Příznaky podrážděného žaludku
Podrážděný žaludek se projevuje nadýmáním, pálením žáhy, bolestí v nadbřišku a ztrátou chuti k jídlu. Akutní gastritida trvá nejvýše tři dny, ale zanedbání potíží někdy přerůstá v chronické stavy a vznikají vředy.
Možná příčina podrážděného žaludku
Podráždění žaludku a záněty jsou často důsledkem přejídání, konzumování nevhodných jídel a preferování nezdravého životního stylu. Těžká jídla zůstávají v žaludku dlouhou dobu, některé až deset hodin. Mezi ně patří uzeniny a tučné salámy, ostrá, tučná a smažená jídla, červené maso, sladkosti a výrobky z kynutého těsta, alkohol a sycené nápoje.
Dietní chyby nejsou jedinými spouštěči potíží. Někdo nesnáší určité potraviny, nebo je na ně alergický. Jedná se také o infekční nákazu Heliobacterem pylori, tedy bakterií napadající žaludeční sliznici. Některé gastritidy zvyšují riziko vzniku rakoviny žaludku. Dále se žaludek podráždí kvůli vedlejším účinkům některých léků, rovněž za tím stojí těžší poruchy trávení, peptický vřed, reflux, gastroenteritida, ale i nepravidelný spánek, stres a psychické vypětí.
Léčba podrážděného žaludku
Jak zklidnit podrážděný žaludek v prvních dnech? Dopřejte si klid a dietu, která se nejprve skládá jen ze staršího suchého pečiva, mátového či černého čaje, ze sucharů, uvařené bílé rýže apod. Lehčí stravu si připravujte několik dní. Léčení probíhá vždy podle příčiny, ve většině případů potíže brzy přestanou, ale při dlouhodobějším trvání přichází na řadu návštěva lékaře. Z dostupných léčiv si můžete pořídit žvýkací tablety Rennie, které působí proti překyselení žaludeční šťávy a pomohou s pálením žáhy již do několika minut. Dále vsaďte na přípravky obsahující aktivní uhlí, které pomáhají při mnoha střevních problémech. Pálení žáhy nebo kyselá regurgitace se řeší i podáváním tvrdých tobolek Omeprazol.
Babské rady na podrážděný žaludek
Bolesti v žaludku zklidníte horkým obkladem, který vytvoříte z nahřátého ručníku. Užívejte bylinky podporující trávení – majoránku, skořici, anýz, zázvor a mátu. Čaj na podrážděný žaludek si uvaříte z máty, heřmánku, měsíčku nebo meduňky. Můžete tyto bylinky i namixovat. Důležitý je pitný režim. Příznaky překyseleného žaludku zmírní zázvor, který funguje jako stimulant trávicích šťáv. O zabíjení škodlivých bakterií v trávicím systému se postará jablečný ocet, stačí smíchat jednu lžíci s teplou vodou v jedné sklenici.
Sáhnout lze i po sodě na pečení, která je schopna neutralizovat žaludeční kyseliny. Nalijte do půlky sklenice vodu, přidejte půl lžičky sody a pijte každé čtyři hodiny, dokud potřebujete (nedoporučuje se lidem s vysokým tlakem). Dále vám pomůže fenykl, šťáva z aloe vera, banány, mrkvová šťáva či kousky mrkve (může být i vařená či dušená). Uleví vám zeleninový vývar s rýží a s kousky mrkve. Kyselému žaludku pomůžete též kvalitním jogurtem s aktivními živými kulturami, které zmírní zažívací problémy a pomohou bakteriím ve střevech.
Prevence podrážděného žaludku
Omezte pokrmy, které dráždí váš žaludek. Často jde o moc kořeněná, tučná a smažená jídla. Na vině může být i přílišné pití černé kávy a černého čaje, alkoholu. Cigaretový kouř také negativně působí na stěny žaludku.
Zaměřte se na pestrou a zdravou stravu, dopřejte si dostatek spánku, relaxace a fyzickou aktivitu, která pozitivně působí na člověka.