostré jídlo či nadmíra alkoholu.